OmaľovánkyOMAĽOVÁNKY A KRESLENIE

Omaľovanka gepard 25 krásnych omaľovaniek geparda

Omaľovanka gepard je veľká mačka pochádzajúca z Afriky a stredného Iránu. Je to najrýchlejšie suchozemské zviera, podľa odhadov dokáže bežať rýchlosťou 80 až 128 km/h , pričom najrýchlejšie spoľahlivo zaznamenané rýchlosti sú 93 a 98 km/h, a ako taký má niekoľko prispôsobení na rýchlosť.

 

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard

 

vrátane ľahkej postavy, dlhých tenkých nôh a dlhého chvosta. V ramenách zvyčajne dosahuje 67 až 94 cm a dĺžka hlavy a tela sa pohybuje od 1,1 do 1,5 m. Omaľovanka gepard Dospelí jedinci vážia od 21 do 72 kg. Hlava je malá a zaoblená, má krátky ňufák a čierne slzovité pruhy na tvári. Srsť je zvyčajne tawny až krémovo biela alebo bledá buffa a väčšinou je pokrytá rovnomerne rozmiestnenými súvislými čiernymi škvrnami. Rozoznávajú sa štyri poddruhy. Čo robiť keď sa nudím

 

Vymaľuj si geparda

 

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

 

Gepard žije v troch hlavných sociálnych skupinách, a to v samiciach a ich mláďatách, samčích „koalíciách“ a osamelých samcoch. Vymaľuj si geparda Zatiaľ čo samice vedú kočovný život a hľadajú korisť vo veľkých domovských okrskoch, samce sú viac usadlé a namiesto toho si môžu vytvoriť oveľa menšie územia v oblastiach s dostatkom koristi a prístupom k samiciam. Gepard je aktívny najmä cez deň, s maximom počas svitania a súmraku. Živí sa malou až stredne veľkou korisťou, väčšinou s hmotnosťou do 40 kg, a uprednostňuje stredne veľké kopytníky, ako sú impaly, jarabice a gazely Thomsonove. Moles Coloring Pages: 15 Free Colorings Book

 

Kreslený gepard

 

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard

 

 

Gepard zvyčajne prenasleduje svoju korisť do vzdialenosti 60 – 70 m, útočí na ňu, počas prenasledovania ju podrazí a zahryzne sa jej do krku, aby ju udusil. Rozmnožuje sa počas celého roka. Po takmer trojmesačnej gravidite sa narodí vrh, Kreslený gepard v ktorom sú zvyčajne tri alebo štyri mláďatá Omaľovanka gepard pre deti. Gepardie mláďatá sú veľmi zraniteľné voči predátorom z radov iných veľkých šeliem, ako sú hyeny a levy. Mláďatá sa odstavia približne vo veku štyroch mesiacov a približne do 20 mesiacov sú samostatné.

 

Omaľovánka geparda pre deti

 

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

 

Gepard sa vyskytuje v rôznych biotopoch, ako sú savany v Serengeti, vyprahnuté horské pásma na Sahare a kopcovitý púštny terén v Iráne. Gepard je ohrozený viacerými faktormi, ako je strata biotopov. Omaľovánka geparda pre deti  konflikty s ľuďmi, pytliactvo a vysoká náchylnosť na choroby. Gepard, ktorý sa v minulosti vyskytoval na väčšine územia subsaharskej Afriky a zasahoval na východ na Blízky východ a do strednej Indie, sa v súčasnosti vyskytuje najmä v malých, rozdrobených populáciách v strednom Iráne a v južnej, východnej a severozápadnej Afrike. Roku 2016 sa celosvetová populácia geparda vo voľnej prírode odhadovala na približne 7 100 jedincov.  Červenom zozname IUCN je uvedený ako zraniteľný. V minulosti Omaľovanka gepard pre deti boli gepardy ochočované a cvičené na lov kopytníkov. Boli hojne zobrazované v umení, literatúre, reklame a animácii.

 

Omaľovanka gepard africké zvieratá

 

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard

Omaľovanka gepard

 

Omaľovanka gepard pre deti

 

Najbližšími príbuznými geparda sú puma (Puma concolor) a jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi).Tieto tri druhy spolu tvoria líniu puma, jednu z ôsmich línií žijúcich mačkovitých šeliem; línia puma sa od ostatných línií oddelila pred 6,7 mil. rokov. Sesterskou skupinou Omaľovanka gepard africké zvieratá  línie Puma je klad menších mačiek Starého sveta, ktorý zahŕňa rody Felis Omaľovanka gepard pre deti, Otocolobus a Prionailurus.

 

Najstaršie fosílie geparda, vykopané vo východnej a južnej Afrike, pochádzajú z obdobia 3,5 – 3 mil. rokov; najstarší známy exemplár z Južnej Afriky pochádza z najspodnejších nánosov Silberberg Grotto (Sterkfontein). Hoci sú tieto fosílie neúplné, poukazujú na formy väčšie, ale menej kurzívne ako moderný gepard. Fosílne pozostatky z Európy sú obmedzené na niekoľko strednopleistocénnych exemplárov z Hundsheimu (Rakúsko) a Mosbachských pieskov (Nemecko). Omaľovánky pre deti.

 

Omaľovanky geparda

 

Omaľovanka gepard pre deti

 

Omaľovanka gepard pre deti

 

Omaľovanka gepard pre deti

 

Omaľovanka gepard pre deti

Omaľovanka gepard pre deti

 

Gepardom podobné mačky sú známe až spred 10 000 rokov zo Starého sveta. Gepard obrovský (A. pardinensis), v porovnaní s moderným gepardom podstatne väčší a pomalší, sa vyskytoval v Eurázii a vo východnej a južnej Afrike v období Villafranchia zhruba 3,8 – 1,9 mil. rokov pred n. l Omaľovanky geparda . V strednom pleistocéne sa od Európy po Čínu vyskytoval menší gepard A. intermedius. Moderný gepard sa objavil v Afrike okolo 1,9 mil. rokov pred n. l.; jeho fosílny záznam je obmedzený na Afriku. Starostlivosť o vlasy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button