ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Veľhad kráľovský chov a starostlivosť

Veľhad kráľovský. Ak sa rozhodnete chovať veľhada kráľovského, je dôležité sa o ňho správne starať. Tento druh hada je pomerne znášanlivý a dá sa chovať v jednom teráriu aj s inými vhodnými druhmi plazov. Ideálnym prostredím pre veľhada kráľovského je terárium s dennou teplotou od 22 °C na najchladnejšom mieste až po takmer 40 °C na výhrevnom kameni. V noci by mala teplota klesnúť asi o 3-8 °C, ale nikdy by nemala poklesnúť pod 20 °C.

 

Veľhad kráľovský

 

Veľhad kráľovský

 

 

Veľhad kráľovský sa živí hlodavcami, cicavcami, vtákmi a plazmi. V zajatí ho je možné kŕmiť hlodavcami, kurčatami, či holubmi. Treba však dávať pozor na to, aby bola potrava dostatočne veľká, aby sa zabránilo prejedaniu a následnému problémom s trávením. Okrem toho je dôležité mať v teráriu dostatok úkrytov, aby sa veľhad kráľovský mohol schovať, keď bude mať potrebu.

Ak sa rozhodnete pre chov veľhada kráľovského, je nevyhnutné zabezpečiť mu správne podmienky a starostlivosť. Dôležité je venovať pozornosť teplote a vlhkosti v teráriu, správnej potrave a dostatku úkrytov. S týmito základnými krokmi by ste mali mať zdravého a spokojného veľhada kráľovského.

Chov a starostlivosť

 

Chov a starostlivosť

 

Pri chove veľhada kráľovského je dôležité zabezpečiť mu vhodné podmienky v teráriu a správnu stravu. Ak ste začiatočník, odporúčame vám získať skúsenosti s chovaním iných hadov, pretože veľhad kráľovský môže byť náročný na starostlivosť.

Podmienky v teráriu

Veľhad kráľovský potrebuje veľký terárium. Pre jedného dospelého jedinca by malo byť terárium minimálne 180 x 90 x 90 cm. Teplota v teráriu by mala byť medzi 25 a 30 °C vo dne a 20 a 25 °C v noci. Vlhkosť by mala byť medzi 50 a 60 percentami. Pre úkryty môžete použiť napríklad kôru, papieroviny alebo umelé rastliny.

Stravovanie a potrava

Veľhad kráľovský je mäsožravec a jeho strava by mala pozostávať z hlodavcov, cicavcov a vtákov. Mladé veľhady kráľovské by mali byť kŕmené raz za týždeň, dospelé jedince stačí kŕmiť raz za dva až tri týždne. Kŕmenie by malo prebiehať v oddelenom teráriu, aby sa predišlo stresu u hada a zraneniu kŕmeného zvieraťa.

Starostlivosť o mláďatá

Mladé veľhady kráľovské sa líšia od dospelých jedincov nielen svojou veľkosťou, ale aj potrebami. Potrebujú teplejšie a vlhkejšie prostredie, preto by mali byť chované v menších teráriách s teplotou okolo 30 °C a vlhkosťou okolo 70 percent. Mladé veľhady kráľovské by mali byť kŕmené malými hlodavcami raz za týždeň.

Všeobecne platí, že pri chove veľhada kráľovského je dôležité zabezpečiť mu dostatok priestoru, vhodné podmienky v teráriu a správnu stravu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, obráťte sa na skúseného chovateľa.

Rozmnožovanie

 

Rozmnožovanie

 

Veľhad kráľovský je pomerne ľahko rozmnožiteľný a chovateľsky nenáročný had. V zajatí sa môže rozmnožovať po celý rok, ale najvhodnejšie obdobie na párenie je od februára do marca.

Párenie a vajíčka

Párenie samca a samice môže byť veľmi agresívne a preto je dôležité ich pravidelne sledovať. Samica po párení rodí živé mláďatá, ktorých počet môže byť od 20 do 60. Mláďatá sú dlhé asi 35 – 60 cm a pohlavne dospievajú vo veku 3 – 4 rokov.

Ak sa rozhodnete chovať veľhada kráľovského, mali by ste si uvedomiť, že vajíčka nekladie. Samica rodí živé mláďatá, ktoré sú plne vyvinuté a pripravené na samostatný život.

Odchov mláďat Veľhad kráľovský

Odchov mláďat je relatívne jednoduchý, pretože mláďatá sa narodia plne vyvinuté a pripravené na samostatný život. Mláďatá sú schopné sa o seba postarať a zvládnu aj samostatné krmenie.

Ak chcete odchovať zdravé mláďatá, mali by ste sa postarať o vhodné teplotné podmienky a kvalitnú stravu. Terárium pre mláďatá by malo byť dostatočne veľké a vybavené vhodným vyhrievacím kameňom a osvetlením.

Pri odchove mláďat je tiež dôležité dbať na hygienu a čistotu terária. Mláďatá by mali mať k dispozícii čistú vodu a dostatok potravy. Ak sa rozhodnete odchovať mláďatá veľhada kráľovského, mali by ste sa poradiť s odborníkom a zabezpečiť si potrebné informácie o starostlivosti o mláďatá.

Pôvod a distribúcia Veľhad kráľovský

 

Pôvod a distribúcia Veľhad kráľovský

 

 

Veľhad kráľovský (Boa constrictor) patrí medzi hady z čeľade veľhadovitých. Tento druh hada sa vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike, od Južného Mexika až po Argentínu. Vyhľadáva pralesné a krovinaté oblasti, ale často sa ho dá vidieť aj na ľuďmi obrábaných plantážach.

Veľhad kráľovský sa zdržiava v suchých, teplých a svetlých oblastiach, ale aj v tropických dažďových pralesoch. V prírode sa často vyskytuje v dažďových pralesoch, ale aj v krovinatých a lesnatých oblastiach. Tento druh hada sa vyskytuje aj na Malých Antilách.

Veľhad kráľovský je obľúbený u chovateľov kvôli svojej mierej povahe. Tento had je nejedovatý a má miernu povahu, čo robí z neho ideálneho domáceho maznáčika. Preto sa často chová v zajatí a je populárny v mnohých krajinách sveta. Najväčšie hady na svete : Top 10 najväčších hadov

V závislosti od miesta pôvodu sa môžu líšiť aj farby a vzory jeho kože. Preto je dôležité vedieť, odkiaľ váš veľhad kráľovský pochádza, aby ste mu mohli poskytnúť primeranú starostlivosť a stravu.

Charakteristika a fyzické vlastnosti

 

Charakteristika a fyzické vlastnosti

 

 

Veľhad kráľovský (Boa constrictor) je druh hada z čeľade veľhadovitých. Ide o nejedovatý druh, ktorý sa vyskytuje v Strednej a Južnej Amerike. V zajatí dorastá do dĺžky 2,5 až 3 metre. Existuje viacero poddruhov tohto hada, ktoré sa líšia v sfarbení a konároch.

Charakteristickým znakom veľhada kráľovského je jeho trojuholníková hlava, ktorá je výrazne oddelená od silného tela. Sfarbenie tohto hada sa pohybuje od červenohnedej, cez oranžovú a žltú až po tmavohnedú s oranžovo-červeným chvostom. Na bruchu je had tmavo krémový až žltý. Od nosa až ku krku sa tiahne tmavý pruh.

Denná teplota v teráriu by mala byť okolo 28 °C, no v noci môže klesnúť až na 24 °C. Veľhad kráľovský má pomerne dlhú životnosť, v zajatí môže žiť až 25 rokov.

V chove veľhada kráľovského je dôležité zabezpečiť mu dostatočne veľký terárium s vhodným substrátom a konárom, na ktorom sa môže vystresovať. Krmí sa hlodavcami, cicavcami a vtákmi. Výhodou chovu veľhada kráľovského je jeho mierne a pokojné správanie, čo ho robí obľúbeným u chovateľov. Zvieratá do bytu : 16 typov na zviera do bytu

Potrava a lov

Pri chove veľhada kráľovského je dôležité venovať pozornosť jeho potrave a lovu. Tento druh hada je masožravec a živí sa najmä cicavcami, hlodavcami a vtákmi. V zajatí môžete krmiť veľhada kráľovského aj inými druhmi potravy, ako sú napríklad kurčatá, holuby, morčatá alebo králiky.

Pri krmení veľhada kráľovského je dôležité, aby potrava bola živá. Hady totiž potravu loví a usmrcuje pomocou svojho silného tela. Obmotajú sa celým telom okolo koristi a silným stiskom ju zabijú. Potravu požierajú celú, od hlavy.

Je potrebné mať na pamäti, že veľhady sú schopné zjesť aj korisť, ktorá je väčšia, než by mala byť vzhľadom na ich veľkosť. Preto je dôležité dbať na to, aby korisť bola dostatočne malá, aby ju had dokázal bez problémov prehltnúť.

Ak chcete mať zdravého a spokojného veľhada kráľovského, je dôležité dbať na to, aby mal dostatok potravy a aby tá bola vyvážená. V strave by mali byť zastúpené všetky potrebné živiny, ktoré had potrebuje na to, aby bol zdravý a silný.

Ochrana a právne predpisy Veľhad kráľovský

 

Ochrana a právne predpisy Veľhad kráľovský

 

Pri chove Veľhada kráľovského je dôležité dodržiavať právne predpisy súvisiace s chovom a starostlivosťou o zvieratá. Chovateľ by mal byť oboznámený s platnými zákonmi a nariadeniami týkajúcimi sa chovu plazov a hadov.

Jedným z dôležitých právnych predpisov súvisiacich s chovom Veľhada kráľovského je CITES (The Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Tento medzinárodný dohovor reguluje obchod s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov, vrátane Veľhada kráľovského. Preto je dôležité, aby sa chovateľi riadili pravidlami CITES a mali platné povolenia na chov a predaj týchto hadov.

Okrem toho, každý chovateľ by mal mať povolenie na chov a predaj hadov, ktoré vydáva príslušný úrad. Je tiež dôležité, aby chovatelia mali dostatočné znalosti o starostlivosti o Veľhada kráľovského, aby zabezpečili jeho zdravie a dobré životné podmienky. Šampón na vlasy

Pri chove Veľhada kráľovského je tiež dôležité dodržiavať pravidlá týkajúce sa kŕmenia a úpravy prostredia. Veľhady kráľovské sú dravé hady, ktoré sa živia hlodavcami, cicavcami a vtákmi. Je dôležité, aby mali dostatočnú a vyváženú stravu a zabezpečili im vhodné prostredie na život a pohyb.

V prípade, že chovateľ nedodržiava právne predpisy a pravidlá týkajúce sa chovu Veľhada kráľovského, môže dôjsť k konfliktom so zákonom a ohrozeniu zdravia a života zvierat. Preto je dôležité, aby sa chovateľi riadili platnými právnymi predpismi a mali dostatočné znalosti o starostlivosti o Veľhada kráľovského.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button