Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Veľký švajčiarsky salašný pes: Charakteristika plemena

Veľký švajčiarsky salašný pes, známy aj ako Grosser Schweizer Sennenhund, je pôvodom z Švajčiarska a patrí medzi najväčšie plemená psov. Tento pes sa prvotne používal ako pastiersky a strážny pes na alpských salašoch, kde bol ocenený pre svoju inteligenciu, vyrovnanosť a pracovitosť. Dnes je tento pes stále populárny nielen ako pracovný pes, ale aj ako maznáčik pre rodiny.

 

Veľký švajčiarsky salašný pes

 

Veľký švajčiarsky salašný pes

 

Veľký švajčiarsky salašný pes má robustné telo a silnú kostru, ktorá mu umožňuje ťahať ťažké bremeno. Jeho srst je krátka a lesklá, s čiernymi, hnedými a bielymi farbami. Tento pes má veľmi priateľskú povahu a je veľmi oddaný svojim majiteľom. Vzhľadom na jeho pôvod ako strážneho psa je však ostražitý a nevtieravý voči cudzincom.

Ak hľadáte psa, ktorý bude pre vás a vašu rodinu verným a oddaným spoločníkom, ale zároveň aj schopným strážiť váš domov, môže byť veľký švajčiarsky salašný pes tou správnou voľbou. Jeho inteligencia a pracovitosť ho robia ideálnym aj pre rôzne aktivity ako napríklad agility alebo obedience.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Veľký švajčiarsky salašný pes je jedno z najstarších plemien psov vo Švajčiarsku. Jeho pôvod sa datuje až do stredoveku, kedy bol chovaný v horských oblastiach Strednej Európy. Toto plemeno bolo pôvodne chované ako mäsiarsky pes a používal sa na ťahanie kočov a nošenie bremien.

V 19. storočí bol v Švajčiarsku založený klub chovateľov, ktorí sa zaoberali chovom veľkých salašných psov. Tento klub bol zodpovedný za vytvorenie plemennej knihy, ktorá zabezpečila čistokrvný chov plemena. V roku 1909 bolo Veľký švajčiarsky salašný pes oficiálne uznávaný ako samostatné plemeno.

Veľký švajčiarsky salašný pes má podobné pôvody ako ostatné švajčiarske salašnícke psy, ako sú Entlebušský salašnícky pes a Appenzellský salašnícky pes. Tieto plemená boli pôvodne chované ako pracovné psy, ktoré pomáhali pastierom pri doháňaní dobytka a strážili ho pred zvieratami.

Dnes je Veľký švajčiarsky salašný pes populárny nielen ako pracovný pes, ale aj ako spoločník a rodinný pes. Jeho priateľská a oddaná povaha robí z neho skvelého spoločníka pre deti i dospelých. Švajčiarske plemená psov : 8 plemien psov

 

Charakter a temperament

 

Charakter a temperament

 

Veľký švajčiarsky salašný pes je veľmi pozorný a ostražitý pes, ktorý sa vyznačuje svojou dobromyseľnosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Jeho vysoko nasadené a pracovité povahové vlastnosti robia z neho ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí hľadajú verného a oddaného psa.

Výcvik Veľkého švajčiarskeho salašného psa môže byť náročný, ale s trpezlivosťou a správnym prístupom je to možné dosiahnuť. Tento pes sa však vynikajúco hodí ako strážny pes, pretože je nebojácny a sebaistý v každej situácii. Jeho inteligentná a vyrovnaná povaha robí z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi.

Veľký švajčiarsky salašný pes má priateľské a láskavé správanie nielen k ľuďom, ale aj k iným zvieratám. Jeho výborná socializácia a vyrovnaná povaha robí z neho skvelého spoločníka pre každého, kto hľadá verného a oddaného psa.

 

Fyzické charakteristiky Veľký švajčiarsky salašný pes

 

Fyzické charakteristiky Veľký švajčiarsky salašný pes

 

Veľký švajčiarsky salašnícky pes je plemeno psov s veľkou, masívnou hlavou a silným telom. Ich výška sa pohybuje od 60 do 72 cm pre samcov a od 55 do 68 cm pre samice. Ich hmotnosť sa pohybuje od 50 do 68 kg pre samcov a od 40 do 54 kg pre samice.

Pes má krátky, hrubý a hustý kožuch, ktorý chráni pred chladom a vlhkosťou. Farba srsti môže byť trojfarebná, s tmavosivou až čiernou podsadou a hnedočerveným pálením. Symetrické biele znaky môžu byť na hrudi, na končatinách a na hlave.

Pes má hlboký hrudník a širokú lebku. Oči sú orechovo až gaštanovohnedé a majú mandľový tvar. Ich uši sú trojuholníkového tvaru a vysoko nasadené. Pysky sú mohutnejšie a majú čelovú brázdu. Krk je silný a svalnatý.

 

Pes má pohyblivé a silné končatiny s dobrým uhlovým sklonom. Lopatky sú dlhé a sklonené. Bedrá sú široké a svalnaté. Ich brucho je dobre vyklenuté. Ich chrbát je rovný a silný. Zadok je široký a svalnatý. Ich labky sú oválneho tvaru s dvojitou srsťou a polodlhou krycou srsťou.

Pes má krátky a silný chvost, ktorý je vysoko nasadený. Trojuholníkové kríže sú dobre vyklenuté. Ich hrudník je hlboký a široký.

Veľký švajčiarsky salašnícky pes je silný a vytrvalý pes, ktorý bol pôvodne chovaný na ťahanie vozov a na ochranu statkov. Ich temperament je pokojný, vyrovnaný a oddaný majiteľovi a rodine. Sú to dobrí strážcovia a ochrancovia, ktorí majú silné ochranné a teritoriálne pudy.

 

Výchova a tréning

 

Veľký švajčiarsky salašnícky pes je plemeno, ktoré má silnú povahu a vyžaduje dôslednú výchovu. Trpezlivosť a konzistentnosť sú kľúčové pre úspešnú výchovu tohto psa. Jeho výchova by mala začať už v ranom veku a mala by sa zamerať na poslušnosť a sociabilizáciu.

Výcvik tohto psa by mal byť pozitívny a motivujúci. Veľký švajčiarsky salašnícky pes je inteligentný a má radosť z učenia sa nových vecí, takže tréning by mal byť zábavný a zaujímavý. Používanie tvrdej ruky alebo fyzického trestu by sa malo vyhnúť, pretože to môže spôsobiť, že sa pes stane plachým alebo agresívnym.

Je dôležité trénovať tohto psa na poslušnosť, aby bol spoľahlivý a bezpečný v rôznych situáciách. Tréning by sa mal zamerať aj na sociabilizáciu, aby sa pes naučil správne reagovať na iné psy a ľudí. Pretože Veľký švajčiarsky salašnícky pes má silné ochranné a teritoriálne pudy, je dôležité trénovať ho na správne správanie sa v rôznych situáciách. Šampón na vlasy

Výcvik a výchova Veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa si vyžaduje čas a trpezlivosť, ale výsledkom bude spoľahlivý a oddaný pes, ktorý sa bude dobre vychádzať s ostatnými psami a zvieratami a bude milovať deti.

 

Zdravie a starostlivosť Veľký švajčiarsky salašný pes

Veľký švajčiarsky salašný pes je plemeno, ktoré sa môže pýšiť vynikajúcim zdravím a odolnosťou. Aj napriek tomu, je dôležité venovať dostatočnú pozornosť jeho zdraviu a starostlivosti, aby bol váš pes zdravý a šťastný.

 

Strava

Správna strava je pre každého psa dôležitá a Veľký švajčiarsky salašný pes nie je výnimkou. Jeho strava by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné živiny. Je vhodné sa poradiť s veterinárnym lekárom ohľadom správnej stravy pre vašu šteniatko a dospelého psa.

 

Pohybový aparát

Veľký švajčiarsky salašný pes je plemeno, ktoré má silný pohybový aparát, ale môže trpieť na kĺby a iné problémy s pohybovým aparátom. Je dôležité venovať pozornosť jeho pohybu a prípadnému bolesti v kĺboch. Ak sa vyskytnú nejaké problémy, je dôležité okamžite vyhľadať veterinárnu pomoc.

 

Hygiena

Veľký švajčiarsky salašný pes má krátku srsť, ktorú je potrebné pravidelne čistiť a vykefovať. Zuby by mali byť čistené najmenej dvakrát až trikrát týždenne a dávať pozor na farbu ďasien a možný zápal. Je dôležité venovať pozornosť aj starostlivosti o uši a pazúry.

 

Veterinárna starostlivosť

Pravidelné návštevy u veterinára sú dôležité pre zdravie a starostlivosť o vašho psa. Je dôležité pravidelne kontrolovať jeho zdravie a prípadne podstúpiť preventívne očkovanie proti chorobám.

 

Šteniatka

Starostlivosť o šteniatka Veľkého švajčiarskeho salašného psa je veľmi dôležitá. Je potrebné im venovať dostatok pozornosti, starostlivosti a trpezlivosti. Správna výživa, hygiena a veterinárna starostlivosť sú nevyhnutné pre zdravý vývoj šteniatka.

 

Životné podmienky Veľký švajčiarsky salašný pes

 

Životné podmienky Veľký švajčiarsky salašný pes

 

Veľký švajčiarsky salašnícky pes je plemeno, ktoré potrebuje dostatok priestoru na pohyb. Ideálne by mal byť chovaný na vidieku, kde má dostatok miesta na behanie a hranie. Avšak, aj v meste môže byť vhodným spoločníkom, ak sa mu dostane dostatok pohybu a fyzickej aktivity.

Tento pes má krátku srsť, ktorá nevyžaduje pravidelné strihanie, ale potrebuje pravidelné česanie, aby sa zabránilo tvorbe uzlín. Okrem toho, potrebuje aj pravidelné kúpanie, najmä ak sa často hrá vonku alebo trávi čas v blate.

 

Pri kŕmení veľkého švajčiarskeho salašníckeho psa je dôležité zabezpečiť mu kvalitnú stravu, ktorá bude obsahovať dostatok bielkovín a živín. Odporúča sa kŕmiť ho dvakrát denne a zabezpečiť mu dostatok čistej pitnej vody.

Celkovo je tento pes zdravý a odolný, avšak môže trpieť na kĺby a choroby pohybového aparátu. Preto je dôležité zabezpečiť mu správnu výživu a fyzickú aktivitu už od šteňaťa, aby sa predišlo týmto zdravotným problémom v budúcnosti.

Vzhľadom na jeho veľkosť a silnú kostru, je dôležité zabezpečiť mu kvalitnú posteľ a miesto na odpočinok, ktoré bude dostatočne veľké a pohodlné. Tento pes si navyše vyžaduje aj dostatok pozornosti a spoločnosti od svojich majiteľov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button