SLUŽBY A ZAMESTNANIEZaujímavosti

Kedy do dôchodku – čo má vplyv na dôchodok

Kedy do dôchodku? Táto otázka zaujíma mnohých pracujúcich na Slovensku. Vek, odpracované roky a výška dôchodku sú základné faktory, ktoré ovplyvňujú, kedy je možné odísť do dôchodku.

Kedy do dôchodku

 

Kedy do dôchodku

 

V súčasnosti sa na Slovensku vyskytuje problém s nízkou výškou dôchodkov. Preto je pre pracujúcich dôležité mať na pamäti aj možnosti doplnkového sporenia na dôchodok, ktoré môžu pomôcť zabezpečiť si primeranú výšku dôchodku po odchode z pracovného života.

Vek

 

Vek

 

Vek dôchodcu sa v súčasnosti postupne zvyšuje. Podľa platnej legislatívy je vek na odchod do dôchodku 62 rokov pre ženy aj mužov. V budúcnosti sa vek postupne zvyšovať, a to až na 64 rokov.

 

Odpracované roky

 

Odpracované roky

 

Pre nárok na dôchodok je potrebné mať odpracované určité množstvo rokov. Pre mužov je to 35 rokov a pre ženy 31 rokov. Toto množstvo rokov však nie je nutné mať odpracované bez prerušenia. Ak pracovník preruší prácu, doba nezamestnanosti sa mu môže započítať do odpracovaných rokov, ak si bude platiť poistné. 5 vecí, ktoré musíte vedieť o mužskom plešatení

 

Výška dôchodku – Kedy do dôchodku

 

Výška dôchodku - Kedy do dôchodku

 

Výška dôchodku závisí od mnohých faktorov. Okrem odpracovaných rokov a veku, závisí aj od výšky priemernej mzdy, ktorú pracovník zarábal počas svojej pracovnej kariéry. Pri výpočte dôchodku sa zohľadňuje aj doba, počas ktorej bol pracovník poistený. Čo nesmie obsahovať moč zdravého človeka

 

Povolania, ktoré idú skôr do dôchodku

 

Niektoré povolania sú náročnejšie a zdravotne náročnejšie, a preto majú pracovníci v týchto povolaniach možnosť odísť do dôchodku skôr. Týmto povolaniam sa hovorí „ťažké práce“. Medzi ne patrí napríklad:

 

– Baníctvo

– Hutníctvo

– Lesníctvo

– Poľnohospodárstvo

– Železnice

– Zdravotníctvo

Kedy do dôchodku povolania

 

Pre tieto povolania platí možnosť odchodu do dôchodku skôr ako všeobecný vek na odchod do dôchodku. V súčasnosti sa vek pre tieto povolania postupne zvyšuje, takže nie každý zamestnanec bude mať možnosť odísť do dôchodku skôr. Momentálne platí nasledujúci vek na odchod do dôchodku pre tieto povolania:

– Baníctvo: 55 rokov pre mužov, 53 rokov pre ženy
– Hutníctvo: 55 rokov pre mužov, 53 rokov pre ženy
– Lesníctvo: 55 rokov pre mužov, 53 rokov pre ženy
– Poľnohospodárstvo: 57 rokov pre mužov, 55 rokov pre ženy
– Železnice: 55 rokov pre mužov, 53 rokov pre ženy
– Zdravotníctvo: 57 rokov pre mužov, 55 rokov pre ženy

Kedy do dôchodku? Je dôležité poznamenať, že aj pre tieto povolania platia minimálne odpracované roky, aby bolo možné odísť do dôchodku skôr. Podobne ako v prípade všeobecného odchodu do dôchodku, aj pre tieto povolania sa vek postupne zvyšuje.

V každom prípade je vhodné si overiť konkrétnu situáciu u svojho zamestnávateľa alebo na príslušnom úrade práce a sociálnych vecí, aby ste sa dozvedeli presné podrobnosti týkajúce sa odchodu do dôchodku v konkrétnom povolaní.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button