Zaujímavosti o Španielsku Top 19 zábavných faktov
Zaujímavosti o Španielsku. Čítať zábavné fakty o Španielsku nie je to isté ako cestovať po Španielsku. Neexistuje však lepší spôsob, ako podnietiť svoju túlavosť a získať základné poznatky o tamojšej živej kultúre. A španielska kultúra je rozhodne niečím výnimočná.
Nasledujúcich 20 faktov o Španielsku sme starostlivo vybrali tak, aby vás nielen pobavili, ale aj priblížili, ako sa v tejto slnkom zaliatej krajine naozaj žije. Sú však väčšinou na strane zábavy, takže nečakajte nudné štatistiky o produkcii olivového oleja, najdlhších riekach (rieka Ebro) alebo obnoviteľných zdrojoch energie.
Obsah článku:
1. Španielsko objavilo pomaranče a čokoládu
No, nie celkom „objavili“, ale rozšírili ich po celom svete. Sladké pomaranče do Európy priniesli koncom 15. storočia talianski a portugalskí obchodníci. Španieli však toto ovocie preniesli až do Latinskej Ameriky, Mexika a na Floridu. Za prvý pomarančovník v Amerike sa považuje strom, ktorý vysadil Krištof Kolumbus počas svojej druhej plavby v roku 1493.
Čokoláda išla opačným smerom. Neznámeho dátumu v roku 1520 sa prvá zásielka kakaa vydala na cestu z prístavu Nueva España na španielske pobrežie. Hoci horké kakao nebolo spočiatku také populárne, keď ho Španieli začali sladiť cukrovou trstinou, stalo sa vysoko ceneným tovarom a obľúbeným občerstvením šľachticov.
2. Zaujímavosti o Španielsku Novoročné hrozno
Existuje toľko novoročných tradícií, koľko je na svete krajín. Zatiaľ čo v mojej rodnej krajine sledujeme prezidenta, ako prednáša prejav, a jeme banicu s bohatiermi, ľudia v Ekvádore pália strašiakov, zatiaľ čo Dáni rozbíjajú nejaké taniere. Španielsko má, samozrejme, svoje vlastné bizarné tradície.
O polnoci hodiny na madridskom námestí Puerta del Sol najprv štyrikrát zazvonia (čo by ste mali ignorovať) a po miernej prestávke začnú sériu 12 zvonení – jedno pre každý mesiac nového roka.
Ak ste skutočný mačo, musíte sa uistiť, že za každé zazvonenie zjete hrozno. Aj keď to znie jednoducho, medzi jednotlivými dongami je len pár sekúnd a máš ho celý prežuť a prehltnúť, nie len vložiť do úst. Ak sa vám to podarí, čaká vás skvelý rok.
3. Španielčina je všade
Asi vás neprekvapí, že španielčina je druhým najpoužívanejším materinským jazykom na svete. Veď všetci vieme, že Španieli kedysi veľa cestovali a šírili svoj jazyk a kultúru po celom svete. So 460 miliónmi rodených hovoriacich ho môže prekonať len čínska mandarínčina (1,3 mld.).
Zábavným španielskym faktom je, že nie všetci ľudia v krajine Španielsko hovoria po španielsky. V skutočnosti len 72 % Španielov považuje španielčinu za svoj prvý jazyk. V Galícii sa hovorí galícijsky, baskicky sa hovorí v španielskom Baskicku a katalánsky v Katalánsku a na Baleárskych ostrovoch.
4. Zaujímavosti o Španielsku Nahota je v poriadku
Jednou z najzaujímavejších skutočností o Španielsku je, že je tam poriadne horúco. Skutočne zaujímavým faktom je, že keďže je tam tak horúco, v krajine v súčasnosti neplatia žiadne zákony o nahote. Môžete chodiť nahí na každom verejnom priestranstve a nezatknú vás.
Viem, že za oceánom sa o Európanoch traduje klišé, že radi chodíme nahí vonku, ale úprimne, žiadna krajina nemá také uvoľnené zákony o nahote ako Španielsko. A ani v Španielsku som nikdy nevidel nahých ľudí v parku alebo na námestí.
5. Zaujímavosti o Španielsku Španieli žijú veľa
Neviem, či je to ich uvoľneným spôsobom života, slnečným počasím alebo fantastickým jedlom, ale Španielsko stále patrí medzi krajiny s najvyššou priemernou dĺžkou života. Dokonca sa predpokladá, že do roku 2040 budú mať najdlhšiu priemernú dĺžku života, čím predbehnú dlhoročného lídra – Japonsko. Podľa tejto štúdie spoločnosti Predimed je hlavným dôvodom stredomorská strava bohatá na olivový olej, ktorá úžasne bojuje proti obezite, vysokému krvnému tlaku a cukru v krvi.
6. Španielsko dalo svetu prvý moderný román
Pokiaľ ide o fakty o Španielsku, tento je trochu kontroverzný. Mnohé knihy si nárokujú byť prvým románom, pričom za najrozšírenejší sa považuje Príbeh o Gendžim od lady Murasaki (11. storočie). Za najvplyvnejšie literárne dielo, aké bolo kedy vydané, a za prvý moderný román sa však považuje majstrovské dielo Miguela de Cervantesa Don Quijote.
Príbeh, ktorý je v podstate vymyslenou fikciou a dáva čitateľovi možnosť vidieť svet prostredníctvom jeho excentrických postáv. Mnohí ľudia tvrdia, že Don Quijote je najobrovskejším prínosom Španielska pre svet. Pomníky tohto svojrázneho rytiera (a jeho verného panoša Sancha Panzu) sú takmer všade.
7. Španielsko je bohaté na UNESCO
So 48 pamiatkami UNESCO je Španielsko na druhom mieste v Európe a na treťom mieste na svete (za Talianskom a Čínou). Medzi najznámejšie patrí pevnosť Alhambra v Granade, diela Antoniho Gaudího (vrátane chrámu Sagrada Familia) v Barcelone a pútnická cesta Camino de Santiago.
8. Zaujímavosti o Španielsku Španieli bojujú s paradajkami
Každý rok v auguste sa v malom valencijskom mestečku Buñol koná jeden z najbláznivejších festivalov na svete – La Tomatina, ktorý sa mení na najväčšie ihrisko na boj s jedlom.
Festival je neuveriteľne populárny a každoročne priláka takmer 40 000 ľudí. Hoci boj trvá len hodinu, použije sa viac ako 150 000 paradajok, ktoré premenia ulice Buñolu na šarlátové Benátky.
Príbeh hovorí, že festival vznikol v roku 1945, keď sa strhla pouličná bitka medzi hlučným miestnym obyvateľom a skupinou mladých ľudí. Nasledujúci rok bitku zopakovali (tentoraz zámerne) a zrodila sa tradícia.
9. Zaujímavosti o Španielsku Zubná víla je myš
Toto je jeden z najzvláštnejších faktov o Španielsku. Viete, ako v anglicky hovoriacich krajinách (a v Dánsku), keď deti stratia zub, nechajú si ho pod vankúšom a počas noci im ho Zúbková víla nahradí peniazmi? V Španielsku majú namiesto víly myš. Táto malá škodlivka, pomenovaná Ratoncito Pérez, bola súčasťou príbehu „Cuentos, oraciones, adivinanzas y refranes populares“ z roku 1877, ale súčasťou španielskeho folklóru sa stala v roku 1894, keď Luis Coloma dostal zákazku na napísanie príbehu pre kráľa Alfonza XIII, ktorý práve prišiel o zub vo veku 8 rokov.
Ratoncito Pérez je vo väčšine španielsky hovoriacich krajín označený za zúbkovú vílu, ale opäť nie všade v samotnom Španielsku. V Katalánsku sú to „Els Angelets“ (malí anjeli), zatiaľ čo v Baskicku myšku nahrádza Mari Teilatukoa (Mária zo strechy).
10. Zaujímavosti o Španielsku Španielska hymna nemá slová
Ak počúvate hymny len na olympijských hrách, možno vám to neznie až tak bizarne, ale v skutočnosti má väčšina štátnych hymien text. V skutočnosti okrem „Marcha Real“ nemajú oficiálny text iba hymny Bosny a Hercegoviny, Kosova a San Marína.
11. Zaujímavosti o Španielsku Španielsko nie sú len pláže
Toto nie je jeden z najúžasnejších faktov o Španielsku, ale som si istý, že ho nepoznáte. Je všeobecne známe, že Španielsko má veľa pláží (približne 8000). Keďže zaberá väčšinu Pyrenejského polostrova a dokonca posilňuje niekoľko ostrovov, nie je to až také veľké prekvapenie.
Na území Španielska sa nachádza osem hlavných pohorí – Pyreneje, Cordillera Cantabrica, Sistema Iberico, Sierra de Cuenca, Serrania de Cuenca, Montes de Toledo, Cordillera Betica a Sierra Nevada. Najvyšším vrchom je El Teide (3 718 m/12 198 st.), ktorý sa, čo je zaujímavé, ani nenachádza na pevnine, ale na Kanárskych ostrovoch.
12. Španielsko je barový národ
V súčasných nepokojných časoch bary vznikajú a zanikajú neuveriteľne rýchlo, takže si nenárokujem na obrovskú presnosť, ale Španielsko zrejme drží európsky rekord v počte barov na obyvateľa. Len v Andalúzii sa nachádza toľko barov ako v Írsku, Dánsku, Fínsku a Nórsku dohromady.
A Andalúzia je domovom len pätiny barov v krajine, ktorých je takmer 300 000!
13. Zaujímavosti o Španielsku Krajina králikov
Nie, dnes sa nikde v Španielsku nenachádza obrovské množstvo králikov, ale kedysi tam možno boli. Názov Španielsko pochádza z rímskeho názvu Hispania. Aj keď je pôvod Hispánie veľmi sporný predpokladá sa, že pochádza z púnčiny a v preklade znamená „ostrov hýľov“, čo sa vzťahuje na európskeho králika.
14. Zaujímavosti o Španielsku Španieli žijú v inom rytme
Kultúra Španielov má nezaslúženú povesť lenivosti. Svetoznáme siesty (popoludňajší spánok) vykresľujú Španielov ako ľudí, ktorí namiesto práce uprednostňujú oddych. Pravdou však je, že majú len iný rytmus ako väčšina Európanov. Obed je zvyčajne medzi 13. a 15. hodinou a večera okolo 22. hodiny. Tento štýl života z nich však nerobí lenivcov. Obrovské športové úspechy krajiny (futbal, tenis, motoristický šport) a svetoznáme značky (ZARA, Mango, SEAT) sú toho živým dôkazom.
15. Zaujímavosti o Španielsku Madrid je fyzickým centrom Španielska
V zábavných faktoch o Španielsku pokračujeme niečím zvláštnym. Viete, že Madrid je nielen administratívnym, ale aj fyzickým centrom Španielska. Na námestí Puerta del Sol sa nachádza malý kameň, ktorý označuje kilometer 0 – bod, od ktorého sa v Španielsku merajú všetky vzdialenosti, a geografický stred krajiny.
Tabuľka umiestnená v roku 1950 bola v roku 2002 omylom otočená, ale v roku 2009 bola opäť upevnená.
16. Španielsko má druhý najväčší priemysel cestovného ruchu na svete
Musím sa priznať, že toto som nečakal. Viem, že Španielsko je jednou z najnavštevovanejších krajín na svete, ale netušil som, že je druhou najnavštevovanejšou krajinou na svete (hneď po Francúzsku). V roku 2019 navštívilo Španielsko viac ako 83 miliónov turistov (rok 2020 sa nepočíta), čím predbehlo Spojené štáty, Čínu a Taliansko.
Teraz viem, že španielske pláže sú fantastické a všetko, ale úprimne, nemyslel som si, že môžu poraziť Sochu slobody, Veľký čínsky múr a Koloseum.
17. Zaujímavosti o Španielsku Behanie s býkmi
Toto je jeden z najbláznivejších španielskych faktov. Pravdepodobne viete, že býk je španielske národné zviera. Možno poznáte aj koridu (býčie zápasy). Ale viete, že v Pamplone sa každoročne koná deväťdňový festival, na ktorom sa býky púšťajú do ulíc, aby naháňali ľudí.
Behanie s býkmi je jednou z najcennejších španielskych tradícií, ktorá siaha až do 14. storočia. Hoci došlo k nespočetným zraneniam a dokonca k 15 úmrtiam, každoročne si tento beh zabehne takmer 20 000 dobrodruhov.
18. Najstaršia reštaurácia na svete
Pokračujeme španielskym faktom pre gurmánov. V Madride sa nachádza reštaurácia Sobrino de Botín, ktorá je známa aj ako najstaršia nepretržite fungujúca reštaurácia na svete. V roku 1725 ju otvoril Francúz Jean Botin so svojou manželkou a dodnes sa v nej podáva jeho špecialita – cochinillo asado (pečené prasiatko). Kedysi bola reštaurácia známa ako Casa Botín a objavila sa aj v románe Ernesta Hemingwaya Slnko tiež vychádza. Zaujímavosti o Číne 30 zaujímavosti a faktov o krajine
18. Zaujímavosti o Španielsku Mesto samurajov
Jeden z najzvláštnejších španielskych faktov sa týka dediny, v ktorej má 700 ľudí inak zriedkavé priezvisko Japonec. V roku 1617 sa šesť samurajov z delegácie Hasekura Tsunenaga venovalo založeniu prvého japonského veľvyslanectva a Španielsku, ktoré sa stalo ich novým domovom. Usadili sa v meste Coria del Río neďaleko Sevilly a zrejme sa im žilo skvele, keďže dnes tu žije takmer 700 potomkov, ktorí nesú priezvisko Japon (v preklade Japonsko).
19. Zaujímavosti o Španielsku Dvojité priezvisko
Posledný z našich zábavných faktov o španielčine sa týka mien. Asi každý vie, že mená v španielskej kultúre sú dlhé a niekedy sa dokonca opakujú. Je to preto, že u Španielov je zvykom mať dve priezviská – otcovo a matkino. Historicky bolo prvým priezviskom otcovo priezvisko a druhým matkino priezvisko, ale dnes sa toto poradie môže meniť.
Vďaka tomuto zvyku nie je zriedkavé stretnúť Fernanda Fernandeza Fernandeza alebo Gonzala Gonzaleza Gonzaleza. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov