Sopky na svete Top 10 ohromujúcich sopiek
Sopky na svete Top 10 ohromujúcich sopiek. Považujete sa za neohrozeného cestovateľa? Ak je vaša odpoveď áno, možno by ste mali zvážiť, či by ste nemali začať navštevovať sopky ako jednu z možností dovolenky. Sopky dokážu vážne posunúť dovolenkové dobrodružstvá doslova na hranu. Stáť na okraji aktívneho sopečného kotla si vyžaduje pevné nervy a potrebujete aj hlavu na výšky, pretože, verte tomu, návšteva sopiek je niečo, čo sa nedá robiť na úrovni zeme.
Obsah článku:
Sopky na svete
Myslíte si, že zvládnete výstup na vrchol hory, ktorá chrlí dym, popol a žeravé rieky horúcej lávy? Ak áno, pozrite si týchto desať najúžasnejších sopiek na svete a rozhodnite sa, ktorú z nich chcete vidieť ako prvú.
-
Hora Teide, Tenerife, Kanárske ostrovy, Španielsko
Prelomte pomaly sopečnú turistiku návštevou hory Teide na kanárskom ostrove Tenerife. Hoci je klasifikovaná ako aktívna sopka, je bez tečúcej lávy, čo znamená, že je to celkom bezpečné miesto na začiatok. Napriek tomu je hora Teide najvyšším vrchom Španielska, a hoci je tu lanovka, ktorá vás vyvezie väčšinu cesty hore, ak si chcete pozrieť kotol, vyžaduje si to ďalšiu, pomerne namáhavú trojhodinovú túru od stanice lanovky na vrchol.
Prečo ísť? Táto sopka bola v roku 2007 vyhlásená za svetové dedičstvo UNESCO pre svoju geologickú rozmanitosť, ktorá je taká jedinečná. Tenerife má tiež niekoľko fantastických pláží. Ak sa tam vyberiete, vezmite si dostatok opaľovacieho krému, pretože slnko na Tenerife môže páliť takmer tak horúco ako sopečná láva.
Kedy ísť? Letné teploty na Tenerife môžu dosahovať až 40 °C a viac, čo nie je vhodné na náročné aktivity, ako sú napríklad horské túry. V zime môže byť Teide pokryté snehom a teploty v nadmorskej výške klesajú pod bod mrazu. Najlepšie obdobie na výlet je od konca februára do konca mája alebo v októbri a novembri. Národný park Mount Teide sa radí medzi najnavštevovanejšie miesta nielen v Španielsku, ale aj v Európe, preto sa sem vyberte skoro ráno, aby ste sa vyhli davom turistov.
Posledná erupcia: 1909
Výška: 3 178 m
Poloha na mape: Mount Teide, Tenerife
-
Etna, Catania, Sicília, Taliansko
Pokiaľ ide o sopky, Etna má veľa čo ponúknuť. Nielenže je stále aktívna, ale je aj najaktívnejšia na svete, najväčšia v Európe a svojou veľkosťou ľahko prekonáva ďalšie dve aktívne talianske sopky. Áno, je to poriadne výbušná hora, ktorá pravidelne vybuchuje a občas pre väčší dramatický efekt vyfukuje dymové krúžky. Či už sa na vrchol vyveziete lanovkou a potom ho prejdete pešo, prejdete ho celý pešo alebo sa naň vyveziete džípom so sprievodcom, budete potrebovať turistickú obuv s hrubou podrážkou a teplé oblečenie. Možno je to jedna z horúcich hôr, ale teploty vo výške sú dosť mrazivé.
Prečo ísť? Etna je síce v súčasnosti najvyššia hora v Európe, ale zakaždým, keď vyfúkne svoj vrchol, stráca svoju formáciu a skracuje sa. Ak teda uvažujete, že sa na ňu pôjdete pozrieť, urobte to teraz, kým je ešte európskou jednotkou.
Kedy ísť? Aj keď Etna nie je uprostred plnej erupcie, stále sa z nej bude valiť dym a neexistuje žiadna záruka, že výstup na ňu bude stopercentne bezpečný. Niektoré sopky sú od prírody nepredvídateľné a Etna je jednou z nich. Počas zimy sa svahy Etny premenia na lyžiarske stredisko, takže ak je lyžovanie vašou záľubou, môžete svoj výlet využiť naozaj naplno. V polovici leta, v júli a auguste, je vrchol turistickej sezóny. Ak sa chcete vyhnúť davom ľudí v radoch, skúste navštíviť Etnu na jar alebo na jeseň.
Posledná erupcia: 2017 – s pretrvávajúcim hukotom
Výška: 3 329 metrov
Poloha na mape: Etna, Sicília
-
Sopky na svete Sakuradžima, Kjúšu, Japonsko
Sakuradžima môže pri pohľade z diaľky vyzerať ako neškodný kopec skál, keď vplávate do zálivu Kagošima. Nie je to tak. Je to sopečný exhibicionista, ktorý vystreľuje do vzduchu chumáče popola a dymu vo výške šestnásťtisíc metrov, a to v jeden z pokojnejších dní. Neustála aktivita Sakuradžimy zasypáva okolitú krajinu vrstvou popola hrubou ako prikrývka. Je to sopka, ktorá rada hučala a robí to od roku deväťdesiatpäť až dodnes.
Prečo ísť? Ak sa obávate, či budete v správnom čase na správnom mieste, aby ste videli výbuch sopky, Sakuradžima je pre vás ideálnou sopkou. Vybuchuje v priemere trikrát denne. Nečakajte, že sa budete môcť dostať priamo k nej alebo vystúpiť na vrchol niektorého z jej troch vrcholov. Je to príliš nebezpečné, takže najbližšie sa môžete dostať do vzdialenosti dvoch kilometrov. Čo je vzhľadom na jeho aktivitu pravdepodobne dosť blízko.
Kedy ísť? Vyhnite sa štátnym sviatkom, pretože Sakuradžima priťahuje veľa miestnych návštevníkov. Národný park Sakuradžima je obľúbený nielen kvôli erupciám, ale aj kvôli bezplatným termálnym kúpeľom pre nohy, lávovým chodníkom a detskému dinosauriemu parku. Najdaždivejšie mesiace sú v polovici leta od júna do augusta, preto sa zamerajte na jesenné mesiace od októbra a pravdepodobne si budete môcť nechať dáždnik v hoteli, pokiaľ namiesto neho nebude pršať popol.
Posledná erupcia: 2018
Výška: 1 117 metrov
Poloha na mape: Sakurajima, Japonsko
-
Sopky na svete Whakaari/White Island, Bay of Plenty, Nový Zéland
Krajina nie je oveľa primitívnejšia ako na Novom Zélande, a ak navštívite ostrov Whakaari/ White Island, budete mať pocit, že ste sa ocitli v krajine, na ktorú čas zabudol. Biely ostrov, ktorý je len špičkou sopky – zvyšok je mimo dohľadu ponorený pod hladinou mora – je porovnateľný s čarodejníckym kotlom. Áno, veľa syčí, buble a pľuje jed. Je tu jazero kyseliny, vriace bahno, termálne prúdy a množstvo páchnucej síry, ktorá mení zem na oranžovú a žltú.
Prečo ísť? Ak nemáte hlavu na nadmorské výšky, táto sopka by mala byť na vašom zozname číslo jeden, pretože tu môžete byť skutočným sopečným turistom bez toho, aby ste na niečo liezli. Vykročte priamo z výletu loďou na skalnaté pobrežie ostrova. Sopky na svete potom sa vydajte na prieskum a čoskoro zistíte, že nie všetky ostrovy v južnom Pacifiku sú rajom. Ak to všetko znie príliš dobrodružne, preleťte sa nad Whakaari/Bielym ostrovom vrtuľníkom a pozrite si najznámejšiu novozélandskú sopku z vtáčej perspektívy.
Kedy ísť? Podnebie v Bay of Plenty je teplotne pomerne vyrovnané počas celého roka. Najvlhšie mesiace sú na jeseň, čo je na Novom Zélande od marca do mája. Hoci záliv Bay of Plenty priťahuje davy turistov, návšteva Whakaari/ Bieleho ostrova je obmedzená len na povolenia organizovaných turistických spoločností, takže tu nikdy nebude veľký rad.
Posledná erupcia: 2017
Výška: 321 metrov
Poloha na mape: Whakaari/ White Island, Nový Zéland
-
Hora Kilimandžáro, Národný park Kilimandžáro, Tanzánia
Hora Kilimandžáro je spiacim obrom všetkých sopiek. Nie je to len najvyššia sopka v Afrike, je to aj najvyššia hora Afriky, a to je fakt, ktorý láka rovnako veľa horolezcov ako turistov na sopky. Na Kilimandžáre nečakajte žiadnu sopečnú činnosť, z jeho troch kužeľov sú dva vyhasnuté a druhý je neaktívny a už viac ako stopäťdesiattisíc rokov sa neprebudil ani nevykašľal dym.
Prečo ísť? Hora Kilimandžáro je jednou z najmalebnejších sopiek na našej planéte. Jej zasnežené vrcholky na pozadí africkej savany sú snom fotografov, najmä ak sú zachytené s objektom z divokej prírody, ako sú slony alebo žirafy medzi nimi. Ak je zdolávanie hôr vašou záľubou, toto je jedna z horolezeckých výziev, ktorú určite budete chcieť absolvovať. Dosiahnutie vrcholu trvá niekoľko dní a áno, potrebujete sprievodcu, primerané vybavenie a pripraviť sa na výškovú chorobu.
Kedy ísť? Ak sa chystáte do Národného parku Kilimandžáro na fotografické dobrodružstvo v štýle safari, najlepšie je ísť v období sucha, teda od júla do októbra. Vynechajte daždivé mesiace marec, apríl a máj, keď môže oblačnosť zakryť vrchol pred zrakom. Ak chcete zdolať horu Kilimandžáro a vystúpiť na vrchol, potom sú mesiace od júna do októbra mesiacmi s najpriaznivejším podnebím. Vyhnite sa mesiacom apríl a november, keď prší príliš veľa na to, aby bola turistika na vrchol pohodlná.
Posledná erupcia: Pred 150 000 až 200 000 rokmi
Výška: 4 900 m
Poloha na mape: Kilimandžáro, Tanzánia
-
Sopky na svete Sopka Kelimutu, ostrov Flores, Indonézia
Sopka Kelimutu na ostrove Flores v Indonézii je sopka s veľmi výrazným rozdielom. Hoci má tri kužele spoločné s mnohými inými svetovými sopkami, Kelimutu nechrlí oheň a síru. Namiesto toho sú plné nádherne sfarbených jazier, ktoré sa menia od úžasnej ľadovcovej modrej cez zelenú až po bahnitočervenú a čiernu farbu v závislosti od sopečnej činnosti, ktorá prebieha pod nimi.
Prečo ísť? Hoci Kelimutu za posledných päťdesiat rokov nevybuchol, neznamená to, že niekedy v budúcnosti nevybuchne. Ak a keď opäť vybuchne, jedinečný prírodný zázrak jeho vrcholových jazier bude navždy stratený. Preto si ho choďte pozrieť skôr, ako sa stane len ďalšou fotografickou spomienkou na internete.
Kedy ísť? Ak neradi vidíte sopky v daždi, vyhnite sa indonézskej mokrej sezóne, ktorá trvá od októbra do apríla. Ideálne je kedykoľvek od mája do konca septembra, ale očakávajte, že počas hlavnej turistickej sezóny v júli a auguste sa stretnete s väčším počtom návštevníkov. Vydajte sa na cestu skoro ráno a budete môcť vidieť východ slnka pred trekom okolo jazier. Jednoducho úžasné.
Posledná erupcia: 1968
Výška: 1 639 metrov
Poloha na mape: Kelimutu, Indonézia
-
Eyjafjallajökull, Suðurland, Island
Eyjafjallajökull v Suðurlande je celkom pohodová sopka. V skutočnosti je taká chladná, že zamrzla. Hoci je stále klasifikovaná ako aktívna, pričom posledná veľká erupcia bola v roku 2010, nie je dostatočne horúca na to, aby sa roztopila ľadovcová pokrývka, ktorá ju pokrýva. Eyjafjallajökull nie je samostatná sopka, ale jedna z reťaze, ktorá sa tiahne islandskou krajinou. Na prvý pohľad sa môže zdať nenáročná, pokiaľ ide o sopku, ale nenechajte sa oklamať. Pri poslednej erupcii spôsobila absolútny chaos, keď chuchvalce dymu a popola zahltili medzinárodné letecké trasy a tisíce cestujúcich uviazli na letiskách po celej Európe.
Prečo ísť? Ak nie je vo vašom programe pešia turistika alebo lezenie po strmých horách, Eyjafjallajökull je sopka pre vás. Prečo? Na vrchol môžete skutočne vyraziť džípom. Presnejšie povedané, nahor vás odvezie profesionálny vodič počas prehliadky so sprievodcom. Nie je to trasa na vlastnú päsť, pretože cesty sú zľadovatené a nebezpečné. Najbohatší človek na svete.
Kedy ísť? Nemáte krv Eskimáka, vyhnite sa zimným mesiacom, pretože sú pre ne typické teploty pod nulou. Ak chcete mať viac denného svetla a viac fotografovať, navštívte Island od júna do augusta. Keď sa dni doslova nekončia. Ak chcete vidieť polárnu žiaru tancujúcu nad vrcholom Eyjafjallajökull, naplánujte si cestu na september a október.
Posledná erupcia: 2010
Výška: 1 651 m
Poloha na mape: Eyjafjallajökull, Island
-
Sopka Mayon, Albay, Filipíny
Ak niekoho požiadate, aby nakreslil sopku, s veľkou pravdepodobnosťou nakreslí niečo, čo sa veľmi podobá na sopku Mayon na Filipínach. Na to, že ide o sopku, čo sa týka jej tvaru, je to pravdepodobne jedna z najlepšie tvarovaných a najsymetrickejších sopiek kdekoľvek na svete. Jej klasická kužeľovitá konfigurácia je taká dokonalá, že je to sen každého geometra. Je tiež dobre vycvičená v erupciách a v poslednom desaťročí ich pravidelne uskutočňuje. Sopky na svete je to najaktívnejšia filipínska sopka a nedávno zo svojho vrcholu chrlila lávové fontány do výšky päťsto metrov.
Prečo ísť? Dokonalý tvar sopky Mayon je jedinečný, ale vzhľadom na množstvo sopečnej činnosti, ktorou prechádza, sa to môže kedykoľvek zmeniť. Nič nezostane navždy rovnaké a jeden veľký výbuch by mohol poškodiť jej ohromujúci profil a spôsobiť, že nebude geometricky dokonalá.
Kedy ísť? Najlepší čas ísť sa pozrieť na sopku Mayon je vtedy, keď neexploduje, pretože keď vybuchuje, myslí to vážne. Domy sa evakuujú a láva a bahenné prúdy môžu spôsobiť rozsiahlu devastáciu. Napriek tomu ju môžete obdivovať z primeranej vzdialenosti. Aj keď pred plánovaním výletu sa odporúča overiť si aktuálny stav sopky. Môžete tak urobiť na webovej stránke Filipínskeho inštitútu vulkanológie a seizmológie.
Ak je všetko pokojné, navštívte Filipíny od mája do novembra a vynecháte obdobie dažďov, hoci ak ste tam v septembri alebo októbri, pripravte sa na občasný tajfún. Ak chcete vidieť Mayon v jeho najlepšej podobe, musíte vyraziť skoro. Vydajte sa na cestu za úsvitu alebo tesne po ňom, pretože do poludnia je vrchol často skrytý pred pohľadom kvôli mrakom.
Posledná erupcia: 2018
Výška: 2 463 metrov
Poloha na mape: Mayon, Filipíny
-
Hora Fudži, Tokio, Japonsko
Od erupcie japonskej hory Fudži uplynulo síce už viac ako tristo rokov, ale stále je klasifikovaná ako aktívna sopka. Čnie nad mestom Tokio a je najvyšším vrchom Japonska. Ak by sa nejaká sopka dala označiť za viacúčelovú, potom by to bola práve hora Fudži. Jej strohý útvar tvorivo inšpiroval spisovateľov a umelcov, bola uctievaná ako svätyňa, je vzletovým miestom pre paragliding a v zime sa využíva aj ako lyžiarske stredisko.
Prečo ísť? Okrem toho, že ide o senzačnú a veľmi ikonickú pamiatku, na vrchol hory Fudži sa dá pomerne ľahko dostať. Ak to ročne robí tristotisíc ľudí ako púť, prečo by ste to ako začínajúci sopečný turista nemohli urobiť aj vy?
Kedy ísť? Ak sa chcete vybrať na horu Fudži, naplánujte si návštevu na júl a august, keď je najlepšie podnebie a otvorené turistické trasy. Vydajte sa skoro ráno, pretože ide o celodennú a obľúbenú túru. Ak ju chcete obdivovať z diaľky alebo si ju odfotografovať s jej charakteristickým, bielo pokrytým vrcholom, musíte ísť v zimných mesiacoch od novembra do konca februára po tom, čo napadne sneh. Mastné vlasy.
Posledná erupcia: 1708
Výška: 3 776 metrov
Poloha na mape: Fudži, Tokio
-
Sopky na svete Mauna Loa a Kilauea, Národný park Havajské sopky, Havaj
Keď Havaj robí sopky, nerobí ich polovičato. V Národnom parku Havajské sopky sa nachádza nielen Kilauea, jedna z najaktívnejších sopiek na svete, ale aj Mauna Loa. Mauna Loa je otcom všetkých sopiek a drží prvenstvo na zozname najväčších sopiek na svete. Kilauea, aby sme ju príliš nezatienili, je zlomyseľné monštrum sopky, ktorá nepretržite vybuchuje od začiatku osemdesiatych rokov.
Prečo ísť? Ak navštívite Národný park Havajské sopky, ocitnete sa na jednom z najvulkanickejších miest na svete. Už len z tohto dôvodu sa budete môcť hrdo nazývať skutočným sopečným turistom. Sopky na svete – Sledujte, ako prúdy lávy dopadajú do mora a vytvárajú úplne novú pevninu, alebo sa vyberte na vzrušujúcu jazdu po okraji krátera – ak to erupcie dovolia.
Kedy ísť? Ak ste na Havaji a bude pršať, potom je viac ako pravdepodobné, že sa tak stane medzi novembrom a marcom, zatiaľ čo po zvyšok roka je podnebie pomerne stabilné. Ak chcete vidieť nádherné lávové prúdy v ich najlepšej žeravej podobe, najlepšie sú buď predpoludňajšie, alebo pootmračné výlety. V roku 2018 Kilauea sprchovala svet svojou zlou náladou a prístup k pozorovaniu zblízka bol obmedzený. Pred cestou si na webovej stránke národných parkov overte, čo sopka práve robí.
Posledná erupcia: Mauna Loa: 1984, Kilauea: 2018
Výška: Mauna Loa: 4 169 m; Kilauea: 1 247 m
Poloha na mape: Mauna Loa, Havaj; Kilauea, Havaj