CestovanieDOBRÉ RADY NA CESTY

Čo sa nesmie brať do lietadla: Zoznam zakázaných predmetov

Čo sa nesmie brať do lietadla: Zoznam zakázaných predmetov a látky. Cestovanie lietadlom je bežným spôsobom dopravy pre mnoho ľudí po celom svete. Aby sa zabezpečila bezpečnosť cestujúcich a posádky, existujú prísne pravidlá týkajúce sa vecí, ktoré nesmú byť prenášané na palube lietadla. Tu je zoznam niektorých zakázaných predmetov a látok, ktoré by ste nemali brať so sebou do lietadla.

Čo sa nesmie brať do lietadla

 

Čo sa nesmie brať do lietadla

 

Je dôležité si uvedomiť, že tento zoznam zakázaných vecí a látok nemusí byť úplný a pravidlá môžu byť rôzne v závislosti od leteckej spoločnosti a krajiny, v ktorej sa nachádzate. Preto je vždy najlepšie skontrolovať s príslušnou leteckou spoločnosťou alebo na miestnom letisku, ak máte akékoľvek pochybnosti o veciach, ktoré plánujete prenášať.

 

Ak by ste mali zakázané predmety alebo látky vo svojom príručnom batožine a nechcete ich zahodiť, existuje možnosť ich odovzdania na stanovišti bezpečnostnej kontroly. Tam ich môžete odovzdať do špeciálnych kontajnerov, ktoré sú následne zlikvidované v súlade s príslušnými bezpečnostnými postupmi.

 

1. Odpaľovacie zariadenia a výbušniny

 

Odpalovacie zariadenia, ako napríklad strelné zbrane, pištole, granáty a paľné zariadenia, sú prísne zakázané na palube lietadla. Toto pravidlo sa vzťahuje aj na všetky druhy výbušnín a pyrotechniky.

 

2. Tekutiny nad 100 ml v obmedzenom množstve

 

Tekutiny nad 100 ml v obmedzenom množstve

 

Čo sa nesmie brať do lietadla? Bežné tekutiny, ako sú voda, detská výživa, šampóny, krémy a podobne, môžu byť prenášané na palube lietadla, ale len v obmedzenom množstve. Každá tekutina musí byť balená v nádobe s objemom nepresahujúcim 100 ml a všetky tieto nádoby musia byť uložené v jednom priehľadnom plastovom vrecúšku s objemom nepresahujúcim 1 liter.

 

3. Ostré predmety – Čo sa nesmie brať do lietadla

 

Ostré predmety - Čo sa nesmie brať do lietadla

 

Nože, nožnice, sekery, špičaté predmety a iné ostré nástroje by nemali byť prenášané na palube lietadla. Aj malé kapesní nože s kratšími čepeľami sú zakázané.

 

4. Chemikálie a toxické látky

 

Chemikálie, ako sú kyseliny, zásady, horľavé látky, jedovaté látky a iné nebezpečné chemikálie, sú zakázané na palube lietadla. Toto pravidlo zahŕňa aj spreje, ako napríklad farby, laky a nátery.

 

5. Elektronické zariadenia s lithium batériami

 

Čo sa nesmie brať do lietadla? Elektronické zariadenia s lithium batériami, ako sú mobilné telefóny, notebooky, powerbanky a podobne, sú povolené na palube lietadla. Avšak, existujú pravidlá týkajúce sa veľkosti a množstva batérií, ktoré môžete mať so sebou. Všeobecne platí, že malé lithium batérie, ktoré sú súčasťou bežných elektronických zariadení, môžu byť prenášané na palube, zatiaľ čo väčšie batérie musia byť prepravované v nákladnom priestore lietadla. Najväčšie lietadlo na svete – Top 10 najväčších lietadiel

 

6. Zápalné látky – Čo sa nesmie brať do lietadla

 

Akékoľvek zápalné látky, ako sú zápalky, zápalkové prúžky, zapalovače na benzín a podobne, sú zakázané na palube lietadla. Niektoré letecké spoločnosti povolujú malé zápalky, ktoré sa nachádzajú v osobných hygienických súpravách, ale je dôležité sa pred cestou informovať o konkrétnych pravidlách danej spoločnosti. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

7. Chemické látky a plyny

 

Chemické látky a plyny

 

Niektoré chemické látky a plyny, ako sú amoniak, chlór, freóny, oxid uhličitý a podobne, sú zakázané na palube lietadla. Patria sem aj spreje na vlasy, spreje na telo a podobné výrobky, ktoré obsahujú stlačené plyny.

 

8. Korozívne látky

 

Korozívne látky, ako sú kyseliny, alkalické batérie s vyšším obsahom kovov, žiarovky, rtuťové teplomery a podobne, sú zakázané na palube lietadla. Tieto látky môžu byť nebezpečné pre bezpečnosť a zdravie cestujúcich a posádky.

 

9. Zbrane a predmety na sebaobranu

 

Zbrane, ako sú strelné zbrane, strelivo, obušky, elektrické paralyzéry, dýky, taser zariadenia a iné predmety na sebaobranu, sú prísne zakázané na palube lietadla. Aj keď máte povolenie na vlastnenie takejto zbrane, nemôžete ju prenášať na palube.

 

 

Pamätajte, že pravidlá týkajúce sa zakázaných vecí a látok sú zavedené s cieľom zabezpečiť bezpečnosť všetkých cestujúcich a posádky na palube lietadla. Dodržiavanie týchto pravidiel je dôležité pre hladký priebeh cestovania a minimalizáciu rizika incidentov.

 

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa konkrétnych predmetov alebo látky, ktorú chcete prenášať, odporúča sa obrátiť sa na príslušné letecké spoločnosti alebo na miestne letisko pre najaktuálnejšie informácie a pokyny.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button