Slovenský jazykSLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové všetko o diele a autorovi. Dielo „Na západe nič nového“ od Ericha Marie Remarquea je protivojnový román, ktorý opisuje skúsenosti nemeckého vojaka Paula Bäumera a jeho spolubojovníkov počas Prvej svetovej vojny. Román sa zameriava na hrôzy a absurditu vojny, stratu ľudskej dôstojnosti a spôsoby, akými vojna mení ľudí, ktorí sa jej zúčastňujú.

Erich Maria Remarque

  • nemecký spisovateľ, vlastným menom Erich Paul Kramer
  • predstaviteľ medzivojnovej prózy, patrí do „stratenej generácie spisovateľov“ (napr. aj Hemmingway) = títo spisovatelia opisujú mladých ľudí, ktorých zasiahla vojna; sú stratení, pretože v dôsledku jej pôsobenia prišli o to najcennejšie – život, lásku, vieru v budúcnosť a naplnenia svojich snov
  • sám Erich predstavuje generáciu, ktorá zo školských lavíc odišla do boja
  • precestoval Taliansko, Švajčiarsko, Balkán, Turecko, získal aj americké občianstvo
  • deje jeho románov sú expresívne, podáva podrobné charakteristiky a opisy
  • hrdinovia sú verní, oddaný, sú plní odporu voči násiliu
  • rozprávačom mnohých jeho románov je hlavná postava
  • romány: Cesta späť, Traja kamaráti, Čierny obelisk, Víťazný oblúkňErich Maria Remarque – Na západe nič nové
  • Na západe nič nové postavy 

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové

  • v románe opisuje skupiny študentov počas 1. svetovej vojny, ich otrasné zážitky z vojny
  • autor používa hovorovú reč, nevyhýba sa vulgarizmom
  • ideou je ostré odsúdenie vojny, ktorá ničí všetky hodnoty
  • názov je odvodený z obvyklej novinárskej správy, za ktorou sa však skrýva stovka tragédii na vojne
  • motto diela: „Táto kniha nechce byť ani obžalobou, ani vyznaním, chce sa iba pokúsiť vydať svedectvo o generácii, ktorú zničila vojna a i keď unikla jej granátom.“

Na západe nič nové postavy

Hlavné postavy románu „Na západe nič nové“ od Ericha Marie Remarquea sú: Paul Bäumer, Stanislaus Katczinsky (Kat), Albert Kropp, Müller, Tjaden, Haie Westhus, Fredrich Franz Kemmerich, Detering, Himmelstoss a Leer.

Postavy:

  • Paul Bäumer – pochádzal z chudobnej nemeckej rodiny. Je citlivý, priateľský, pomáha ostatným. Do vojny šiel, lebo veril, že ide brániť svoju vlasť, ale rýchlo stráca svoje ideály. Priznáva, že keď idú vojaci na front, menia sa na krvilačné beštie a zabíjajú, len aby sami prežili. Počas odpočinku v tábore spolu s kamarátmi uvažuje o tom, pre koho je vlastne vojna prospešná, že oni k svojim vojnovým nepriateľom nepociťujú nenávisť, a takisto sa zamýšľajú nad tým, čo budú robiť po vojne. Bojí sa o svoju budúcnosť, vie, že ostane vojnou navždy poznačený, cíti sa stratený.
  • Stanislaus Katczinsky (Kat) – štyridsiatnik. Skúsený, kamarátsky, húževnatý a známy tým, že vždy vedel zohnať jedlo a vycítiť, že sa niečo deje. Brali ho ako svojho vodcu. Mal rodinu a povolaním bol obuvník. Paul ho mal najradšej zo skupiny.
  • Albert Kropp Paulov spolužiak. Najbystrejší a jediný slobodník. Spolu s Paulom sa dostáva do lazaretu, musia mu amputovať nohu. Odvtedy je mĺkvy, stráca zmysel života.
  • Müller Paulov spolužiak. Ako jeden z mála mal svoje sny a predstavy o budúcnosti-chcel si urobiť vojnovú maturitu. Zomrel na zásah svetlicou do brucha
  • Tjadenpovolaním zámočník. Z celej kompánie zjedol vždy najviac. Rebeluje proti Himmelstossovi. Čuduje sa nad vojnou a nemá pocit, že bojuje za štát. Pre neho znamená štát iba nepríjemnosti.
  • Heie Westhusmladý kopáč rašeliny. Ako jediný sa nechce vrátiť k predošlému žívotu, chcel sa stať poddôstojníkom, neskôr žandárom.
  • Deteringsedliak, myslí len na svoju rodinu a hospodárstvo. Keď počuje krik ranených koní, je mu ich ľúto („ Poviem vám, najväčšie svinstvo je, že vo vojne sú zvieratá“). Dezertuje, ale chytia ho. Ďalej už o ňom kamaráti nepočuli.
  • Himmelstossdesiatnik, veliaci vo výcvikovom tábore. Povolaním bol poštár. Bol krutý, týral a šikanoval nováčikov a vymýšľal im nezmyselné tresty. Keď príde na front, simuluje zranenie, lebo má strach. Bojovať ide až na pokyn poručíka. Odvtedy je ľudskejší.
  • Kantorek Paulov triedny profesor. Na jeho podnet šli žiaci dobrovoľne do vojny. Báli sa ho, verili jeho rečiam o vlastenectve. Nakoniec musí narukovať aj on a dostáva sa pod velenie žiaka, ktorého nechal prepadnúť a ten mu všetko spočíta.
  • Erich Maria Remarque – Na západe nič nové
  • Všetky povinné diela nájdete na Slovenský jazyk

Na západe nič nové postavy

Erich Maria Remarque – Na západe nič nové dej , obsah 

Stručný dej:

Rozprávačom je 19 ročný Paul Bäumer. Celá 20 členná gymnaziálna trieda je povzbudzovaná svojim učiteľom Kantorkom, že je ich vlasteneckou povinnosťou ísť na front. Keďže nechceli ostať zbabelí, rozhodli sa, ešte nezmaturovaní, že pôjdu bojovať. Trieda bola rozdelená na niekoľko jednotiek, Paul Bäumer zostáva s Müllerom, Kammerichom a Albertom Kroppom. Za veliteľa dostali Himmelstossa, malého a zlého chlapa, ktorý bol v civile poštár.

Chlapci si pri ňom veľa vytrpeli – raz ráno museli 4 krát ustielať posteľ, namazať čižmy alebo zubnou kefkou drhnúť dlážky; medzi spolužiakmi sa ale vyvinulo silné kamarátstvo. Paulov spolužiak Kemmerich je v nemocnici, má amputované obe nohy a umiera. Paul a jeho priatelia ho navštívia, sľubujú, že nájdu jeho hodinky a odovzdajú jeho rodine. Paul neskôr navštívi jeho matku a klame, že jej syn zomrel bezbolestnou smrťou. Vojaci sa dostávajú na front, kde zažívajú nepredstaviteľné hrôzy. Na front prichádza aj Himmelstoss.

Tjaden a Kropp sa s ním pohádajú a dostanú 3 dni basy. Himmelstoss má na fronte strach… Bojovať na front šli v lete, vracajú sa v neskorú jeseň a zo 150 vojakov ostalo 32. Westhus zomrel na zásah do chrbta. Paul sa pomerí s Himmelstossom, lebo vidí ako pomáha niesť Westhusa. Počas oddychu sa Paul, Kropp, Leer a Tjaden zoznámia s troma francúzskymi dievčatami, opijú Tjadena a ostatní traja strávia s dievčatami noc. Paul dostane po dvoch rokoch dovolenku a cestuje domov. Dozvedá sa, že je jeho matka chorá a otec tvrdo pracuje, aby zarobil na operáciu.

Zisťuje, že ľudia v Nemecku vôbec netušia, aká je vojna strašná, ale ani on sám o nej nechce hovoriť. Jeho izba a knihy sú mu cudzie, má obavy že keď sa vráti domov nastálo, nebude sa vedieť zaradiť do života, už sa teší späť – na kamarátov. Po dovolenke sa hneď nevracia na front. Skamaráti sa s ruskými zajatcami, úprimne ich ľutuje. Neskôr sa prihlási na prieskum, stratí sa a prvýkrát zabije vojaka vlastnými rukami – keď však vidí, aké mu spôsobuje muky, snaží sa mu pomôcť, hovorí, že keby nebola vojna, mohli byť kamaráti; sľubuje, že po vojne bude pomáhať jeho rodine.

Vojak pri ňom umiera a Paul má výčitky. Tie pomaly vyprchajú, keď ho nájdu jeho kamaráti. Spolu s Kroppom strážia francúzsku dedinu a obaja sú ranení. Dostávajú sa do lazaretu, Paul sa vylieči, ale Kropp príde o nohu. Po čase sa dozvedáme, že Detering dezertoval. Nemeckí vojaci už vedia, že vojnu prehrajú, s napätím čakajú na koniec. Kat je ranený do holene, Paul ho odnesie k sanitárom, ale tí konštatujú smrť. Paul im sprvu neverí, ale potom si všimne, že Kata zasiahla črepina do hlavy, keď ho niesol. Nakoniec sa dozvedáme, že Paul zomrel v októbri 1918 ako posledný zo skupiny v pokojný deň, keď sa správa z frontu obmedzila iba na slová: Na západe nič nového…

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button