Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
AUTO A MOTOZimné pneumatiky

Ako si vybrať zimné pneumatiky – 9 dôležitých rád

Ako si vybrať zimné pneumatiky – 9 dôležitých rád.Jazda na snehu alebo v chladnom počasí je na Slovensku nevyhnutná. Už však nie je potrebné zdôrazňovať dôležitosť zaobstarania si zimných pneumatík, pretože sú povinné v zimnom období.

 

Ako každý zodpovedný vodič si pravdepodobne kladiete otázku, ako zistiť, aké zimné pneumatiky si vybrať. Tu je tip: ignorujte svojich priateľov a rodinu. Váš švagor sa môže chváliť, že našiel úžasné zimné pneumatiky, ale to neznamená, že jeho pneumatiky sú vhodné pre vaše vozidlo. Nemôžeme to povedať dostatočne – pri výbere pneumatík je absolútne nevyhnutné zohľadniť typ vášho vozidla a jazdné návyky.

 

Ako si vybrať zimné pneumatiky

 

Ako si vybrať zimné pneumatiky

 

Tu je 10 tipov, ktoré vám pomôžu nájsť správnu rovnováhu medzi vašimi potrebami a rozpočtom pri kúpe vašej ďalšej sady zimných pneumatík.

 

1. Poznajte veľkosť svojich pneumatík

V prvom rade sa uistite, že poznáte rozmer svojich pneumatík – je to jedna z prvých otázok, na ktoré sa vás v obchode opýtajú. Vaše zimné pneumatiky a letné pneumatiky musia mať rovnaký rozmer.

Ak chcete zistiť veľkosť svojich pneumatík, stačí sa pozrieť na bočnú stranu vaších letných gúm na aute. Nájdete tam podobný kód: P225/60 R17. Tu nájdete návod, ako prečítať kód pneumatiky:

P225 – Toto číslo zodpovedá šírke behúňa alebo časti pneumatiky, ktorá sa dotýka vozovky, v milimetroch.

60 – Toto číslo predstavuje pomer (v percentách) medzi hornou časťou pneumatiky (výška bočnice) a šírkou behúňa (šírka profilu).

17 – Toto číslo udáva vnútorný priemer pneumatiky v palcoch.

 

2. Poznajte typy ciest, po ktorých jazdíte

 

Poznajte typy ciest, po ktorých jazdíte Ako si vybrať zimné pneumatiky

Pri výbere zimných pneumatík je to veľmi dôležité. Jazdíte prevažne po mestských cestách, vedľajších cestách alebo po diaľniciach?

Ak jazdíte často, uistite sa, že ste investovali do kvalitných pneumatík. Je to dôležité najmä vtedy, ak jazdíte na kompaktnom aute, ktoré má v zlých podmienkach väčšiu pravdepodobnosť šmyku.

Ak jazdíte prevažne v meste, postačia vám pneumatiky s dobrým pomerom ceny a kvality.

 

3. Pozrite sa na pneumatiky

Môže sa to zdať samozrejmé, ale nájdite si čas a zájdite do obchodu. Môžete vizuálne porovnať kvalitu rôznych dostupných pneumatík, najmä drážky, pružnosť a bočnú tuhosť.

Majte na pamäti, že veľké drážky poskytujú lepšiu trakciu na zimnom povrchu a zároveň pomáhajú vytláčať sneh a kašu. Môžete tiež skontrolovať kvalitu pneumatík čínskej výroby. Môžu byť lacnejšie, ale rýchlejšie sa opotrebúvajú a ponúkajú horšie jazdné vlastnosti. Ako čítať pneumatiku – Vysvetlivka

 

4. Pýtajte sa na správne otázky – Ako si vybrať zimné pneumatiky

 


Dobrý predajca bude vedieť položiť správne otázky, ktoré vám pomôžu pri výbere zimných pneumatík. Okrem bežného používania vášho vozidla sa bude pýtať na váš ročný počet najazdených kilometrov, miesto, kde bývate, a predovšetkým na váš rozpočet.

Dôkladný predajca sa vás tiež opýta, či chcete zosilnené pneumatiky, aby ste mali lepšiu kontrolu pri zatáčaní, a vysvetlí vám rôzne typy dezénov (s hrotmi alebo bez nich), ako aj výhody a nevýhody každého z nich, najmä z hľadiska úrovne hluku.

 

5. Vyberte si medzi zimnými pneumatikami a pneumatikami na ľad

 

Vyberte si medzi zimnými pneumatikami a pneumatikami na ľad Ako si vybrať zimné pneumatiky

 

Ktoré sú lepšie, zimné alebo ľadové pneumatiky? Vo všeobecnosti sa za lepšie považujú ľadové pneumatiky, pretože ponúkajú vynikajúcu trakciu na snehu aj na ľade, pričom nie vždy je to naopak.

Ľadové pneumatiky sa odporúčajú, ak jazdíte prevažne po diaľniciach a suchých povrchoch. Ak jazdíte prevažne v centre mesta, vyberte si radšej pneumatiky s lepšou trakciou, ktoré vám pomôžu prekonať snehové záveje.

 

6. Získajte informácie o ovládaní a brzdení – Ako si vybrať zimné pneumatiky

 

Získajte informácie o ovládaní a brzdení - Ako si vybrať zimné pneumatiky

Vaše zimné pneumatiky majú veľký vplyv na ovládateľnosť a brzdenie, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú zimné pneumatiky povinné. Keď teplota klesne pod 7 °C, celoročné pneumatiky strácajú príliš veľkú trakciu a pružnosť na bezpečnú jazdu.

 

S lepšími pneumatikami bude vaše vozidlo účinnejšie a spoľahlivejšie brzdiť a bude sa lepšie ovládať aj pri zatáčaní.

 

7. Trvajte na viacerých ponukách

 

Mnohí obchodní zástupcovia alebo predajcovia vám radi ponúknu najlepšiu ponuku dňa, ale neuspokojte sa len s jednou ponukou – najmä preto, že často súvisí so zľavou na poštovné (ktorá môže niekedy priniesť prekvapenia) alebo s nejakou akciou a nemusí byť nevyhnutne tou najlepšou pneumatikou pre vaše vozidlo.

 

Trvajte na tom, aby ste dostali niekoľko návrhov. Takto si budete môcť vybrať zimné pneumatiky spomedzi viacerých modelov v závislosti od ceny, vlastností a vašich konkrétnych potrieb.

 

8. Vyhnite sa miešaniu a kombinovaniu pneumatík

Mať na vozidle pneumatiky rôznych značiek nikdy nie je dobrý nápad. Môže to ovplyvniť vašu jazdu, viesť k zlým jazdným vlastnostiam a spôsobiť predčasné opotrebovanie niektorých dielov. Vyhýbajte sa miešaniu pneumatík, ako je to len možné.

 

Ak jazdíte na vozidle s pohonom 4×4, je to ešte dôležitejšie. Uistite sa, že ste namontovali štyri rovnaké pneumatiky rovnakej značky, inak zvýšite zaťaženie diferenciálu vášho vozidla.

 

9. Zostaňte v rámci rozpočtu – Ako si vybrať zimné pneumatiky

Váš rozpočet je dôležitým faktorom pri výbere pneumatík. Venujte čas porovnaniu cien. Nebojte sa navštíviť niekoľko predajní. Pri rozhodovaní vám môže pomôcť aj vyhľadávanie na internete. Sledujte ponuky a propagačné akcie. Informujte sa o možných finančných plánoch.

 


Vaše zimné pneumatiky by mali spĺňať vaše potreby a nemali by sa zakladať na odporúčaniach vašich priateľov a rodiny. Venujte čas premýšľaniu o svojich jazdných návykoch a odovzdajte tieto informácie predajcom, s ktorými sa stretnete. Budú vás vedieť previesť procesom nákupu.

 

Majte na pamäti, že dokonalá pneumatika neexistuje! Aj tie najdrahšie a najšpecializovanejšie pneumatiky majú svoje silné a slabé stránky. Nákup zimných pneumatík vždy zahŕňa prvok kompromisu. V neposlednom rade nečakajte s výberom zimných pneumatík a ich montážou príliš dlho. Po 1. novembri sa zvyčajne zvyšuje dopyt – a spolu s ním aj cena.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button