O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Indií 25 úžasných faktov o Indii

Zaujímavosti o Indií 25 úžasných faktov o Indii. V Indii žije viac ako 1,3 miliardy ľudí, čo z nej robí druhú najľudnatejšiu krajinu na svete. Od rozľahlých púští Rádžastánu a blažených pláží Goa až po živé kéralské čajové plantáže a rušné metropoly Bombaj a Kalkata. Vďaka takej obrovskej rozmanitosti krajiny, náboženstva a kultúry majú tieto fakty o Indii silu povzbudiť vaše zmysly. Zaujímalo vás niekedy, aký je národný jazyk Indie alebo kde sa Bollywood nachádza na svetovej scéne filmovej produkcie? Objavte viac o tejto fascinujúcej krajine vďaka týmto 25 najzaujímavejším faktom o Indii.

 

Zaujímavosti o Indií 25 úžasných faktov o Indii

 

Zaujímavosti o Indií 25 úžasných faktov o Indii

 

India má takmer 1,4 miliardy obyvateľov a jej obyvatelia sú rovnako rozmanití ako jej krajina a história.

 

1. Jediná indická premiérka bola zavraždená

Indira Gándhíová bola prvou a jedinou ženskou premiérkou Indie. Bola dcérou Džaváharlala Néhrúa – prvého indického premiéra – a nie dieťaťom vodcu Mahátmu Gándhího, ako by sa mohlo zdať z jej priezviska. Funkciu zastávala v rokoch 1966 – 1977, v roku 1980 bola opätovne zvolená a v roku 1984 bola ešte počas výkonu funkcie zavraždená.

 

2. Sárí Matky Terezy je stále symbolické

Matka Tereza si svoje slávne sárí prvýkrát obliekla v roku 1948; v súčasnosti je to uniforma mníšok jej rádu, Misionárok lásky. Matka Tereza – známa aj ako Svätá Tereza z Kalkaty – sa narodila v roku 1910 v Macedónsku a bola rímskokatolíckou mníškou a misionárkou. Svoj život zasvätila pomoci chudobným v meste Kalkata, hoci jej metódy niektorí považovali za kontroverzné.

 

3. Indické svadby sú pestrou príležitosťou

Žena môže mať zakázané vykonávať domáce práce, kým má na rukách akúkoľvek farbu zo svadobnej mendhi (henna). Indické svadby sú často pestrofarebnými dlhšími príležitosťami, ktoré môžu trvať od 3 dní až po celý týždeň. Obrady sa začínajú obradom Ganesh pooja, zvyčajne súkromným obradom, ktorý sa koná s párom a ich blízkymi rodinami na počesť šťastia, po ktorom nasledujúci deň nasleduje obrad mendhi, pri ktorom sa na nevestu a jej priateľky a rodinu maľujú vzory z heny. V ten večer sa často koná sangeet – hudobný večer na privítanie všetkých svadobných hostí, pričom hlavný obrad a hostina sa konajú na tretí deň.

 

Zaujímavosti o Indií

 

4. Krajina je na treťom mieste na svete v počte miliardárov

India sa v súčasnosti môže pochváliť 6 884 mimoriadne majetnými osobami s majetkom nad 30 miliónov a tvrdí, že má 140 miliardárov – čím sa krajina radí na tretie miesto na svete v počte miliardárov za USA a Čínu.

 

5. Väčšina obyvateľstva sú hinduisti

Takmer 80 % obyvateľov Indie sú hinduisti, 15 % sú moslimovia a ďalšie milióny sú sikhovia, džinisti alebo kresťania.

 

6. Nie je tu len jeden národný jazyk

V Indii neexistuje jeden národný jazyk – ústava uvádza, že existuje 23 úradných jazykov. Hoci je v Indii najrozšírenejším jazykom hindčina a je jazykom ústrednej vlády, žiadny jazyk nie je úradnejší ako ostatné. Podľa ústavy má každý z 22 miestnych jazykov (plus angličtina) rovnakú dôležitosť.

 

7. Sárí je staré viac ako 5000 rokov

Sárí pochádza z obdobia najmenej 3000 rokov pred naším letopočtom. Nositeľky sárí si často vyberajú farbu odevu podľa príležitosti. Červenú často nosia nevesty, aby symbolizovali plodnosť a prosperitu.

 

8. Zlepšenie gramotnosti

India má takmer 75-percentnú gramotnosť dospelých. Hoci krajina v priebehu rokov dosiahla výrazné zlepšenie, ešte stále nedosiahla celosvetový priemer gramotnosti 86,5 %.

 

9. Vznik šachu

Tvrdí sa, že hra šach vznikla v Indii približne pred 1 500 rokmi. Zaujímavosti o Indií. Údajne vychádza z vojnovej hry čaturanga zo 7. storočia, ktorá v tom čase prekvitala v severozápadnej Indii.

 

7 pôsobivých ekonomických faktov o Indii Zaujímavosti o Indií. 

 

7 pôsobivých ekonomických faktov o Indii

 

India sa stáva jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých ekonomík na svete a očakáva sa, že do 10 až 15 rokov bude patriť medzi tri najväčšie ekonomické mocnosti.

 

1. India je treťou najväčšou ekonomikou

Z hľadiska kúpnej sily (porovnanie ekonomickej produktivity a životnej úrovne) je India treťou najväčšou ekonomikou na svete.

 

2. Uzavreté menové obmedzenia
Indická rupia je uzavretá mena – existujú prísne obmedzenia týkajúce sa dovozu meny do krajiny a vývozu z nej. Návštevníci musia pricestovať s hotovosťou a vymeniť si peniaze na letisku alebo v menovom stánku banky, prípadne použiť bankomat na výber rupií po príchode do krajiny.

 

3. Bollywood žiari na svetovej scéne

Vlastne Bollywood je najväčším svetovým producentom filmov, ktorý predbehol Nollywood (nigérijský film) a dokonca aj Hollywood. Na Bollywood produkuje v priemere 1 500 až 2 000 celovečerných filmov ročne.

4. Sila indických železníc
Indické železnice sú jedným z najlepších zamestnávateľov na svete. Indická štátna železničná sieť s neuveriteľným počtom 1,4 milióna zamestnancov prevádzkuje obrovskú, rozsiahlu sieť, ktorá sa tiahne naprieč celou krajinou v dĺžke stoviek tisíc kilometrov. Každý deň sa v tejto rozsiahlej sieti prepraví približne 23 miliónov cestujúcich.

5. Noviny pre milióny ľudí
India je druhým najväčším trhom s novinami na svete – vyše 100 000 publikácií a 1300 miliónov čitateľov.

 

6. Odborníci na outsourcing
Približne 67 percent svetového outsourcingu sa realizuje v Indii. Indický IT priemysel má hodnotu 150 miliárd amerických dolárov.

 

7. Medzinárodná univerzita Nalanda je jednou z najstarších na svete
Na vidieku v Biháre sa obnovuje Nalanda, jedna z najstarších univerzít na svete. Prvýkrát vznikla ako centrum vzdelávania v 5. storočí n. l., keď na jej mieste stál veľký budhistický kláštor. Nová medzinárodná univerzita Nalanda by mala byť dokončená v rokoch 2021/22 – ponúka postgraduálne kurzy na najrôznejšie predmety.

6 zaujímavých faktov o indickej potravinárskej/nápojovej scéne

 

Zaujímavosti o Indií 6 zaujímavých faktov o indickej potravinárskej/nápojovej scéne

Indická kuchyňa zložená z miestnych korenín, byliniek, zeleniny a ovocia ovplyvnila iné kuchyne z celého sveta – od Európy až po Karibik.

 

1. Najstaršia kuchyňa v histórii ľudstva
Indická kuchyňa je možno najstaršou nepretržite pripravovanou kuchyňou v známej histórii ľudstva. Samozrejme, to, čo doma poznáme ako „indické jedlo“, sa v jednotlivých miestach samotnej krajiny veľmi líši. Od jedál inšpirovaných portugalskou kuchyňou v Goa až po tandoori pece v Pandžábe – počas cesty do krajiny môžete objaviť množstvo rôznych jedál.

2. Dabbawallahovia dodávajú ohromujúce množstvo obedov. Zaujímavosti o Indií. 
Mumbajská sieť stravovacích služieb známa ako dabbawallahs denne doručí viac ako 200 000 obedových balíčkov na bicykli a vlakom z domu do kancelárie. Nanešťastie, pandémia drasticky ovplyvnila ich služby – mnohí študenti a pracovníci zostávajú doma. V zložitom systéme dostane každá osoba správnu krabičku tiffin naplnenú teplým jedlom, ktoré pripravila jej rodina, a popoludní sa prázdne krabičky vyzdvihnú a opäť vrátia domov. Na základe tohto fenoménu dokonca vznikol film, a to The Lunchbox z roku 2013.

 

Zaujímavosti o Indií 22 zaujímavosti 

 

3. Čaj z obdobia 750 rokov pred naším letopočtom
Čaj sa v Indii pestoval už stáročia predtým, ako ho Briti začali komerčne pestovať. Zaujímavosti o Indií. Prvá písomná zmienka o čaji v krajine pochádza z roku 750 pred n. l. a údajne sa konzumoval aj ako zeleninové jedlo, vyprážané na oleji s cesnakom. Keď v 18. storočí prišli Briti, začali pestovať čaj v komerčnom meradle, aby znížili svoju závislosť od nákupu čaju z Číny. Zaujímavosti o Portugalsku 30 faktov o Portugalsku.

4. Alkohol je v niektorých štátoch zakázaný
Konzumácia alkoholu je zakázaná v piatich indických štátoch; v ostatných štátoch sa veková hranica na konzumáciu alkoholu pohybuje od 18 do 30 rokov. Ak cestujete do Gudžarátu, Biháru, Nagalandu alebo územia zväzu Lakshadweep, vedzte, že si nebudete môcť kúpiť alkohol. Okrem toho mnohé štáty praktizujú „suché dni“ počas veľkých náboženských sviatkov, keď je zakázané predávať alkohol.

 

5. Obľúbené britské jedlo má indické korene
Kuracia tikka masala sa stala jedným z britských národných jedál – niektorí hovoria, že predbehla Fish and Chips. Hoci existujú rozpory v tom, ako sa toto obľúbené kari dostalo do Spojeného kráľovstva – či ho v 70. rokoch vytvoril bangladéšsky šéfkuchár v Glasgowe, alebo sa jednoducho inšpiroval kuracím maslom -, časť tikka vznikla približne pred 5 000 rokmi v Indii.

6. Najväčší veľkoobchodný trh s korením v Ázii
Khari Baoli v Dillí je najväčší veľkoobchodný trh s korením v Ázii. Funguje od 17. storočia a je pomenovaný podľa ulice, na ktorej sa nachádza.

3 fakty o divokej prírode Indií

 

3 fakty o divokej prírode Indie

India, v ktorej sa nachádza viac ako 8 % svetovej biodiverzity, sa vyznačuje drsnou krásou od pobrežia až po lesy.

 

1. Je domovom najvlhšieho obývaného miesta na Zemi

Štát Meghalaya, „sídlo oblakov“ na severovýchode Indie, je najvlhkejším obývaným miestom na Zemi. V zalesnenom regióne ročne spadne v priemere 12 000 mm zrážok. Zaujímavosti o Indií. To je takmer 33 mm zrážok denne. Meghalajské lesy sú domovom obrovského množstva rastlinných a živočíšnych druhov vrátane himalájskeho čierneho medveďa, pangolína (šupinatý mravčiar) a vtáka dudka zebrovaného. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

2. Biele tigre sa vyskytujú len tu

Vlastne Biele tigre sa vyskytujú len medzi indickými tigrami. Biele tigre sú typom bengálskeho tigra, ktorý vznikol vďaka variantu pigmentácie. Často z nich vyrastú väčšie zvieratá ako z ich oranžovo sfarbených bratrancov.

3. Tiger bengálsky je jej národným zvieraťom

Tiger bengálsky je národným zvieraťom Indie. Za indické symbolické zviera bol prijatý v roku 1972. V rezervácii Corbett Tiger Reserve sa nachádza najväčšia populácia bengálskych tigrov, ktorú môžu návštevníci dúfajúci, že ju zahliadnu, tesne nasledovať v národnom parku Bandipur v Karnataka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button