VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Najväčšie tornádo na svete: Top 10 najväčších tornád

Najväčšie tornádo na svete: Top 10 najväčších tornád v histórii. Tornáda sú jedným z najnebezpečnejších katastróf a môžu zničiť celé mesta a dediny. V tomto článku sa pozrieme na top 10 najväčších tornád v histórii a zistíme, kedy a kde sa stali a aké boli ich silné.

Najväčšie tornádo na svete

 

Najväčšie tornádo na svete

 

Najväčšie tornádo na svete, ktoré bolo zaznamenané v histórii, sa nazýva tri-státopové tornádo a zasiahlo Spojené štáty v roku 1925. Toto tornádo prešlo cez tri štáty – Kansas, Oklahoma a Texas – a zahynulo v ňom viac ako 700 ľudí. Odhaduje sa, že malo priemer približne 1,6 kilometra a pohybovalo sa rýchlosťou až 110 km/h.

 

Toto tornádo bolo kategorizované ako F5 na Fujitovej stupnici tornád, ktorá meria silu tornád na základe poškodení, ktoré spôsobujú. F5 tornáda sú najsilnejšie a spôsobujú obrovské škody na budovách a infraštruktúre.

 

Tri-státopové tornádo sa považuje za jedno z najtragickejších tornád v histórii Spojených štátov a stalo sa z neho príklad toho, aké ničivé môže byť tornádo a aké dôležité je pripraviť sa na ne a byť pripravený na evakuáciu a ochranu.

 

Aj keď sa tri-státopové tornádo stalo v minulosti, tornáda sú stále aktuálnou hrozbou pre mnohé časti sveta, a preto je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia a byť pripravený na ne v prípade, že sa vyskytnú.

 

1. Tri-státopové tornádo (1925)

 

Tri-státopové tornádo (1925)

 

Toto tornádo bolo jedným z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Spojené štáty. Prešlo cez tri štáty – Kansas, Oklahoma a Texas – a zahynulo v ňom viac ako 700 ľudí. Toto tornádo malo priemer približne 1,6 kilometra a pohybovalo sa rýchlosťou až 110 km/h.

 

2. Tornádo v Japonsku (2019)

 

Tornádo v Japonsku (2019)

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Ibaraki v Japonsku v septembri 2019 a malo priemer približne 1,3 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Japonsko a spôsobilo vážne škody na budovách a vozidlách.

 

3. Tornádo v Kanade (1987) – Najväčšie tornádo na svete

 

Tornádo v Kanade (1987) - Najväčšie tornádo na svete

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Edmonton v Kanade v júli 1987 a malo priemer približne 1,3 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Kanadu a spôsobilo vážne škody na budovách a infraštruktúre.

 

4. Tornádo v USA (2013)

 

Tornádo v USA (2013)

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Moore v Oklahome v máji 2013 a malo priemer približne 1,3 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Spojené štáty a spôsobilo obrovské škody na budovách a vozidlách.

 

5. Tornádo v USA (1999) – Najväčšie tornádo na svete

 

Tornádo v USA (1999) - Najväčšie tornádo na svete

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Bridge Creek v Oklahome v máji 1999 a malo priemer približne 1,2 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Spojené štáty a spôsobilo obrovské škody na budovách a infraštruktúre.

 

6. Tornádo v USA (2011)

 

Tornádo v USA (2011)

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Joplin v Missouri v máji 2011 a malo priemer približne 1,1 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Spojené štáty a spôsobilo obrovské škody na budovách a vozidlách. V tomto tornáde zahynulo viac ako 150 ľudí a stalo sa jedným z najtragickejších tornád v histórii Spojených štátov.

 

7. Tornádo v USA (1998)

 

Tornádo v USA (1998)

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Spencer v Južnej Dakote v júni 1998 a malo priemer približne 1,1 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Spojené štáty a spôsobilo obrovské škody na budovách a infraštruktúre.

 

8. Tornádo v USA (2004) – Najväčšie tornádo na svete

 

Tornádo v USA (2004) - Najväčšie tornádo na svete

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Hallam v Nebraske v máji 2004 a malo priemer približne 1,1 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Spojené štáty a spôsobilo obrovské škody na budovách a vozidlách. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

9. Tornádo v Kanade (2018)

 

Tornádo v Kanade (2018)

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Ottawa v Kanade v septembri 2018 a malo priemer približne 1 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Kanadu a spôsobilo obrovské škody na budovách a infraštruktúre.

 

10. Tornádo v USA (2003) – Najväčšie tornádo na svete

 

Tornádo v USA (2003) - Najväčšie tornádo na svete

 

Toto tornádo zasiahlo mesto Manchester v Južnej Dakote v júni 2003 a malo priemer približne 1 kilometra. Bolo to jedno z najväčších tornád, ktoré kedy zasiahlo Spojené štáty a spôsobilo obrovské škody na budovách a infraštruktúre. Kedy bol vynájdený zips: História a vývoj

 

Záver

 

Tornáda sú jedným z najnebezpečnejších prírodných javov, ktoré môžu zasiahnuť ľudské obydlia a spôsobiť obrovské škody. Aj keď existuje mnoho tornád, ktoré boli veľmi silné, top 10 najväčších tornád v histórii sú tými, ktoré mali najväčší priemer a spôsobili najväčšie škody. Je dôležité, aby sme boli pripravení na takéto prírodné katastrofy a mali plán evakuácie a ochranu pred nimi.

V prípade, že sa stretávate s tornádom, je dôležité zostať v bezpečí v interiéri budovy, v ktorej sa nachádzate, a vyhýbať sa oknám a vonkajším stenám. Sledovanie predpovedí počasia a varovania pred tornádami môže byť tiež užitočné pri ochrane seba a svojich blízkych.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button