MačkyPLEMENÁ MAČIEK

Siamská mačka: Popis, charakteristika a starostlivosť

Siamská mačka. Ak hľadáte plemeno mačky, ktoré je inteligentné, hravé a závislé na ľuďoch, môže byť Siamská mačka tou správnou voľbou pre vás. Toto plemeno je jedným z najstarších mačacích plemien a pochádza z Thajska, kde bolo kedysi považované za posvätné zviera. Plemeno Siamská mačka je krátkosrsté plemeno a má hmotnosť od 2,5 do 5,5 kg.

 

Siamská mačka

Siamská mačka

 

Siamská mačka má hlučnú a energickú povahu a je veľmi aktívna a hravá. Miluje teplo a je typickou bytovou mačkou. Je veľmi závislá na svojom majiteľovi a bude ho všade prenasledovať a sledovať. Toto plemeno je veľmi inteligentné a rada sa učí nové veci. Môže sa stať skvelým spoločníkom pre deti a celú rodinu. Ak sa rozhodnete pre Siamskú mačku, mali by ste sa o ňu dobre starať, aby bola zdravá a šťastná.

História a pôvod

História a pôvod

 

Siamská mačka, tiež známa ako kráľovská mačka zo Siamu, patrí medzi najznámejšie plemena mačiek na svete. Jej pôvod siaha do Thajska, konkrétne do oblasti, ktorá kedysi niesla názov Siam. Toto plemeno vzniklo pred viac ako 500 rokmi z kríženia domácich a chrámových mačiek.

Prvá zmienka o siamskej mačke pochádza z 14. storočia, no predpokladá sa, že existovala už dávno predtým. Podľa legendy v 18. storočí, keď boli Barma a Siam vo vojne, barmský kráľ prečítal báseň, ktorá opisovala, ako sú siamské mačky vzácne ako zlato a že každý, kto jednu získa, získa aj bohatstvo. Následne daroval niekoľko mačiek thajskému kráľovi, ktorý ich následne daroval britskému veľvyslancovi v roku 1884.

Od tej doby sa siamské mačky stali populárnymi v celej Európe a neskôr aj v Amerike. Ich výrazný vzhľad a temperament získali mnoho priaznivcov a stali sa jedným z najobľúbenejších plemien mačiek na svete.

Siamská mačka má hmotnosť od 2,5 do 5,5 kg a jej stavba tela je štíhla a elegantná. Jej povaha je veľmi hlučná a energická, no zároveň aj veľmi priateľská a spoločenská.

Vzhľad a fyzické charakteristiky

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Siamská mačka je známa svojím štíhlym a elegantným telom. Patrí medzi stredne veľké mačky svalnatého stavu. Jej krátkosrstý kožúšok môže byť sfarbený v rôznych odtieňoch, vrátane lila, modrej, lilac point a cream point.

Srsť a sfarbenie

Siamská mačka má krátkosrstý kožúšok, ktorý môže byť sfarbený v rôznych odtieňoch. Väčšinou má svetlé telo s tmavšími odznakmi na tvári, ušiach, chvoste a labkách. Sfarbenie kožúšku môže byť lila, modré, lilac point alebo cream point.

Hmotnosť a výška Siamská mačka

Siamská mačka je stredne veľká mačka s priemernou hmotnosťou okolo 4-5 kg. Jej výška sa pohybuje okolo 25-30 cm.

Chvost a labky

Siamská mačka má dlhý a štíhly chvost, ktorý sa zužuje k špičke. Jej labky sú dlhé a štíhle, s malými, oválnymi labkami.

Modré oči

Siamská mačka je známa svojimi modrými očami, ktoré sú veľmi výrazné a jasné. Oči sú oválneho tvaru a majú jasne modrú farbu.

Vzhľad a fyzické charakteristiky sú dôležité pre určenie plemena siamskej mačky. Je dôležité venovať pozornosť správnej starostlivosti a výžive, aby sa zachovali tieto charakteristiky a zdravie mačky. Čo robiť keď je mačka smutná

Starostlivosť a zdravie Siamská mačka

Starostlivosť a zdravie Siamská mačka

 

Starostlivosť

Keďže siamská mačka má krátku srsť, nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Stačí ju príležitostne vyčesať kefou z gumy, aby sa zbavila stratených chlpov. Ak chováte dve siamské mačky, ešte menej práce vám to bude stáť, pretože tieto mačky sa o seba samy vzájomne starajú.

Okrem toho siamské mačky sú veľmi aktívne a inteligentné, preto potrebujú pohyb, hru a aktivitu. Odporúča sa im venovať sa denne, aby sa cítili spokojne a zdravo. Môžete im ponúknuť rôzne hračky, napríklad laserový ukazovateľ, aby sa mohli hrať a pohybovať. Šampón na vlasy

Zdravie

Siamské mačky sú obvykle zdravé a žijú dlho. Avšak, ako každé zviera, aj siamské mačky môžu mať zdravotné problémy. Je dôležité venovať pozornosť ich zdraviu a pravidelne ich kontrolovať u veterinára.

Jedným z najbežnejších problémov, ktoré sa vyskytujú u siamských mačiek, je zápal ďasien. Ak siamská mačka trpí zápalom ďasien, môže to viesť k strate zubov a ďalším zdravotným problémom. Preto je dôležité dbať na správnu ústnu hygienu a pravidelne siamskú mačku kontrolovať u veterinára.

V teplejších mesiacoch by ste mali byť opatrní, aby sa siamská mačka neprehriala. Je dôležité poskytnúť jej dostatok čerstvej vody a umiestniť ju na chladnom mieste.

Všeobecne platí, že starostlivosť a pozornosť k siamskej mačke pomáha udržiavať ju zdravú a šťastnú.

Povaha a temperament Siamská mačka

Povaha a temperament Siamská mačka

 

Siamská mačka je známa svojou osobitou povahou a temperamentom. Toto plemeno je veľmi spoločenské, kontaktné a komunikatívne, čo znamená, že bude vždy chcieť byť v kontakte s vami a bude vás nasledovať po dome.

Spoločenská a komunikatívna

Siamské mačky sú veľmi spoločenské a milujú byť v kontakte s ľuďmi. Sú to typické „kľučky“, ktoré vás budú nasledovať po dome a chcieť byť stredobodom vašej pozornosti. Sú veľmi komunikatívne a dokážu vydávať rôzne zvuky, aby vám dali najavo, že potrebujú vašu pozornosť.

Aktívne a zvedavé

Siamské mačky sú veľmi aktívne a zvedavé. Milujú hračky a hry, a preto sa často označujú ako „pes medzi mačkami“. Sú to veľmi zručné mačky a dokážu sa naučiť rôzne triky, ako napríklad agility.

Inteligentné a učenlivé

Siamské mačky sú veľmi inteligentné a učenlivé. Sú to mačky, ktoré si rýchlo osvoja nové veci a dokážu sa naučiť rôzne triky. Sú veľmi zvedavé a radi objavujú nové veci. Preto je dôležité, aby ste im poskytli dostatok zábavy a stimulov, aby sa neunavili a nezačali ničiť vaše veci.

Chov a mačiatka

Chov a mačiatka

 

Ak sa rozhodnete pre chov siamskej mačky, musíte sa o ňu dobre starať. Je to aktívne plemeno, ktoré potrebuje veľa pozornosti a interakcie. Venujte jej dostatok času a nezabudnite na pravidelné veterinárne prehliadky.

Ak plánujete mačiatka, musíte si byť istí, že máte dostatok skúseností s chovom mačiek. Je dôležité zabezpečiť dobré podmienky pre mačku a jej mačiatka. Mačiatka siamskej mačky sa narodia s bielym kožúškom a postupne sa im farba mení. Je dôležité mačiatka pravidelne socializovať a zvyknúť ich na ľudí a iné zvieratá.

Pri výbere chovateľa siamských mačiek sa uistite, že ide o seriózneho a zodpovedného chovateľa. Skontrolujte, či má chovateľ platné doklady a certifikáty. Zistite, aké sú podmienky, v ktorých sa mačky a mačiatka nachádzajú.

Ak chcete mať siamskú mačku len ako domáceho maznáčika, môžete sa obrátiť aj na útulky pre zvieratá. Tam môžete nájsť siamské mačky, ktoré hľadajú nový domov.

Siamská mačka v rôznych asociáciách

 

Siamská mačka v rôznych asociáciach

 

 

Siamská mačka je jedným z najpopulárnejších plemien mačiek na svete a preto je registrovaná v mnohých medzinárodných mačacích asociáciách. V tejto časti si predstavíme niektoré z týchto asociácií a ich pravidlá pre toto plemeno.

EMS kód SIA

Siamská mačka je v medzinárodnom katalógu plemien mačiek označená kódom SIA. Tento kód sa používa na identifikáciu plemena v rôznych mačacích asociáciách.

ACFA

Asociácia amerických chovateľov mačiek (ACFA) uznáva siamskú mačku ako samostatné plemeno a má pre ňu vlastné štandardy. Podľa týchto štandardov musí mačka mať typický trojuholníkový tvar hlavy, modré oči a štíhlu postavu.

TICA

Medzinárodná asociácia chovateľov mačiek (TICA) uznáva siamskú mačku ako samostatné plemeno a má pre ňu vlastné štandardy. Podľa týchto štandardov musí mačka mať štíhlu postavu, trojuholníkový tvar hlavy a modré oči.

FIFe Siamská mačka

Medzinárodná federácia felinologických asociácií (FIFe) uznáva siamskú mačku ako samostatné plemeno a má pre ňu vlastné štandardy. Podľa týchto štandardov musí mačka mať štíhlu postavu, trojuholníkový tvar hlavy a modré oči.

Zoznam mačacích plemien Siamská mačka

Siamská mačka je zahrnutá v zozname mačacích plemien mnohých medzinárodných mačacích asociácií. Tento zoznam obsahuje informácie o každom plemene, ako sú štandardy, farby a ďalšie charakteristiky.

Synonymá

Siamská mačka má niekoľko synonym, ako napríklad kráľovská mačka zo Siamu alebo thajská mačka. Tieto synonymá sa často používajú v zahraničí.

Commons

Siamská mačka má svoju vlastnú kategóriu na Wikimedia Commons, kde sa nachádzajú fotografie a videá tohto plemena.

Ďalšie asociácie Siamská mačka

Okrem vyššie uvedených asociácií uznáva siamskú mačku aj mnoho ďalších mačacích asociácií, ako napríklad CCA, ACF, PREOSSIA, TCCI alebo GCCF. Každá z týchto asociácií má svoje vlastné štandardy a pravidlá pre toto plemeno.

Siamská mačka je veľmi obľúbeným plemenom mačiek a preto je registrovaná v mnohých medzinárodných mačacích asociáciách. Každá z týchto asociácií má svoje vlastné štandardy a pravidlá pre toto plemeno, ktoré sa líšia v niektorých detailoch.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button