O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavostí o Nemecku 20 zaujímavých faktov

Zaujímavostí o Nemecku. Otestujte si svoje znalosti nemčiny pomocou týchto faktov o Nemecku. Vedeli ste, že Nemec vynašiel kalkulačku a že Berlín má viac mostov ako Benátky?Ako dobre poznáte Nemecko? Tu je zmes poučných a zaujímavých faktov, vďaka ktorým sa dozviete viac o Nemecku alebo si otestujete svoje znalosti nemčiny. Otestujte sa pomocou týchto 30 najlepších nemeckých faktov, ako dobre poznáte Nemcov.

 

Zaujímavostí o Nemecku 20 zaujímavých faktov

 

Obsah článku:

1. Nemecko bolo prvou krajinou na svete, ktorá prijala letný čas

Nemecko bolo prvou krajinou na svete, ktorá prijala letný čas – DST, známy aj ako letný čas. Stalo sa tak v roku 1916 uprostred prvej svetovej vojny a bolo zavedené s cieľom šetriť energiu.

2. Zaujímavostí o Nemecku Hlavné mesto Berlín má viac mostov ako Benátky

 

Hlavné mesto Berlín má viac mostov ako Benátky

 

Berlín sa môže pochváliť 960 mostmi a 59,8 km2 vodnej plochy, ktorú tvoria jazerá a približne 180 km splavných vodných ciest. V kombinácii s okolitou spolkovou krajinou Brandenbursko sa v ňom nachádza najväčšia vnútrozemská vodná sieť v Európe.

3. Útek z väzenia nie je v Nemecku trestný

Nemecké zákony tvrdia, že základným ľudským inštinktom je byť slobodný, a preto majú väzni právo na útek z väzenia. Úteky však málokedy zostávajú bez trestu, pretože väzni sú zodpovední, ak pri úteku spôsobia škodu na majetku alebo spôsobia ublíženie na zdraví akejkoľvek osobe.

4. Na nemeckej diaľnici je nezákonné vyčerpať palivo

Hoci to nie je zakázané, motoristi môžu na legendárnej diaľnici zastaviť len v prípade núdze a mať prázdnu nádrž nie je dovolené. Vodiči môžu byť pokutovaní a tiež im môže byť pozastavený vodičský preukaz až na šesť mesiacov. Chôdza alebo behanie po diaľnici je tiež nezákonné a trestá sa pokutou vo výške približne 90 EUR.

5. Nemecko má právne slovo v otázke, ako sa môžu deti volať 

Nemecké zákony zakazujú mená, ktoré neoznačujú pohlavie alebo používajú rodinné meno ako krstné meno. V roku 2014 boli najpopulárnejšími detskými menami Sophie/Sofie pre dievča a Maximilián pre chlapca.

6. Fanta vznikla v Nemecku v dôsledku druhej svetovej vojny

Kvôli obchodnému embargu, ktoré znemožňovalo dovoz sirupu Coca-Cola do Nemecka, sa šéf spoločnosti Coca-Cola v krajine rozhodol vytvoriť domáci výrobok pre trh s použitím dostupných „zvyškov“ produktov, ako srvátka a jablčné výlisky. Je to druhá najstaršia značka spoločnosti Coca-Cola a jej druhý najobľúbenejší nápoj mimo Spojených štátov. Každý deň sa na celom svete vypije 130 miliónov kusov.

7. Zaujímavostí o Nemecku Vysokoškolské vzdelanie v Nemecku je bezplatné aj pre cudzincov

– školné za bakalárske štúdium na verejných vysokých školách bolo zrušené v roku 2014, pretože politici považovali platenie za vysokoškolské vzdelanie za „sociálne nespravodlivé“.

8. V Nemecku sa ročne zje viac ako 800 miliónov currywurstov

– currywurst  klobása podávaná s pikantnou omáčkou a je to pouličné jedlo, ktoré sa v Nemecku stalo kultovou klasikou. Len v Berlíne sa zje približne 7 miliónov currywurstov. V Berlíne stojí dokonca múzeum venované tomuto obľúbenému občerstveniu.
Nemecko bolo kedysi zoskupením malých kráľovstiev, vojvodstiev a kniežatstiev – ktoré boli v roku 1871 zjednotené ako Nemecká ríša (Deutsches Reich). Neskôr sa z neho stala Výmarská republika, Tretia ríša (národný socializmus) a v roku 1949 sa krajina rozdelila na Sovietmi podporované Východné Nemecko (Nemecká demokratická republika) a demokratické Západné Nemecko (Spolková republika Nemecko). Dňa 3. októbra 1990 sa Východ a Západ opäť spojili.

9. Nemčina zostáva jazykom s najväčším počtom rodených hovoriacich v Európe

 

Zaujímavostí o Nemecku

 

– okrem toho, že Nemecko má najviac obyvateľov v EÚ, nemčina bola kedysi lingua franca strednej, východnej a severnej Európy.
Centrum hlavného mesta Nemecka sa sedemkrát zmenilo – všetky tieto mestá boli v tom či onom čase hlavnými mestami dnešného nemeckého územia: Od roku 1990 je hlavným mestom opäť Berlín: Aachen (počas Karolínskej ríše), Regensburg, Frankfurt nad Mohanom, Norimberg, Berlín, Weimar (neoficiálne počas nepokojov v Berlíne), Bonn (a východný Berlín).

10. Zaujímavostí o Nemecku Nemecko je niekedy známe ako „krajina básnikov a mysliteľov“

Alebo das land de dichter und denker; Bach, Beethoven a Goethe boli Nemci, rovnako ako skladatelia Händel, Schumann, Mendelssohn, Brahms, Wagner a R. Strauss. Medzi najväčších nemeckých filozofov patria Kant, Hegel, Schopenhauer, Nietzsche a Heidegger.

Mníchov je druhé najpresnejšie veľké letisko na svete – z kategórie veľkých letísk je podľa správy OAG presnejšie len Tokio.

11. Nemecko sa môže pochváliť niektorými z najznámejších svetových vynálezov

– Nemcom môžete ďakovať za žiarovku, automatickú kalkulačku a automobil. Nemci majú zásluhu aj na objavení inzulínu, vynáleze klarinetu, vreckových hodiniek, televízie (čiastočne), parafínu, benzínových/benzínových a naftových motorov, automobilového motora, diferenciálu a ďalších dôležitých zariadení, motocykla, prúdového motora, LCD displeja a walkmana.

12. Zaujímavostí o Nemecku Nemecko má najväčší počet obyvateľov v EÚ, ktorý však klesá

– počet obyvateľov Nemecka je približne 80,9 milióna, pričom v hlavnom meste Berlíne žije 3,4 milióna ľudí. Napriek tomu dve z piatich domácností tvoria jednočlenné domácnosti. Nemecko má tiež jednu z najnižších pôrodností na svete a vláda očakáva, že počet obyvateľov do roku 2060 klesne na 67 miliónov. Nemecké ženy rodia svoje prvé dieťa v priemere vo veku 29 rokov a štatisticky majú 1,4 dieťaťa, pričom približne tretina z nich justujú  slobodné matky.

13. Je druhou najobľúbenejšou destináciou emigrantov na svete

– OECD aj Inštitút pre migračnú politiku zaradili krajinu na druhé miesto. Väčšina prisťahovalcov pochádza z Európy, pričom tri najčastejšie prisťahovalecké národnosti sú turecká, poľská a talianska. Pracovná sila prisťahovalcov pomáha tlmiť dôsledky nízkej pôrodnosti, rastúcej priemernej dĺžky života a starnutia nemeckej spoločnosti; OSN predpovedá, že počet Nemcov na pracovisku klesne do roku 2030 na 54 %.

14. Nemecko vysoko hodnotené ako miesto pre starnutie

– priemerná dĺžka života v Nemecku takmer 81 rokov (o rok vyššia ako priemer OEDC) – 83 rokov u žien a 78 rokov u mužov – a v súčasnosti  len niečo vyše 26 % populácie staršej ako 60 rokov. Nemecko je dobrým miestom na odchod do dôchodku: v globálnom indexe AgeWatch 2015 sa umiestnilo na štvrtom mieste (z 96 krajín) z hľadiska blahobytu starších ľudí.

6 receptov na výrobu domacích vlasových kondicionérov pre každý typ vlasov

15. Zaujímavostí o Nemecku Berlínska Zoologická záhrada je najväčšou zoologickou záhradou na svete

 

Zaujímavostí o Nemecku Berlínska Zoologická záhrada je najväčšou zoologickou záhradou na svete

 

– Nemecko sa môže pochváliť aj viac ako 400 registrovanými zoologickými záhradami. Vrátane zoologických záhrad, parkov divokej prírody, akvárií, vtáčích parkov, rezervácií zvierat alebo safari parkovcelkom má Nemecko takmer 700 zariadení.

16. Nemecký vzdelávací systém produkuje špičkové výsledky

– študenti dosahujú nadpriemerné výsledky na stupnici OECD PISA a 86 % dospelých vo veku 25 – 64 rokov má ukončené aspoň vyššie stredoškolské vzdelanie (ekvivalent maturity). To je výrazne nad priemerom EÚ, ktorý je 74,2 %.

17. Zaujímavostí o Nemecku Nemecko má vysokú úroveň zamestnanosti

– v roku 2016 mala viac ako polovica ľudí vo veku 15 – 64 rokov platenú prácu (43,3 mil. osôb) a nezamestnanosť klesla na rekordne nízku úroveň 4,2 %. Nezamestnanosť mladých ľudí bola tiež jedna z najnižších v EÚ a dosahovala 7,7 percenta. Muži pracujú predovšetkým na plný úväzok, zatiaľ čo ženy, najmä tie s deťmi predškolského veku, často pracujú na čiastočný úväzok. Nemecko však prvýkrát prijalo minimálnu mzdu až v roku 2015,

18. Zaujímavostí o Nemecku Nemecko je najväčšou ekonomikou EÚ

– s hrubým domácim produktom (HDP) vo výške 3,49 bilióna EUR (3,84 bilióna USD) sa nachádza na štvrtom mieste na svete za USA, Čínou a Japonskom.
Nemecké malé a stredné podniky (MSP) sa podieľajú približne 52 percentami na celkovej hospodárskej produkcii Nemecka – tieto malé a stredné podniky (mittelstand) zamestnávajú približne 14 miliónov pracovníkov. Deväťdesiatdeväť percent nemeckých podnikov =  malé a stredné podniky a štyria z každých piatich učňov v nich pracujú.

19. Nemecko je jedným z najväčších výrobcov automobilov na svete

 

Nemecko je jedným z najväčších výrobcov automobilov na sveteeee

– v roku 2015 predalo 6 miliónov automobilov. Golf od VW je jedným z najpredávanejších áut všetkých čias. V roku 2016 boli najpredávanejšími značkami automobilov v Nemecku značky Volkswagen, Audi, Mercedes a BMW.

20. Nemecko má viac kultúrnych aktivít a miest ako ktorákoľvek iná krajina

– je to kultúrne miesto, v roku 2013 tu bolo 6 200 múzeí, 820 divadiel, 130 profesionálnych orchestrov a 8 800 knižníc. Múzeí, výstavných siení a galérií viac ako v ktorejkoľvek inej krajine (a nielen vo veľkých mestách), pričom na výstavy chodí viac ľudí ako na futbalové zápasy.

Zaujímavosti o Rusku 16 zaujímavých faktov

 

Ďalšie zaujímavosti o Nemecku:

Zaujímavostí o Nemecku

 
Nemecko patrí k popredným knižným krajinám na svete – ročne vydá približne 94 000 titulov. Nachádza sa tu aj najvýznamnejšie podujatie medzinárodného knižného vydavateľstva, Medzinárodný knižný veľtrh vo Frankfurte.

Nemecko je druhým najväčším spotrebiteľom piva v Európe – Nemci v roku 2012 vypili 2,55 miliardy litrov piva, čo je najmenej od zjednotenia v roku 1990, ale stále je to viac ako ktokoľvek iný v Európe okrem Čechov.

V Nemecku je viac ako 1 200 pivovarov, ktoré vyrábajú viac ako 5 000 značiek piva.

Nemecko je lídrom v oblasti klimatickej a energetickej politiky – v roku 2011 prijalo rozhodnutie vyradiť z prevádzky všetky jadrové elektrárne (ktoré vtedy vyrábali približne 18 % spotrebovanej elektrickej energie) do roku 2022 a nahradiť ich obnoviteľnými zdrojmi energie a novým skladovaním ekologickej elektrickej energie.

Nemecko je piatou najväčšou krajinou v Európe s rozlohou 357 022 km2; väčšie sú len Ukrajina, Francúzsko, Španielsko a Švédsko. 

Nemecko má spoločné hranice s ďalšími deviatimi krajinami: Dánsko, Poľsko, Česká republika, Rakúsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko, Luxembursko a Holandsko.

Nemecko má vysokú úroveň zamestnanosti: v roku 2016 mala viac ako polovica ľudí vo veku 15 – 64 rokov platenú prácu (43,3 mil. osôb) a nezamestnanosť klesla na rekordne nízku úroveň 4,2 %. Nezamestnanosť mladých ľudí bola tiež jedna z najnižších v EÚ a dosahovala 7,7 %. Muži pracujú predovšetkým na plný úväzok, zatiaľ čo ženy, najmä tie s deťmi predškolského veku, často pracujú na čiastočný úväzok. Nemecko však prvýkrát prijalo minimálnu mzdu až v roku 2015.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button