Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Ši-cu pes: Charakteristika plemena

Ši-cu pes, tiež známy ako Shih Tzu, je malé, živé plemeno psa s dlhou luxusnou srsťou. Predpokladá sa, že toto plemeno pochádza z Číny a existuje už tisíce rokov. Pes Ši-cu pes je obľúbeným domácim miláčikom pre svoj priateľský temperament, vernosť a hravú povahu.

 

Ši-cu

 

Ši-cu

 

Ši-cu pes je skvelým spoločníkom pre rodiny aj jednotlivcov. Sú známi svojou láskavou a jemnou povahou, vďaka čomu sa skvele hodia k deťom a iným domácim miláčikom. Voči cudzím ľuďom však môžu byť trochu rezervovaní, preto je dôležitá skorá socializácia. Plemeno je tiež relatívne nízkoenergetické, vďaka čomu sa dobre hodí na bývanie v byte alebo domácnostiach s obmedzeným priestorom.

Dlhá, splývavá srsť tohto plemena si vyžaduje pravidelnú úpravu, aby sa predišlo zamotaniu a zamotaniu. Majitelia by mali byť pripravení stráviť čas kefovaním a kúpaním svojich Ši-cu pes, aby si udržali srsť v dobrom stave. Napriek potrebnej údržbe mnohí majitelia považujú ohromujúcu srsť plemena za jednu z jeho najatraktívnejších vlastností. Celkovo je Ši-cu pes úžasným spoločníkom pre tých, ktorí hľadajú malého, prítulného psíka s kráľovským vzhľadom.

 

História Ši-Cu

 

História Ši-Cu

 

Ši-Cu pes má pôvod v Tibete, kde sa vyvíjal v kláštoroch už od 7. storočia. Jeho predkovia boli chovaní v chráme a kláštoroch a boli využívaní ako strážcovia a spoločníci mníchov.

Je známe, že tento pes bol v minulosti darovaný čínskemu cisárovi ako poplatok za mier. Vďaka tomu sa Ši-Cu pes dostal aj do Číny, kde sa stal obľúbeným spoločníkom a strážnym psom.

V súčasnosti sa Ši-Cu pes chová po celom svete, najmä v USA, kde je veľmi populárny ako spoločník a domáci maznáčik. V Európe sa tento pes tiež stáva čoraz obľúbenejším, najmä v krajoch s menej priestoru, kde sa hodí jeho malá veľkosť a schopnosť prispôsobiť sa bytovým podmienkam.

Ši-Cu pes je známy svojou dlhou a bohatou srsťou, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť a úpravu. Jeho temperament je živý a pozorný, s nezávislou povahou, typickou pre tibetské plemená. V rodine je milý, nežný a hravý, k cudzím ľuďom zdržanlivý a nedôverčivý. Čínske plemena psov – 17 psov z Číny

Celkovo je Ši-Cu pes skvelým spoločníkom pre rodiny aj jednotlivcov, ktorí preferujú menšie plemená psov. Jeho pôvod a história robia z neho zaujímavého a unikátneho psa, ktorý si získava srdcia mnohých ľudí.

 

Charakteristika Ši-Cu

 

Charakteristika Ši-Cu

 

Ši-Cu pes je malý a robustný psík s dlhou a bohatou srsťou. Tento pes má veľmi charakteristický vzhľad s tvárou ako chryzantéma a arogantným držaním. Ši-Cu je inteligentný, živý a pozorný pes s priateľskou a nezávislou povahou.

 

Výška a hmotnosť

Ši-Cu pes má výšku od 20 do 28 cm a hmotnosť medzi 4 a 7 kg. Mini psy rasy – 18 mini plemien psíkov

 

Vzhľad

Ši-Cu má širokú a okrúhlu hlavu s veľkými odstupmi medzi očami. Jeho uši sú veľké a visiace. Tento pes má krátky krk, rovný chrbát a hlboký hrudník. Jeho plecia sú dobre vyvinuté a bedrá sú silné. Jeho končatiny sú rovné a svalnaté.

 

Srsť a farba

Ši-Cu pes má bohatú, dlhú a hustú srsť. Srsť môže byť biela, so žltými, čiernymi alebo pečeňovými znakmi alebo viacfarebná. Jeho srsť veľmi padá cez oči a na nose rastie smerom nahor. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Temperament a charakter

Ši-Cu pes je hrdý, nedôverčivý a veselý. Tento pes má pozornú a nezávislú povahu, ale zároveň je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Ši-Cu sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami, ale môže byť nedôverčivý voči cudzincom.

Vhodným prostredím pre Ši-Cu psa je mestský byt. Tento pes sa dobre prispôsobí životu v byte a jeho potreby na pohyb sú nízke. Jeho starostlivosť o srsť je však náročná a vyžaduje každodenné rozčesávanie.

 

Plemeno a chov

 

Plemeno a chov

 

Ši-cu, alebo Shih Tzu, je malý pes s dlhou, bohatou srsťou a typickou nezávislou povahou tibetských plemien. Tento pes je živý, bystrý a pozorný a nadväzuje k svojmu pánovi veľmi úzky vzťah. V rodine je veľmi milý, nežný a hravý, no voči cudzím ľuďom je zdržanlivý a nedôverčivý. Tento pes sa veľmi dobre hodí pre chov v mestskom byte.

Starostlivosť o srsť ši-cu je náročná a vyžaduje každodenné rozčesávanie, aby sa predišlo vzniku uzlíkov a pes sa cítil pohodlne. Okrem toho, ši-cu potrebuje pravidelnú starostlivosť o zuby, uši a pazúry. Tieto psy sú veľmi citlivé na horúčavy a neznášajú fyzickú námahu, preto sa im musí venovať dostatok pozornosti a starostlivosti.

Chov ši-cu je možný v rôznych farbách, ako sú biela, čierna, šedá, hnedá, alebo kombinácie týchto farieb. Vrhy ši-cu bývajú zvyčajne menšie, v priemere 2 až 4 šteniatka. Vzhľadom na ich malú veľkosť a spoločenskú povahu, sú ši-cu veľmi obľúbenými spoločníkmi a často sa chovajú ako domáce zvieratá.

Ak sa rozhodnete pre chov ši-cu, je dôležité vybrať si kvalitného chovateľa, ktorý sa venuje zdraviu a kvalite plemena. Ši-cu patrí medzi toy a spoločenské plemená, ktoré sú veľmi populárne po celom svete. S vhodnou starostlivosťou a správnym chovom, môže byť ši-cu vynikajúcim spoločníkom pre celú rodinu.

 

Starostlivosť a výcvik

Ši-cu pes je známy svojou dlhou a hustou srsťou, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je dôležité, aby si váš ši-cu zvykol na úpravu srsť už od šteniatka. Pravidelné rozčesávanie pomáha zabrániť vzniku uzlíkov a udržiavať zdravú a lesklú srsť. Okrem toho, je potrebné pravidelne kontrolovať uši a oči, a čistiť ich podľa potreby.

Výchova a výcvik ši-cu psa by mali byť miernymi a dôslednými. Toto spoločenské a samostatné plemeno je menej ostražité ako Lhasa apso, s ktorým sa často zamieňa. Vychádza dobre s deťmi aj inými psami, ale môže byť opatrný voči cudzincom. Je dôležité naučiť ho základné povely a socializovať ho s inými zvieratami a ľuďmi.

Pri výcviku ši-cu psa je dôležité používať pozitívne posilňovanie a odmeňovanie správania. Toto plemeno nemá veľké pohybové nároky, ale potrebuje značnú starostlivosť o srsť. Ak máte malé šteniatko a chcete ho naučiť základné povely, alebo váš pes prejavuje známky neželaného správania, môžete využiť produkty na výcvik, ktoré pomáhajú rozvíjať dobré správanie a zručnosti.

Celkovo, starostlivosť a výcvik ši-cu psa vyžadujú trpezlivosť a dôslednosť. S pravidelnou starostlivosťou a pozitívnym výcvikom, váš ši-cu pes bude zdravý a šťastný spoločník. Šampón na vlasy

 

Zdravie a životnosť

 

Zdravie a životnosť

 

Ši-cu pes je pomerne zdravé plemeno s priemernou životnosťou okolo 12 až 16 rokov. Avšak, ako u každého plemena, aj u Ši-cu môžu vzniknúť zdravotné problémy.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov u Ši-cu psov je zápal močových ciest. Tento problém sa môže prejaviť častým močením, bolesťou pri močení, alebo krvou v moči. Ak si všimnete tieto príznaky, je dôležité čo najskôr navštíviť veterinára.

Okrem toho, Ši-cu pes môže trpieť aj alergiami, ktoré sa prejavujú svrbením, začervenaním a vyrážkami na koži. Tento problém je možné riešiť pomocou antihistaminík alebo špeciálnej diéty.

Ďalším zdravotným problémom, ktorý môže postihnúť Ši-cu psov, je zubný kameň. Ak sa zubný kameň neodstráni, môže spôsobiť zápaly ďasien a v horšom prípade aj vypadnutie zubov. Preto je dôležité pravidelne čistiť zuby svojho psa a navštíviť veterinára na preventívne vyšetrenia.

Celkovo, Ši-cu pes je pomerne zdravé plemeno, avšak je dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu a pravidelne ho kontrolovať u veterinára. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

 

Ši-Cu pes v porovnaní s inými plemenami

Ši-Cu pes je malý a zdatný pes, ktorý sa vyznačuje bohatou srsťou. Toto plemeno je považované za ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi, ale aj pre starších ľudí. V porovnaní s inými plemenami má Ši-Cu svoje výhody aj nevýhody.

Vzhľadom k svojej malosti a nízkej váhe, Ši-Cu pes sa ľahko prispôsobí životu v byte alebo dome. Okrem toho, majú pokojnú dispozíciu, čo z nich robí ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi. Ich bohatá srsť vyžaduje pravidelnú starostlivosť, ale zároveň poskytuje majiteľom možnosť vytvárať rôzne účesy.

Ši-Cu pes má kratšie nohy a skrátenú ňucháčovú partiu oproti ostatným tibetským plemenám. To je dôsledkom prikríženia s pekinským palácovým psíkom. V porovnaní s inými plemenami špicových psov má Ši-Cu svoje výhody aj nevýhody. Ši-Cu je známy svojou oddanosťou a lojalitou, ale môže byť tvrdohlavý a nezávislý.

V porovnaní s Lhasa Apso a Shih Tzu, ktoré sú považované za príbuzné plemená, má Ši-Cu kratšie nohy a skrátenú ňucháčovú partiu. Oči Ši-Cu sú tmavé a oválneho tvaru. Majú veľmi dobrý zrak a dokážu zaregistrovať pohyb aj na veľkú vzdialenosť.

V porovnaní s inými psíkmi, Ši-Cu je pomerne zdravé zviera a má dlhú životnosť. Okrem toho, majú vynikajúcu pamäť a sú schopní sa naučiť rôzne triky a povely. Ši-Cu pes je ideálny spoločník pre tých, ktorí hľadajú verného a oddaného psa s bohatou srsťou.

 

Záver

V závere tohto článku o plemene Ši-cu môžeme konštatovať, že ide o malého, no zdatného psa s bohatou srsťou. Jeho stavba tela je predĺžená a veľmi pevná, s krátkymi končatinami so silnými kosťami. Ši-cu bol vyšľachtený v Pekingu krížením tibetských plemien s miniatúrnymi čínskymi plemenami a má veľmi zaujímavú históriu.

Ši-cu je inteligentný, veselý a samostatný pes, ktorý sa vynikajúco hodí ako spoločník do bytu. Jeho povaha je hravá a energická, no zároveň je veľmi pozorný strážny pes. Jeho výchova a výcvik nie je náročný, no vyžaduje si trpezlivosť a konzistentnosť.

Pri výbere šteniatka Ši-cu je dôležité vybrať si zodpovedného chovateľa, ktorý sa stará o zdravie a kvalitu plemena. Ši-cu je náchylný na niektoré zdravotné problémy, ako napríklad problémy s očami, kožné problémy alebo problémy s chrupom.

Celkovo sa dá teda povedať, že Ši-cu je skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi malé, zdatné a inteligentné plemená psov. Jeho bohatá srsť a veselá povaha robia z neho obľúbeného psa na celom svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button