Zaujímavosti o Nórsku 25 fascinujúcich faktov o Nórsku
Zaujímavosti o Nórsku . Ohromte svojich priateľov a rodinu týmito pozoruhodnými faktami a prekvapujúcimi pravdami o Nórsku. Nórske fjordy, hory a polárna žiara sú známe po celom svete. Ale koľko toho okrem zrejmých vecí o tejto škandinávskej krajine naozaj viete?
Či už sa pripravujete na večerný kvíz, alebo len chcete zapôsobiť na svojich priateľov náhodnými vedomosťami, tieto nórske zaujímavosti sú presne to, čo potrebujete! Vezmite si pero, pohodlne sa usaďte a pripravte si svoj obľúbený horúci nápoj.
Tu sú fakty o Nórsku, o ktorých ste nikdy netušili, že ich potrebujete vedieť!
Obsah článku:
Zaujímavosti o Nórsku
1. Najdlhší cestný tunel na svete sa nachádza v Nórsku
Tunel Lærdal je najdlhší tunel na svete a meria neuveriteľných 15 míľ (24,5 km). Výstavba tunela stála 1 miliardu nórskych korún (čo je približne 110 miliónov USD) a spája malé obce Lærdal a Aurland.
Jeho dizajn obdivujú na celom svete, pretože obsahuje prvky, ktoré pomáhajú zvládať psychickú záťaž vodičov. Každých 6 km sa nachádza jaskyňa, ktorá oddeľuje úseky cesty. Osvetlenie sa v celom tuneli a jaskyniach mení, aby narušilo rutinu a poskytlo rôznorodý výhľad.
Sám som tunelom prešiel a môžem potvrdiť dôležitosť jeho konštrukcie. Je to únavná jazda a osvetlenie má obrovský význam. Na každom konci počítajú kamery počet vchádzajúcich a vychádzajúcich áut. To pomáha zabezpečiť rýchlu reakciu v prípade nehody alebo poruchy.
Ak prechádzate tunelom, zvážte, či sa budete vracať „snehovou cestou“. Je to jedna z nórskych národných vyhliadkových ciest a veľkolepá jazda, hoci je polovicu roka uzavretá. Najdlhší most na svete : Top 10 najdlhších mostov
2. Zaujímavosti o Nórsku Nobelova cena za mier sa udeľuje v Osle
Hlavné mesto Nórska je od roku 1901 každoročne (až na niekoľko výnimiek) hrdým miestom udeľovania Nobelovej ceny za mier. Ostatné Nobelove ceny za chémiu, literatúru, fyziku a fyziológiu alebo medicínu sa udeľujú v Štokholme vo Švédsku.
Je to na želanie Alfreda Nobela, švédskeho chemika, ktorý po svojej smrti odkázal svoj majetok na vytvorenie týchto cien. Nikto si nie je celkom istý, prečo si pre Cenu mieru vybral práve Nórsko.
Nobelovo centrum mieru, ktoré sa nachádza medzi radnicou a sídliskom Aker Brygge, je kronikou fascinujúcej histórie tohto ocenenia a zvyčajne sa v ňom nachádza špeciálna výstava o súčasnom držiteľovi ceny. Otvorili ho v roku 2005. Ak ste niekedy v Štokholme, oplatí sa zastaviť aj v tamojšom Nobelovom centre, kde sa dozviete kompletnú históriu.
3. Najodľahlejší ostrov na svete je nórskym územím
Možno vás však prekvapí, že sa nenachádza na severe! V skutočnosti sa nachádza na druhej strane sveta. Bouvetov ostrov v južnej časti Atlantického oceánu, ktorý od roku 1929 spravuje Nórsko, je najodľahlejším ostrovom planéty Zem.
Nachádza sa približne 1 700 km severne od pobrežia Antarktídy a 2 600 km od pobrežia Južnej Afriky. Najbližšia obývaná pevnina je britské zámorské územie Tristan da Cunha, vzdialené viac ako 2 000 km. Tristan je tiež mimoriadne odľahlé miesto bez letiska.
Nórsko v 70. rokoch 20. storočia vyhlásilo ostrov s rozlohou 49 km² a jeho teritoriálne vody za prírodnú rezerváciu. Hoci na ostrove nikto nežije, nórske úrady tu udržiavajú (bezpilotnú) meteorologickú stanicu. To znamená, že z Nórska alebo z ktoréhokoľvek iného miesta na svete sa dá ľahko zistiť, aké je tam počasie.
Vzhľadom na odľahlosť Bouvetu a absenciu letiska je návšteva ostrova vylúčená. Ak nie ste vedec na výskumnej expedícii, tento ostrov pravdepodobne nikdy nenavštívite.
4. Zaujímavosti o Nórsku Nórsko má pozemnú hranicu s Ruskom
Toto ma prinútilo poškriabať sa na hlave a skontrolovať mapu, keď som sa prvýkrát presťahoval do Nórska. Hoci je tam len jeden cestný prechod, pozemná hranica medzi Nórskom a Ruskom je v skutočnosti dlhá 120 míľ.
Priechod Storskog na diaľnici E105 je najsevernejším cestným hraničným priechodom v Európe. V septembri 2017 bol na nórskej strane hranice otvorený nový tunel a most, čím sa skrátil čas cestovania pre tých, ktorí prekračujú hranicu.
Mimochodom, to robí veľa ľudí. Nóri prechádzajú cez hranicu, aby si nakúpili lacnejšie palivo do svojich áut, zatiaľ čo Rusi prechádzajú cez hranicu, aby si v Kirkenes nakúpili kvalitnejší tovar.
Veľkú časť hranice vymedzuje rieka a väčšinu trasy pretína hustý les. Hranicu označujú výrazné stĺpiky jasne žltej farby na nórskej strane a červeno-zelene pruhované na ruskej strane. Ak sa vydáte na túru v týchto odľahlých oblastiach, je dôležité dávať pozor, pretože obísť stĺpiky aj na pár krokov je nezákonné.
5. Kirkenes je ďalej na východ ako celé Fínsko
V skutočnosti je toto malé arktické mestečko tak ďaleko na východ ako Káhira. To mi stále vyráža dych, keď sa nad tým zamyslím, a málokedy ma prekvapí, keď o tom ľudia pochybujú! Neveríte tomu? Pozrite si mapu!
Kirkenes, vzdialený len 9 míľ (15 km) od ruských hraníc, je zo sociálneho hľadiska jedným z najzaujímavejších miest Nórska. Keďže je tak blízko hraníc, je tu veľký ruský vplyv.
Uvidíte tu dvojjazyčné nápisy na uliciach a množstvo obchodov, ktoré inzerujú ponuky a ponuky určené predovšetkým ruským návštevníkom. Vzhľadom na množstvo cudzincov, ktorí v meste trávia čas, je angličtina v tomto malom mestečku do veľkej miery tretím jazykom.
Väčšina zahraničných návštevníkov počula o názve Kirkenes, pretože Kirkenes je bod, v ktorom sa pobrežný trajekt Hurtigruten „otáča“, aby pokračoval vo svojej epickej niekoľkodňovej plavbe späť do Bergenu. Väčšina zahraničných návštevníkov, ktorí pokračujú v ceste na palube, má na prehliadku mesta približne tri hodiny.
K pozoruhodným atrakciám patrí bunker z druhej svetovej vojny, ktorý je prístupný návštevníkom po predchádzajúcej dohode, múzeum Borderlands, ktoré je súčasťou múzea Varanger , a kostol, na obrázku vyššie.
6. Zaujímavosti o Nórsku Nórsko je domovom pekla
Áno, naozaj! Niečo vyše tisíc Nórov môže povedať, že žijú v pekle. Táto malá dedinka sa nachádza v pešej vzdialenosti od medzinárodného letiska v Trondheime a má dokonca vlastnú železničnú stanicu.
Železničná stanica je sama o sebe turistickou atrakciou. Niekoľkokrát som si všimol turistov, ako sa fotia pred nápisom na stanici! Ale v Pekle je toho viac než len názov.
Krátkou prechádzkou od stanice cez označenú lesnú cestu nájdete niekoľko hrubých skalných rytín sobov, ktoré sú pravdepodobne staré približne 5 000 rokov. Okrem iných miestnych zariadení sa tu nachádza aj hotel a malé nákupné centrum.
7. Nórsko prinieslo do Japonska lososové sushi
Hoci je sushi absolútne japonským vynálezom, lososa v tomto pokrme nepoužívali, kým ho v 80. rokoch 20. storočia nenavrhla nórska delegácia.
Napriek vzdialenosti medzi krajinami sa Japonsko zdalo byť prirodzeným miestom pre nórske morské plody. Japonské zásoby rýb trpeli nadmerným rybolovom, ale dopyt zo strany spotrebiteľov bol vysoký.
Dohody uzavreté pred rokmi pomohli zvýšiť nórsky vývoz morských plodov. V Japonsku je sushi z nórskeho lososa jedným z najobľúbenejších jedál, najmä medzi mladými ľuďmi.
Trvalo však istý čas, kým k tomu došlo, pretože Japonci sa pôvodne obávali vplyvu konzumácie surového lososa na zdravie. Ale prekonali to a nórsky vývoz sa už neohliada späť a morské plody sú teraz jedným z najväčších priemyselných odvetví Nórska. Zaujímavosti o Japonsku – 20 zaujímavosti ktoré vás prekvapia
8. Zaujímavosti o Nórsku Príjmy a majetok všetkých obyvateľov sú verejne dostupné
Každý obyvateľ Nórska má zverejnené tri údaje z ročného daňového priznania: ročný príjem, zaplatenú daň z príjmu a celkové bohatstvo. Áno, naozaj!
Pred rokom 2013 boli tieto údaje úplne otvorené a mohol v nich vyhľadávať ktokoľvek. Odvtedy sa to však zmenilo a teraz môže človek vidieť, kto nahliadol do jeho vlastných údajov.
Myšlienkou tejto koncepcie je, že daňové úniky sa stávajú oveľa ťažšie uskutočniteľnými. Ak evidujete nízky príjem a/alebo majetok, ale jazdíte na úplne novej Tesle, úrady budú mať podozrenie.
Otvorenosť týchto údajov je tiež jedným z dôvodov, prečo nórske médiá tak ľahko zostavujú každoročné zoznamy najbohatších ľudí a najväčších daňových poplatníkov v Nórsku.
9. Prvým generálnym tajomníkom OSN bol Nór
Nórsko bolo v skutočnosti zakladajúcim členom OSN už v roku 1945, keď sa v San Franciscu stretlo 850 delegátov z 50 krajín. Títo delegáti diskutovali o návrhoch, ktoré vypracovali zástupcovia Číny, Sovietskeho zväzu, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov od augusta do októbra predchádzajúceho roka.
Pragmatický a rozhodný Trygve Lie, ktorý počas druhej svetovej vojny pôsobil ako nórsky minister zahraničných vecí v londýnskom exile, sa v povojnových rokoch 1946 až 1952 ujal funkcie generálneho tajomníka. Zomrel v roku 1968 vo veku 72 rokov.
V súčasnosti, po pridaní Južného Sudánu v roku 2011, má OSN 193 členských štátov vrátane všetkých nesporných nezávislých štátov okrem Vatikánu. Súčasným – deviatym – generálnym tajomníkom je portugalský politik António Guterres.
10. Existujú dve verzie nórskeho jazyka
Alebo presnejšie povedané, dva spisovné varianty. Bokmål používa prevažná väčšina krajiny, zatiaľ čo nynorsk je populárnejší vo vidieckych oblastiach, najmä v oblasti západných fjordov.
Všetci školáci sa učia oba jazyky, národná vysielacia spoločnosť NRK zverejňuje správy v oboch verziách jazyka a všetky verejné orgány sú povinné ponúkať formuláre a inú dokumentáciu v oboch variantoch.
11. Moderné a starodávne lyžovanie bolo vynájdené v Nórsku
Tento údaj by nemal byť prekvapením vzhľadom na nórsku posadnutosť lyžovaním a ich úspechy na medzinárodnej úrovni.
Lyžovanie v Nórsku : Za otca moderného lyžovania sa považuje Sondre Norheim. Koncom 19. storočia začal používať tuhé lyžiarske viazanie, aby mohol švihať a skákať s menším rizikom pádu. Jeho nová konštrukcia lyží – telemarkové lyže – viedla k moderným lyžiam, ktoré poznáme a milujeme.
Samotné lyžovanie však siaha oveľa ďalej do minulosti. Staroveká skalná rytina v Rødøy v severnom Nórsku dokazuje, že ľudia používali na pohyb v nórskych horách istú formu lyží už pred 4 000 rokmi.
Na ostrove Finnmark sa nachádzajú najstaršie zachované lyže, aké sa kedy našli, staré neuveriteľných 2 300 rokov. Na dôvažok, mnohé nórske slová vrátane lyží a slalomu vznikli práve v Nórsku.
12. Nórsko je ozdobou zimných olympijských hier
Vzhľadom na vyššie uvedené fakty asi neprekvapí, že Nórsko je najúspešnejšou krajinou na svete na zimných olympijských hrách. Napriek tomu, že Nórsko má len niečo viac ako 5 miliónov obyvateľov, získalo viac medailí ako ktorákoľvek iná krajina v histórii olympijských hier.
Po hrách v Južnej Kórei v roku 2018 sa celkový počet medailí Nórska zastavil na čísle 368, z toho 132 zlatých z 23 súťaží. Ich najbližšími súpermi v tabuľke sú Spojené štáty (305/105) a Nemecko (238/92).
Krajina hostila toto podujatie dvakrát: v roku 1952 v Osle a v roku 1994 v Lillehammeri. Dedičstvo druhej súťaže pretrváva dodnes a Nórske olympijské múzeum v Lillehammeri je jedným z najzaujímavejších múzeí v krajine.
Ďalší zaujímavý fakt o Nórsku súvisiaci s olympijskými hrami: Kráľ Olav V. získal v roku 1928 zlatú olympijskú medailu v jachtingu. Počas celého života a svojej vlády bol aktívnym námorníkom.
13. Žije tu najväčšie stádo divých sobov v Európe
Aj keď vás možno prekvapí, že nežijú v Arktíde! Stádo sa pohybuje po Hardangervidde, najväčšej horskej plošine v Európe. Národný park zahŕňa rozsiahle náhorné plošiny, svieže údolia, vysoké hory, vzdialené ľadovce, vodopády a úžasné fjordy.
Počet voľne žijúcich sobov v zime dosahuje približne 25 000 zvierat, z toho až 7 000 sa nachádza na Hardangervidde.
Divoké soby sa po stáročia voľne pohybovali po celom Nórsku, ale v dôsledku rozsiahleho lovu boli koncom 19. storočia vyhnané do horských oblastí južného a stredného Nórska. 5 vecí, ktoré musíte vedieť o mužskom plešatení
14. Zaujímavosti o Nórsku Nórsko má sopku!
Ale nepanikárte, nie je nikde v blízkosti najväčších miest krajiny a ak by vybuchla, neovplyvní nórsku pevninu. To preto, že jediná aktívna nórska sopka sa nachádza na ostrove Jan Mayen v Nórskom mori.
Nachádza sa približne na polceste medzi Nórskom a Grónskom, severne od Islandu, a vláda ho na administratívne účely považuje za jeden ostrov so Špicberkami.
Hoci v blízkosti 7 306 metrov (2 227 m) vysokej sopky Beerenberg nežijú žiadni stáli obyvatelia, ostrov pravidelne navštevujú vedci z oblasti výskumu a zastavujú sa tu dokonca aj niektoré výletné lode.
15. Zaujímavosti o Nórsku Nórsko sa nenazýva Nórsko!
Aspoň nie v nórčine. Nórsko je názov krajiny v anglickom jazyku. V nórskom jazyku sa krajina nazýva Norge. Menej používanej nynorskej odrode nórčiny sa píše Noreg.
Celý názov krajiny je Nórske kráľovstvo. Takže, v nórčine sa píše ako Kongeriket Norge alebo Kongeriket Noreg v nynorsk.
16. Nórsko dalo svetu krájač na syr
Nemáš za čo, svet! Krájač na syr vynašiel už v roku 1925 Thor Bjørklund a stal sa základom všetkých škandinávskych kuchýň a mnohých ďalších na celom svete.
Hoci sa veľa syrov predáva nakrájaných na plátky, mnohí ľudia si stále kupujú bloky syra a používajú vynález, ktorý sa za takmer 100 rokov zmenil len málo.
17. Oslo je najrozmanitejšie nórske mesto
Zo 648 000 obyvateľov Osla sa 190 000 narodilo prisťahovalcom alebo sú sami prisťahovalci. To je takmer 30 % obyvateľov mesta v porovnaní s približne 15 % obyvateľov celej krajiny.
Najväčšiu etnickú menšinu v Osle tvoria Pakistanci, za ktorými nasledujú prisťahovalci zo Švédska, Somálska a Poľska. Rozmanitosť Osla bola jednou z mnohých nových tém, ktorým sa venovala nórska televízna mládežnícka dráma Skam. Vďaka neoficiálnym prekladom na YouTube si našla fanúšikov po celom svete.
Dlhé roky bolo Oslo percentuálne najrýchlejšie rastúcim mestom v Európe, ale tento rast sa začal vyrovnávať. V prvej polovici roka 2017 sa z Osla prvýkrát za niekoľko rokov viac ľudí odsťahovalo, ako sa doň prisťahovalo.
18. Zaujímavosti o Nórsku Nórsko nie je poháňané ropou
Iste, nórsky ropný a plynárenský priemysel poháňa hospodárstvo, ale nepoháňa národné domy. Približne 98 % domácej spotreby elektrickej energie v Nórsku sa čerpá z vodných elektrární.
Hoci je Nórsko na základe percentuálneho podielu domácej energie z obnoviteľných zdrojov len na 9. mieste na svete, v skutočnosti vyrába viac elektrickej energie ako všetkých osem krajín, ktoré sa umiestnili nad ním – spolu!
Nórska vláda síce tvrdí, že Nórsko bude do roku 2030 uhlíkovo neutrálne, ale berie do úvahy len domáce emisie, a nie oveľa väčšie množstvo, ktoré je súčasťou vývozu ropy a plynu.
Vláda tiež sprísnila normy energetickej účinnosti budov a podporuje firmy a majiteľov domov, aby namiesto fosílnych palív spaľovali drevo a iné formy biomasy na výrobu tepla a energie.
19. Hlavným plukovníkom nórskej kráľovskej gardy je škótsky tučniak
Počkať, čože? Áno, počuli ste správne. Brigádny generál sir Nils Olav zastáva tento titul od roku 2005, ale jeho angažovanosť siaha až do roku 1972, keď si pluk adoptoval tučniaka z edinburskej zoologickej záhrady, a do otvorenia zoologickej záhrady v roku 1913, keď jej Nórsko darovalo svojho prvého tučniaka kráľovského.
Meno „Nils Olav“ a hodnosti v nórskej armáde sa od roku 1972 dedili prostredníctvom troch tučniakov kráľovských. Súčasným držiteľom je Nils Olav III.
Nie je to taký unikát, ako si možno myslíte. William „Billy“ Windsor (koza) slúžil v britskej armáde, zatiaľ čo sýrsky hnedý medveď Wojtek bol zaradený do poľskej armády ako slobodník a následne povýšený na desiatnika.
20. Zaujímavosti o Nórsku Nikto nevie, aké dlhé je nórske pobrežie!
Na celom svete je známe svojimi rozoklanými horami a úžasnými fjordmi, ale verte či nie, nikto s istotou nevie, aké dlhé je epické pobrežie Nórska.
Trochu neintuitívne pozorovanie, že pobrežie pevniny nemá presne definovanú dĺžku, je známe ako paradox pobrežia. Vzhľadom na fraktálnu povahu pobrežia možno jeho dĺžku definovať len pomocou jednotiek konkrétnej dĺžky. Ak sa dĺžka jednotiek líši, líši sa aj celková dĺžka – a tento rozdiel môže byť obrovský.
Tiahne sa od Oslofjordu až na slnečný juh, do mnohých západných fjordov a z nich a potom sa tiahne mnoho, mnoho kilometrov na sever, kým sa ohne okolo vrcholu Škandinávskeho polostrova a stretne sa s Ruskom, isté je len jedno: je veľmi dlhé!
Najlepší spôsob, ako si vychutnať nórske pobrežie – ak nemáte vlastnú loď – je absolvovať celú pobrežnú plavbu Hurtigrutenu z Bergenu do Kirkenesu a späť. Počas 12-dňovej plavby sa dostanete do blízkosti najznámejších scenérií krajiny.
21. Nórsko každoročne dodáva do Londýna vianočný stromček
A nie je to len tak hocijaký stromček. Ako poďakovanie za pomoc počas druhej svetovej vojny posiela mesto Oslo Británii každé Vianoce stromček. Vysoký nórsky smrek z lesa v Osle je umiestnený na viditeľnom mieste na Trafalgarskom námestí.
Strom, ozdobený v typickom nórskom štýle s bielymi svetlami, vznikol ústredným bodom pre slávnosti so spevom kolied, ktoré sa na námestí konajú počas celého vianočného obdobia.
22. Nórsko bolo počas prvej svetovej vojny neutrálne
Po vypuknutí prvej svetovej vojny Nórsko vyhlásilo neutralitu. Napriek tomu Nórsko uzavrelo obchodné dohody s Veľkou Britániou a v roku 1917 jej umožnilo prevziať kontrolu nad nórskymi námornými plavidlami.
Nestranný postoj Nórska platil až do apríla 1940, teda len dva mesiace po začiatku druhej svetovej vojny, keď do krajiny vtrhli Nemci. Škandinávska krajina bola atraktívnou lokalitou pre Adolfa Hitlera, ktorého zaujímalo množstvo dostupných námorných prístavov a ťažba železnej rudy z neďalekého Švédska.
Nórska kráľovská rodina a vláda boli narýchlo prevezení do Londýna, kde sa im podarilo vytvoriť exilovú vládu a na diaľku organizovať nórske vojnové úsilie.
23. Zaujímavosti o Nórsku Roald Dahl hovoril po nórsky
Spisovateľ Roald Dahl sa síce narodil vo Walese, ale bol synom nórskych rodičov. Najviac ho preslávili jeho poviedky pre deti, najmä The BFG, James and the Giant Peach a Charlie and the Chocolate Factory.
Posledná menovaná bola inšpirovaná najznámejšou nórskou značkou čokolády Freia. Dahl sa údajne inšpiroval príbehom z továrne na čokoládu Freia. BBC však nedávno tvrdila, že Dahl sa inšpiroval tým, že Cadbury robila degustačné testy v Dahlovej internátnej škole v Derbyshire. Možno je pravda na oboch!
24. Obľúbené miesta Harryho Holea v Nórsku sú skutočné
Jo Nesbø je popredný nórsky spisovateľ kriminálnych románov. Jeho temné a náladové vykreslenie najnebezpečnejších osôb v krajine, najmä vrahov, máme detailne zachytené v sérii kriminálnych trilerov Harry Hole.
Väčšina miest, ktoré v sérii vystupujú, je založená na skutočných lokalitách. Návštevníci Osla sa môžu vydať po stopách detektíva Holea: prejsť sa po jeho domovskom sídle na Sofies Gate v Bislete, navštíviť jeho pracovisko, okresnú policajnú stanicu v Osle (Politihuset), alebo sa jednoducho v zimný deň poprechádzať po Frognerovom parku.
25. Zaujímavosti o Nórsku Hlavné mesto Nórska sa nie vždy volalo Oslo
Mesto bolo založené v roku 1040 a jeho názov sa pôvodne písal Ânslo alebo Áslo. V roku 1624, po veľkom požiari, ktorý zničil veľkú časť mesta, padlo rozhodnutie o jeho presťahovaní a prestavbe bližšie k pevnosti Akershus. Súčasťou tohto kroku bola aj zmena názvu na Christiania na počesť vládnuceho panovníka, kráľa Christiana IV.
V rokoch 1814 až 1905 mesto existovalo ako spoluoficiálne hlavné mesto únie medzi Nórskom a Švédskom. V roku 1877, po pravopisnej reforme, bol názov mesta zmenený na Kristiania. Takto zostalo až do roku 1925, keď sa vrátilo k svojmu pôvodnému názvu Oslo.
Mesto má aj prezývku Tigerstaden (Mesto tigrov). Pomenoval ho tak v roku 1870 nórsky spisovateľ Bjørnstjerne Bjørnson, ktorý mesto označil za nehostinné prostredie (chladné a nehostinné). Na počesť tejto zmienky sa pred hlavnou stanicou v Olso nachádza socha tigra.