VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Zaujímavosti o Mount Everest – Top 10

Zaujímavosti o Mount Everest. Mount Everest je najvyššia hora na Zemi, s výškou približne 8 848 metrov nad hladinou mora. Nachádza sa v Himalájach na hranici medzi Nepálom a Tibetom. Názov Mount Everest pochádza z anglického prekladu pôvodného nepálskeho názvu „Sagarmatha“, čo znamená „hora bohyne neba“. Tibetčania ho nazývajú „Chomolungma“, čo znamená „Matka všetkých hor“.

 

Zaujímavosti o Mount Everest

 

Zaujímavosti o Mount Everest

 

 1. Mount Everest je najvyššia hora na Zemi, s výškou približne 8 848 metrov (29 029 stôp) nad hladinou mora.
 2. Nachádza sa v Himalájach na hranici medzi Nepálom a Tibetom.
 3. Názov Mount Everest pochádza z anglického prekladu pôvodného nepálskeho názvu „Sagarmatha“, čo znamená „hora bohyne neba“. Tibetčania ho nazývajú „Chomolungma“, čo znamená „Matka všetkých hor“.
 4. Prvý pokus o vrchol sa uskutočnil v roku 1921 britským expedíciou, ale vrchol sa im nepodarilo dosiahnuť.
 5. Prvým človekom, ktorý dosiahol vrchol Mount Everestu, bol Edmund Hillary z Nového Zélandu a Sherpa Tenzing Norgay z Nepálu v roku 1953.
 6. Odvtedy bol vrchol Mount Everestu dosiahnutý viac ako 6 000 krát.
 7. Z vrcholu Mount Everestu je možné vidieť viac ako 110 hor s výškou viac ako 7 000 metrov.
 8. Na vrchole Mount Everestu je kvôli vysokému tlaku a nízkemu obsahu kyslíka ťažké dýchať, a preto musia horolezci používať dýchacie prístroje.
 9. Na Mount Evereste rastie niekoľko druhov rastlín a živočíchov, vrátane sovy sokoliar, baran hnedý a stromu rhododendron.
 10. Mount Everest je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií na svete a každoročne ho navštívi tisíce horolezcov a turistov.

 

Kto prvý vyšiel na Mount Everest

 

Kto prvý vyšiel na Mount Everest

 

Zaujímavosti o Mount Everest. Kto prvý vyšiel na Mount Everest? Prvým človekom, ktorý sa dostal na vrchol Mount Everestu bol Edmund Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgay z Nepálu v roku 1953. Toto výstup bol výsledkom mnohých predchádzajúcich pokusov a bolo to významné dosiahnutie v histórii horolezectva.

 

Celkovo im výstup na vrchol trval viac ako dva týždne. V priebehu týchto dvoch týždňov postavili stany a základne na vyšších nadmorských výškach, aby sa mohli postupne aklimatizovať a pripraviť na vrcholový výstup. Samotný výstup na vrchol sa uskutočnil až 29. mája 1953 a trval niekoľko hodín.

 

Koľko ľudí zomrelo na Mount Everest

 

Koľko ľudí zomrelo na Mount Everest

 

Koľko ľudí zomrelo na Mount Everest? Je ťažké presne určiť, koľko ľudí zomrelo na Mount Evereste, pretože sa to odhaduje na základe dostupných údajov. Podľa niektorých zdrojov sa odhaduje, že na Mount Evereste zomrelo približne 300 ľudí. Avšak, pretože sa mnoho tiel nikdy nenašlo a iní boli pochovaní na horách, skutočné číslo je pravdepodobne vyššie.

 

Slovenskí horolezci na Mount Evereste

 

Slovenskí horolezci na Mount Evereste

 

Slovenskí horolezci na Mount Evereste? Od roku 1980 sa na Mount Evereste dostali aj slovenskí horolezci. Prvým Slovákom, ktorý sa dostal na vrchol Mount Everestu, bol Slavomír Skalník v roku 1988. Od tej doby sa na vrchol dostali ďalší slovenskí horolezci, vrátane Petra Bošnaka, Ľubomíra Danča, Jána Džugastu-Svätého, Jozefa Justa, Dušana Majdana, Petra Mokoša, Petra Šurku a ďalších.

 

Mount Everest dĺžka výstupu

 

Mount Everest dĺžka výstupu

 

Mount Everest dĺžka výstupu? Čas, ktorý je potrebný na výstup na vrchol Mount Everestu, sa môže veľmi líšiť v závislosti od mnohých faktorov, ako je kondícia horolezca, počasie, vybavenie a cesta, ktorou sa výstup uskutočňuje. Zvyčajne však trvá výstup na vrchol Mount Everestu približne štyri až šesť týždňov. Zaujímavosti o Mount Everest. Darček pre manželku na Vianoce – Typy na darčeky

 

V akom štáte sa nachádza Mount Everest

 

V akom štáte sa nachádza Mount Everest

 

V akom štáte sa nachádza Mount Everest? Mount Everest je najvyššia hora sveta a nachádza sa na hranici medzi štátmi Nepál a Čína. Väčšia časť hory sa nachádza v Nepále, ale vrchol Mount Everestu leží na hranici s Čínou. Zaujímavosti o Mount Everest.  Približne polovica výstupov na vrchol Mount Everestu sa uskutočňuje z nepálskej strany a druhá polovica z čínskej strany. Obidve štáty ponúkajú turistické výlety na vrchol Mount Everestu, ale je potrebné mať potrebné povolenia a vybavenie pre takýto výstup. Divoké zvieratá ktoré by ste nemali mať ako domácich miláčikov

 

Zaujímavosti o Mount Everest

 

 1. Mount Everest je najvyššia hora sveta a meria približne 8 848 metrov nad morom.
 2. Nachádza sa na hranici medzi Nepálom a Čínou.
 3. Meno Mount Everest pochádza z angličtiny a je to po anglickom geológovi Georgeovi Everestovi, ktorý bol prvý, kto presne meral výšku hory.
 4. Názov Mount Everestu v nepálskej reči je Sagarmatha, čo znamená „božia hlava“.
 5. Prvým človekom, ktorý sa dostal na vrchol Mount Everestu, bol Edmund Hillary z Nového Zélandu a Tenzing Norgay z Nepálu v roku 1953.
 6. Od roku 1953 sa na Mount Evereste uskutočnilo viac ako 4 000 výstupov.
 7. Najrýchlejší výstup na vrchol Mount Everestu trval približne 8 hodín 10 minút a dosiahol ho horolezec Ueli Steck z Švajčiarska v roku 2013.
 8. Najmladšou osobou, ktorá sa dostala na vrchol Mount Everestu, je malajzijský horolezec Mingkipa Sherpa, ktorý to dokázal vo veku 13 rokov a 10 mesiacov v roku 2003.
   

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button