Zaujímavosti o Márií Terézii – top 10
Zaujímavosti o Márií Terézii ktoré ste nevedeli. Prečítajte si niektoré zo Zaujímavosti o Márií Terézii, koľko mala detí? Koľkými jazykmi rozprávala? Čítajte a dozviete sa viac.
Obsah článku:
Zaujímavosti o Márií Terézii
- Mária Terézia bola rakúska panovníčka, ktorá vládla od roku 1740 do roku 1780.
- Bola dcérou cisára Karola VI. a patrila medzi najvplyvnejšie ženy v dejinách Rakúska.
- Narodila sa 13. mája 1717 v paláci Schönbrunn v Budapešti.
- Po smrti svojho otca sa stala rakúskou panovníčkou a vládla nad Rakúskom, Uhorskom, Českým kráľovstvom a inými územiami v Európe.
- Viedla úspešnú vojenskú kariéru a vybojovala mnoho víťazstiev pre svoje krajiny.
- Bola tiež známa svojím záujmom o vedu a kultúru a podporovala mnoho vedcov a umelcov počas svojej vlády.
- Mária Terézia zaviedla mnoho reforiem v oblasti hospodárstva, práva a školstva, ktoré zlepšili život v jej krajinách.
- Zomrela 29. novembra 1780 vo Viedni vo veku 63 rokov.
- Jej najslávnejším potomkom bol jej syn Marie Antoinette, ktorý sa stal manželkou francúzskeho kráľa Ludvíka XVI.
- Mária Terézia je dodnes veľmi obľúbená a uctievaná v Rakúsku a je považovaná za jednu z najvýznamnejších panovníčok v dejinách tejto krajiny.
Reformy Márie Terézie
Mária Terézia zaviedla mnoho reforiem v oblasti hospodárstva, práva a školstva, ktoré zlepšili život v jej krajinách. Medzi jej najvýznamnejšie reformy patria:
- Zavedenie nového zákona o zemepise, ktorý zlepšil evidovanie pôdy a zvýšil jej produktivitu.
- Zavedenie nového zákona o školstve, ktorý zvýšil dostupnosť vzdelania pre všetky triedy spoločnosti a zlepšil kvalitu vzdelávania.
- Zavedenie nového zákona o manželstve, ktorý zlepšil postavenie žien a zabezpečil, aby mali rovnaké práva ako muži.
- Zavedenie nového zákona o obchode, ktorý zlepšil hospodársku stabilitu a podporil rozvoj obchodu a priemyslu.
- Zavedenie nového zákona o poriadku a bezpečnosti, ktorý zlepšil bezpečnosť a poriadok v krajinách a zabránil šíreniu nezákonnosti.
Mária Terézia tiež podporovala rozvoj vedy a kultúry a založila mnoho významných vzdelávacích inštitúcií, ako napríklad Univerzitu Komenského v Bratislave. Jej reformy prispeli k významnému rozvoju Rakúska a iných krajín, ktoré vládla.
Deti Márie Terézie
Mária Terézia mala sedem synov a šesť dcér. Medzi jej najznámejších potomkov patria:
- Marie Antoinette – dcéra Márie Terézie a manželka francúzskeho kráľa Ludvíka XVI.
- Josef II. – syn Márie Terézie a rakúsky cisár a uhorský kráľ.
- Leopold II. – syn Márie Terézie a rakúsky cisár a uhorský kráľ.
- Maxmilián III. – syn Márie Terézie a rakúsky cisár a uhorský kráľ.
- Karol III. – syn Márie Terézie a španielsky kráľ.
- Mária Karolína – dcéra Márie Terézie a manželka anglického kráľa Georga III.
Mária Terézia bola matkou 13 detí, z ktorých mnohí sa stali významnými panovníkmi a vládkyňami v Európe. Jej potomkovia sa podieľali na rozvoji kultúry, vedy a politiky v mnohých krajinách. Zaujímavosti o Rakúsku 50 faktov, ktoré prekvapia
Koľkými jazykmi hovorila Maria Terézia – Zaujímavosti o Márií Terézii
Mária Terézia ovládala niekoľko jazykov, vrátane latinčiny, nemčiny, maďarčiny, francúzštiny a taliančiny. Bola tiež schopná sa dorozumievať v ruštine a angličtine. Ako vládkyňa a panovníčka rôznych krajín v Európe jej bola znalosť viacerých jazykov veľmi prospešná pri komunikácii s rôznymi národnosťami a kultúrami. Táto schopnosť jej tiež umožnila byť viac informovaná o dianí v jej krajinách a lepšie riadiť svoje krajiny.
Maria Terézia manžel
ária Terézia sa vydala za Františka Štefana Lotrinského, rakúskeho cisára a uhorského kráľa. Ich svadba sa konala 12. februára 1736 vo Viedni. Mária Terézia a František Štefan mali spolu trinásť detí, z ktorých sa mnohí stali významnými panovníkmi a vládkyňami v Európe. František Štefan zomrel v roku 1765 a po jeho smrti sa Mária Terézia stala vládkyňou Rakúska, Uhorska a Českého kráľovstva. Darček pre otca : 22 tipov na darček pre otca
Maria Terézia cele meno – Zaujímavosti o Márií Terézii
Mária Terézia, plným menom Mária Terézia Habsburská-Lotrinská, bola rakúska panovníčka, ktorá vládla od roku 1740 do roku 1780. Bola dcérou cisára Karola VI. a patrila medzi najvplyvnejšie ženy v dejinách Rakúska. Narodila sa 13. mája 1717 v paláci Schönbrunn v Budapešti a zomrela 29. novembra 1780 vo Viedni vo veku 63 rokov. Počas svojej vlády viedla úspešnú vojenskú kariéru a zaviedla mnoho reforiem v oblasti hospodárstva, práva a školstva. Je dodnes veľmi obľúbená a uctievaná v Rakúsku a je považovaná za jednu z najvýznamnejších panovníčok v dejinách tejto krajiny.