VČELYZaujímavosti

Zaujímavosti o včelách – veľa vás prekvapí

Zaujímavosti o včelách: Zdroj medu a mnoho ďalších prekvapení. Včely sú fascinujúcimi tvormi, ktoré nám prinášajú osožné služby ako opelenie plodín a produkciu medu. Okrem týchto dvoch známych faktov o včelách existuje mnoho ďalších zaujímavostí, ktoré sa týkajú ich života, správania a významu pre ekosystémy. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto zaujímavostí.

Zaujímavosti o včelách

 

Zaujímavosti o včelách

 

Včely sú zaujímavé tvory, ktoré majú mnoho fascinujúcich vlastností. Okrem ich známej schopnosti produkovať med sú včely aj schopné rozlišovať tváre, orientovať sa pomocou polarizačného svetla, spoločne rozhodovať a smerovať vývoj kolónie a brániť sa pred hrozbami. Sú tiež dôležité pre ekosystémy ako opelovači mnohých plodín, ktoré človek pestuje. Včely môžu mať rôzne farby a dokážu vytvárať rôzne druhy medu, ktoré sa líšia farbou, chuťou a zložením. Všetky tieto zaujímavosti nám ukazujú, aké dôležité sú včely pre našu planétu a preto je dôležité chrániť ich populácie a udržiavať ich zdravie.

1. Včely sú schopné rozlišovať tváre

 

Včely sú schopné rozlišovať tváre

 

Včely majú pomerne malý mozog, ale sú schopné rozpoznať a zapamätať si tváre iných včiel a dokonca aj niektorých ľudí. Toto schopnosť bolo potvrdené vedeckými štúdiami, ktoré ukázali, že včely sú schopné rozlišovať tváre pomocou zložitých vizuálnych signálov. Tento fakt sa ukázal ako dôležitý pre ich socializáciu, pretože včely potrebujú rozpoznať svoje kamarátky a nepriateľov v kolónii.

 

2. Včely sa môžu zorientovať pomocou polarizačného svetla

 

Včely sa môžu zorientovať pomocou polarizačného svetla

 

Okrem vizuálnych signálov včely využívajú aj polarizačné svetlo na orientáciu vo svojom prostredí. Zaujímavosti o včelách. Polarizačné svetlo je svetlo, ktoré sa lomí na určitých úrovniach a vytvára tak určitý vzor. Tento vzor môže byť použitý včelami na navigáciu a určovanie polohy slnka aj v oblačnom počasí.

 

3. Včelie kolónie sú pomerne demokratické

 

Včelie kolónie sú známe svojou hierarchiou a prácou delenou medzi jednotlivými včelami. Napriek tomu včely v kolónii dokážu spoločne rozhodovať a smerovať vývoj kolónie. Napríklad keď je potrebné zmeniť miesto hniezda, včely začnú hlasovať tancujúcimi pohybmi. Včely tancujú v určitom smere, aby označili smer k novému miestu hniezda. Potom sa ostatné včely pridajú a tiež tancujú, a keď sa väčšina včiel pripojí k tancu v určitom smere, kolónia sa rozhodne presunúť hniezdo na toto miesto.

4. Včely sú dôležité pre ekosystémy – Zaujímavosti o včelách

 

Včely sú dôležité pre ekosystémy - Zaujímavosti o včelách

 

Včely sú kľúčovými opelovačmi mnohých plodín, ktoré človek pestuje. Bez včiel by sa niektoré plodiny nedokázali opeliť a výnosy by klesli. Včely sú teda dôležité pre zdravie a prosperitu plodín a aj pre celé ekosystémy. Divá včela: Zaujímavý tvor v našom ekosystéme

 

5. Včely môžu mať rôzne farby

 

Zaujímavosti o včelách. Včely nie sú len čierne a žlté, ako si väčšina z nás myslí. Existujú aj včely s rôznymi farbami, ako napríklad zelené, modré, červené alebo fialové. Farba včiel závisí od pigmentov, ktoré sa nachádzajú v ich koži a chlpatom povrchu. Môže stres spôsobiť vypadávanie vlasov?

 

6. Včely dokážu vytvárať rôzne druhy medu

 

Nie všetok med je rovnaký. Včely dokážu vytvárať rôzne druhy medu, ktoré sa líšia farbou, chuťou a zložením. Napríklad med z lipy má svetlú farbu a jemnú chuť, zatiaľ čo med z repky má tmavú farbu a výraznejšiu chuť. Aj v závislosti od rastliny, z ktorej včely nektár zbierajú, môže mať med rôzne vlastnosti.

 

7. Včely sa dokážu brániť – Zaujímavosti o včelách

 

Včely sa dokážu brániť - Zaujímavosti o včelách

 

Včely sú známe svojou schopnosťou brániť sa pred hrozbami. Keď sa cítia ohrozené, vypustia feromón, ktorý upozorní ostatné včely na nebezpečenstvo. Potom sa včely spoja a útočia na hrozbu s veľkou silou. Ich bodce obsahujú jed, ktorý môže byť pre človeka nebezpečný, ale včely obvykle útočia len vtedy, keď sa cítia ohrozené.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button