STAROSTLIVOSŤ O DETIZdravie

Ako naučiť dieťa chodiť – najlepšie spôsoby

Ako naučiť dieťa chodiť? Vychutnali ste si prvý úsmev a sladké vrkútanie svojho dieťaťa. Už dávno zvládlo čas na brušku a s ľahkosťou ovláda hlavičku. Teraz už sedia a kolíšu sa, plazia sa a stoja.

 

Všetky tieto míľniky prejdú v prvom roku života tak rýchlo. A keď sa vaše bábätko blíži k prvým narodeninám, môže dokonca začať križovať a aj chodiť.

 

Ako naučiť dieťa chodiť

 

Ako naučiť dieťa chodiť

 

Tu nájdete informácie o tom, čo potrebujete vedieť o vývoji hrubej motoriky vášho dieťaťa v tomto vzrušujúcom období, ako môžete bezpečne podporiť chôdzu a niekoľko poznámok o tom, čo môže byť viac škodlivé ako užitočné.

 

Kedy začínajú deti chodiť?

 

Bábätká často začínajú chodiť okolo 12. mesiaca, ale určite sa to môže stať aj skôr alebo neskôr. Tak ako pri všetkých vývojových procesoch, aj tu platí, že vaše dieťa začne chodiť podľa vlastného individuálneho časového plánu.

 

Dieťatku môžete pomôcť pri pohybe a šliapaní bez ohľadu na to, v akom štádiu chôdze sa vaše dieťa nachádza. Kľúčovým slovom je však štádium. Bábätká sa zo sedenia na chôdzu nedostanú zo dňa na deň.

 

Na tejto ceste pravdepodobne narazíte na mnoho míľnikov – stoj s oporou, samostatný stoj, kríženie, prvé vratké kroky a plná chôdza.

Vychádzajte svojmu dieťaťu v ústrety tam, kde sú jeho schopnosti. Pracujte na jeho silných stránkach a hravou formou sa venujte jeho slabinám. Učenie chôdze si však vyžaduje čas. Nesnažte sa tento proces urýchliť.

 

Krok 1: Zabezpečte svoj priestor pre deti

 

Krok 1 Zabezpečte svoj priestor pre deti

 

Pred všetkým ostatným musíte svoje dieťa pripraviť na úspech:

  • Vyčistite podlahu od neporiadku, ktorý by mohol predstavovať nebezpečenstvo zakopnutia.
  • Krehké dekoratívne predmety premiestnite na iné miesto.
  • Nasaďte kryty zásuviek a oddeľte prebytočné káble.
  • A ak sa vám zdá, že je ťažké zabezpečiť celý dom pred deťmi, uzavrite miestnosti, ktoré sú obzvlášť náročné, alebo zvážte vytvorenie bezpečného priestoru ohradením časti domu, kde nehrozí nebezpečenstvo.

 

Prečo to pomáha: Aj keď vaše dieťa ešte nechodí, podpora mobility znamená, že sa bude púšťať do všetkého, čo mu príde do cesty. Detská ochrana ich ochráni pred zranením a pravdepodobne vám obom dodá na tejto ceste istotu.

 

Krok 2: Začnite so silným jadrom – Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Krok 2 Začnite so silným jadrom - Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Pravdepodobne ste už počuli staré príslovie, že skôr ako začneš behať, musíš chodiť. No predtým, ako začnete chodiť, musíte sedieť. V podstate to znamená, že vaše dieťa potrebuje silné svaly jadra, ktoré podporia státie a chôdzu.

 

Môžete dokonca zvážiť, či by vaše dieťa nemalo sedieť na malej stoličke (alebo lavičke, penovom valci, stoličke z kocky) s nohami na podlahe (samozrejme, pod dohľadom!). Požiadajte ho, aby siahalo po hračkách na zemi, aby si precvičilo pohyb hore a dole a dookola.

 

Prečo to pomáha: Takýto pohyb umožňuje dieťaťu precvičovať prechody, ako napríklad vstávanie do stoji. Pri krížení a vyťahovaní sa má vaše dieťa tendenciu využívať silu v hornej časti tela. Pri sedení na stoličke sa sústredí na nohy a rozvíja silu v dolnej časti tela. Dôraz sa kladie aj na umiestnenie nôh pod telo, aby mali oporu.

 

Krok 3: Choď naboso – Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Krok 3 Choď naboso - Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Na skorú chôdzu nie je potrebná obuv. V skutočnosti môže byť lepšie nechať dieťa spočiatku skúmať prostredie naboso.

Keď sa deti učia chodiť, získavajú veľa informácií zo svojich nôh. Vnímajú štruktúru rôznych povrchov – tvrdé drevo, koberec, tráva – a ich mozog podľa toho upravuje činnosť svalov a kĺbov.

 

Samozrejme, skôr ako necháte dieťa chodiť bez topánok, budete sa chcieť uistiť, že sa na chodníku nenachádzajú žiadne predmety, ktoré by mohli poraniť jeho nohy (pozri krok 1).

 

Prečo to pomáha: Nazýva sa to proprioceptívna spätná väzba. Obuv môže otupiť správy, ktoré mozog vášho dieťaťa dostáva o tom, aké povrchy má pod nohami. Nielen to, ale chôdza naboso pomáha posilňovať svaly na chodidle, aby sa ešte viac zvýšila stabilita.

 

Krok 4: Poskytnite podporu

 

Krok 4 Poskytnite podporu

 

Ak chcete svoje dieťatko viesť na malú prechádzku po obývačke, podporujte ich trup, a nie ruky.

Keď podporíte ich trup, pomôžete dieťaťu vyvinúť prirodzenejšiu chôdzu, ktorá nie je naklonená dopredu na prsty. Bábätká potrebujú rozložiť váhu na celé chodidlo – vrátane päty -, aby si vytvorili pevný pohybový vzor v celej dolnej časti tela. Ako naučiť dieťa chodiť. Čo potrebuje novorodenec – kontrolný zoznam

 

Prečo to pomáha: Vedenie rukami opäť znamená, že sa dieťa nakláňa dopredu a nenesie váhu rovnomerne cez nohy a chodidlá. Uistite sa, že pri robení krokov – aj keď sú spočiatku veľmi pomalé – nechávate dieťa, aby malo kontrolu.

 

Krok 5: Pripravte scénu – Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Vaše dieťa môže potrebovať dodatočnú motiváciu, aby sa začalo hýbať. Skúste si s ním sadnúť na zem. Vezmite jednu z jeho obľúbených hračiek alebo plyšové zvieratko a podržte ho niekoľko krokov pred ním.

 

Keď sa pohyblivosť vášho dieťaťa zvýši, zvážte umiestnenie hračiek v slede po celej miestnosti, aby ste zistili, či sa bude pohybovať od jednej hračky k druhej. Každú chvíľu hračky obmieňajte, aby boli stále čerstvé.

 

Prečo to pomáha: Táto aktivita pomáha pri plazení aj pri chôdzi – a oba pohyby sú prospešné, pokiaľ ide o rozvoj hrubej motoriky, ktorá je v konečnom dôsledku potrebná na chôdzu. V podstate dávate dieťaťu dôvod pohybovať sa v celom priestore, v ktorom sa nachádza. Z ťažkej práce pri chôdzi sa tak stane zábavná hra.

 

Krok 6: Siahnite vysoko a nízko

 

Veľká časť chôdze je zameraná na pohyb vpred. Je však prospešné pohybovať sa aj hore a dole. Keď vaše dieťa siaha po predmety, nohy musia prevziať úlohu vyvažovania a podopierania tela.

 

Dieťa môžete prinútiť, aby sa načiahlo tak, že mu nad hlavou vyfúknete bubliny. Môžete tiež skúsiť premiestniť hračky vášho dieťaťa na rôzne povrchy v rôznych výškach v miestnosti. Dobrou voľbou sú nízke otvorené regály, ktoré dieťaťu umožnia úplný výhľad aj ľahký prístup k hračkám.

 

Prečo to pomáha: Presúvanie tela do výšky a nadol dostane vaše dieťatko do polohy v drepe. Kľačanie je základný pohyb, ktorý buduje silu dolnej časti tela a učí vaše dieťa prenášať váhu v stoji.

 

Krok 7: Plavte sa

 

Ak sa vaše bábätko celkom ľahko vytiahne do stoji, ďalším krokom môže byť chodenie okolo nábytku, ako sú pohovky a stolíky. Týmto spôsobom sa vaše dieťatko pohybuje a prenáša svoju váhu z jedného kusu nábytku na druhý. Hľadám opatrovateľku – 10 rád ako nájsť spoľahlivú opatrovateľku

 

Prečo to pomáha: Prechádzanie je druh chôdze s oporou, pri ktorej sa precvičujú svaly na bokoch a stehnách. Dieťa sa časom bude oveľa menej spoliehať na ruky alebo možno vôbec zabudne, že potrebuje oporu.

 

Krok 8: Tlačenie – Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Mini nákupné vozíky, detské kočíky a iné hračky na tlačenie poskytujú ďalšiu príležitosť na podporovanú chôdzu na cestách.

Pri výbere hračky na tlačenie sa uistite, že je robustná a poskytuje dostatočný odpor na akomkoľvek type podlahy, ktorú máte. Prečítajte si recenzie, pretože niektoré fungujú lepšie na koberci v porovnaní s tvrdou podlahou a naopak. Ako naučiť dieťa chodiť.

Upozorňujeme, že hračky na tlačenie sú poháňané vaším dieťaťom. Niektoré sa pohybujú rýchlejšie ako iné. Ak sa toho obávate, zvážte kúpu takého, ktoré umožňuje zaťaženie pre pomalší pohyb.

 

Prečo to pomáha: Hračky na tlačenie umožňujú vášmu dieťaťu získať určitú nezávislosť a zároveň mu poskytujú dodatočnú „dynamickú podporu“, ktorú potrebuje pri prechode fázami chôdze. Ponúkajú tiež zábavné aktivity na podporu pohybu inými spôsobmi, ako je napríklad drepovanie a naťahovanie sa.

 

Krok 9: Predmety v rukách

 

Krok 9 Predmety v rukách

Svoje dieťa môžete navnadiť na samostatnú chôdzu tým, že mu podáte jednu alebo dve hračky. Myslite na malé, ľahké predmety, ako sú napríklad šejkre na vajíčka alebo malé vrecia s fazuľou.

 

Ak sa križujú, začnite tým, že im podáte jednu hračku a potom pridáte ďalšiu. Alebo môžete zvážiť väčšie (ale stále ľahké) plyšové zvieratko, ktoré potrebuje na prenášanie dve ruky. Nech už urobíte čokoľvek, kľúčom je, aby to bola obojručná práca – čo je len módny spôsob, ako povedať, že vaše dieťa používa obe ruky.

 

Prečo to pomáha: Zamestnávanie rúk dieťaťa presúva pozornosť od podporovaného pohybu, ako je napríklad chytanie sa nábytku. Keď vaše dieťa drží nejaký predmet, je menej pravdepodobné, že sa natiahne po oporu, a viac pracuje na rovnováhe v oblasti trupu a dolnej časti tela. Pivo na vlasy: Tu je návod, ako používať pivo na dosiahnutie zdravých, jemných a lesklých vlasov

 

Krok 10: Schody – Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Krok 10 Schody - Ako naučiť dieťa chodiť 

 

Ak vás podlaha prestane baviť, vezmite dieťa na schody. Je zrejmé, že pri tejto činnosti budete chcieť byť dieťaťu veľmi blízko. Nechajte dieťa pomaly stúpať po schodoch pomocou rúk, kolien a nôh. Ide o celkové precvičenie tela, pri ktorom sa precvičia všetky svaly.

 

Prečo to pomáha: Stúpanie po schodoch umožňuje dieťaťu posilňovať svaly trupu a nôh. Nielen to, ale aj to, že umožňuje takzvanú „disociáciu dolnej časti tela“. To znamená, že vaše dieťa môže začať oddeľovať pohyb hornej časti tela od pohybu dolnej časti tela.

 

Čomu sa vyhnúť pri učení dieťaťa chodiť

Predovšetkým sa vyhýbajte tomu, aby ste na svoje dieťa tlačili, aby začalo chodiť. Vaše dieťa môže prejavovať určité známky, že je pripravené, ale môže trvať dlho, kým sa všetko s mozgom a telom skoordinuje. Oslavujte malé úspechy a vychádzajte v ústrety svojmu dieťaťu na úrovni jeho schopností, keď sa mu snažíte pomôcť dosiahnuť ďalší veľký míľnik.

 

A hoci teoreticky môžu znieť dobre, detské chodítka sa v skutočnosti považujú za pomerne nebezpečné. Chodítka sa líšia od hračiek na tlačenie. Sú to zariadenia, v ktorých deti sedia, a nie stoja za nimi. Majú tiež kolieska na základni, ktoré sa voľne pohybujú, keď sa vaše dieťa odtláča nohami. Ako naučiť dieťa chodiť.

 

Znie to zábavne, ale predstavte si to takto: Umiestnite malé dieťa do zariadenia s kolieskami na dne. Výsledkom je, že dieťa, ktoré nie je mobilné, má možnosť pohybovať sa po miestnosti o niečo rýchlejšie.

 

Bábätká sa v chodítkach zranili, keď sa skotúľali zo schodov, vleteli do nekrytých bazénov, popálili sa keď chytali ťažké alebo horúce predmety z pultov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button