O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Madagaskare 12 faktov o Madagaskare

Zaujímavosti o Madagaskare 12 zaujímavých faktov o Madagaskare. Odľahlý a izolovaný Madagaskar je skrytým rajom, ktorý je vonkajšiemu svetu málo známy – o to viac fascinuje a láka.Prečítajte si tieto zaujímavosti o Madagaskare – možno sa potom do Madagaskaru zamilujete aj vy.

 

Zaujímavosti o Madagaskare 12 zaujímavých faktov o Madagaskare

 

Zaujímavosti o Madagaskare 12 zaujímavých faktov o Madagaskare

 

 

1. Madagaskar nie je dejiskom Disneyho filmu – je to skutočná krajina v Afrike.

Kde sa nachádza Madagaskar? Madagaskar sa nachádza v Indickom oceáne, 400 km od východného pobrežia pevninskej Afriky. Od afrického pobrežia ho oddeľuje Mozambický prieliv.

 

Madagaskar sa oddelil od Indie pred 88 miliónmi rokov po tom, ako sa približne pred 165 miliónmi rokov pôvodne oddelil od superkontinentu Gondwana (ktorý zahŕňal Afriku, Južnú Ameriku, Antarktídu a Austráliu). Výsledkom tohto oddelenia je fauna a flóra, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na planéte.

 

2. Madagaskar je štvrtý najväčší ostrov na svete. Zaujímavosti o Madagaskare 

 

Madagaskar je štvrtý najväčší ostrov na svete.

La Grand Île je štvrtý najväčší ostrov na svete – po Grónsku, Papue-Novej Guinei a Borneu. Nachádza sa v Indickom oceáne a meria viac ako 1 600 km na svojej najdlhšej osi a 570 km pozdĺž najširších miest. Jeho pobrežie sa tiahne v dĺžke viac ako 5 000 km širokých pláží a koralových útesov.

 

Pri takej obrovskej rozlohe sa Madagaskar vyznačuje veľmi rozmanitým a osobitým terénom a biotopmi: od sopečných horských reťazcov (najvyšší vrch 2 876 m), centrálnej vysočiny až po vlhké dažďové pralesy na východe, suché pieskovcové útesy na západe a bizarné krasové lesy na severe.

 

3. Madagaskar je domovom 70 druhov lemurov, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na Zemi. Zaujímavosti o Madagaskare 

 

Madagaskar je domovom 70 druhov lemurov, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na Zemi.

Madagaskar bol izolovaný od afrického kontinentu pred 165 miliónmi rokov a odvtedy sa tu vyvíjajú bizarné živočíchy. Dnes na Madagaskare žije viac ako 70 druhov a poddruhov lemurov, pričom 16 druhov bolo od príchodu človeka vyhubených. Tu je úplný zoznam druhov lemurov. Najnovší druh lemura bol objavený až v roku 1985.

Najobľúbenejším a najznámejším druhom lemura je lemur krúžkovaný. Ak ste videli fotografiu lemura, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o lemura krúžkovaného. Považuje sa aj za jedného z najinteligentnejších z nich. Ďalšie druhy lemurov, ktoré mám rád, sú lemuri Verraux sifaka (ktorí dokážu tancovať bokom) a maličký lemurik sivý (najmenší primát na Madagaskare).

4. Viac ako 50 % svetovej populácie chameleónov sa nachádza na Madagaskare.

 

Viac ako 50 % svetovej populácie chameleónov sa nachádza na Madagaskare.

Okrem Madagaskaru sa tu vyskytuje viac ako 346 druhov plazov – vrátane najväčšieho (chameleón Parsonov) a najmenšieho (chameleón trpasličí Brookesia).

Na svete žije približne 150 druhov chameleónov a viac ako polovica z nich sa vyskytuje na Madagaskare. Úctyhodných 59 z nich je na Madagaskare endemických (t. j. nikde inde sa nevyskytujú). Účesy pre riedke vlasy.

5. V tejto oblasti biodiverzity sa nachádza viac ako 10 000 endemických druhov rastlín.

Rastlinstvo je tu rovnako pôsobivé: Zistilo sa viac ako 10 000 pôvodných druhov rastlín, z ktorých približne 90 % je endemických a vyskytujú sa len v tejto krajine. Mnohé z nich sú však kriticky ohrozené.

Jedinečnou a najznámejšou rastlinou, ktorá sa nachádza na Madagaskare, je baobab, strom v tvare fľaše, ktorého korene sú zdanlivo vo vzduchu. Baobab rastie až stovky rokov a miestni obyvatelia ho považujú za posvätný. Ďalšou bežne sa vyskytujúcou rastlinou na Madagaskare sú chobotnice, ktoré rastú v tŕnistých lesoch v juhozápadnom cípe krajiny.

6. Odlesňovanie je na Madagaskare vážnym problémom. Zaujímavosti o Madagaskare 

 

 Odlesňovanie je na Madagaskare vážnym problémom.

 

Hovorí sa, že Madagaskar stratil 80 alebo 90 % svojich „pôvodných“ lesov z predhistorických čias, ale to sa nedá dokázať. Isté je, že príchodom ľudí na Madagaskar pred viac ako 2000 rokmi sa začal proces požiarov, ťažby dreva a pastvy, ktorý zredukoval ich rastlinstvo.

 

V súčasnosti patrí medzi hlavné príčiny rozsiahleho odlesňovania kosenie a vypaľovanie pre poľnohospodársku pôdu (prax známa pod miestnym názvom tavy), selektívna ťažba pre stavebný materiál a vyrubovanie lesov pre ťažbu. Ide o vážny problém, ktorý ohrozuje prežitie madagaskarskej endemickej flóry a fauny.

7. Malgaši majú bližšie k juhovýchodnej Ázii ako k Afričanom.

Hoci Madagaskar oddeľuje od pevninskej Afriky úzky Mozambický prieliv, je to svet. Jeho obyvatelia, Malgaši, sú potomkami indomalajských moreplavcov, ktorí sem prišli na obchodnej ceste cez Indický oceán pred viac ako 2 000 rokmi.

 

Aj dnes je zrejmá ich kultúrna podobnosť s juhovýchodnou Áziou: ich základným jedlom je ryža (jedia ju aspoň trikrát denne) a ich jazyk má korene v Ázii. Pri rozhovore s Malgašmi nezabudnite, že nemajú radi, keď sa o nich hovorí ako o Afričanoch, sú to jednoducho Malgaši.

 

Vzhľadom na pretrvávajúce puto s Francúzskom, ktoré vyplynulo z bývalej koloniálnej nadvlády, sa na ostrove vytvorili aj politické, hospodárske a kultúrne väzby s francúzsky hovoriacimi krajinami západnej Afriky.

8. Madagaskar bol francúzskou kolóniou.

Názov Madagaskaru dal Marco Polo, ktorý ako prvý Európan informoval o jeho existencii. Hoci v roku 1500 prišli ďalší Portugalci, boli to Francúzi, ktorí ostrov kolonizovali a vyhlásili francúzštinu za úradný jazyk. V 90. rokoch 19. storočia sa Francúzi rozhodli potlačiť madagaskarský jazyk a všetok britský vplyv.

 

Madagaskar napokon získal nezávislosť v roku 1960, hoci francúzsky vplyv možno stále pozorovať v kuchyni (bežne nájdete pečivo a bagety po celej krajine) a architektúre, najmä v Antsirabe. Zatiaľ čo väčšina ľudí v meste hovorí po francúzsky, na vidieku sa okrem malgaštiny ťažko dohovoríte iným jazykom.

9. Väčšina Malgašov sú animisti – veria vo svojich predkov, tabu a mágiu.

Hoci prevládajúcim náboženstvom na Madagaskare je kresťanstvo (ktoré zaviedli misionári), väčšina z nich stále silne verí v magickú moc svojich predkov. Dokonca aj moderní, mestskí Malgaši považujú zosnulých príbuzných za súčasť rodiny.

Mnohí z nich pochovávajú mŕtvych v rakvách umiestnených vysoko v jaskyniach a na skalách (aby ich priblížili k predkom v nebi). Počas obradov „obracania kostí“ môžete vidieť rodiny, ktoré tancujú s mŕtvymi príbuznými a fotografujú sa s ich telami.

10. Madagaskar je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Zaujímavosti o Madagaskare 

S ročným HDP na obyvateľa vo výške 652 EUR sa Madagaskar neustále zaraďuje medzi najchudobnejšie krajiny sveta. Po získaní nezávislosti od Francúzov zápasil pod vedením jednej nekompetentnej vlády za druhou. Nasledovala séria občianskych nepokojov a politického chaosu. Zvieratá z Afriky : 10 najkrajších zvierat z Afriky.

Keď sa bývalý predavač jogurtov Marc Ravalomanana v roku 2001 ujal funkcie prezidenta (zaviedol novú menu, pravidlá a znížil zahraničný dlh krajiny o 20 miliárd dolárov), budúcnosť Madagaskaru vyzerala svetle. Bohužiaľ, bol zosadený z funkcie a krajina sa opäť prepadá do politického chaosu.

11. Madagaskar nemá tropické podnebie (aspoň nie celý).

Hoci celý ostrov Madagaskar leží v trópoch, nie na celom ostrove panuje teplé tropické podnebie. Keďže je taký veľký, zažíva rôzne podnebia súčasne. V zime (od mája do októbra) môže byť v centrálnej vysočine pomerne chladno, v okolí Antananariva a Antsirabe dosahujú teploty až 0 stupňov Celzia.

 

Keď sa však na západe (Morondava, Ifaty, Isalo) dostanete k morskej hladine, je tu zvyčajne horúco a slnečno po celý rok. V dažďových pralesoch na východe je často vlhké a zamračené počasie. Počas našej mesačnej cesty po Madagaskare sme si zbalili všetko od hrubého zimného oblečenia až po tielka a žabky.

12. Iba 11 % ciest v krajine je spevnených. Zaujímavosti o Madagaskare 

 

 Iba 11 % ciest v krajine je spevnených.

Cestovanie po Madagaskare si vyžaduje čas. Je to nielen preto, že ide o obrovskú krajinu, ale aj kvôli nedostatočne rozvinutej a zle udržiavanej infraštruktúre. Podľa ukazovateľov Svetovej banky je len 11 % z celkového počtu ciest (30 968 km) spevnených. Väčšina ciest, po ktorých sme cestovali, bola buď extrémne hrboľatá, alebo výmoľová a blatistá.

 

V období dažďov sú mnohé z nich neprejazdné a tvoria obrovské prekážky v cestovaní. Keď sme išli z Belo-sur-Tsiribihina do Tsingy de Bemahara, 100-kilometrová vzdialenosť po nespevnenej, hrboľatej ceste nám trvala viac ako 4 hodiny. Väčšina autopožičovní umožňuje prenájom auta len spolu s vodičom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button