OmaľovánkyOMAĽOVÁNKY A KRESLENIE

Omaľovánka kačka 20 omaľovaniek kačiek zadarmo

Omaľovánka kačka je spoločný názov pre mnohé druhy vodného vtáctva z čeľade kačicovitých. Kačice sú vo všeobecnosti menšie a majú kratší krk ako labute a husi, ktoré patria do tej istej čeľade. Delia sa na niekoľko podčeľadí a predstavujú formový taxón; nepredstavujú monofyletickú skupinu (skupinu všetkých potomkov jedného spoločného predka), pretože labute a husi sa nepovažujú za kačice. Kačice sú väčšinou vodné vtáky a môžu sa vyskytovať v sladkej aj morskej vode.

 

Omaľovánka kačka

 

Omaľovánka kačka Omaľovánka kačka

Omaľovánka kačka Omaľovánka kačka

 

Kačice sa niekedy zamieňajú s viacerými druhmi nepríbuzných vodných vtákov s podobnými formami. Ako sú napríklad lociky alebo potápky. Hrabavé, žltochvosty a lysky.

 

Slovo kačica pochádza zo staroanglického dūce „potápač“, čo je odvodenina od slovesa *dūcan „kačiť sa. Zohnúť sa nízko, akoby sa chcel dostať pod niečo, alebo sa ponoriť“. To kvôli spôsobu, akým sa mnohé druhy zo skupiny kačíc potápavých živia vzpriamovaním. Porovnaj s holandským duiken a nemeckým tauchen „potápať sa“.

 

Vymaľuj si kačku

 

Vymaľuj si kačku Vymaľuj si kačku Vymaľuj si kačku

 

Tichomorská čierna kačica, ktorá ukazuje charakteristické vzpriamovanie „kačica“
Toto slovo nahradilo staroanglické ened/ænid „kačica“ pravdepodobne preto, aby sa zabránilo zámene s inými slovami, ako napríklad ende „koniec“ s podobnými tvarmi. Ostatné germánske jazyky majú stále podobné slová pre kačicu, napríklad holandské eend, nemecké Ente a nórske and. Coloring Pages Rabbit – 14 Free Colorings Book

 

Kreslená kačka

 

Kreslená kačka Kreslená kačka Kreslená kačka Kreslená kačka

 

Kačica je mladá kačica v páperí alebo mláďa kačice,male v potravinárskom obchode sa ako kačica niekedy označuje mladá domáca kačica, ktorá práve dosiahla dospelú veľkosť a objem a jej mäso je ešte úplne mäkké.

Samec kačice sa nazýva kačica a samica sa nazýva kačica alebo v ornitológii sliepka.

 

Omaľovánky kačka

 

Omaľovánky kačka  Omaľovánky kačka  Omaľovánky kačka  Omaľovánky kačka 

 

Kačice majú celkovo predĺžený a široký pôdorys tela a tiež pomerne dlhý krk, hoci nie taký dlhý ako husi a labute. Tvar tela potápavých kačíc sa od neho trochu líši, pretože je viac zaoblený. Zobák je zvyčajne široký a obsahuje zúbkovaný pectens, ktorý je obzvlášť dobre definovaný u druhov, ktoré sa živia filtrami. U niektorých rybárskych druhov je zobák dlhý a silne vrúbkovaný. Šupinaté nohy sú silné a dobre vyvinuté a spravidla sú na tele posadené ďaleko dozadu, čo platí viac pre veľmi vodné druhy. Krídla sú veľmi silné, spravidla krátke a špicaté a let kačíc si vyžaduje rýchle nepretržité ťahy, čo si zasa vyžaduje silné krídlové svaly. Tri druhy parných kačíc sú však takmer nelietavé. Mnohé druhy kačíc sú dočasne nelietavé počas pelichania; v tomto období vyhľadávajú chránené biotopy s dobrými zásobami potravy. Toto preperovanie zvyčajne predchádza migrácii.

 

Kačka omaľovánka

 

Kačka omaľovánka Kačka omaľovánka Kačka omaľovánka Kačka omaľovánka

 

Kačice severných druhov majú často extravagantné operenie, ktoré však v lete preperujú, aby získali vzhľad podobný samičkám, tzv. zatmenie. Druhy žijúce na juhu zvyčajne vykazujú menší pohlavný dimorfizmus, hoci existujú výnimky, ako je napr. rajský lastovičiar z Nového Zélandu, ktorý je nápadne pohlavne dimorfný a u ktorého je operenie samice svetlejšie ako operenie samca. Operenie mladých vtákov sa vo všeobecnosti podobá opereniu samíc. V priebehu evolúcie sa u samíc kačíc vyvinula vývrtka v tvare vagíny, ktorá má zabrániť znásilneniu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button