Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Orgován a jeho pestovanie

Orgován: Ako ho pestovať a získať bohatú úrodu. Ak sa chystáte pestovať okrasný orgován v záhrade, je dôležité poznať niektoré základné informácie o tejto rastline. Okrasný orgován (Syringa) je ker alebo malý strom, ktorý kvitne krásnymi a voňavými kvetmi. Táto rastlina patrí do čeľade olivovníkovité a je pôvodom z juhovýchodnej Ázie a juhovýchodnej Európy.

Orgován

Orgován

Pestovanie orgovánu nie je príliš náročné, ale vyžaduje si určité podmienky. Okrasný orgován potrebuje dostatok slnečného svetla a dobre priepustnú pôdu. Ak chcete mať krásne kvitnúci orgován, je dôležité, aby ste ho pravidelne zalievali a hnojili. Okrasný orgován sa môže pestovať ako solitér alebo v skupinách a vhodný je aj na tvorbu živých plôtov.

Orgován a jeho druhy

Orgován a jeho druhy

Ak sa rozhodnete pestovať orgován, môžete sa stretnúť s množstvom druhov a odrôd. Medzi najznámejšie patria orgován obyčajný (syringa vulgaris), orgován čínsky (syringa chinensis) a orgován hyacintokvetý (syringa x hyacinthiflora). Okrem toho existujú aj šľachtené odrody, ktoré sa líšia farbou kvetov, veľkosťou a tvarom kríka.

Orgován obyčajný je najrozšírenejší druh orgovánu a najobľúbenejší medzi záhradkármi. Jeho kvety môžu byť fialové, ružové alebo biele a kvitne v máji a júni. Tento druh je nenáročný na pestovanie a vyžaduje slnečné alebo polotieňové stanovište a priepustnú pôdu.

Orgován čínsky má menšie kvety ako orgován obyčajný a kvitne neskôr, v júni a júli. Jeho kríky sú menšie a menej rozvetvené, ale sú odolnejšie voči suchu a chorobám.

Orgován hyacintokvetý je hybrid medzi orgovánom obyčajným a orgovánom čínskym. Jeho kvety sú väčšie a hustejšie ako u orgovánu obyčajného a kvitne neskôr, v júni až júli. Jeho kríky sú mohutnejšie a tvoria viac pukov.

Ružový orgován (syringa josikaea) pochádza z Japonska a má ružové kvety. Jeho kríky sú menšie ako u orgovánu obyčajného a kvitne neskôr, v júni a júli. Top 10 rastlín ktoré by nemali chýbať vo vašej záhrade

Okrem týchto druhov existujú aj iné druhy orgovánu, ako napríklad orgován meyerov (syringa meyeri), orgován s drobnolistými listami (syringa microphylla) a mnoho ďalších. Vyberte si druh, ktorý sa vám najviac páči a ktorý bude najlepšie vyhovovať podmienkam vašej záhrady. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

Pestovanie a starostlivosť

Pestovanie a starostlivosť

Ak sa rozhodnete pestovať orgován, je dôležité venovať pozornosť jeho pestovaniu a starostlivosti. V nasledujúcich odstavcoch sa dozviete, ako postupovať pri výsadbe a aké starostlivosti orgován vyžaduje.

Výsadba

Pri výsadbe orgovánu je dôležité zvoliť vhodné miesto. Orgován preferuje slnečné stanovisko, no rastie aj v polotieni. Pri výbere miesta treba vziať do úvahy aj kvalitu pôdy, ktorá by mala byť dobre priepustná a bohatá na živiny.

Výsadba sa odporúča v jarnom období, keď už nie je príliš chladno, ale ešte nie je príliš teplo. Pri výsadbe je dôležité dodržiavať správnu hĺbku a vzdialenosť medzi rastlinami.

Starostlivosť

Starostlivosť

Starostlivosť o orgován nie je náročná. Rastlina potrebuje pravidelnú zálievku, najmä počas teplých letných dní. Je dôležité zabezpečiť dostatok vody, no zároveň sa vyvarovať premočeniu pôdy.

Hnojenie orgovánu sa odporúča viackrát do roka, najmä počas vegetačného obdobia. Použiť možno organické alebo minerálne hnojivá. Pri hnojení treba dbať na dávkovanie a dodržiavať odporúčané množstvá.

Pri starostlivosti o orgován je dôležité aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov. To pomáha rastline ušetriť energiu a zároveň podporuje tvorbu nových kvetov.

Celkovo je pestovanie orgovánu jednoduché a rastlina sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam. S dodržiavaním základných pravidiel pestovania a starostlivosti sa môžete tešiť z krásnych kvetov a príjemnej vône.

Kvitnutie a odrody

Kvitnutie a odrody

Orgován je krík, ktorý kvitne na jar. Jeho kvety sú v závislosti od odrody fialové, ružové alebo žlté. Kvitnutie sa zvyčajne začína v máji a trvá približne tri týždne. Počas kvitnutia je dôležité, aby pôda bola mierne vlhká, ale nie premočená. Premokrenie orgovánom neprospieva.

Existuje mnoho odrôd orgovánu, ktoré sa líšia farbou kvetov, veľkosťou a tvarom kríka. Medzi najpopulárnejšie odrôdy patria ‚Andenken an Klara Röhrs‘, ‚Festiva Maxima‘, ‚Karl Rosenfield‘, ‚Sarah Bernhardt‘ a ‚Bowl of Beauty‘.

Niektoré odrôdy sú vhodnejšie na pestovanie v nádobách na balkóne alebo terase, zatiaľ čo iné sú vhodnejšie na pestovanie v záhrade. Pri výbere odrôdy sa odporúča zvážiť aj klimatické podmienky v oblasti, kde bude orgován pestovaný.

Po odkvitnutí je dôležité odstrániť odkvitnuté súkvetia, aby sa rastlina zbytočne nevysiľovala tvorbou semien. Niektoré odrôdy majú tendenciu kvitnúť neskôr v lete, takže odstraňovanie odkvitnutých súkvetí je dôležité aj počas tohto obdobia.

Ak hľadáte orgován s dlhým kvitnutím, odporúčame odrôdu ‚Bowl of Beauty‘. Táto odrôda má veľké ružové kvety a kvitne až do konca júna. Pre orgován s fialovými kvetmi odporúčame odrôdy ‚Karl Rosenfield‘ alebo ‚Sarah Bernhardt‘.

Ak máte radi žlté kvety, môžete sa rozhodnúť pre odrôdu ‚Bartzella‘. Táto odrôda má veľké žlté kvety a je považovaná za jednu z najkrajších žltých odrôd orgovánu.

Výber správnej odrody orgovánu môže byť rozhodujúci pre úspech pestovania. Ak sa rozhodnete pre vhodnú odrodu a poskytnete jej primeranú starostlivosť, môžete sa tešiť z krásneho kvitnutia na jar.

Rozmnožovanie a choroby

Rozmnožovanie a choroby

Pri rozmnožovaní orgovánu máte na výber niekoľko spôsobov. Môžete ho rozmnožiť odrezkami, vrúbľovaním alebo očkovaním. Odrezky sa získavajú z materskej rastliny v lete a musia byť dlhé asi 10-12 cm. Odstráňte spodný pár listov a zvyšné listy o polovicu skráťte. Vrúbľovanie je spôsob, pri ktorom sa na kmeň iného druhu rastliny pridá orgovánový výhonok. Očkovať ho môžete na podnoži iného druhu rastliny.

Pri pestovaní orgovánu sa môžu objaviť rôzne choroby a škodcovia. Najčastejšie sa vyskytuje múčnatka, ktorá sa prejavuje bielym povlakom na listoch a kvetoch. Môže ju spôsobiť nadmerné zalievanie alebo príliš vlhké prostredie. Na liečbu použite vhodný fungicíd. Ďalšou chorobou môže byť hrdza, ktorá sa prejavuje žltými škvrnami na listoch a kvetoch. Na liečbu použite opäť vhodný fungicíd.

Medzi škodcov patria napríklad vošky a mšice, ktoré sa živia šťavami z rastliny. Na liečbu použite insekticíd. Ďalším škodcom môže byť biela muška, ktorá sa prejavuje bielym povlakom na listoch a kvetoch. Na liečbu použite vhodný insekticíd.

Dôležité je aj správne potápanie rastliny. Potápajte ju raz týždenne a nechajte ju v nádobe s vodou asi 10 minút. Potom ju nechajte odkvapkať a vráťte ju na miesto.

Ak sa chcete vyhnúť chorobám a škodcom, dôležité je dodržiavať správnu starostlivosť o rastlinu a pravidelne ju kontrolovať.

Orgován v záhradách a parkoch

Orgován v záhradách a parkoch

Orgován je populárna rastlina, ktorá sa najčastejšie pestuje v záhradách a parkoch. Je to nenáročná rastlina, ktorá sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam. Orgován môže byť pestovaný ako nízky ker alebo ako stromček.

V záhradách a parkoch sa zvyčajne pestuje orgován obyčajný, ktorý má veľké, voňavé kvety. Táto rastlina je schopná rásť v rôznych podmienkach, ale najlepšie sa jej darí na slnečnom mieste alebo v polotieni.

Orgován je vhodný pre výsadbu v skupinách alebo ako solitér. Jeho veľkolepé kvety sú ideálne pre vytváranie kvetinových záhonov alebo ako súčasť kvetinových aranžmánov.

Ak sa rozhodnete pestovať orgován, musíte mu venovať dostatok miesta. Táto rastlina sa môže rozrásť až do veľkých rozmerov, preto je dôležité zabezpečiť jej dostatočný priestor na rast.

V záhradách a parkoch môžete vidieť orgován v rôznych farbách, od bielej až po tmavofialovú. Tieto farby sa líšia v závislosti od odrody a podmienok pestovania.

Celkovo je orgován skvelou voľbou pre pestovanie v záhradách a parkoch. Je to nenáročná rastlina, ktorá dokáže ozvláštniť každú záhradu svojimi voňavými kvetmi a krásnym vzhľadom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button