Korela: Starostlivosť a chov
Korela. Ak hľadáte nového domáceho spoločníka a máte radi exotické vtáctvo, korela by mohla byť tou správnou voľbou. Korela je malý papagáj so zvláštnou chocholkou na hlave a je známa svojou inteligenciou a schopnosťou naučiť sa rôzne triky. Ak sa rozhodnete pre chov korely, budete potrebovať správne prostredie a starostlivosť, aby sa váš nový priateľ cítil pohodlne a bol zdravý.
Obsah článku:
Korela
Pri chove korely je dôležité zabezpečiť jej dostatok miesta na pohyb. Korely sú veľmi aktívne a potrebujú veľa cvičenia, aby si udržali svoje zdravie a kondíciu. Mali by ste poskytnúť vašej korele dostatok priestoru na lietanie a cvičenie, ako aj na odpočinok a spánok. Okrem toho by ste mali zabezpečiť, aby mala korela dostatok čerstvého ovzdušia a svetla, aby sa cítila zdravá a šťastná.
Pri výbere búdky pre vašu korelu by ste mali zvážiť jej veľkosť a potreby. Búdka by mala byť dostatočne veľká na to, aby sa korela mohla pohybovať a rozvíjať svoje prirodzené správanie. Mali by ste tiež zabezpečiť, aby mala korela dostatok potravy a vody, ako aj pravidelnú starostlivosť o jej perie a zdravie. Ak sa rozhodnete pre chov korely, budete potrebovať trpezlivosť a starostlivý prístup, aby sa váš nový priateľ cítil pohodlne a bol zdravý.
Základné informácie
Ak sa chystáte chovať korelu chocholatú, je dôležité poznať niektoré základné informácie o tomto vtákovi. Korela chocholatá, alebo Nymphicus hollandicus, je pôvodom z Austrálie a patrí medzi najobľúbenejšie exotické vtáky, ktoré sa chovajú v domácnostiach.
Korely sú malé a pôvabné vtáky, ktoré sú ľahko rozpoznateľné vďaka svojim chocholíkom na hlave. Sú to vtáky, ktoré majú radi spoločnosť a sú veľmi zvedavé. Sú schopné naučiť sa rôzne triky a dokážu byť vernými spoločníkmi.
Pri chove korely je dôležité zabezpečiť jej primerané podmienky. Potrebuje dostatok priestoru na pohyb a let, preto by ste mali zabezpečiť dostatok miesta v klietke alebo voliére. Korela chocholatá má radi aj sociaľný kontakt, preto by ste mali zvážiť chov viacerých korel spolu.
V prírode sa korely živia semienkami a ovocím, preto by ste mali zabezpečiť primeranú stravu aj v domácom prostredí. Môžete sa inšpirovať zmesami semien a ovocia, ktoré sú určené špeciálne pre korely. Okrem toho by ste mali zabezpečiť aj dostatok čistej vody a vitamínov.
V prípade, že sa rozhodnete pre chov korely chocholatej, mali by ste sa o ňu starať s láskou a zodpovednosťou. Korela je zvedavý vták, ktorý si získava svojich majiteľov svojou zvedavosťou a priateľským prístupom. S primeranou starostlivosťou môže byť korela verným spoločníkom na mnoho rokov. Kakariki červenočelý – Chov a starostlivosť
Výber a príprava klietky Korela
Pri chove korel je veľmi dôležité zabezpečiť im vhodné prostredie, v ktorom sa budú cítiť pohodlne a bezpečne. Klietka pre korely by mala byť dostatočne veľká, aby sa v nej mohli voľne pohybovať a cvičiť krídla. Okrem toho by mala byť aj dostatočne pevná, aby korely neunikli a nevystavovali sa nebezpečenstvu.
Voliéra Korela
Ak máte dostatok miesta a financií, môžete zvážiť možnosť umiestnenia korel v voliére. Táto voľba je vhodná pre tých, ktorí chcú poskytnúť svojim korelam čo najviac voľného priestoru na lietanie a pohyb. Voliéra by mala byť dostatočne veľká a zabezpečená proti únikom a predátorom.
Klietky
V prípade, že sa rozhodnete pre klietku, mali by ste zvážiť jej veľkosť a umiestnenie. Veľkosť klietky by mala byť minimálne 60 cm na dĺžku, 40 cm na šírku a 60 cm na výšku pre jednu korelu. Ak máte viac korel, klietka by mala byť väčšia.
Pri výbere klietky by ste mali zohľadniť aj materiál, z ktorého je vyrobená. Klietky z dreva sú pekné a príjemné na pohľad, ale môžu byť náchylné na plesne a plesne. Klietky z kovu sú pevné a odolné, ale môžu byť chladné a hlučné. Vyberte si takú klietku, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a potrebám vašich korel.
Pri príprave klietky by ste mali zabezpečiť, aby mala dostatok miesta pre korely na pohyb a cvičenie krídel. Klietka by mala byť vybavená hračkami a posedeniami, aby sa korely nemuseli nudiť. Okrem toho by ste mali zabezpečiť, aby mala klietka dostatok jedla a vody, a aby bola pravidelne čistená.
Výber a príprava klietky pre korely je dôležitým krokom pri chove týchto vtákov. Vyberte si takú klietku, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám a potrebám vašich korel, a zabezpečte im tak vhodné prostredie na život.
Chov korely
Chov korely môže byť zábavný a zároveň náročný. Ak sa rozhodnete chovať korely, musíte sa pripraviť na to, že budete musieť venovať veľa času a starostlivosti.
Párenie korel
Ak chcete páriť korely, musíte mať samca a samičku. Je dôležité, aby boli korely dostatočne staré a zdravé. Samica musí byť schopná znášať vajíčka a samiec musí byť schopný oplodniť ich.
Korely sa pária v období od januára do apríla. Samci sa začnú správať agresívne a začnú sa súperiť o pozornosť samíc. Ak sa párenie podarí, samica začne klásť vajíčka.
Odchov mladých korel
Odchov mladých korel môže byť náročný a vyžaduje si veľa starostlivosti. Samica klade vajíčka do hniezda, ktoré musí byť dostatočne veľké a hlboké. Vajíčka sa inkubujú približne 18 dní.
Po vyliahnutí sa mláďatá musia kŕmiť. Rodičia vkladajú potravu do zobáka mláďat a tá sa prenáša do ich tráviaceho traktu. Mladé korely musia byť kŕmené často, a to až do momentu, kým nebudú schopné jesť samy.
Pri odchove mladých korel je dôležité dbať na to, aby mali dostatok teplo a potravy. Mladé korely sa musia pravidelne kontrolovať na prípadné zdravotné problémy.
Pri chove korely je dôležité byť trpezlivý a dbať na to, aby boli korely dostatočne starostlivo ošetrené. S dostatočnou starostlivosťou a pozornosťou môžete mať z korel skvelých spoločníkov.
Stravovanie korely
Pri starostlivosti o korelu je dôležité venovať pozornosť aj jej strave. Správne stravovanie zabezpečí zdravie a vitalitu vášho domáceho miláčika.
Krmivo Korela
Korely potrebujú stravu bohatú na bielkoviny a vitamíny. Najlepšie je podávať im zmes obilnín a semien, ktorú môžete zakúpiť v obchode s domácimi zvieratami. Dôležité je, aby táto zmes bola čerstvá a kvalitná.
Ovocie
Ovocie by malo tvoriť len malú časť stravy korely. Najvhodnejšie ovocie sú jablká, hrušky, kiwi, pomaranče, čierny ríbezle a maliny. Ovocie by malo byť vždy čerstvé a nakrájané na malé kúsky.
Zelené krmivo
Zelené krmivo by malo tvoriť najväčšiu časť stravy korely. Ideálne je podávať čerstvé zelené listové rastliny, ako napríklad špenát, zelerové listy, pažítka, petržlenové lístky, ale aj rôzne druhy trávy. Dôležité je, aby zelené krmivo bolo čerstvé a umyté.
Semena a plody
Korely môžete občas pochutiť aj na semenách a plodoch. Najvhodnejšie sú napríklad slnečnicové semená, tekvicové semená, orechy, ale aj sušené ovocie. Semená a plody by však mali tvoriť len malú časť stravy korely.
Pri krmení korely je dôležité dbať na to, aby mala vždy k dispozícii čerstvú vodu. Miska s vodou by mala byť umiestnená mimo dosahu krmiva a pravidelne sa meniť. V prípade pochybností ohľadom stravy korely sa obráťte na odborníka.
Zdravie a prevencia Korela
Choroby korel
Ako majiteľ korely, je dôležité, aby ste boli informovaní o možných chorobách, ktorým môže vaša korela čeliť. Niektoré z najbežnejších ochorení zahŕňajú respiračné infekcie, tráviace ťažkosti, hnačku a vytrhávanie peŕí. Ak si všimnete akékoľvek príznaky ochorenia u vašej korely, ako napríklad zmeny v správaní alebo strave, ihneď kontaktujte veterinára.
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete pomôcť svojej korele udržať sa zdravou. Jedným z najdôležitejších je poskytnúť jej vyváženú stravu s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov. Zabezpečte, aby mala korela k dispozícii čistú vodu a pravidelne čistite jej klietku alebo voliéru.
Veterinárna starostlivosť
Je dôležité, aby ste si zabezpečili pravidelné veterinárne prehliadky pre vašu korelu. Veterinár môže skontrolovať zdravie vašej korely a poskytnúť vám rady ohľadom starostlivosti a prevencie chorôb. Ak si všimnete akékoľvek príznaky ochorenia, ako sme už spomínali, ihneď kontaktujte veterinára.
Pri výbere veterinára sa uistite, že má skúsenosti s exotickými zvieratami, vrátane korel. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby bol váš veterinár k dispozícii 24 hodín denne v prípade núdze. Šampón na vlasy
Zdravie vašej korely je kľúčové pre jej šťastný a dlhý život. Zabezpečte, aby mala korela dostatočnú starostlivosť a pozornosť, ktorú potrebuje, a neváhajte kontaktovať veterinára, ak si všimnete akékoľvek príznaky ochorenia.
Správanie a Socializácia Korela
Ochočovanie Korel
Korely sú spoločenské vtáky a nemali by sa chovať osamote. Ak chcete mať s korelou dobrý vzťah, musíte sa jej venovať a ochočiť ju. Ochočovanie korely môže trvať niekoľko týždňov alebo aj mesiacov. Je dôležité, aby ste boli trpezliví a postupovali postupne.
Prvým krokom k ochočeniu korely je získanie jej dôvery. V prvých dňoch by ste mali korelu nechať v klietke a nezasahovať do jej života. Môžete sa jej však venovať pozorovaním a pravidelným kŕmením. Keď sa korela začne cítiť pohodlne, môžete sa pokúsiť ju nakŕmiť z ruky.
Ak sa korela nechce nechať nakŕmiť z ruky, môžete ju začať kŕmiť cez otvor v klietke. Keď sa korela naučí jesť z ruky, môžete začať s tréningom a učiť ju rôzne triky.
Interakcia s ľuďmi a inými papagájmi
Korely sú veľmi spoločenské a radi sa hrávajú s ľuďmi. Ak sa s korelou budete správať dobre, bude sa vám venovať a bude sa snažiť vám urobiť radosť.
Korely sú však aj veľmi agresívne a môžu kúsať. Ak sa s korelou nebudete správať dobre, môže sa stať, že vás bude kúsať alebo pískat.
Korely sa dajú dobre chovať s inými vtákmi, ale musíte sa uistiť, že sa dobre poznajú a majú k sebe dobrý vzťah. Ak sa korela s inými vtákmi nepozná, môže sa stať, že bude agresívna a bude sa snažiť ich napadnúť.
Ak chcete mať korelu ako spoločníka, musíte sa jej venovať a byť jej partnerom. Korela potrebuje spoločnosť a musíte sa postarať o to, aby sa necítila osamelo.
Zaujímavosti o korelách
Korely sú veľmi inteligentné a nenáročné vtáky, ktoré sú schopné naučiť sa mnoho trikov vrátane mluvení. Sú to blízki príbuzní kakariki a papagájov a majú podobné vlastnosti ako tieto vtáky. Korely sú tiež veľmi dobrí letci a môžu sa pohybovať rýchlosťou až 50 km/h.
Korely majú veľmi zaujímavé chocholky na hlave, ktoré sú typické pre niektoré druhy korel. Tieto chocholky môžu byť žlté, oranžové alebo iných farieb. Okrem toho majú korely radi lanka na šplhaniu a pamlsky ako ovocie a zeleninu.
Korely sú spoločenské vtáky a žijú v hejne. V prírode sa môžu vyskytovať v hejnoch až do 100 jedincov. V zajatí by sa však mali chovať v menšom počte, najlepšie v páre alebo v menšom hejne.
Záver Korela
V dnešnej dobe je korela veľmi obľúbeným domácim maznáčikom. Jej chov však vyžaduje určitú starostlivosť a pozornosť. Dôležité je zabezpečiť jej vhodné prostredie, ktoré bude zodpovedať jej potrebám. Korely sú veľmi spoločenské zvieratá, preto by ste ich nemali chovať samostatne.
Pri kŕmení korel je dôležité dbať na to, aby dostávali kvalitné krmivo a dostatok vody. Snažte sa im podávať len potraviny, ktoré sú pre ne vhodné a vyhýbajte sa slaným a mastným jedlám. Korely potrebujú aj dostatok vitamínov a minerálov, ktoré im pomôžu udržať si zdravie.
Ak sa rozhodnete pre chov korel, môžete si ich zakúpiť v zverimexe alebo od skúsených chovateľov. Pred kúpou sa však uistite, že sú zdravé a majú všetky potrebné dokumenty.
Pri výbere búdky pre korely dbajte na to, aby mala dostatok miesta a bola vhodne umiestnená. Korely potrebujú aj dostatok bidýlka a prosa, ktoré im poskytnú potrebné živiny a vitamíny.
Pri starostlivosti o korely nezabúdajte na pravidelné čistenie ich búdky a napájačiek. Snažte sa im poskytnúť čo najviac pohybu a spoločnosti, aby sa cítili dobre a zdravo.
V prípade akýchkoľvek nejasností alebo problémov s chovom korel sa poraďte s odborníkmi v ptačinci alebo na internete.