UŽITKOVÉ RASTLINYÚžitkové rastliny

Ako zasadiť orech

Ako zasadiť orech. Orech čierny je veľmi žiadaný. Zberači zbierajú ich plody od polovice leta do začiatku jesene, aby si vychutnali bohatú chuť ich orechov – ak sa im podarí poraziť miestnu divú zver. Patria tiež medzi najžiadanejšie tvrdé dreviny na výrobu nábytku a skríň. Dokonca aj ich šupky sa dajú použiť na výrobu jedinečných moridiel na drevo.

Orech čierny sa stále považuje za hojne rozšírený na celom Stredozápade, nie je však tak rozšírený ako kedysi, pretože sa ťaží na rezivo. Drevo čierneho orecha je žiadané pre svoju sýtu farbu, rozmerovú stálosť a odolnosť voči štiepaniu a skutočnosť, že sa v strede zriedka rozkladá. V skutočnosti je to pevnejšie drevo ako biely dub. Veľký orech alebo porast stromov môže priniesť slušnú úrodu.

Ak by ste chceli vysadiť vlašské orechy, je potrebné urobiť niekoľko úvah, ktoré vám zaručia úspech. Prečítajte si, ako vybrať ideálne miesto na výsadbu, vybrať životaschopné semená a zabezpečiť ich klíčivosť, aby ste úspešne vypestovali orech zo semien.

 

orech

 

Ako zasadiť avokádo

Rastliny v dažďovom pralese – 16 najzaujímavejších rastlín

Tipy na starostlivosť o vlasy: 6 spôsobov, ako zabrániť suchým, krehkým a nezvládnuteľným vlasom v zime

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

 

 

Ako zasadiť orech: Výber miesta 

Orechovce rastú najhojnejšie na brehoch potokov, pozdĺž vodných tokov, v dolinách, na otvorených poliach a na okrajoch lesov. Uprednostňujú plné slnko a hlbokú, vlhkú, bohatú a dobre odvodnenú pôdu. Rastú aj v pôde obsahujúcej íl alebo skalu, ale oveľa pomalšie ako semená vysadené v nezabezpečenej pôde. Okrem toho uprednostňujú pôdu s pH 6,0 až 6,5.

Keď nájdete miesto s ideálnymi podmienkami na pestovanie, ďalšou otázkou, ktorú musíte zvážiť, je, čo iné rastie v okolí. Korene orechov čiernych produkujú juglon, ktorý môže ovplyvniť ostatné rastliny rastúce v ich blízkosti. Medzi tieto rastliny patria borovice, zemiaky, paradajky, ostružiny, lucerna a jablone. Musíte nájsť miesto s ideálnymi podmienkami na pestovanie, kde orech nebude mať negatívny vplyv na susedné rastliny.

 

Ako zasadiť orech: Určenie životaschopnosti semien

Nie všetky semená vlašských orechov, ktoré ste nazbierali, budú životaschopné na vypestovanie stromu. Životaschopnosť a počet semien, ktoré treba zasadiť do jednej jamky, môžete určiť podľa nasledujúcich krokov:

  • Odstráňte šupky.
  • Umiestnite orechy do vedra s vodou.
  • Plávajúce orechy vyhoďte.
  • Orechy, ktoré klesli na dno, zachráňte.
  • Rozlúsknite malú vzorku orechov, ktoré vám zostali, aby ste zistili životaschopnosť. Životaschopné orechy majú biele, pevné vnútro; neživé semená majú béžové, scvrknuté jadrá, ktoré sú vodnaté alebo vydávajú nepríjemný zápach. Percento životaschopných semien vo vašej vzorke vám pomôže určiť, koľko semien musíte zasadiť do jednej jamky, aby ste si zabezpečili úspech.
  • Zistite, koľko semien treba zasadiť do jednej jamky. Ak bolo životaschopných 80 – 100 % semien, zasaďte 2 semená na jamku. Ak bolo životaschopných 60 – 80 % semien, vysaďte 3 semená na jamku. Ak bolo životaschopných 40-60 % semien, vysaďte 4 semená na jamku. Ak bolo životaschopných menej ako 40 %, vysaďte viac ako 5 semien na jamku.
  • Zabezpečenie klíčivosti semien orechov čiernych
    Predtým, ako semená vlašského orecha vyklíčia, musia byť vystavené nízkym teplotám a vlhku. To sa dá dosiahnuť tak, že sa orechy na jeseň zasadia vonku alebo sa počas zimy stratifikujú v interiéri.

 

ako zasadiť orech

 

Ako zasadiť orech:

1. Výsadba vonku

Semená orechov čiernych by sa mali na jeseň zasadiť do vlhkej pôdy približne 2 cm hlboko. Ak do jednej jamky vysádzate viac ako jedno semeno, rozmiestnite ich tak, aby sa nežiaduce semenáčiky dali neskôr ľahšie odstrániť.

2. Stratifikácia v interiéri

Stratifikujte semená vlašských orechov tak, že ich vložíte do vlhkej zmesi piesku a rašelinového machu a potom ich uložíte na chladné miesto. Môžete ich skladovať v chladničke v plastových nádobách alebo vrecúškach na uskladnenie potravín. Proces stratifikácie trvá 90 až 120 dní. Pravidelne kontrolujte, či semená nevyschli. Po stratifikácii ich môžete vybrať z chladničky a na jar zasadiť.

 

Starostlivosť o orech

Vlašské orechy rastú pomaly a sú krásnym spoločníkom pre život. Aromatické perovité listy, pekné mačičky, pôvabná koruna a chutná úroda robia z tohto stromu skutočne majestátny záhradný strom.

Na jeseň strom rodí tvrdé zelené šupky, ktoré uzatvárajú charakteristické zvrásnené jadro. Orech obyčajný alebo perzský pochádza zo západnej Ázie, do Británie sa dostal v 16. storočí a pestoval sa ako zdroj potravy, paliva a dreva.

VÝSADBA
Orechovce rastú v celej Británii a najradšej majú voľnú, úrodnú a vlhkosť zadržiavajúcu pôdu na čo najslnečnejšom mieste. Ťažká hlinitá alebo piesčitá pôda nie je ideálna. Vyhnite sa exponovaným miestam alebo mrazovým poliam, kde by silný vietor a neskoré mrazy mohli poškodiť kvety. Časom a v správnych podmienkach strom vyrastie do výšky so širokou korunou, preto by sa nemal vysádzať na miestach, kde by mohol byť stiesnený.

 

orech strom

 

Strom sa môže vysádzať v ktoromkoľvek ročnom období, pokiaľ nie je pôda zamrznutá, hoci stromy vysadené na jeseň a v zime sa často najlepšie udomácňujú. Odstráňte mach zo základne rastliny, vykopajte jamu o niečo hlbšiu ako koreňový bal a dvakrát širšiu. Zasypte ju trochou rašeliny a kostnej múčky alebo kompostu. Koreň umiestnite do jamy a zasypte, pričom pôdu dobre spevnite. Dobre zalejte. Mulčovanie okolo základne stromu drevnou štiepkou alebo pilinami pomôže pôde zadržiavať vlhkosť a odradí burinu.

Počas prvých niekoľkých sezón je vhodné zabezpečiť pevný kolík, ktorý podoprie zakladajúci sa kmeň a podporí silný rast koreňov.

ZAVLAŽOVANIE
Založené orechy majú rozsiahly koreňový systém, a preto ich netreba často zalievať, ale počas prvých niekoľkých sezón by sa mal strom pravidelne a hĺbkovo polievať počas horúcich a suchých letných období.

VÝŽIVA
Začiatkom jari môžete podporiť zdravý rast kvalitným mulčovaním alebo hnojivom bohatým na dusík.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button