Okrasné rastlinySTAROSTLIVOSŤ A SADENIE UŽITKOVÉ

Cezmína pestovanie, rozmnožovanie a starostlivosť o rastlinu

Cezmína patria k najcennejším a najvšestrannejším záhradným rastlinám. Sú to veľké kríky alebo stromy, ktoré poskytujú farby a zaujímavosti počas celého roka vďaka atraktívnym, okrasným, vždyzeleným listom – hoci niektoré druhy sú opadavé -, množstvu bielych kvetov v lete a nádherným bobuliam na jeseň a v zime.

 

Cezmína ostrolistá

 

Cezmína ostrolistá
 

Môžete ich pestovať ako voľne stojace centrálne body v záhrade, použiť ich na vytvorenie hustých živých plotov odolných voči narušiteľom a sú ideálne do veľkých kvetináčov na terase, najmä ak sú vyškolené a zastrihnuté do formálnych pyramídových tvarov. A samozrejme, môžete si z nich odrezať konáre na výrobu vianočných dekorácií a vencov. Pivo na vlasy.

 

Nie všetky rastú do veľkých kríkov alebo stromov. Ostrolistý cesnak (Ilex aquifolium Ferox Argentea) je malý a pomaly rastúci.

 
Cezmína pestovanie

 

Cezmína pestovanie

 

Väčšina cesmín uprednostňuje stanovište na plnom slnku alebo v miernom tieni. Potrebujú vlhkú, ale dobre odvodnenú pôdu obohatenú množstvom organických látok. Rastú vo väčšine typov pôd, ale nemajú rady záhrady na pevnej kriede.

 

Odrody

 

Odrody

Väčšina cesmín je dvojdomá, čo znamená, že rastlina má buď samčie (M), alebo samičie (F) kvety. Na oplodnenie kvetov na samičej rastline je teda potrebná samčia rastlina, aby sa vytvorili bobule.

 

Cezmína samoopelivá

 

Cezmína samoopelivá

 

Existujú Cezmína samoopelivá niektoré samooplodňujúce sa odrody, ktoré nepotrebujú partnera, ako napríklad Ilex aquifolium J C van Tol a I. aquifolium Pyramidalis, ale aj tie vytvoria viac bobúľ, ak v blízkosti rastie samčia odroda. Vavrinec lekársky – pestovanie, rozmnožovanie aj strihanie

 

Cezmína rozmnožovanie

 

Cezmína rozmnožovanie

 

Pred kúpou odrôd si ich skontrolujte, aby ste sa uistili, že dostanete také pohlavie, aké potrebujete. Buďte však opatrní a nenechajte sa pomýliť ich názvami. Zatiaľ čo niektoré žensky znejúce názvy, ako napríklad „Madame Briot“ a „Golden Milkmaid„, sú ženské, „Golden King“ je ženský a „Silver Queen“ je mužský! Cezmína rozmnožovanie.

  • Ilex x altaclerensis Golden King (F): Fialové stonky nesú listy takmer bez tŕňov so širokými, jasne žltými okrajmi. Tmavočervené bobule.
  • Ilex x altaclerensis Lawsoniana (F): Listy takmer bez tŕňov sú postriekané jasne žltou a bledozelenou farbou. Tmavočervené bobule.
  • Ilex aquifolium Amber (F): Dobrá voľba pre tých, ktorí chcú zmeniť červené bobule. Sú marhuľovo sfarbené a kontrastujú s jasne zelenými listami.
  • Ilex aquifolium Argentea Marginata (F): Nové výhonky sú sfarbené do ružovo-červena. Pomerne tŕnité majú krémovo biely okraj a olivovo zelený stred. Jasne červené bobule.
  • Ilex aquifolium Handsworth New Silver (F): Fialové mladé výhonky nesú pestré listy so širokým okrajom bledo krémovej alebo bielej farby. Jasne červené bobule.
  • Ilex aquifolium J C van Tol: Odroda Silver van Tol je celá zelená, takmer hladko olistená, zatiaľ čo listy Silver van Tol sú v strede tmavozelené a po okrajoch krémové až biele a Golden van Tol má listy so zlatým okrajom alebo takmer úplne zlaté.
  • Ilex aquifolium Madame Briot (F): Fialové stonky pokryté ostnatými, tmavozelenými listami s jasne žltým okrajom a svetložltou škvrnitosťou. Bobule oranžovočervené.
  • Ilex aquifolium Silver Queen (M): Fialové mladé výhonky vytvárajú ružovo sfarbené mladé listy, ktoré sa v dospelosti zmenia na tmavozelené so širokým krémovým okrajom. Tmavočervené bobule.
  • Americké modrolisté cesmíny (Ilex x meserveae) majú, ako napovedá ich názov, lesklé modrozelené listy. Pozor na Blue Prince (M), Blue Princess (F) a Blue Angel (F).

 

Výsadba

 

Výsadba

Cezmíny pestované v nádobách môžete vysádzať kedykoľvek počas roka, najlepšie však na jeseň, v zime alebo na jar. Vykopte jamu s rozmermi 60×60 cm a hĺbkou 30 cm. Na dno jamy pridajte vrstvu organickej hmoty, napríklad kompostu alebo dobre zhnitého hnoja, a zakopte.

Umiestnite korene do výsadbovej jamy a upravte hĺbku výsadby tak, aby bol strom zasadený v rovnakej hĺbke, v akej pôvodne rástol, a aby bol vrch koreňov na úrovni povrchu pôdy.

 

Do vykopanej pôdy primiešajte ďalšie organické látky a zasypte výsadbovú jamu. Dobre zalejte, na pôdu okolo stromu naneste granulované všeobecné krmivo a okolo koreňovej oblasti pridajte 5-7,5 cm hlboký mulč z dobre zhnitého záhradného kompostu alebo štiepky kôry.

 

Odporúčané miesta na výsadbu a typy záhrad

 

Odporúčané miesta na výsadbu a typy záhrad

Kvetinové obruby a záhony, ohniská, mestské a dvorové záhrady, nádoby, terasy.

Ako sa starať o cezmínu

 

Ako sa starať o cezmínu

Po vysadení a správnom zakorenení potrebujú ostrice len veľmi málo starostlivosti a pozornosti. Počas dlhších období sucha v lete môžu potrebovať pravidelnú zálievku, najmä keď sú mladé a zakoreňujú sa v pôde. Ako sa starať o cezmínu?

Na jar prihnojte granulovanou výživou a pôdu prikryte hrubým mulčom.

V prípade potreby rezu je možné ho vykonať kedykoľvek počas roka, najlepšie však na jar, aby sa optimalizovala produkcia bobúľ.

  • obdobie(-a) kvitnutia Leto
  • Sezóna(-y) olistenia Jar, leto, jeseň, zima
  • Slnečné svetlo Čiastočný tieň
  • Typ pôdy Kriedová, hlinitá, ílovitá
  • pH pôdy Neutrálne
  • Vlhkosť pôdy Vlhká, ale dobre odvodnená
  • Výška do 15 m v závislosti od odrody
  • Maximálne rozpätie do 8 m v závislosti od odrody
  • Čas do dosiahnutia maximálnej výšky 20 – 30 rokov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button