DizajnRADY DO DOMÁCNOSTI

Pokládka vinylovej podlahy: Ako na to?

Pokládka vinylovej podlahy: Ako na to? Vinylové podlahy sú v súčasnosti jedným z najpopulárnejších typov podláh. Vynikajú svojou odolnosťou voči vlhkosti, poškriabaniu a opotrebeniu, čo ich robí ideálnou voľbou pre domácnosti s deťmi alebo domácimi zvieratami.

 

Pokládka vinylovej podlahy

Pokládka vinylovej podlahy

 

Okrem toho sú vinylové podlahy aj relatívne ľahké na údržbu a môžu byť veľmi esteticky príjemné. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa správne pokláda vinylová podlaha, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok.

 

Príprava podkladu

 

Pred pokládkou novej podlahy je veľmi dôležité pripraviť podklad. Ak podklad nie je dostatočne vyrovnaný, môže to viesť k deformácii alebo dokonca k poškodeniu podlahy. Preto je potrebné odstrániť všetky nerovnosti, napraviť prípadné poškodenia a zabezpečiť dostatočnú pevnosť podkladu.

 

Ak sa jedná o betónový podklad, je potrebné odstrániť všetky nečistoty, prach a olejové škvrny. V prípade, že je podklad veľmi nerovný, je možné použiť samonivelačnú hmotu, ktorá vyrovná povrch. Na drevovláknitých alebo drevených podkladoch je dôležité zabezpečiť, aby podlaha bola pevná a bez pohybu. Ak je podlaha nestabilná, môže to viesť k deformácii a praskaniu vinylovej podlahy. V tomto prípade môžete použiť OSB dosky ako podklad.

 

Po vyrovnaní a vyčistení podkladu, je potrebné zmerať miestnosť a vypočítať potrebné množstvo vinylovej podlahy. Pri kúpe vinylovej podlahy je tiež dôležité zabezpečiť, aby bolo dostatočne kvalitné a aby malo dostatočnú hrúbku.

 

Ak máte v pláne položiť vinylovú podlahu na starú podlahu, môžete ju položiť priamo na ňu. V tomto prípade je však potrebné zabezpečiť, aby bola stará podlaha dostatočne pevná a bez pohybu.

 

Pokládka vinylovej podlahy

Pokládka vinylovej podlahy

Pred samotnou pokládkou vinylovej podlahy, je dôležité nechať ju aklimatizovať v miestnosti, kde bude pokládaná. To znamená, že ju treba nechať ležať vo vozni alebo v miestnosti, kde bude pokládaná, aspoň na 24 hodín. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že sa podlaha prispôsobí teplote a vlhkosti miestnosti a zabráni sa deformácii.

 

Pred samotnou pokládkou môžete na podklad položiť podkladovú fóliu, ktorá zlepší akustiku a zabezpečí lepšiu tepelnú izoláciu. Potom môžete začať s pokládkou vinylovej podlahy.

 

V prvom rade je potrebné položiť prvý rad vinylovej podlahy. Je dôležité zabezpečiť, aby bol prvý rad rovný a paralelný s najväčšou stenou miestnosti. Ak je prvý rad šikmý alebo krivý, celá podlaha bude vyzerať nepravidelne. Preto je dobré použiť laserový level alebo vodováhu, ktoré vám pomôžu zabezpečiť rovnosť prvých dosiek.

 

Keď je prvý rad vinylovej podlahy položený, môžete pokračovať s pokládkou ďalších radov. Vinylové dosky sa zvyčajne pokladajú na seba pomocou klikacích spojov a môžu byť poskladané v rade alebo vo vzore. Je dôležité, aby boli dosky pevne poskladané a aby sa medzi nimi nevyskytovali medzery alebo zbytočné prekryvy.

 

Pri pokládke vinylovej podlahy je tiež potrebné dbať na to, aby sa medzi podlahou a stenami nevyskytovala medzera, pretože by to mohlo viesť k vnikaniu vlhkosti a nečistôt pod podlahu. Preto je dôležité použiť dilatačné lišty, ktoré zabezpečia dostatočný priestor pre pohyb podlahy.

 

Po dokončení pokládky je potrebné odstrániť všetky zvyšky podlahy, ktoré zostali na povrchu. Potom môžete nainštalovať prahy a lišty, ktoré zabezpečia dokonalý prechod medzi podlahou a stenami. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Údržba vinylovej podlahy

 

Vinylové podlahy sú relatívne ľahké na údržbu. Stačí ich pravidelne zametať alebo vysávať a občas ich pretrieť vlhkou handrou. Na odstránenie škvŕn môžete použiť mierne čistiace prostriedky alebo špeciálne čistiace prostriedky určené pre vinylové podlahy.

 

Ak sa na podlahu dostane nejaká škvrna, je dôležité ju čo najskôr odstrániť, aby sa nevsákla do podlahy. Pri čistení je potrebné používať iba mäkké handry alebo kefy, aby sa na podlahe nevytvorili poškriabania. Je tiež dôležité zabezpečiť, aby podlaha nebola vystavená príliš veľkej vlhkosti, pretože to by mohlo viesť k deformácii alebo znehodnoteniu podlahy.

 

Vinylové podlahy sú relatívne odolné voči poškriabaniu a opotrebeniu, ale aj napriek tomu sa môžu po niekoľkých rokoch používania začať opotrebovať. V takom prípade môžete použiť špeciálne náterové hmoty, ktoré obnovia povrch podlahy a zlepšia jej vzhľad.

 

Zhrnutie

Zhrnutie

Pokládka vinylovej podlahy môže byť pre niektorých ľudí náročná, ale s dostatočným plánovaním a správnym postupom je to úloha, ktorá sa dá zvládnuť aj bez pomoci odborníka. Je dôležité zabezpečiť dostatočnú prípravu podkladu a dbať na to, aby bola podlaha rovná a bez pohybu. Ako trénovať pamäť: 10 účinných spôsobov

 

Vinylové podlahy sú relatívne ľahké na údržbu, ale je dôležité dbať na to, aby neboli vystavené príliš veľkej vlhkosti a aby boli čistené iba mäkkými handrami alebo kefami. Ak sa podlaha začne po niekoľkých rokoch opotrebovávať, existujú špeciálne náterové hmoty, ktoré obnovia jej povrch a zlepšia jej vzhľad.

 

Vinylové podlahy sú skvelou voľbou pre každú domácnosť, ktorá hľadá odolnú, ľahko udržiavateľnú a esteticky príjemnú podlahu. S dostatočným plánovaním a správnym postupom môžete vinylovú podlahu pokladať sami a ušetriť tak peniaze za odbornú prácu.

Výber podlahy

Výber podlahy

Pri výbere vinylovej podlahy si treba zabezpečiť dostatočne kvalitný materiál, ktorý bude mať dostatočnú hrúbku a bude odolný voči poškriabaniu a opotrebeniu. Pri pokládke je dôležité zabezpečiť, aby bola podlaha rovná a bez pohybu a aby sa medzi podlahou a stenami nevyskytovala medzera.

 

Ak plánujete pokládanie vinylovej podlahy, odporúčame vám získať si dostatočné množstvo informácií a využiť tipy a triky od odborníkov. Pokládka vinylovej podlahy môže byť náročná, ale s dostatočnou prípravou a správnym postupom môžete dosiahnuť skvelé výsledky a zabezpečiť si krásnu a odolnú podlahu na mnoho rokov.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button