O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Begicku 31 faktov, ktoré ste nevedeli o Belgicku

Zaujímavosti o Begicku. Otestujte si svoje znalosti o Belgicku pomocou týchto 30 najlepších belgických faktov – vedeli ste, že teória veľkého tresku a hra kriket vznikli v Belgicku?

Tu je zmes poučných a zaujímavých faktov, ktoré vás pripravia na návštevu alebo život v Belgicku.

 

Zaujímavosti o Begicku 31 faktov, ktoré ste nevedeli o Belgicku

Obsah článku:

1. Teória veľkého tresku vznikla v Belgicku Zaujímavosti o Begicku

Bol to Belgičan, kňaz a fyzik (čo si zrejme neodporuje) Georges Lemaitre, ktorý v roku 1927 ako prvý prišiel s teóriou vzniku vesmíru, ktorá sa dnes nazýva teória veľkého tresku. Táto teória sa často pripisuje Edwinovi Hubblovi, hoci podľa záznamov Lemaitre uverejnil podobnú teóriu dva roky pred Hubblom.

2. Bruselské letisko Charleroi South je najpresnejšie letisko v Európe

V správe OAG o dochvíľnosti sa umiestnilo ako druhé najlepšie letisko na svete, hneď za japonským letiskom Osaka International.

3. Kriket je považovaný za belgický vynález, nie britský

Akademici domnievajú, že túto hru mohli do Británie importovať prisťahovalci zo severného Belgicka, a to na základe básne, o ktorej sa predpokladá, že napísaná v roku 1533 a v ktorej sa flámski tkáči nazývajú „kráľmi kreketov“ a spomínajú sa v nej aj „kreténi“, čo predchádza anglickým zmienkam z roku 1600.

4. Belgickí muži sú druhí najvyšší na svete Zaujímavosti o Begicku

S výškou 181,7 cm sú vyšší len Holanďania so 182,5 cm. To isté sa však nedá povedať o belgických ženách, ktoré sú s výškou 165,5 cm na 21. mieste.

5. Najvyšší bod v Belgicku je nižší ako najvyššia budova sveta

Signal de Botrange na náhornej plošine High Fens na krajnom východe Belgicka je so 694 m najvyšším bodom, ktorý je nižší ako najvyššia budova sveta v Dubaji, Burdž Chalífa s 828 m. Belgicko spolu s Holandskom a Luxemburskom sú historicky známe ako Nízke krajiny.

6. Belgicko bolo druhou krajinou na svete, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia

Belgicko zaviedlo manželstvá osôb rovnakého pohlavia v roku 2003 po Holandsku. V roku 2002 bola legalizovaná aj eutanázia. Chcete vedieť ako prestať fajčiť?

7. Súdny dvor v Bruseli je najväčším súdnym dvorom na svete

So stavebnou plochou približne 26 000 m2 je o 5 000 m2 väčší ako Bazilika svätého Petra v Ríme. Pokiaľ ide o stavbu, fasáda bruselského kráľovského paláca je o 50 % dlhšia ako Buckinghamský palác.

8. Belgičania sa zaslúžili o vynájdenie indexu telesnej hmotnosti (BMI), saxofónu a plastu.

Okrem množstva iných vynálezov, ktoré zmenili svet, sa Belgičania podieľali na navrhovaní svetového webu, prípravku Imodium, inline korčúľ a bezpečnej antikoncepčnej pilulky. Prečítajte si o všetkých vynálezoch, o ktorých ste nevedeli, že sú belgické.

9. Belgičania platia jedny z najvyšších daní v Európe Zaujímavosti o Begicku

Ktoré dosahujú približne 57,8 % pre najlepšie zarábajúcich, uvádza sa v správe CGI, podľa ktorej sú belgické daňové sadzby štvrté najvyššie v Európe po Francúzsku (66,6 %), Taliansku a Španielsku, pričom OECD zaraďuje Belgicko na tretie miesto v rebríčku najvyšších daňových sadzieb spomedzi svojich 34 členov. Daňové príjmy Belgicka patria medzi najvyššie v Európe a predstavujú približne 48 % HDP krajiny.

10. Prvý mrakodrap v Európe bol postavený v Belgicku

 

Zaujímavosti o Begicku Prvý mrakodrap v Európe bol postavený v Belgicku

známy ako Torengebouw v roku 1928 v Antverpách. S výškou približne 96 m (26 poschodí)  dodnes najvyššou budovou v Antverpách. art-deco stavba, dnes známa ako Boerentoren alebo KBC Tower, –  najvyššou budovou na kontinente až do roku 1940, keď bola v talianskom Janove otvorená Terazza Martini Tower. 

11. Názov „Belgicko“ pochádza od Rimanov Zaujímavosti o Begicku

keď svoju provinciu na severe Galie nazvali Gallia Belgica podľa jej predchádzajúcich obyvateľov – keltských a germánskych Belgov. Dnešný oficiálny názov Belgicka je Belgické kráľovstvo, ktoré je v troch úradných jazykoch krajiny známe ako Koninkrijk België (holandsky), Royaume deBelgique (francúzsky) a Königreich Belgien (nemecky). Súčasným monarchom je belgický kráľ Filip.

12. Belgická rozvodovosť je najvyššia v západnej Európe

Belgickú rozvodovosť, ktorá sa odhaduje na približne 70 %, prekonávajú len Lotyšsko a Litva. Približne dve tretiny všetkých manželstiev v Belgicku uzatvárajú páry po prvýkrát, zatiaľ čo vo zvyšnej tretine sa aspoň jedna osoba rozviedla.

13. V Belgicku je viac komiksových umelcov na kilometer štvorcový ako kdekoľvek inde na svete

V Belgicku je viac komiksových umelcov na kilometer štvorcový ako kdekoľvek inde na svete je rodiskom slávnych komiksových sérií Šmolkovia (Pierre Culliford) a Tintinove dobrodružstvá (Hergé), z ktorých druhá bola preložená do viac ako 100 jazykov. Originálna obálka z knihy Tintin v Amerike sa stala najcennejšou na svete, keď sa predala za 1,3 milióna eur. Dnes sa návštevníci môžu prejsť po bruselskej komiksovej stope.

15. Belgicko bolo bez vlády dlhšie ako vojnou zmietaný Irak Zaujímavosti o Begicku

Belgicko prevzalo od Iraku rekord v najdlhšom zostavovaní vlády v histórii, keď strany potrebovali 541 dní na vytvorenie koalície a 48 dní na finalizáciu vládnych postov. Belgická vláda je známa aj tým, že v roku 1990 na žiadosť kráľa detronizovala svojho kráľa na 36 hodín, aby prijala zákon podporujúci potraty, proti ktorému bol kráľ a ktorý nechcel podpísať.

16. Najdlhšia električková trať na svete je belgická pobrežná električka

Kusttram prechádza celých 68 km belgického pobrežia medzi francúzskymi a holandskými hranicami, má približne 68 zastávok od Knokke-Heist po De Panne a v letnej špičke premáva každých 10 minút.

17. Úroveň medzinárodnej prítomnosti v Bruseli je druhá najvyššia po New Yorku

S približne 120 medzinárodnými vládnymi organizáciami, 1 400 mimovládnymi organizáciami a 181 veľvyslanectvami, ktoré zamestnávajú 3 000 diplomatov. V Bruseli sa nachádzajú aj európske centrály viac ako 2 000 nadnárodných organizácií a sídla Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

18. Belgický architekt Victor Horta bol vodcom secesného hnutia 19. storočia

 

Belgický architekt Victor Horta bol vodcom secesného hnutia 19. storočia

Štyri z jeho meštianskych domov v Belgicku sú dnes zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO; v jednom z nich je dnes múzeum a v ostatných boli hotely. Podieľal sa aj na rozvoji hnutia Art Deco.

19. Belgicko má najväčší počet urbanizovaných obyvateľov v Európe

kde 98 % obyvateľstva žije v mestských oblastiach a mestách, čo tiež patrí k najvyššiemu podielu na svete. Belgicko je tiež jednou z najkáblovejších krajín na svete, kde približne 97 percent belgických domácností prijíma káblovú televíziu.

20. Belgickú diaľnicu možno vidieť z Mesiaca Zaujímavosti o Begicku

Takmer 100-percentne osvetlená diaľničná sieť,  jednou z mála stavieb vytvorených človekom, ktoré v noci vidieť tak ďaleko. Belgicko patrí medzi 10 krajín s najväčšou hustotou ciest a železníc, hoci spoločnosť TomTom zaraďuje Brusel na siedme miesto v rebríčku najpreťaženejších miest v Európe.

21. Mesto Spa v Belgicku je miestom, odkiaľ pochádza slovo „kúpele“.

Prvé moderné európske kúpele a kasíno „la Redoute“ boli v Spa otvorené v 18. storočí, hoci slávne pramene sa údajne používali na zdravotné a liečebné účely už v rímskych časoch.

22. Bežné strany euromincí navrhol Belgičan Zaujímavosti o Begicku

Návrh Belgičana Luca Luycxa bol vybraný ako víťaz súťaže Európskej únie o najlepší návrh. Skúste si všimnúť jeho spojené iniciály „LL“ na všetkých číselných stranách euromincí.

23. Belgicko má najviac víťazstiev na cyklistickej Tour de France zo všetkých krajín okrem Francúzska

 

Zaujímavosti o Begicku

Medzi slávnych belgických víťazov Tour patria Eddy Merckx a Philippe Thys. Merckx je jediným cyklistom, ktorý vyhral celkovú klasifikáciu, klasifikáciu na body a klasifikáciu kráľa hôr na tej istej Tour, a patrí medzi malú skupinu cyklistov, ktorí vyhrali Tour na prvý pokus.

24. Tomorrowland je najväčší festival elektronickej tanečnej hudby na svete

DJ Magazine ho vyhlásil za najlepší festival na svete a jeho kanál na youtube má viac ako päť miliónov odberateľov. Popri približne 15 pódiách a vyše 400 účinkujúcich je festival známy pôsobivým pódiovým dizajnom, vstupenky sa vypredávajú mesiace vopred a je vhodne situovaný neďaleko belgického mesta Boom.

25. Brusel hostil niektorých z najznámejších európskych exulantov

Po vyhostení z Francúzska napísal Karl Marx v roku 1848 v Bruseli spolu s Friedrichom Englesom Komunistický manifest a francúzsky spisovateľ Victor Hugo pracoval na Bídníkoch aj počas svojho exilového pobytu v Bruseli v roku 1851.

26. Zaujímavosti o Begicku Belgicko je svetovým rekordérom v počte hradov

Belgicko má viac hradov na kilometer ako ktorákoľvek iná krajina na svete.

27. Napoleonova snaha o ovládnutie Európy sa skončila v bitke pri Waterloo v Belgicku

Po dobytí veľkej časti kontinentálnej Európy na začiatku 19. storočia bol francúzsky vojvodca a cisár Napoleon Bonaparte v roku 1815 porazený spojeneckými silami, čím sa skončila napoleonská éra európskych dejín, napoleonské vojny a Napoleonova storočná vláda. Návštevníci si dnes na mieste môžu pozrieť Napoleonove a ďalšie vojnové artefakty.

28. Belgicko je rodiskom niektorých z najznámejších svetových identít

Vrátane: hercov Audrey Hepburnovej (rodená Edda van Heemstra Hepburn-Rustonová v Bruseli) a Jeana-Clauda van Damma; umelcov Jana Van Eycka, Petra Paula Rubensa a Reného Magritta; módnych návrhárov Liz Claiborneovej a Driesa Van Notena; skladateľa a speváka Jacquesa Brela; a spisovateľa Georgesa Simenona s jeho protagonistom inšpektorom Maigretom. Najlepšie MMO a MMORPG hry na PC v roku 2022

29. Belgicko vyrába čokoládu už takmer 400 rokov Zaujímavosti o Begicku 

 

Zaujímavosti o Begicku 

Prvé zmienky o výrobe čokolády v Belgicku pochádzajú z roku 1635. V súčasnosti Belgicko ročne vyrobí viac ako 173 000 ton čokolády a odhaduje sa, že v krajine je 2 000 čokoládovní.

30. Antverpy sú svetovým hlavným mestom diamantov Zaujímavosti o Begicku

Odhaduje sa, že jeho ročný obrat je viac ako 20 miliárd EUR, čo je približne trikrát viac ako u ďalšieho konkurenta (USA). S diamantmi sa tu obchoduje od roku 1447 a dnes sa v meste spracúva viac ako 80 % surových diamantov na svete a 50 % všetkých brúsených diamantov. Flámsky klenotník Lodewyk van Bercken sa zaslúžil o vynález prvého hruškového brúseného diamantu a leštiaceho kotúča (scaif), ktorý používa diamantový prach na brúsenie diamantov s cieľom dosiahnuť väčšiu presnosť a zložitejšie brúsenie. Jeho socha sa nachádza v blízkosti antverpskej diamantovej štvrte.

31. Belgicko je popredným svetovým vývozcom biliardových gúľ

Takmer 80 % svetových biliardových gúľ sa vyrába v Belgicku. Spoločnosť Saluc AC, založená v roku 1923, má vlastný chemický závod na výrobu fenolovej živice, ktorá dodáva guľám Aramith ich charakteristický lesklý, tvrdý povrch. 6 receptov na výrobu domacích vlasových kondicionérov pre každý typ vlasov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button