HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Kedy sa potopil Titanic – všetko o Titanicu

Kedy sa potopil Titanic? Titanic, celým menom Royal Mail Ship (RMS) Titanic, britská luxusná osobná loď, ktorá sa potopila 14. a 15. apríla 1912 počas svojej prvej plavby zo Southamptonu v Anglicku do New Yorku, pričom zahynulo približne 1 500 cestujúcich a členov lodného personálu. Táto jedna z najznámejších tragédií v moderných dejinách inšpirovala množstvo príbehov, niekoľko filmov a muzikálu a bola predmetom mnohých vedeckých a odborných špekulácií.

 

Prečo sa Titanic potopil?

 

Prečo sa Titanic potopil
Prečo sa Titanic potopil

Bezprostrednou príčinou zániku RMS Titanic bola zrážka s ľadovcom, ktorá spôsobila potopenie zaoceánskej lode 14. – 15. apríla 1912. Hoci sa loď údajne mohla udržať na hladine, ak by boli porušené až 4 z jej 16 oddelení, náraz zasiahol najmenej 5 oddelení. Pôvodne sa predpokladalo, že ľadovec spôsobil dlhú ryhu v trupe. Po preskúmaní vraku však vedci zistili, že zrážka spôsobila sériu tenkých trhlín, ako aj krehké praskanie a oddeľovanie švov v priľahlých doskách trupu, čo umožnilo vode zaplaviť Titanic. Neskoršie skúmanie nájdených častí lode – ako aj dokumentov v archívoch staviteľa – viedlo k špekuláciám, že k potopeniu mohla prispieť nekvalitná oceľ alebo slabé nity.

 

Koľko ľudí zahynulo pri potopení Titanicu?

Presný počet zabitých ľudí nie je známy. Pôvodné zoznamy cestujúcich a členov posádky boli nepresné kvôli takým faktorom, ako sú pravopisné chyby, vynechania, prezývky a nezapočítanie hudobníkov a iných zmluvných zamestnancov ako cestujúcich alebo členov posádky. Všeobecne sa však predpokladá, že z približne 2 200 cestujúcich a členov posádky zahynulo pri potopení lode približne 1 500 ľudí. Podľa amerického výboru vyšetrujúceho potopenie prišlo o život 1 517 ľudí a jeho britský náprotivok určil, že zahynulo 1 503 ľudí. Najviac obetí si vyžiadala posádka – približne 700 mŕtvych. Veľké straty utrpela aj tretia trieda, keďže z jej približne 710 cestujúcich prežilo len 174.

 

Kde sa nachádza vrak Titanicu?

Vrak Titanicu – ktorý bol objavený 1. septembra 1985 – sa nachádza na dne Atlantického oceánu, približne 4 000 metrov pod vodou. Nachádza sa približne 740 km od Newfoundlandu v Kanade. Loď sa skladá z dvoch hlavných častí, prednej a zadnej. Presná poloha prednej časti lode, ktorá je najväčšia a najviac neporušená, je 41°43′57′′ s. š. 49°56′49′′ z. d. Filmy o lodiach : Top 10 Filmy o lodiach

Prečo je Titanic slávny?

Titanic si od začiatku získal predstavivosť verejnosti. V tom čase to bola jedna z najväčších a najbohatších lodí na svete. Považoval sa tiež za nepotopiteľný vďaka sérii dverí do oddelení, ktoré sa dali zavrieť, ak by sa narušila príď. Po štyroch dňoch svojej prvej plavby v roku 1912 však Titanic narazil na ľadovec a o necelé tri hodiny neskôr sa potopil. Dramatickosť výpovedí očitých svedkov a veľké straty na životoch prispeli k tomu, že sa táto tragédia stala jednou z najznámejších v moderných dejinách. Po objavení jeho vraku v roku 1985 sa záujem o Titanic len zvýšil a jeho trvalá príťažlivosť sa prejavila obrovským úspechom filmu Jamesa Camerona z roku 1997 o zaoceánskom parníku odsúdenom na zánik.

 

Pôvod a konštrukcia

 

Pôvod a konštrukcia

 

Na začiatku 20. storočia bol transatlantický obchod s cestujúcimi veľmi výnosný a konkurenčný, pričom lodné spoločnosti sa uchádzali o prepravu bohatých cestujúcich a prisťahovalcov. Dve hlavné lodné spoločnosti boli White Star a Cunard. V lete 1907 sa zdalo, že spoločnosť Cunard je pripravená zvýšiť svoj podiel na trhu vďaka debutu dvoch nových lodí, Lusitania a Mauretania, ktoré mali vstúpiť do prevádzky ešte v tom istom roku. Obe osobné lode si získali veľkú pozornosť pre svoju očakávanú rýchlosť; obe neskôr vytvorili rýchlostné rekordy pri preplávaní Atlantického oceánu. Predseda predstavenstva spoločnosti White Star J. Bruce Ismay sa údajne stretol s Williamom Pirriem, ktorý kontroloval belfastskú lodiarsku firmu Harland and Wolff, ktorá stavala väčšinu lodí spoločnosti White Star. Títo dvaja muži vypracovali plán na stavbu triedy veľkých linkových lodí, ktoré by boli známe svojím komfortom namiesto rýchlosti. Nakoniec sa rozhodlo, že sa postavia tri lode: Olympic, Titanic a Britannic.

 

Stavba lode Titanic – Kedy sa potopil Titanic

 

Stavba lode Titanic - Kedy sa potopil Titanic

 

Dňa 31. marca 1909, približne tri mesiace po začatí prác na lodi Olympic, bol položený kýl lode Titanic. Obe lode sa stavali vedľa seba v špeciálne skonštruovanom portáli, ktorý mohol pojať ich nebývalé rozmery. Sesterské lode z veľkej časti navrhol Thomas Andrews zo spoločnosti Harland and Wolff. Okrem ozdobných dekorácií mal Titanic obrovský jedálenský salón prvej triedy, štyri výťahy a bazén. Jeho ubytovacie priestory druhej triedy boli porovnateľné s prvou triedou na iných lodiach a jeho ponuka tretej triedy bola síce skromná, ale napriek tomu sa vyznačovala relatívnym komfortom.

 

Čo sa týka bezpečnostných prvkov, Titanic mal 16 oddelení, ktoré obsahovali dvere, ktoré sa dali zatvoriť z mostíka, aby sa v prípade narušenia trupu mohla zadržať voda. Hoci sa predpokladalo, že sú vodotesné, priečky neboli na vrchu uzavreté. Konštruktéri lode tvrdili, že štyri z týchto priestorov by sa dali zaplaviť bez toho, aby to ohrozilo vztlak parníka. Tento systém viedol mnohých k tvrdeniu, že Titanic je nepotopiteľný.

 

Po dokončení trupu a hlavnej nadstavby bol Titanic spustený na vodu 31. mája 1911. Potom sa začala fáza vybavovania, keď sa do lode nakladali stroje a začalo sa s prácami v interiéri. Po prvej plavbe lode Olympic v júni 1911 sa na konštrukcii Titanicu vykonali malé zmeny. Začiatkom apríla 1912 sa na Titanicu uskutočnili námorné skúšky, po ktorých bola loď vyhlásená za spôsobilú na plavbu.

 

Príprava

 

Keď sa Titanic pripravoval na svoju prvú plavbu, bol jednou z najväčších a najbohatších lodí na svete. Jeho hrubá registrovaná tonáž (t. j. nosnosť) bola 46 328 ton a pri plnom zaťažení loď mala výtlak (hmotnosť) viac ako 52 000 ton. Titanic bol dlhý približne 882,5 stôp (269 metrov) a v najširšom mieste široký približne 92,5 stôp (28,2 metra).

 

Prvá plavba

 

Prvá plavba

 

Titanic vyplával na svoju prvú plavbu 10. apríla 1912 zo Southamptonu v Anglicku do New Yorku. Loď dostala prezývku „Milionársky špeciál“ a jej kapitánom bol Edward J. Smith, ktorý bol známy ako „Milionársky kapitán“, pretože bol obľúbený u bohatých cestujúcich. Na palube sa skutočne nachádzalo množstvo prominentov vrátane amerického podnikateľa Benjamina Guggenheima, britského novinára Williama Thomasa Steada a spolumajiteľa obchodného domu Macy’s Isidora Strausa a jeho manželky Idy. Okrem toho na Titanicu cestovali aj Ismay a Andrews. Najväčšia ryba na svete 10 najväčších rýb sveta

 

Plavba sa však takmer začala kolíziou, keď nasávanie z Titanicu spôsobilo, že zakotvený New York sa vychýlil do cesty obrovskej lodi. Po hodine manévrov, ktoré mali zabrániť nehode, sa Titanic vydal na cestu. Večer 10. apríla loď zastavila vo francúzskom Cherbourgu. Mestský prístav bol príliš malý na to, aby sa tam Titanic zmestil, takže cestujúcich museli na loď a z lode prevážať na tendroch. Na palube boli aj John Jacob Astor a jeho tehotná druhá manželka Madeleine a Molly Brownová. Po približne dvoch hodinách Titanic pokračoval v plavbe. Ráno 11. apríla sa loď zastavila na svojej poslednej plánovanej zastávke v Európe, v írskom Queenstowne (Cobh). Približne o 13:30 loď vyplávala do New Yorku. Na palube bolo približne 2 200 ľudí, z toho približne 1 300 cestujúcich.

 

Posledné hodiny – Kedy sa potopil Titanic

 

Posledné hodiny - Kedy sa potopil Titanic

 

Počas väčšiny plavby prijímali operátori bezdrôtového rozhlasu na Titanicu, Jack Phillips a Harold Bride, varovania pred ľadovcami, z ktorých väčšinu odovzdali na mostík. Obaja muži pracovali pre spoločnosť Marconi a veľká časť ich práce spočívala v odovzdávaní správ od cestujúcich. Večer 14. apríla sa Titanic začal približovať k oblasti, o ktorej bolo známe, že sa v nej nachádzajú ľadovce. Smith mierne zmenil kurz lode, aby smerovala južnejšie. Udržiaval však rýchlosť lode približne 22 uzlov. Približne o 21:40 Mesaba vyslala varovanie pred ľadovým poľom. Správa nebola nikdy odovzdaná na mostík Titanicu. O 22:55 hod. neďaleká loď Leyland Californian poslala správu, že sa zastavila po tom, čo ju obklopil ľad. Phillips, ktorý vybavoval správy pre cestujúcich, vynadal Californianu, že ho vyrušil.

 

Zrážka Titanicu s ľadovcom – Kedy sa potopil Titanic

 

Dvaja pozorovatelia, Frederick Fleet a Reginald Lee, boli umiestnení vo vraním hniezde Titanicu. Ich úlohu sťažovala skutočnosť, že oceán bol v tú noc nezvyčajne pokojný: keďže by sa pri jeho základni rozbíjalo málo vody, ľadovec by sa ťažšie spozoroval. Okrem toho chýbal ďalekohľad z vraního hniezda. Približne o 23:40, približne 400 námorných míľ (740 km) južne od Newfoundlandu v Kanade, bola spozorovaná ľadová hora a mostík bol o tom informovaný. Prvý dôstojník William Murdoch nariadil lodi „hard-a-starboard“ – manéver, ktorý by podľa vtedy platného systému príkazov otočil loď na ľavobok (doľava) – a obrátil motory.

Titanic sa začal otáčať, ale bol príliš blízko na to, aby sa vyhol zrážke. Pravý bok lode sa odrel o ľadovec. Najmenej päť z jej údajne vodotesných priestorov smerom k prove bolo roztrhnutých. Po posúdení škôd Andrews usúdil, že keď sa predné oddelenia lode naplnia vodou, jej príď klesne hlbšie do oceánu, čo spôsobí, že voda z prasknutých oddelení sa preleje do každého nasledujúceho oddelenia, čím sa osud lode spečatí. Titanic by sa našiel. (Murdoch reverzáciou motorov v skutočnosti spôsobil, že Titanic sa otáčal pomalšie, ako keby sa pohyboval pôvodnou rýchlosťou. Väčšina odborníkov sa domnieva, že loď by prežila, keby narazila do ľadovca čelne.)

 

Krátko po zrážke

 

Kedy sa potopil Titanic
Kedy sa potopil Titanic

 

Smith nariadil Phillipsovi, aby začal vysielať núdzové signály, z ktorých jeden dorazil na loď Carpathia približne o 12:20 15. apríla a loď Cunard okamžite zamierila k postihnutému parníku. Carpathia však bola v čase prijatia signálu vzdialená približne 58 námorných míľ (107 km) a trvalo by viac ako tri hodiny, kým by dosiahla Titanic. Zareagovali aj ďalšie lode vrátane Olympic, ale všetky boli príliš ďaleko. Neďaleko bolo spozorované plavidlo, ale Titanic sa s ním nedokázal spojiť. V blízkosti sa nachádzala aj loď Californian, ale jej bezdrôtové spojenie bolo na noc vypnuté. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

Keď sa pokúšali kontaktovať blízke plavidlá, začali sa spúšťať záchranné člny, pričom najprv sa mali spustiť ženy a deti. Hoci počet záchranných člnov Titanicu prevyšoval počet požadovaný Britskou obchodnou radou, jeho 20 člnov mohlo prepraviť len 1 178 ľudí, čo bolo oveľa menej ako celkový počet cestujúcich. Tento problém sa ešte zhoršil tým, že záchranné člny sa spúšťali na vodu hlboko pod kapacitou, pretože členovia posádky sa obávali, že móle by neboli schopné uniesť váhu plne naloženého člna. (Titanic predtým zrušil plánované cvičenie záchranných člnov a posádka nevedela, že v Belfaste sa testovali záchranné člny). Záchranný čln číslo 7, ktorý opustil Titanic ako prvý, pojal len asi 27 ľudí, hoci mal miesto pre 65 osôb. V záchranných člnoch sa nakoniec zachránilo len 705 ľudí.

 

Evakuácia – Kedy sa potopil Titanic

 

Kým cestujúci čakali na vstup do záchranných člnov, zabávali ich hudobníci z Titanicu, ktorí najprv hrali v salóniku prvej triedy a nakoniec sa presunuli na palubu lode. Zdroje sa rozchádzajú v tom, ako dlho vystupovali, niektoré uvádzajú, že to bolo až krátko pred potopením lode. Špekulovalo sa aj o poslednej piesni, ktorú zahrali – pravdepodobne to bola buď Autumn alebo Nearer My God to Thee. Nikto z hudobníkov potopenie lode neprežil.

 

O 1:00 ráno bolo vidieť vodu na základni (paluba E) Veľkého schodiska. V narastajúcej panike sa niekoľko mužských pasažierov pokúsilo nastúpiť do záchranného člna číslo 14, čo prinútilo piateho dôstojníka Harolda Lowea trikrát vystreliť z pištole. Približne v tomto čase Phillipsove núdzové volania odrážali rastúce zúfalstvo, keď jeden z nich poznamenal, že loď „už dlho nevydrží“.

 

Potápanie Titanicu

 

Potápanie Titanicu

 

Ako sa príď Titanicu naďalej potápala, záď sa začala dvíhať z vody, čo spôsobilo neuveriteľné zaťaženie strednej časti lode. Približne o 2:00 hod. ráno boli vrtule kormy jasne viditeľné nad hladinou a jediné záchranné člny, ktoré na lodi zostali, boli tri skladacie člny. Smith prepustil posádku so slovami, že „je to každý sám za seba“. (Naposledy ho údajne videli na mostíku a jeho telo sa nikdy nenašlo.) Približne o 2:18 hod. svetlá na Titanicu zhasli. Potom sa rozlomil na dve časti, pričom príď sa ponorila pod vodu. Kedy sa potopil Titanic.

Neskôr sa objavili správy, že trvalo približne šesť minút, kým táto časť, ktorá sa pravdepodobne pohybovala rýchlosťou približne 30 míľ (48 km) za hodinu, dosiahla dno oceánu. Záď sa na chvíľu usadila späť vo vode a potom sa opäť zdvihla a nakoniec sa dostala do vertikálnej polohy. V tejto polohe krátko zotrvala, než sa začala definitívne ponárať. O 2.20 hod. sa loď potopila, keď aj jej záď zmizla pod hladinou Atlantiku. Tlak vody údajne spôsobil, že táto časť, v ktorej bol stále vzduch, sa pri potopení implodovala.

 

Stovky cestujúcich a členov posádky sa ponorili do ľadovej vody. Ľudia v záchranných člnoch sa v obave pred zatopením oneskorili s návratom, aby vyzdvihli preživších. Kým sa vrátili, takmer všetci ľudia vo vode zomreli na následky vystavenia. Nakoniec zahynulo viac ako 1 500 ľudí. Okrem posádky, ktorá mala približne 700 obetí, utrpela najväčšie straty tretia trieda: z približne 710 ľudí prežilo len približne 174. (Následné tvrdenia, že cestujúcim v kormidelnej triede bolo zabránené nastúpiť do člnov, však boli do značnej miery vyvrátené. Vzhľadom na to, že Smith nevyhlásil všeobecný poplach, niektorí cestujúci tretej triedy si neuvedomili vážnosť situácie, kým nebolo neskoro. Mnohé ženy tiež odmietali opustiť svojich manželov a synov, zatiaľ čo ťažkosti s jednoduchou navigáciou po zložitom Titanicu z nižších poschodí spôsobili, že niektorí sa dostali na hornú palubu až po spustení väčšiny záchranných člnov).

 

Záchrana – Kedy sa potopil Titanic

 

Loď Carpathia dorazila do oblasti približne o 3:30 ráno, viac ako hodinu po potopení Titanicu. Záchranný čln č. 2 sa k parníku dostal ako prvý. Počas nasledujúcich niekoľkých hodín Carpathia vyzdvihla všetkých preživších. Predseda spoločnosti White Star Ismay napísal správu, ktorú poslal do kancelárií spoločnosti White Star Line: „S hlbokým poľutovaním vám oznamujem, že Titanic sa dnes ráno pätnásteho potopil po zrážke s ľadovcom, čo malo za následok vážne straty na životoch; ďalšie podrobnosti neskôr.“ Približne o 8:30 ráno dorazila loď Californian, ktorá sa správu dozvedela približne tri hodiny predtým. Krátko pred deviatou hodinou ráno zamierila Carpathia do New Yorku, kam dorazila 18. apríla za obrovského záujmu ľudí.

 

Následky a vyšetrovanie

 

Hoci väčšinu mŕtvych tvorili členovia posádky a cestujúci tretej triedy, o svojich členov prišli aj mnohé z najbohatších a najvýznamnejších rodín tej doby, medzi nimi Isidor a Ida Strausovci a John Jacob Astor. V ľudovom povedomí pôvab spojený s loďou, jej prvou plavbou a jej významnými cestujúcimi umocnil tragédiu jej potopenia.  Kedy sa potopil Titanic. Takmer okamžite vznikli legendy o nočných udalostiach, o tých, ktorí zahynuli, a o tých, ktorí prežili. Hrdinovia a hrdinky – ako napríklad Američanka Molly Brownová, ktorá pomáhala veliť záchrannému člnu, a kapitán lode Carpathia Arthur Henry Rostron – boli identifikovaní a oslavovaní tlačou. Iní – najmä Ismay, ktorý si našiel miesto v záchrannom člne a prežil – boli očierňovaní. Existovala silná túžba vysvetliť tragédiu a v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii sa uskutočnilo vyšetrovanie potopenia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button