O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Portugalsku 30 faktov o Portugalsku

Zaujímavosti o Portugalsku. Portugalsko má bohatú históriu a živú kultúru. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o Portugalsku, ktoré vás pripravia na život na Pyrenejskom polostrove.
Koľko toho viete o histórii, vláde, kultúre, hospodárstve a obyvateľoch krajiny? Prečítajte tieto zábavné fakty o Portugalsku a zistite to.

 

Zaujímavosti o Portugalsku 30 faktov o Portugalsku

 

Obsah článku:

Zaujímavosti o Portugalsku  Fakty o Portugalsku: História a geografia

Portugalsko bolo prvou námornou veľmocou na svete a rodiskom niektorých z prvých objaviteľov sveta. Portugalsko bolo v 15. a 16. storočí na čele európskeho objavovania. V období objavov sa Ferdinand Magellan stal prvým človekom, ktorý oboplával zemeguľu. Vasco de Gama objavil námornú cestu do Indie a Bartolomej Diaz ako prvý oboplával južný cíp Afriky; nazval ho Mys dobrej nádeje. Nakoniec Álvares Cabral a ďalší objavili nové krajiny vrátane Brazílie, častí Afriky a Ďalekého východu – a vyhlásili ich za Portugalsko.
Portugalská koloniálna ríša trvala 600 rokov, čo je najdlhšie trvajúce moderné európske impérium. V čase svojho najväčšieho rozmachu sa portugalské impérium rozprestieralo na území dnešných 53 rôznych krajín. Brazília získala nezávislosť v roku 1822 a všetky portugalské africké kolónie boli nezávislé do konca roku 1975. Portugalsko odovzdalo svoju poslednú kolóniu, Macao, Číne v roku 1999 po 442 rokoch okupácie.

 

Portugalsko bolo prvým európskym štátom, ktorý sa zúčastnil na transatlantickom obchode s otrokmi.

 

Táto koloniálna mocnosť bola hlavným aktérom celosvetového obchodu s otrokmi, keď odvážalo otrokov zo západnej Afriky do Ameriky. Bolo tiež prvou koloniálnou mocnosťou, ktorá zrušila otroctvo, približne 50 rokov pred Britániou, Španielskom, Francúzskom a Spojenými štátmi.

 

Lisabon je starší ako Rím a patrí medzi najstaršie mestá v Európe

 

Lisabon je starší ako Rím a patrí medzi najstaršie mestá v Európe

Lisabon je portugalským mestom od roku 1147, ale jeho história predchádza Portugalsku o niekoľko tisíc rokov. Archeologické nálezy z roku 1200 pred Kristom ukazujú, že Feničania mali osady na území dnešného Lisabonu, čo znamená, že Lisabon je nepretržite obývaný už viac ako 3 000 rokov.

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Portugalsko je najzápadnejší bod Európy

Najzápadnejším bodom kontinentálnej Európy je mys Cabo da Roca, ktorý sa nachádza v meste Sintra. Ak zahrnieme aj ostrovy kontinentálnej Európy, Portugalsko je stále najzápadnejšou krajinou; najzápadnejším miestom na euroázijskej platni je Capelinhos, sopka na Azorských ostrovoch.
Hoci sa v Portugalsku nachádzajú najzápadnejšie body Európy, nie je to najzápadnejší bod Európskej únie. Túto česť má Francúzsko, ktorého zámorský kolektív Saint-Martin leží v Karibiku.

 

Fakty o Portugalsku: Vláda

Portugalsko je rekordérom s najkratšou dobou vlády na svete
Korunný princ Luís Filipe portugalský kráľ vládol celkovo 20 minút po tom, ako bol 1. februára 1908 zavraždený jeho otec Carlos I. Po zraneniach, ktoré utrpel pri tom istom útoku, Luís Filipe aj zomrel a titul kráľa bol prenesený na Manuela II, posledného portugalského kráľa.

 

Portugalsko je najstarším národným štátom v Európe

Súčasná podoba Portugalska sa oficiálne stala kráľovstvom v roku 1139. Hranice Portugalska sa takmer nezmenili od roku 1297, keď Portugalci a Španieli podpísali zmluvu o odovzdaní Algarve Portugalsku. Prvý kráľ Afonso I. sa dostal k moci v roku 1143. Portugalsko zostalo kráľovstvom nasledujúcich 800 rokov až do roku 1910, keď sa stalo republikou.

 

Oficiálny názov Portugalska (República Portuguesa) odkazuje na druhé najväčšie mesto krajiny Porto.

Portugalsko sa dnes skladá z pevninského Portugalska, Azorských ostrovov a súostrovia Madeira. Deväť Azorských ostrovov sa nachádza približne 1 300 km západne od pevniny v Atlantickom oceáne. Súostrovie Madeira (ktoré pozostáva z ostrovov Madeira, Porto Santo, ako aj z dvoch neobývaných ostrovov) leží asi 500 kilometrov od západného pobrežia Maroka.

Najstaršou diplomatickou alianciou na svete je Anglicko-portugalská aliancia

Prvá zmluva medzi oboma krajinami (anglicko-portugalská zmluva) vznikla v roku 1373. Napriek 60-ročnému prerušeniu spojenectva, keď Portugalsko a Španielsko boli súčasťou politickej únie, je anglicko-portugalská aliancia najstaršou dodnes platnou alianciou na svete.

 

Zaujímavosti o Portugalsku Fakty o Portugalsku:

Portugalčina je úradným jazykom ďalších deviatich krajín
V dôsledku imperiálnych ambícií Portugalska je portugalčina úradným jazykom v Angole, Brazílii, na ostrovoch Cabo Verde, Východnom Timore, Rovníkovej Guinei, Guinei-Bissau, Macau, Mozambiku, ostrove São Tomé a Principe, ako aj v indickom štáte Goa. Je šiestym najpoužívanejším materinským jazykom na svete a jeho rodnými hovoriacimi je približne 220 miliónov ľudí.

 

Približne 81 % obyvateľov Portugalska sú rímski katolíci.

Kresťanstvo sa do Portugalska prvýkrát dostalo, keď bolo súčasťou Rímskej ríše. Cirkev a štát  oddelené od čias prvej republiky (1920 – 1926). Katolícke morálne a právne kódexy však majú hlboký základ, zatiaľ čo väčšina tradičných festivalov a pútí má náboženský pôvod. Podľa sčítania ľudu z roku 2011 je 81 % obyvateľov Portugalska katolíkov.

 

Mnísi a mníšky vytvorili niektoré z najchutnejších tradičných portugalských pochúťok.

 

Mnísi a mníšky vytvorili niektoré z najchutnejších tradičných portugalských pochúťok.

V Portugalsku môžete jesť mníšske brucho (barrigas de freira), anjelskú dvojitú bradu (papos de anjo) a tuk z neba (toucinho do céu); všetko sú to chutné koláče. V minulosti používali mnísi a mníšky v mnohých portugalských kláštoroch a kláštoroch vaječný bielok na škrobenie svojich habitov a konzervovanie vína. Zostávalo tak množstvo žĺtkov, ktoré sa nakoniec použili na prípravu chutných koláčov a pečiva.

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Najdlhší most v Európe bol kedysi v Portugalsku

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Najdlhší most v Európe bol kedysi v Portugalsku

Cez rieku Tejo v Lisabone vedie šesťprúdový most Vasco de Gama, ktorý je postavený na lanových dráhach. Most je dlhý 12 kilometrov a umožňuje diaľkovej doprave úplne obísť mesto. Most Vasco de Gama bol najdlhším mostom v Európe od roku 1998 až do roku 2018, keď ho o päť kilometrov prekonal 17-kilometrový Krymský most.

 

Lisabonské kníhkupectvo Livraria Bertrand je najstarším kníhkupectvom na svete.

Kníhkupectvo Livraria Bertrand, založené v roku 1732, bolo len jedným kníhkupectvom. Žiaľ, tento pôvodný obchod bol jednou z mnohých obetí veľkého lisabonského zemetrasenia v roku 1755. Zemetrasenie malo silu 8,5 stupňa Richterovej stupnice a zahynulo pri ňom približne 60 000 ľudí. Spoločnosť Livraria Bertrand si potom v roku 1773 otvorila obchod na ulici Rua Garrett, kde stojí dodnes. V súčasnosti je v Portugalsku približne 50 pobočiek spoločnosti Livraria Bertrand.

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Portugalci sú fatalisti

Portugalsko má tradíciu fado, myšlienky, že osudu sa nedá uniknúť. Takto sa nazýva aj forma tradičného portugalského spevu, ktorá nesie štatút svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Fado sú melancholické piesne o láske, strate, nádeji a rezignácii – sprevádzané oduševnenými gitarami, mandolínami a husľami. Často ich budete počuť v baroch, kaviarňach a reštauráciách. Fado sa objavuje aj v bežnej reči. Ľudia napríklad často používajú výraz oxalá, ktorý znamená „dúfajme“ alebo „keby“, z arabského inshallah („dá Boh“).
Japonská tempura je vlastne portugalský vynález
Tempura je jedným z najznámejších japonských jedál. Tento pokrm z vyprážanej zeleniny a morských plodov však v skutočnosti vynašli portugalskí obchodníci a misionári žijúci v Nagasaki. Tempura sa v 16. storočí rozšírila po celom Japonsku.

 

V jednom portugalskom meste sa pripravovala najväčšia omeleta na svete

Dňa 11. augusta 2012 bola skupina miestnych obyvateľov trochu hladná. V meste Santerém strávilo 55 ľudí šesť hodín varením najväčšej omelety na svete. Na prípravu 6 466-kilogramovej omelety použili 145 000 vajec, 400 kilogramov oleja a 100 kilogramov masla. S detektorom kovu našiel v rieke nevyčísliteľný poklad
 

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Fakty o Portugalsku: Hospodárstvo

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Hospodárstvo

Portugalsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré prijali euro, ale portugalské bankovky escudo si stále môžete vymeniť za eurá.
Portugalsko sa v roku 1999 oficiálne vzdalo vlastnej meny, portugalského escuda, v prospech eura. Banco de Portugal zaviedla euro v roku 2002, ale centrálna banka bude bankovky escudo vymieňať až do 28. februára 2022.

Najznámejším portugalským vývozným artiklom a národným nápojom je portské víno

 

portské víno zaujímavosti o Portugalsku

Vinho do Porto je fortifikované víno, ktoré sa vyrába pridaním hroznového destilátu alebo brandy pred ukončením kvasenia. Vďaka tomu je portské víno sladké a má približne 20 % alkoholu. Víno potom zreje v dubových sudoch alebo oceľových nádobách dva až šesť rokov, než sa plní do fliaš. Hrozno portského vína sa pestuje len na strmých terasovitých svahoch údolia Douro v blízkosti Porta. Údolie Douro je jednou z najstarších vinárskych oblastí na svete a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

 

Viac ako polovica svetovej produkcie korku pochádza z Portugalska

Portugalsko je domovom najväčších korkových dubových lesov (montados) na svete. Tento dub korkový (Quercus suber L) je v skutočnosti chránený portugalským zákonom. Korek sa z kmeňa korkového duba odstraňuje každých deväť rokov bez toho, aby sa strom poškodil.

 

Portugalsko je svetovým lídrom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie

Do júla 2014 pochádzalo približne 70 % energie z obnoviteľných zdrojov, ako sú veterná, vodná a solárna energia. Krajina v posledných rokoch skutočne dokázala, že Portugalsko dokáže pokryť všetky domáce potreby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Jedna z najväčších fotovoltaických fariem na svete sa nachádza v blízkosti mesta Moura. Medzi inovatívne projekty patrí plávajúca veterná farma (WindFloat) a WaveRoller, ktorý premieňa pohyb oceánskych vĺn na energiu a elektrinu.

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Fakty o Portugalsku: Politika

 

zaujímavosti Portugalska politika

Portugalská diktatúra bola najdlhšia v Európe
Autoritatívny režim bol pri moci od roku 1926 do roku 1974, pričom väčšinu tohto obdobia vládol António de Oliveira Salazar. Portugalsko prešlo tromi etapami diktatúry: prvou bola vojenská diktatúra (Ditadura Militar v rokoch 1926 až 1928), druhou národná diktatúra (Ditadura Nacional v rokoch 1928 až 1933) a poslednou nový štát (Estado Novo v rokoch 1933 až 1974). Roky portugalskej diktatúry sa vyznačovali silným nacionalistickým konzervativizmom, ktorého hnacou silou bol katolicizmus.
Diktatúru zvrhol 25. apríla 1974 nekrvavý štátny prevrat, nazvaný karafiátová revolúcia. Portugalsko si túto revolúciu každoročne pripomína na Deň slobody (Dia da Liberdade), ktorý pripadá na 25. apríla. Krajina sa napokon v roku 1976 stala demokratickou republikou.

 

Portugalsko je zakladajúcim členom NATO a členom EÚ

Portugalsko vstúpilo do Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS), predchodcu Európskej únie (EÚ), v roku 1986. Krajina dostala v roku 2011 od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) finančnú pomoc vo výške 78 miliárd EUR na základe predpokladu, že vláda prijme úsporné opatrenia.

 

Zaujímavosti o Portugalsku Fakty o Portugalsku: Šport a Portugalci

Najstarší zaznamenaný výstup teplovzdušným balónom sa uskutočnil v Portugalsku
Model teplovzdušného balóna, ktorý vynašiel otec Bartolomeu de Gusmão (1685 – 1724), vystúpil 8. augusta 1709. Balón vzlietol v Casa da India v Terreiro do Paço.

 

Ženy v Portugalsku žijú o viac ako šesť rokov dlhšie ako muži.

V Portugalsku sú rozdiely v zdravotnom stave mužov a žien väčšie ako vo väčšine ostatných vysoko rozvinutých krajín. Podľa publikácie CIA World Factbook 2017 je priemerná dĺžka života pri narodení v Portugalsku 76,2 roka u mužov a 82,9 roka u žien. Zaujímavosti o Ázii – 22 zaujímavých faktov

 

Najväčšia vlna, na ktorej sa kedy surfovalo, bola v Portugalsku

Podvodný kaňon v Portugalsku robí z tejto časti portugalského pobrežia generátor najväčších vĺn na svete. Vo februári 2011 americký surfer Garrett McNamara zvládol pri pobreží Nazaré v Portugalsku gargantuovskú vlnu s dĺžkou 23,77 metra – vytvoril tak nový svetový rekord.

 

Sport Lisboa e Benfica je najviac podporovaný futbalový klub na svete

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Futbalová ikona

Podľa Guinnessovej knihy rekordov mala Benfica v novembri 2006 160 389 zaplatených členov. Hoci to nie je zaznamenané ako svetový rekord, Benfica mala v júni 2019 viac ako 233 000 členov.

 

Zaujímavosti o Portugalsku  Futbalová ikona Cristiano Rinaldo je Portugalčan.

Táto superhviezda sa narodila ako Cristiano Rinaldo dos Santos Averio v roku 1985 vo Funchale, hlavnom meste regiónu Madeira. Ronaldo má za sebou slávnu kariéru jedného z najlepších hráčov v histórii futbalu, ktorý dlho pôsobil vo futbalových gigantoch Manchester United, Real Madrid a Juventus. 10 športových účesov , ktoré sú pekné a praktické

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button