O KRAJINÁCHZaujímavosti

San Maríno zaujímavosti – 20 zaujímavosti

San Maríno zaujímavosti. San Maríno – najstaršia republike sveta! Tento malý mikroštát, nachádzajúci sa v severnej časti Talianska, je plný fascinujúcich zaujímavostí a histórie. S rozlohou iba 61 štvorcových kilometrov a bohatou kultúrou sa San Maríno stalo unikátnym a nezávislým miestom, ktoré stojí za to objaviť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o 20 najzaujímavejších aspektoch tejto malebnej krajiny. Od jeho založenia v roku 301 po úchvatné výhľady na okolitú prírodu a zaujímavé tradície – San Maríno určite neprestane prekvapovať.

 

San Maríno zaujímavosti

 

San Maríno zaujímavosti

 

San Maríno je malý mikroštát nachádzajúci sa na Apeninskom polostrove v severnej časti Talianska. Svojou rozlohou iba 61 štvorcových kilometrov a obyvateľstvom okolo 33 000 ľudí je San Maríno jedným z najmenších a najstarších nezávislých štátov na svete. Tu je 20 zaujímavostí o tejto unikátnej krajine:

 

1. Najstaršia republika

 

San Maríno je považované za najstaršiu republiku na svete. Jeho vznik sa datuje na 3. september 301, čo z neho robí jednu z najstarších kontinuálne existujúcich štruktúr na svete.

 

2. Názov po patrónovi

 

Názov po patrónovi

 

Mikroštát dostal svoj názov po svätom Marínovi, ktorý bol kresťanským svätec a patrónom San Marína.

 

3. Byrokracia – San Maríno zaujímavosti

 

San Maríno je známe svojou byrokraciou a administratívou. Má najvyšší počet úradníkov na obyvateľa na svete.

 

4. Nezávislosť

 

San Maríno je nezávislý štát už viac ako 1700 rokov. Nikdy nebol pod priamou kontrolou iného štátu.

 

5. Jazyk – San Maríno zaujímavosti

 

Jazyk - San Maríno zaujímavosti

 

Oficiálny jazyk je taliančina, ale mnoho obyvateľov hovorí aj sanmarínsky dialekt, ktorý je odlišný od taliančiny.

 

6. UNESCO dedičstvo

 

Historické centrum mesta San Maríno patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2008. Je to jedinečné miesto s bohatou históriou. Kresťanské filmy

 

7. Terasovité polia

 

Na svahoch San Marína sa nachádzajú terasovité polia, ktoré sú využívané na pestovanie plodín a viníc. Tieto polia tvoria malebnú krajinu.

 

8. Bezarmádne – San Maríno zaujímavosti

 

San Maríno je jediným štátom na svete, ktorý je úplne bezarmádny.

 

9. Najnižšia nezamestnanosť

 

San Maríno má jednu z najnižších nezamestnaností na svete. V roku 2019 bola nezamestnanosť len 2,41 percenta. Kedy sa sadia tulipány – pre krásnu záhradu

 

10. Euro

 

San Maríno je súčasťou eurozóny a používa euro.

 

11. Bez cla a dane

 

Bez cla a dane

 

San Maríno je známe tým, že nemá clá a dane pre svojich obyvateľov. Toto zaujímavé hospodárske opatrenie pritiahlo mnoho turistov a investorov.

 

12. Katedrála v San Maríne

 

San Maríno zaujímavosti. Katedrála Basilica di San Marino je hlavným náboženským a historickým symbolom mesta. Je postavená v románskom štýle a ponúka úchvatný výhľad na okolitú krajinu. Vypadávanie vlasov u mužov

 

13. Palazzo Pubblico – San Maríno zaujímavosti

 

Palazzo Pubblico - San Maríno zaujímavosti

 

Palazzo Pubblico je historická budova, ktorá slúži ako sídlo vlády San Marína. Jej veža, známa ako Guaita, je jednou z najstarších dochovaných veží v krajine.

 

14. Republikánske slávnosti

 

Každý rok 3. septembra, ku dňu založenia republiky, sa v San Maríne konajú veľké republikánske slávnosti. Medzi najdôležitejšie udalosti patrí slávnostný pochod, ohňostroje a tradičné obrady.

 

15. Muzeum Saint Francis

 

Toto múzeum je venované kultúre a histórii San Marína. Ponúka bohatú zbierku umeleckých diel, historických artefaktov a dokumentov, ktoré osvetľujú minulosť krajiny.

 

16. Svätý Marín

 

Svätý Marín

 

Pamätník svätého Marína, zakladateľa krajiny, sa nachádza v blízkosti historického centra. Je to miesto, kde môžu návštevníci spoznať viac o živote a odkaze tohto svätca.

 

17. Grand Prix San Maríno – San Maríno zaujímavosti

 

San Maríno hostí motoristickú udalosť známu ako Grand Prix San Marína. Pretekári Formuly 1 sa tu stretávajú na okruhu v blízkosti mesta Imola, kde sa koná atraktívny závod.

 

18. San Marínska filatélia

 

Pre zberateľov známok je San Maríno rajom. Má vlastnú poštovú správu a vyvíja rôzne známky, ktoré sú často vzácnymi a cenovo hodnotnými kúskami.

 

19. Korzika – San Maríno zaujímavosti

 

San Maríno má úzke historické väzby s ostrovom Korzika. Legenda hovorí, že Sanmarínci poskytli útočisko pre údajných potomkov slávneho gréckeho hrdinu Dioméda, ktorí boli vyhnaní z Korziky. Táto legenda posilnila vzťahy medzi oboma regiónmi.

 

20. Krásna príroda

 

San Maríno zaujímavosti.cSan Maríno je obklopené malebnou prírodou. Jeho kopcovitý terén poskytuje úchvatné výhľady na okolité údolia a hory. Tí, ktorí sa vyberú na prechádzku alebo turistiku, budú očarení scenériou a pokojom tohto miesta.

 

San Maríno je fascinujúci mikroštát s bohatou históriou, malebnými výhľadmi a zaujímavými tradíciami. Jeho zachované historické pamiatky, ako aj jeho unikátny politický status, robia z tejto krajiny jedinečné miesto na návštevu. Bez ohľadu na to, či ste záujemca o históriu, kultúru, prírodu alebo motoristické preteky, San Maríno ponúka niečo pre každého.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button