Najsilnejší tank – 10 najlepších tankov súčastnosti
Najsilnejší tank často dostávame otázky, ktorý je najlepší hlavný bojový tank na svete. Ktorý je najlepší moderný MBT a prečo. Naša analýza Top 10 vychádza z kombinovaného hodnotenia ochrany, palebnej sily, presnosti a mobility. Žiadny z tu uvedených tankov sa ešte nestretol v boji proti sebe počas vojenských operácií. A hoci niektoré veci, napríklad zloženie panciera, sú prísne utajované, vieme o týchto strojoch veľa. Údaje o ich ochrane, dostrele, presnosti, schopnostiach systémov riadenia paľby a podobne sú široko dostupné. Takže poznáme schopnosti každého z týchto tankov. Táto analýza vychádza zo špecifikácií a dostupných údajov.
Obsah článku:
Najsilnejší tank
Všetky tu uvedené tanky sú neuveriteľne výkonné a ničivé. Dôležitým faktorom je však aj výcvik posádky tanku, pretože výkon skutočného tanku závisí od výkonu posádky.
Tento zoznam neobsahuje tanky, ktoré sú v súčasnosti vo vývoji, vo fáze prototypu alebo tanky, ktoré sa nikdy nedostanú do výroby. Jedinou výnimkou je tu ruský tank Armata, ktorý bol vyrobený v malom počte na testovanie a hodnotenie, ale zatiaľ sa nevyrába v množstve. V súčasnosti je 10 najlepších tankov na svete týchto:
1. Leopard 2A7 (Nemecko) Najsilnejší tank
- Ide o najnovšiu verziu osvedčenej a úspešnej konštrukcie Leopard 2. Má dodatočné pancierovanie a aktualizovanú elektroniku.
- Leopard 2A7 je dobre chránený proti konvenčným a mestským bojovým hrozbám, ako sú strely RPG a IED.
- Tento tank má vďaka výkonnému kanónu a pokročilému systému riadenia paľby lepšiu presnosť a dlhší dostrel v porovnaní s inými tankami. Počas mnohých medzinárodných súťaží Tanková výzva tanky radu Leopard 2A7 prekonali americké tanky M1A2 SEP, britské tanky Challenger 2, francúzske tanky Leclerc a niektoré ďalšie tanky z hľadiska celkových výkonov.
- Tento MBT poháňa osvedčený viacpalivový dieselový motor s výkonom 1 500 koní. Napriek zvýšenej hmotnosti má vozidlo zvýšenú pohyblivosť vďaka vylepšeným komponentom zavesenia. Priechodnosť terénom je podobná ako u ostatných tankov radu Leopard 2.
- Nemecká armáda objednala prvú sériu 20 kusov tankov Leopard 2A7 MBT, ktoré boli modernizované z tanku Leopard 2A6. Dodávky sa začali v roku 2014. Nemecká armáda plánuje modernizovať 50 až 150 tankov na štandard 2A7. Katar objednal 62 týchto MBT a Saudská Arábia viac ako 200 kusov.
2. K2 Black Panther (Južná Kórea)
- Black Panther je v súčasnosti jedným z najmodernejších hlavných bojových tankov na svete, ktorý prekonáva všetko, čo má Severná Kórea alebo Čína. Okrem toho je to doteraz najdrahší hlavný bojový tank. Dodávky tanku K2 Black Panther juhokórejskej armáde sa začali v roku 2016. Od roku 2017 bolo dodaných najmenej 100 tankov. Juhokórejská požiadavka je na približne 300 týchto nových tankov. Tie časom nahradia staršie tanky K1.
- Tento tank využíva kompozitný pancier nezverejneného typu a moduly výbušného reaktívneho panciera. Tvrdí sa, že predný pancier odolá priamym zásahom 120 mm tankových striel, vystrelených z diel L55. Úroveň jeho ochrany je v podstate podobná úrovni ochrany tanku M1A2 Abrams, ak vezmeme do úvahy, že K2 je oveľa ľahší. Tank Black Panther je doplnený aj o systém aktívnej ochrany a systém protiopatrení, ktoré ďalej zvyšujú jeho schopnosť prežiť Najsilnejší tank na bojisku.
- Tento nový juhokórejský tank je vyzbrojený najnovším nemeckým 120 mm/L55 kanónom, podobným tomu, ktorý sa používa na nemeckých tankoch Leopard 2A6 a 2A7. Tento tank má veľmi pokročilý systém riadenia paľby, ktorý dokáže automaticky rozpoznať, sledovať a strieľať na viditeľné ciele veľkosti vozidla a dokonca aj na nízko letiace vrtuľníky bez toho, aby potreboval akýkoľvek vstup od ľudského operátora. K2 používa aj pokročilú muníciu.
- Black Panther je vybavený výkonným dieselovým motorom. Je rýchly a má najmodernejšie hydropneumatické odpruženie.
3. M1A2 SEP (USA) Najsilnejší tank
- M1A2 SEP je nástupcom M1A2 Abrams. Tento tank má neuveriteľnú technológiu a pancier. Taktiež sa dočkal bojového nasadenia. Je to jeden z najobávanejších MBT.
- M1A2 SEP poskytuje významnú ochranu proti všetkým známym protitankovým zbraniam. Tento hlavný bojový tank používa pokročilý pancier, zosilnený vrstvami ochudobneného uránu.
- Jeho palebná sila a presnosť sú o niečo horšie ako u tanku Leopard 2A7 alebo juhokórejského tanku K2 Black Panther, a to z dôvodu kratšieho 120 mm/L44 hladkostenného kanóna. Napriek tomu má stále impozantnú silu.
- Jeho zložitý plynový turbínový motor ponúka dobrý výkon, ale vyžaduje si obrovské množstvo údržby, logistickú podporu a je žíznivý na palivo.
- Na tento štandard bolo modernizovaných množstvo starších tankov M1, M1A1 a M1A2. Tank môže byť vybavený aj súpravou TUSK (Tank Urban Survival Kit), ktorá zvyšuje schopnosť prežitia v mestskom prostredí. Doteraz bolo v boji zničených len veľmi málo tankov Abrams.
- Tanky M1A2 SEP sú vo výzbroji armády Spojených štátov (najmenej 900 kusov). Plánuje sa, že tento tank zostane v službe aj po roku 2050. Tank M1A2 SEP sa zatiaľ nevyvážal. Predchádzajúce M1A2 však boli dodané do Kuvajtu a Saudskej Arábie.
4. Challenger 2 (Spojené kráľovstvo)
- Je to veľmi schopný tank. Challenger 2 má najnovší pancier Chobham a je jedným z najlepšie chránených MBT na svete v súčasnosti. Ponúka veľmi vysokú úroveň ochrany proti priamym strelným zbraniam.
- Tento britský tank je vyzbrojený veľmi presným 120 mm guľometom. Jeho kanón je puškohľad na rozdiel od kanónov s hladkým vývrtom, ktoré používajú všetky ostatné moderné MBT. Jeho maximálny zameraný dostrel je viac ako 5 km. V súčasnosti Challenger drží rekord za najdlhší zásah tanku proti tanku.
- Motor tanku Challenger 2 je menej výkonný ako motor jeho západných konkurentov. Takisto nie je taký rýchly ako ostatné MBT. Tento tank je však známy svojou mechanickou spoľahlivosťou.
- Challenger 2 slúži v Spojenom kráľovstve a Ománe.
5. Armata (Rusko)
- Armata je nový ruský hlavný bojový tank novej generácie. Predsériové tanky boli prvýkrát verejne odhalené v roku 2015. V roku 2018 ruské MO objednalo prvú sériu týchto nových tankov. Presné počty objednávok neboli zverejnené, ale je pravdepodobné, že bolo objednaných približne 60 tankov. Prvé sériové tanky mali byť dodané v priebehu toho istého roka. Po zaradení do služby Armata postupne nahradí zastarané tanky T-72, T-80 a T-90, ktoré sú čoraz viac zastarané.
- Armata má čistú konštrukciu s množstvom pokročilých prvkov. So súčasným tankom T-90 má len málo spoločného. Armata je tiež oveľa väčšia ako jej predchodca.
- Jej špecifikácie sú utajované, Armata by však mohla byť jedným z najzachránenejších tankov na svete. Má novo vyvinutý základný pancier, vyrobený z ocele, keramiky a kompozitných materiálov. Armata má aj nový prídavný výbušný reaktívny pancier Malakhit. Uvádza sa, že Armata bude vybavená novým systémom aktívnej ochrany Afghanit, ktorý sa v súčasnosti vyvíja. V roku 2018 sa však ukázalo, že pri vývoji systému Afghanit dochádza k komplikáciám. Do roku 2018 však prototypy tohto systému neboli dokončené a neboli pripravené na testovanie. Tank má nový systém protiopatrení, ktorý znižuje pravdepodobnosť zásahu nepriateľským ATGW s poloautomatickým navádzaním. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.
- Tento tank obsluhuje posádka zložená z 3 mužov. Všetci členovia posádky sedia vedľa seba v dobre chránenej pancierovej bunke, ktorá sa nachádza v prednej časti korby. Je to prvé sériové MBT s takýmto usporiadaním posádky. Tank môže fungovať aj s prerazeným pancierom, pokiaľ je bunka posádky neporušená.
- Uvádza sa, že tento tank je vybavený dieselovým motorom s výkonom 1 200 koní.
- Predstavenie tohto nového ruského MBT vyvolalo na Západe rozruch. Teraz sa viaceré krajiny, ako napríklad Nemecko a Spojené kráľovstvo, snažia modernizovať svoje tanky alebo vyvinúť nové konštrukcie, aby mohli čeliť hrozbe, ktorú predstavuje tento nový ruský tank.
6. Merkava Mk.4 (Izrael) Najsilnejší tank
- Merkava Mk.4 je najnovší izraelský hlavný bojový tank. Je nástupcom predchádzajúceho tanku Merkava Mk.3. Merkava Mk.4 bola prijatá do výzbroje v roku 2004.
- Je to jeden z najlepšie chránených tankov na svete. Tento MBT má nezvyčajnú konštrukciu s motorom umiestneným vpredu, ktorý poskytuje posádke dodatočnú ochranu a šancu prežiť v prípade vyradenia tanku. Vylepšené tanky Merkava Mk.4 Meil Ruach sú vybavené v boji osvedčeným systémom aktívnej ochrany Trophy, ktorý ničí prichádzajúce protitankové strely a rakety. Tento tank je dobre chránený aj proti vzduchom riadeným strelám a moderným protitankovým zbraniam s horným útokom.
- Izraelský tank je vyzbrojený domácim 120 mm hladkostenným kanónom. Merkava Mk.4 je vybavená novým systémom riadenia paľby, ktorý obsahuje niektoré veľmi pokročilé funkcie. Jednou z nich je vysoká pravdepodobnosť zásahu pri streľbe proti nízko letiacim vrtuľníkom s použitím konvenčnej munície.
- Mobilita Merkavy Mk.4 je vzhľadom na nadmernú hmotnosť skôr priemerná, aj keď je vybavená výkonným motorom.
- Všetky tanky radu Merkava majú zadný priestor, ktorý sa dá použiť na prepravu vojakov a nákladu pod pancierom. Po vyložení munície môže prepravovať až 10 vojakov.
- Merkava Mk.4 je vo výzbroji Izraela. Celkovo už bolo vyrobených 360 týchto tankov a ďalších 300 si objednali Izraelské obranné sily. Dlhý čas neboli tieto tanky k dispozícii na vývoz. V roku 2014 sa však objavila správa, že Izrael vyvezie niekoľko týchto tankov neznámemu zákazníkovi.
7. Typ 90 (Japonsko)
- Japonský tank Type 90 vyvinula spoločnosť Mitsubishi Heavy Industries v spolupráci s nemeckými výrobcami tankov Krauss-Maffei a MaK. Má množstvo vonkajších podobností s nemeckým Leopardom 2. Typ 90 bol oficiálne prijatý do výzbroje japonských pozemných síl sebaobrany v roku 1989. Výroba v plnom rozsahu sa začala v roku 1992. V tom čase to bol jeden z najmodernejších a v skutočnosti najdrahších sériových MBT. Pôvodná požiadavka japonskej armády bola na 600 týchto tankov, avšak pre vysokú jednotkovú cenu sa ich postavilo len asi 340. Tento tank sa nikdy nevyvážal, pretože v tom čase japonské zákony nepovoľovali vývoz vojenskej techniky.
- Tento MBT je vyzbrojený nemeckým 120 mm hladkostenným kanónom Rheinmetall, ktorý sa v Japonsku vyrábal v licencii. Strieľa všetkými štandardnými 120 mm tankovými nábojmi NATO. Neobvyklou črtou typu 90 je, že tento tank bol vybavený systémom automatického nabíjania munície namontovaným na nárazníku. V tom čase mali autonabíjačky iba sovietske a čínske tanky, ale tie sa na západných tankoch nepoužívali. Autoloader umožňoval znížiť počet členov posádky na 3 mužov, keďže nebolo potrebné obsluhovať nabíjača.
- Tento japonský tank Najsilnejší tank má systém riadenia paľby s nezávislým zameriavačom veliteľa.
- Ďalšou nezvyčajnou vlastnosťou tohto tanku je, že má hydropneumatické odpruženie. Umožňuje tomuto MBT „kľučkovať“ alebo sa „nakláňať“, čo poskytuje množstvo výhod.
- V roku 2012 bol nový tank typu 10 prijatý do výzbroje japonských pozemných síl sebaobrany. Je však oveľa menší a ľahší ako typ 90. Aj keď je technologicky oveľa vyspelejší, v skutočnosti v súčasnosti patrí medzi najmodernejšie tanky na svete, má horšiu ochranu. Jeho hlavnou úlohou je podporovať pechotu svojou palebnou silou, a nie bojovať proti nepriateľským tankom.
8. Leclerc (Francúzsko)
- Tento francúzsky hlavný bojový tank vstúpil do služby v roku 1992. Celkovo ide o úspešnú konštrukciu. Viaceré konštrukčné prvky tanku Leclerc boli neskôr použité na iných západných tankoch. Leclerc sa používal počas viacerých mierových a vojenských operácií.
- Tento francúzsky tank má pokročilé kompozitné pancierovanie s prídavným modulárnym pancierom. Úroveň ochrany sa dá prispôsobiť hrozbe. Strecha veže a korby bola navrhnutá tak, aby odolala munícii útočiacej zhora. Z hľadiska ochrany sa však Leclerc nemôže rovnať tankom, ako je americký M1A2 Abrams alebo britský Challenger 2. Najrýchlejšia stíhačka Top 13 najrýchlejších stíhačiek na svete.
- Tento tank je vyzbrojený 120 mm/L52 kanónom. Tento MBT obsluhuje trojčlenná posádka a je vybavený systémom automatického nabíjania munície namontovaným na nárazníku. Má vysokú pravdepodobnosť zásahu proti stacionárnym aj pohyblivým cieľom. Taktiež má schopnosť zapojiť sa do bojov typu hunter-killer. Tvrdí sa, že Leclerc dokáže zasiahnuť 6 cieľov vzdialených 1,5 – 2 km v priebehu jednej minúty s pravdepodobnosťou zásahu 95 %. To je pôsobivý výsledok.
- Tento tank je vybavený systémom riadenia bojiska. Automaticky hlási veliteľskému stanovišťu polohu tanku, množstvo zostávajúcej munície a paliva.
- Tento tank má dobrú pohyblivosť vďaka motoru s výkonom 1 500 koní a hydropneumatickému odpruženiu.
- V súčasnosti je vo výzbroji Francúzska a Spojených arabských emirátov.
9. Oplot-M (Ukrajina) Najsilnejší tank
- Po rozpade Sovietskeho zväzu Ukrajina pokračovala vo vývoji hlavného bojového tanku T-80UD. Ich najnovšou verziou tohto tanku je Oplot-M.
- Oplot-M je vybavený výbušným reaktívnym pancierom novej generácie. Tento MBT zdedil po svojom predchodcovi automatický systém nakladania munície. Munícia je uložená v hlavnom priestore, a nie v samostatnom priestore s výbušnými panelmi. Je to výrazná nevýhoda tohto tanku, pretože po prerazení panciera je pravdepodobné, že munícia vybuchne a zabije posádku a zničí tank.
- Tento najnovší ukrajinský tank nie je taký presný proti ďalekým cieľom ako jeho západní konkurenti. Tento tank však môže odpaľovať protitankové riadené strely rovnakým spôsobom ako bežnú muníciu. Tie majú maximálny dosah 5 km.
- Oplot-M má nezávislý veliteľský zameriavač s termovíziou, ktorý dáva tanku možnosť zapojiť sa do boja lovec-zabijak.
- Tento ukrajinský tank je lepší ako ruský T-90, pretože má modernejší prídavný pancier, výkonnejší motor a lepší systém riadenia paľby. Najnovší T-90M ruskej armády však prekonáva len z hľadiska výkonnejšieho motora.
- Oplot-M absolvoval skúšky ukrajinskej armády. Do služby v ukrajinskej armáde sa však nedostal pre obmedzené finančné prostriedky. Jediným prevádzkovateľom tohto tanku je Thajsko. V súčasnosti sa Oplot-M vyrába v malých počtoch. Ukrajinská armáda prevádzkuje malý počet starších a menej výkonných tankov Oplot.
10. T-90M (Rusko) Najsilnejší tank
- T-90 je v súčasnosti jediným tankom, ktorý sa v Rusku vyrába vo veľkom. Nie je taký sofistikovaný ako jeho západní konkurenti, využíva však osvedčenú technológiu a je cenovo výhodný. V súčasnosti je komerčne najúspešnejším hlavným bojovým tankom na svetovom trhu. Najsilnejší tank Je tiež jedným z najlacnejších moderných MBT. T-90 v súčasnosti slúži v Rusku (približne 700 kusov), Alžírsku (305 kusov), Azerbajdžane (20 kusov), Indii (620 kusov), Turkménsku (40 kusov) a Venezuele (50 ~ 100 kusov). T-90M je jeho najnovšia verzia, ktorú ruská armáda používa od roku 2019. Oproti pôvodnej verzii T-90 má viacero vylepšení.
- T-90 má malý profil, vďaka ktorému je ťažšie zasiahnuť cieľ. Významnou nevýhodou T-90 je munícia uložená v hlavnom priestore kvôli jeho karuselovému autozapaľovaču. Po prieniku do korby palubná munícia exploduje, čím zabije celú posádku a zničí tank. Táto nevýhoda je spoločná pre všetky sovietske, ruské, ukrajinské a nedávno aj čínske MBT. Západné tanky majú v poprsnici veže samostatný priestor s výbuchovými panelmi.
- T-90 nie je taký presný proti ďalekým cieľom, môže však odpaľovať protitankové riadené strely rovnakým spôsobom ako bežnú muníciu.
- Najnovší tank T-90M používa podstatne lepší systém riadenia paľby ako pôvodný tank T-90. Má zdokonalený zameriavač s termovíziou, ako aj panoramatický veliteľský zameriavač, ktorý by umožnil rýchlejšie zisťovanie a zasahovanie cieľov. Hoci väčšina ostatných moderných tankov už tento systém používa.