O PRÍRODEZaujímavosti

Najdlhšia rieka na svete : Top 10 najdlhších riek sveta

Rieka je prirodzene tečúci vodný tok, zvyčajne sladkovodný, tečúci smerom k oceánu, moru, jazeru alebo inej rieke. Najdlhšia rieka na svete. V tomto článku sme poskytli zoznam top 10 najdlhších riek sveta spolu s ich dĺžkou a krajinou pôvodu.Zoznam top 10 najdlhších riek spolu s ich polohou, dĺžkou a ďalšími dôležitými podrobnosťami:

 

Pri hľadaní najdlhšej rieky na svete je potrebné vziať do úvahy :

  •  Prameň (kde sa začína rieka)
  • Poloha ústia rieky (tam, kde sa rieka vyvrhuje, kde končí a začína more / oceán / ústie rieky)

 

10. Rieka Amur

 

Rieka Amur

 

  • Miesto: Rusko, Čína, Mongolsko
  • Dĺžka: 4444 km

 

Rieka Amur je rieka východnej Ázie. Je to najdlhšia rieka na ruskom Ďalekom východe a medzi najdlhšími čínskymi riekami sa radí iba za Yangtze a Huang Ho (žltá rieka). Najdlhšia rieka na svete.  Jeho horné toky stúpajú v Rusku, Mongolsku a autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko v Číne v horách severozápadne a juhovýchodne od bodu, kde sa stretávajú ich hranice.

Hlavná rieka tečie všeobecne na východ a juhovýchod a tvorí veľkú časť hranice medzi čínskou provinciou Heilongjiang a juhovýchodnou Sibírom. Pri ruskom meste Khabarovsk sa stáča na severovýchod a vedie cez ruské územie do Tatárskeho prielivu.

Amurovo čínske meno Heilong Jiang znamená „rieka Čierneho draka“ a jeho mongolské meno Kharamuren znamená „čierna rieka“. Jeho prítoky odvodňujú povodie s rozlohou asi 1 855 000 km2. Samotný Amur začína na sútoku riek Shilka a Argun (Ergun) vzdialených 2 824 km od ústia. Povodie rieky Amur bolo pôvodne osídlené kočovnými lovcami a chovateľmi dobytka.

 

 

9. Rieka Kongo

 

rieka kongo

 

  • Poloha: stredná Afrika
  • Dĺžka: 4700 km

 

Rieka Kongo v Afrike je so svojimi 4 700 km deviatou najdlhšou riekou na svete. Je zaujímavé, že je to aj jeho najhlbšia rieka – s nameranými hĺbkami presahujúcimi 220 m – a druhá najväčšia rieka na svete z hľadiska prietoku (po Amazonke).

Kongo, prameniace hlboko vo východnej oblasti Konžskej demokratickej republiky , je napájané riekou Lualaba, ktorá je najväčší riečny zdroj rieky Kongo. Rieka vedie na západ a predstavuje veľkú časť hranice medzi KDR a jej východným susedom.

Rieka Kongo je pomenovaná podľa kráľovstva Kongo, ktoré sa nachádzalo na ľavom brehu ústia rieky. Kráľovstvo je zase pomenované podľa svojho obyvateľstva Bantu, ktoré bolo v európskych záznamoch 17. storočia opísané ako Esikongo.

 

8. Rieka La Plata

 

Najdlhšia rieka na svete rieka la plata

 

  • Poloha: Južná Amerika
  • Dĺžka: 4880 km

 

Rieka La Plata je rieka vo východnom a strednom Portoriku, týčiaca sa na západnom svahu hory Santa (903 metrov), vrcholu pohoria Sierra de Cayey. Časť toku je zadržaná jazerom Carite; výstup z nádrže odvádza vodu pre sériu vodných elektrární na rieke Guamaní v oblasti Guayama na juhu. Samotná La Plata tečie asi 75 kilometrov severozápadne a severne klesá z 400 metrov na necelých 150 metrov za Comerío na severnú pobrežnú nížinu. Najdlhšia rieka na svete. Rieka potom preteká okolo miest Toa Alta a Toa Baja a ústi do Atlantického oceánu severne od Dorado, malého priemyselného mesta západne od hlavného mesta San Juan.

 

7. Rieka Irtyš

 

Rieka Irtyš

 

  • Miesto: Rusko, Kazachstan, Čína, Mongolsko
  • Dĺžka: 5410 km

 

Rieka Irtyš je významná rieka západnej, strednej Ázie. S dĺžkou 5 410 km je to jedna z najdlhších riek na kontinente. Irtyš a rieka Ob tvoria spolu siedmy najdlhší riečny systém na svete. Banánová maska na vlasy: získajte lesklé vlasy.

 

Irtyš vystupuje z ľadovcov na juhozápadných svahoch pohoria Altaj v uygurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na ďalekom severozápade Číny. Tečie na západ cez čínske hranice cez jazero Zaysan a potom na severozápad cez Kazachstan. Severozápadne od mesta Semey sa rieka vlieva do južnej časti Západosibírskej nížiny a vstupuje na Sibír (Rusko) asi 160 kilometrov juhovýchodne od Omsku, cez ktorý preteká. Po prúde od Omsku vstupuje Irtyš do rozsiahlej močaristej oblasti, robí severný a severný oblúk veľkým ohybom v tvare U a potom pokračuje severozápadným smerom. Opäť sa stáča na sever, prechádza západnou časťou močiara Vasyuganye a potom sa pripojí k rieke Ob neďaleko Chanty-Mansijsk na západnej Sibíri.

 

 

6. Žltá rieka

 

 Najdlhšia rieka na svete Žltá rieka

 

  • Umiestnenie: Čína
  • Dĺžka: 5464 km

 

Huang He, ktorý je tiež známy ako žltá rieka kvôli farbe svojho bahna, je treťou najdlhšou riekou v Ázii a šiestou najdlhšou riekou na svete. Rieka, ktorá sa nachádza v Číne a má dĺžku 5 464 kilometrov, pramení v pohorí Bayan Har v provincii Qinghai v západnej Číne. Potom preteká deviatimi provinciami a potom sa vlieva do mora Bohai neďaleko mesta Dongying v provincii Šan-tung.

Žltá rieka je známa aj ako „kolíska čínskej civilizácie“ kvôli rozhodujúcej úlohe, ktorú hrala pri rozvoji čínskej kultúry. Najdlhšia rieka na svete. Podobne ako Yangtze, aj prítomnosť ľudských sídiel siaha do obdobia paleolitu a úrodné povodne prispeli k rozmachu poľnohospodárskych spoločenstiev, ktoré sa nakoniec integrovali do menej rozvinutých osád pozdĺž južného Yangtze.

 

 

Predtým, ako sa stali moderné priehrady dobrou možnosťou, bola Žltá rieka mimoriadne náchylná na záplavy. Za zhruba 2 540 rokov pred rokom 1946 n. L. Sa predpokladá, že Žltá rieka zaplavila 1 593-krát a mnohokrát zmenila smer (niekedy prudko). Medzi tieto povodne patria niektoré z najsmrteľnejších prírodných katastrof, aké kedy boli zaznamenané, a tak si rieka vyslúžila prezývky „Čínsky smútok“ a „Pohroma synov Hanových“.

 

5. Rieka Selenga

 

rieka selenga

 

  • Miesto: Rusko, Mongolsko
  • Dĺžka: 5539 km

 

Rieka Selenga je hlavná rieka v Ázii, ktorá sa formuje na sútoku riek Ider a Delger v severnom Mongolsku. Preteká na severovýchod Mongolskom a Ruskom a vytvára veľkú deltu na juhovýchodnom pobreží Bajkalského jazera, najväčšieho a najhlbšieho sladkovodného jazera na svete. Prítoky sú napr. Rieku Dzhida, rieku Orkhon, rieku Khanui, rieku Chikoy, rieku Khilok a rieku Uda. Selenga je hlavným prispievateľom vody do Bajkalského jazera a jeho prítoky odvádzajú približne 80 percent povodia jazera.

 

 

4. Rieka Mississippi – 4. Najdlhšia rieka na svete

 

 Rieka Mississippi

 

  • Miesto: USA
  • Dĺžka: 6275 km

 

Na 6 275 kilometroch je systém rieky Mississippi štvrtou najdlhšou na svete a najdlhšou riekou v Spojených štátoch. Aj keď by každá rieka zvlášť nebola v prvej päťke, sú tieto tri rieky zoskupené do jednej, pretože rieka Missouri sa stretáva s Mississippi neďaleko mesta St. Louis, zatiaľ čo Missouri sa spája s riekou Jefferson v Montane.

Hlavný smer Mississippi však smeruje na sever-juh, stúpa v severnej Minnesote a pomaly sa kľukatí na juh v dĺžke 3 730 km pred dosiahnutím delty rieky Mississippi v Mexickom zálive.

S mnohými prítokmi odvodzuje povodie Mississippi všetkých alebo časť 31 štátov USA a 2 kanadských provincií medzi Skalistými a Apalačskými horami. Tiež hraničí alebo prechádza cez štáty Minnesota, Wisconsin, Iowa, Illinois, Missouri, Kentucky, Tennessee, Arkansas, Mississippi a Louisiana.

Rieka Mississippi a jej prítoky majú pre indiánske kultúry dlhú históriu. Pozdĺž jeho riek žilo veľa národov, väčšinou lovci a zhromažďovatelia, ktorí rieku využívali ako zdroj vody a na prepravu. Ale pre niektorých – napríklad pre staviteľov Mohyly – bola rieka kľúčová pre vznik plodných poľnohospodárskych spoločností.

 

 

3. Rieka Yangtze (Jang-c´-tiang) – 3. Najdlhšia rieka na svete

 

Najdlhšia rieka na svete Rieka Yangtze (Jang-c´-tiang)

 

  • Umiestnenie: Čína
  • Dĺžka: 6300

 

Treťou najdlhšou riekou na svete je Yangtze – alebo ako ju poznáme v Číne, rieka Jang-c‘-ťiang . Yangtze je dlhý 6 380 kilometrov, čo z neho robí najdlhšiu rieku v Ázii. Pochádza z ľadovcov plošiny Qinghai-Tibet v provincii Qinghai, tečie na východ cez juhozápadnú, strednú a východnú Čínu a potom ústi do Východočínskeho mora v Šanghaji. Ako často kŕmiť psa – kŕmenie od šteniatka po staršieho psa.

Rieka Jang-c‘-ťiang hrala v dejinách, kultúre a hospodárstve Číny veľkú úlohu a trvá v nej dodnes. Okrem toho, že v Číne prešla viacerými ekosystémami, bola jej existencia tiež kľúčová pre ľudské osídlenie, rozvoj poľnohospodárstva a rozmach civilizácie vo východnej Ázii.

Dnes prosperujúca delta rieky Yangtze generuje až 20% čínskeho hrubého domáceho produktu (HDP) a priehrada Tri rokliny – umiestnená na rieke Yangtze neďaleko mesta Sandouping – je najväčšou vodnou elektrárňou na svete. Z dôvodu vplyvu ľudskej infraštruktúry sú dnes niektoré časti rieky chránené ako prírodné rezervácie.

 

 

2. Rieka Amazonka – 2. Najdlhšia rieka na svete

 

Najdlhšia rieka na svete Rieka Amazonka

 

  • Poloha: Južná Amerika
  • Dĺžka: 6 437 km

 

Rieka Amazonka je najdlhšou riekou v Južnej Amerike. Táto rieka má sériu hlavných riečnych systémov v Kolumbii, Ekvádore a Peru. S dĺžkou zhruba 6 437 km sa tiež považuje za druhú najdlhšiu rieku na svete.

Brazílski vedci však tvrdili, že najvzdialenejší zdroj Amazónie našli v Andách. Tento zdroj je zjavne ľadovcový potok vyvierajúci z vrcholu Nevado Mismi v peruánskych Andách, zhruba 700 km juhovýchodne od Limy. Ak je to správne, potom je Amazon v skutočnosti dlhý 6 800 kilometrov, čo z neho robí najdlhšiu rieku na svete.

 

 

1. Rieka Níl – Najdlhšia rieka na svete

 

Najdlhšia rieka na svete Rieka Níl

 

  • Poloha: severovýchodná Afrika
  • Dĺžka: 6 650 km

Rieka Níl nachádzajúca sa v Afrike je uvedená ako 6 650 kilometrov dlhá a je preto bežne považovaná za najdlhšiu rieku na svete. Najdlhšia rieka na svete. Túto rieku a jej vodné zdroje zdieľa jedenásť krajín – Tanzánia, Uganda, Rwanda, Burundi, Kongo-Kinshasa, Keňa, Etiópia, Eritrea, Južný Sudán, Sudán a Egypt.

 

V staroveku bola jeho existencia úzko spätá s rozmachom civilizácie na Blízkom východe, ktorý bol hlavným zdrojom zavlažovania a sladkej vody pre viaceré egyptské dynastie. Dnes zostáva primárnym zdrojom vody pre Egypt aj Sudán.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button