Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Georgíne kvety: Príručka pre začínajúcich záhradkárov

Georgíne kvety: Príručka pre začínajúcich záhradkárov. Georgíny, známe aj pod názvom dálie, sú príťažlivým doplnkom mnohých záhrad a sú obľúbené pre svoje pestré a rozmanité kvety. Pochádzajú z Mexika a Strednej Ameriky, ktoré sú považované za ich pôvodný domov. Vo svete kvetinárstva sú oceňované nielen kvôli širokej palete farieb, ale aj pre rôzne tvary a veľkosti, čo im umožňuje byť hviezdami v kvetinových aranžmánoch a svadobných kyticách.

Georgíne kvety

Georgíne kvety

 

Ich pestovanie je relatívne nenáročné, napriek tomu, že pochádzajú z teplejších podnebných podmienok, georgíny si našli svoje miesto aj v miernejších podnebiach. Prispôsobili sa pestovaniu zo hľúz alebo zo semien, pričom osvedčenou metódou je ich predpestovanie v kvetináčoch s následným výsadbou do záhrady po posledných jarných mrazoch.

V záhradnom dizajne sú georgíny vnímané ako flexibilný element, ktorý dokáže prispôsobiť sa rôznym štýlom – od formálnych záhonov až po uvoľnené vidiecke záhrady. Ich bohatstvo tvarov, ako sú ponpónovité, kaktusovité či husté jazykovité kvety, im umožňuje vynikať v skupinovej výsadbe a byť dominantnými prvkami kvetinových záhonov.

História a Pôvod Georgín

História a Pôvod Georgín

 

Georgíny, známe aj ako dálie, sú kvety s bohatou históriou, ktoré pochádzajú z oblastí Mexika. S príchodom do Európy v 18. storočí prešli výrazným vývojom vďaka práci šľachtiteľov.

Základné Fakty o Rode Dahlia – Georgíne kvety

Pôvod:

  • Zemepisná oblasť: Georgíny (rod Dahlia) majú svoj pôvod v hornatých oblastiach Mexika, kde boli kedysi kvetmi Aztékov.
  • Prvý pomenovaný: Aztékovia nazývali tieto kvety acocotli.

Príchod do Európy:

  • 18. storočie: Koncom tohto storočia boli georgíny prinášané do Španielska a následne sa šírili po celej Európe.
  • Intenzívne šľachtenie: V 19. storočí začali záhradníci v Anglicku, Nemecku a vo Francúzsku intenzívne vyvíjať nové variácie kvetov.

Dálie v Európe:

  • Viacej ako 200 rokov: Už viac než dve storočia sú georgíny súčasťou európskych záhrad.
  • Rozmanitosť odrod: Pôvodne jednoduché kvety boli šľachtením premenené na tisíce odrôd s rôznymi farbami, veľkosťami a tvarmi.

Výsadba a Stanovište – Georgíne kvety

Výsadba a Stanovište - Georgíne kvety

 

Výsadba georgín je kľúčová pre ich zdravý rast a bohatú kvetbu. Stanovište musí byť dobre zvolené, s prihliadnutím na požiadavky týchto rastlín na slnko a kvalitu pôdy.

Priprava Pôdy

Pred výsadbou georgín je potrebné dôkladne pripraviť pôdu. Ideálna pôda pre georgíny by mala byť bohatá na živiny a dobre odvodnená. Musí obsahovať dostatočnú organickú hmotu, ako je kompost alebo zrelý hnoj, ktoré sa zapracujú do pôdy už na jeseň, alebo najneskôr začiatkom jari pred výsadbou. Pôdu treba riadne prekypriť do hĺbky 10 až 15 cm, aby sa zabezpečila jej vzdušnosť a priepustnosť.

Výber Slnečného Miesta – Georgíne kvety

Georgíny potrebujú na svoj rast slnečné miesto. Tieto kvety sú slnkomilné rastliny a ideálne stanovište pre ne zabezpečí najmenej 6 hodín priameho slnečného žiarenia denne. Stanovište by malo byť ďalej chránené pred silným vetrom, ktorý by mohol poškodiť často robustné stonky georgín. Rozostup pri výsadbe hľúz by mal byť dodržaný a mala by sa zvoliť vzdialenosť od 50 cm do 1 metra, aby rastliny mali dostatok priestoru pre rast.

Pestovanie a Starostlivosť

Pestovanie a Starostlivosť

 

Pri pestovaní georgín je dôležité venovať pozornosť správnej výžive, ochrane pred mrazom a optimálnemu režimu zalievania a mulčovania. Tieto faktory majú priamy vplyv na zdravý rast a bohatú kvitnutie rastlín.

Výživa a Hnojenie

Georgíny vyžadujú pravidelné hnojenie pre dosiahnutie najlepších kvetov. Pôda by mala byť bohatá na živiny a hnojenie by sa malo realizovať pred kvitnutím pomocou kompletného hnojiva s vyváženým pomerom dusíka, fosforu a draslíka.

  • Pravidelná výživa georgín:
    • Pred výsadbou: pôdny kompost alebo hnojivo s pomalým uvoľňovaním
    • Počas vegetačného obdobia: hnojiva rozpustné vo vode každé 3-4 týždne

Ochrana pred Mrázom – Georgíne kvety

Georgíny sú citlivé na nízke teploty a mraz. Na ochranu hľúz pred mrazom je dôležité ich na jeseň vykopať a uložiť na chladné, ale nezamŕzajúce miesto.

  • Postup ochrany hľúz pred zimou:
    • Vykopanie hľúz: po prvom jesennom mraze
    • Uloženie: suché, vetrané, teplota okolo 4-10 °C

Zálievka a Mulčovanie

Georgínám prospieva pravidelná, ale nehojná zálievka. Mulč pomáha udržiavať pôdu vlhkú a chráni ju pred extrémnymi teplotami.

  • Optimálne zalievanie:
    • Udržiavať pôdu mierne vlhkú
    • Zvýšená pozornosť počas horúcich letných dní
    • Zalievka skoro ráno alebo večer na minimalizáciu odparovania
  • Mulčovanie pôdy:
    • Vrstva organického mulču okolo rastlín
    • Ochrana koreňového systému a udržanie vlhkosti

Rozmnožovanie Georgín – Georgíne kvety

Rozmnožovanie Georgín - Georgíne kvety

 

Rozmnožovanie georgín je kľúčovým procesom pri zabezpečení ich krásy a rozmanitosti pre budúce sezóny. V závislosti od preferencií a zdrojov môžu záhradkári využiť delenie hľúz alebo rozširovanie zo semien.

Delenie Hľúz

Georgíny sa efektívne množia delením hľúz na začiatku vegetačného obdobia. Pripravené hľuzy by mali byť zdravé a obsahovať aspoň jeden živý púčik. Rozdelenie sa zvyčajne vykonáva v jarných mesiacoch, predtým než sa začnú rásť nové výhonky. Vyhýbanie sa poškodeniu hľúz počas delenia je dôležité pre úspech ich následného zakorenenia.

Rozmnožovanie zo Semien

Rozmnožovanie georgín zo semien môže byť o niečo náročnejšie, ale ponúka možnosť vypestovať nové a neznáme odrôdy. Semená sa zvyčajne vysievajú v apríli do črepníkov alebo skleníkov s univerzálnou zemninou. Dôležité je zabezpečiť jim dostatok svetla a tepla pre klíčenie a následný rast. Mladé sadenice sa vysádzajú na trvalé miesto až po minuti rizika mrazov.

Odrody a Druhy Georgín

Odrody a Druhy Georgín

 

Georgíny predstavujú rozmanitú skupinu kvetin s niekoľkými odrodami a druhmi, ktoré sa odlišujú veľkosťou, tvarom a typom kvetu. Existuje viac ako 15 000 odrôd, ktoré možno rozdeliť do viacerých kategórií v závislosti od ich vzhľadu a charakteristík.

Kaktusové a Polokaktusové Georgíny

Kaktusové georgíny sa vyznačujú dlhými úzkymi lupienkami, ktoré sa skrúcajú cez celú dĺžku kvetu, čím pripomínajú kaktusy. Napríklad:

  • Dahlia ‚Encanto Red‘ – vykazuje žiarivé červené kvety kaktusovej formy.

Polokaktusové georgíny majú širšie lupienky, ktoré sú skrútené iba čiastočne a neobjímajú celý kvet, vytvárajú teda mierne mäkší dojem. Príkladom je:

  • Dahlia ‚My Love‘ – biela polokaktusová georgína s jemnými špicami.

Pompónové a Dekoračné Formy – Georgíne kvety

Pompónové georgíny spoznáme jednoducho podľa ich guľatých, kompaktných kvetov, ktoré majú okrúhle tvarovanie a pripomínajú pompony. Ich kvety sú malé a sedia na rovnomernejších stonkách:

  • Dahlia ‚Small World‘ – vyniká obzvlášť malými ružovo-bielymi kvetmi.

Dekoračné georgíny sú známe pre pôsobivé, plné a často veľké kvety. Majú široké palety farieb a tvarov a sú obľúbené kvôli svojej dlhej kvitnutia a vizuálnemu účinku v záhradách:

  • Dahlia ‚Thomas A. Edison‘ – zaujme intenzívnou purpurovou farbou.

Každá skupina odrod georgín ponúka záhradkárom bohatý výber kvetov, ktoré dopĺňajú každú záhradu od leta až do jesene.

Zber a Prezimovanie – Georgíne kvety

Zber a Prezimovanie - Georgíne kvety

 

Pred zimou je potrebné správne pripraviť hľuzy georgín (dálií) na prezimovanie, aby sa na jar mohli znovu rozkvitať. Proces zberu a zazimovania zabezpečuje ochranu hľúz voči chladu a zároveň uchováva ich vitalitu až do ďalšieho vegetačného obdobia.

Príprava na Zimný Obdobie

Prezimovanie georgín sa začína po prvých jesenných mrazoch, kedy nadzemná časť rastliny odumiera. Je dôležité hľuzy včas vybrať z pôdy, aby nezostali vystavené zime a nezamrzli. Po vybratí treba z hľúz starostlivo odstrániť zvyšky zeminy a nechať ich niekoľko dní vyschnúť na vzdušnom a suchom mieste.

Optimálna teplota pre zazimovanie hľúz dálií je približne od 3 do 9 °C. Hľuzy treba uskladniť v predu ochladzovacej místnosti alebo pivnici, kde nie sú vystavené prudkým výkyvom teplôt. Kľúčom k úspešnému zberu hľúz je ich ochrana pred plesnivím a gnitím, čo sa dosahuje ich uložením v mokrom piesku alebo pilinách, ktoré zabezpečujú potrebnú vlhkosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button