HISTÓRIA A DINOSAURYVŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Kto bol prvý vo vesmíre – ľudia vo vesmíre

Kto bol prvý vo vesmíre? Zaujíma vás kto bol prvý vo vesmíre? Prečítajte si tento zaujímavý článok o prvom kozmonautovi, ktorý je legendou.

 

Kto bol prvý vo vesmíre

 

Kto bol prvý vo vesmíre

 

Prvý človek, ktorý vstúpil do vesmíru, bol Juri Gagarin, kozmonaut z bývalej Sovietskej zväzovej republiky (SSSR). Gagarin sa vydal na svoj historický let na raketopláne Vostok 1 dňa 12. apríla 1961. Tento let trval len 108 minút a počas neho Gagarin obehol Zem raz. Tento úspech označil začiatok éry ľudského cestovania vesmírom.

Juri Gagarin

 

Juri Gagarin

 

Juri Aleksejevič Gagarin bol sovietsky kozmonaut a prvý človek, ktorý vstúpil do vesmíru. Narodil sa 9. marca 1934 v mestečku Klushino v blízkosti Moskvy. Gagarin bol považovaný za jedného z najlepších kandidátov na program kozmickej plavby v SSSR a po úspešnom absolvovaní výcvikového programu bol vybraný na misiu Vostok 1. Tento let sa uskutočnil 12. apríla 1961 a Gagarin sa stal prvým človekom, ktorý vstúpil do vesmíru. Po svojom úspešnom lete sa stal medzinárodnou celebritou a získal mnoho ocenení a vyznamenaní. Gagarin zomrel 27. marca 1968 pri leteckom nehode. Jeho meno je spojené s veľkými úspechmi v oblasti kozmonautiky a jeho pamiatka je stále vysoko cenená v Rusku a po celom svete.

 

 

Významný ľudia vo vesmíre

 

Významný ľudia vo vesmíre

 

  1. Juri Gagarin (SSSR) – prvý človek vstúpil do vesmíru, 12. apríl 1961
  2. Gherman Titov (SSSR) – druhý človek vstúpil do vesmíru, 6. september 1961
  3. John Glenn (USA) – prvý Američan vstúpil do vesmíru, 20. február 1962
  4. Valentina Tereškovová (SSSR) – prvá žena vstúpila do vesmíru, 16. jun 1962
  5. Neil Armstrong (USA) – prvý človek na Mesiaci, 20. júl 1969
  6. Edwin „Buzz“ Aldrin (USA) – druhý človek na Mesiaci, 20. júl 1969
  7. Charles „Pete“ Conrad (USA) – tretí človek na Mesiaci, 23. november 1969
  8. Alan Bean (USA) – štvrtý človek na Mesiaci, 15. november 1969
  9. Harrison Schmitt (USA) – piaty človek na Mesiaci, 11. december 1972
  10. Soyeon Yi (Južná Kórea) – prvá Južnokórejčanka vstúpila do vesmíru, 8. október 2008

Tento zoznam obsahuje len niektorých z mnohých významných kozmonautov a astronautov, ktorí sa zúčastnili na historických misiách vesmírnych letov. Existuje mnoho ďalších významných osobností, ktoré sa zaslúžili o pokrok v oblasti kozmonautiky a astronautiky a prispeli k rozvoju vesmírnych letov.

 

Ako zomrel Juri Gagarin?

 

Ako zomrel Juri Gagarin

 

Juri Gagarin zomrel 27. marca 1968 pri leteckom nehode. Gagarin bol pilotom a po svojom úspešnom let na raketopláne Vostok 1 pokračoval v práci ako kozmonaut a výcvikový inštruktor. Počas jedného z tréningových letov sa jeho lietadlo MiG-15UTI zrútilo v blízkosti mesta Kirzhach v Rusku. Príčina nehody nie je úplne jasná, ale niektoré zdroje uvádzajú, že sa mohlo jednať o technickú poruchu alebo o chybu pilota. Gagarinova smrť vyvolala veľký zármutok vo vtedajšom SSSR a po celom svete a jeho meno je stále spojené s veľkými úspechmi v oblasti kozmonautiky.

 

Meno a priezvisko človeka ktorý prvý letel do vesmíru

Meno a priezvisko človeka ktorý prvý letel do vesmíru

Juri Gagarin.

 

Prvý let do vesmíru – Kto bol prvý vo vesmíre

 

Prvý let do vesmíru - Kto bol prvý vo vesmíre

 

Kto bol prvý vo vesmíre? Prvý človek, ktorý vstúpil do vesmíru, bol Juri Gagarin, kozmonaut z bývalej Sovietskej zväzovej republiky (SSSR). Gagarin sa vydal na svoj historický let na raketopláne Vostok 1 dňa 12. apríla 1961. Tento let trval len 108 minút a počas neho Gagarin obiehol Zem raz.

Vostok 1 bol prvým kozmickým plavidlom, ktoré vyslalo človeka do vesmíru. Raketoplán bol navrhnutý tak, aby umožnil jednému človeku cestovať v kozme a vrátiť sa na Zem. Gagarin bol prvým človekom, ktorý sa vydal na túto misiu a stal sa tak prvým človekom, ktorý vstúpil do vesmíru.

Gagarinov let na raketopláne Vostok 1 sa stal historickým úspechom a označil začiatok éry ľudského cestovania vesmírom. Tento úspech vyvolal veľké oslavy vo vtedajšom SSSR a po celom svete a Gagarin sa stal medzinárodnou celebritou. Jeho meno je stále spojené s veľkými úspechmi v oblasti kozmonautiky a jeho pamiatka je stále vysoko cenená v Rusku a po celom svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button