DizajnVŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

10 najnovších inovácií, ktoré môžu v blízkej budúcnosti uľahčiť a zlepšiť náš život

Všetci si predstavujeme budúcnosť plnú šťastia a pohodlia. Keď sa pozrieme na históriu, nie je ťažké uhádnuť, že budúcnosť bude pre ľudí určite príjemnejšia. Predpokladajme však, že naša budúcnosť bude lepšia a inovácie, ktoré sme do tohto zoznamu zahrnuli, by mohli byť pri tom užitočné. Poďme sa teda dostať na zoznam 10 najnovších inovácií, ktoré môžu v blízkej budúcnosti uľahčiť a zlepšiť náš život.

10. Agilné roboty

Agilné roboty


Vedci nedávno vytvorili stroje, ktoré majú schopnosť vyrovnať sa, chodiť a behať v drsnom a nerovnom teréne, vďaka čomu sú oveľa užitočnejšie pri navigácii v ľudskom prostredí.

Po celé desaťročia ľudia čakajú na príchod robotov do našich životov. Niet pochýb o tom, že v blízkej budúcnosti budú roboti našimi priateľmi, domácimi miláčikmi, pomocníkmi a dokonca aj životnými partnermi. Vývoj agilných robotov je jedným z krokov k tejto budúcnosti.

9. Neuromorfné čipy

Neuromorfné čipy


Poznáte náš mozog najmodernejší stroj na spracovanie v celom známom vesmíre. Ľudský mozog je schopný spracovávať informácie rýchlosťou svetla bez toho, aby spotreboval veľa energie. Neuromorfické inžinierstvo je pokus napodobniť fungovanie nášho mozgu rýchlo a veľmi efektívne. Pomohlo by nám to vytvoriť veľmi rýchle a super efektívne procesory, ktoré sa dajú použiť v smartfónoch, počítačoch a prípadne robotoch.

 

8. Organické radikálne batérie

Organické radikálne batérie


V dnešnej dobe sú smartphony našimi najväčšími priateľmi a každým ďalším rokom sa stávajú stále silnejšími. Nevýhodou týchto výkonných elektronických strojov je výdrž batérie, ktorá sa v priebehu budúceho vývoja zdá byť kratšia. Vojnove filmy

Organický radikálový akumulátor (ORB) prichádza tento problém riešiť. Tieto batérie sú relatívne novým typom batérií, ktoré boli prvýkrát vyvinuté v roku 2005. Tento typ batérií nie je spotrebiteľovi bežne k dispozícii, ich vývoj sa však blíži k praktickému použitiu. ORB sú potenciálne šetrnejšie k životnému prostrediu ako konvenčné kovové batérie, čo je veľké plus. Používajú organické radikálové polyméry, ktoré sú flexibilnými plastmi, namiesto kovov na zabezpečenie elektrickej energie. ORB sú považované za vysoko výkonnú alternatívu k súčasnej Li-ion batérii.

 

7. Hyperloopové vlaky

Hyperloopové vlaky


Myšlienka tohto druhu vlakov existuje už desaťročia. Až keď sa Elon Musk rozhodol túto myšlienku premeniť na skutočnosť. Hyperloop je navrhovaný spôsob osobnej a nákladnej dopravy, ktorý poháňa vozidlo podobné teliesku pod vákuovou trubicou pri leteckých rýchlostiach. Lusky sa zrýchľujú na cestovnú rýchlosť pomocou lineárneho elektrického motora a kĺzajú nad ich dráhou pomocou pasívnej magnetickej levitácie alebo vzduchových ložísk. Rúry môžu ísť nad zemou na stĺpoch alebo v podzemí, čím eliminujú nebezpečenstvo prechodu cez stupne. Dúfame, že systém bude vysoko energeticky efektívny, tichý a autonómny. Očakáva sa, že sa budú pohybovať rýchlosťou viac ako 1 000 km / h.

 

6. Telefóny bez rámu

Telefóny bez rámu


Výrobcovia smartfónov sa už mnoho rokov snažia vyrábať telefóny bez rámu. Až od uvedenia Xioami MiMix na trh svet zahliadol do budúcich telefónov. O Samsungu sa tiež hovorí, že sleduje šľapaje Xiaomi a pravdepodobne urobí ďalšie smartfóny série Galaxy S bez rámu bez asi 95 percent pomeru obrazovky k telu, zvyšných 5 percent je potrebných pre prednú kameru. Táto inovácia má určite svetlú budúcnosť a zdá sa, že naše smartfóny smerujú do budúcnosti, keď sa budú všetky displeje neustále zobrazovať, čo ešte viac pohltí zážitok.

 

5. Vertikálne poľnohospodárstvo

Vertikálne poľnohospodárstvo


Očakáva sa, že do roku 2050 dosiahne ľudská populácia 9 miliárd ľudí a asi 80 percent ľudí bude žiť v mestách. Nadmerná populácia túto planétu určite poškodí mnohými spôsobmi, pokiaľ nenájdeme spôsob, ako ju zachrániť.

Jedna vec, ktorú každý človek potrebuje, aby zostala nažive (okrem kyslíka a vody), je jedlo. Aby sme mohli hospodáriť s potravinami, potrebujeme pôdu a možno nebudeme chcieť viac poškodzovať materskú zem vysekaním lesov. Veľkou výzvou je poskytnúť kvalitné jedlo 9 miliardám ľudí. Tento problém sa však dá vyriešiť touto inováciou.

Vertikálne poľnohospodárstvo je prax výroby potravín vo zvislých vrstvách, ako je napríklad mrakodrap, použitý sklad alebo prepravný kontajner. Moderné myšlienky vertikálneho poľnohospodárstva využívajú techniky poľnohospodárstva v interiéroch a technológiu poľnohospodárstva v kontrolovanom prostredí (CEA), kde je možné kontrolovať všetky environmentálne faktory. Vertikálne poľnohospodárstvo zaberie menej miesta a na rovnakom množstve pôdy môže produkovať asi 1000-krát viac potravín.

 

4. Headsety pre virtuálnu realitu

Headsety pre virtuálnu realitu
Myšlienka virtuálnej reality síce nie je nič nové, ale rok 2016 sa označuje ako rok, keď virtuálna realita zaznamenala určitú rýchlosť vo vývoji. Zatiaľ sa zameriava predovšetkým na hráčov, ktorí nie sú zlí. VR je najvhodnejšia na hranie hier. Podobne ako väčšina položiek v tomto zozname, aj toto vyžaduje veľa vylepšení a rieši niekoľko problémov, aby ich konečne mohol použiť veľký počet ľudí na celom svete. Ale táto technológia má určite svetlú budúcnosť, tak jasnú, že to môže spôsobiť problémy vašim očiam.

 

3. Vyrábané domy

Vyrábané domy


Rok 2007 bol rokom, v ktorom ľudská populácia žijúca v mestských oblastiach presiahla počet obyvateľov žijúcich vo vidieckych oblastiach. Viac ľudí žijúcich v mestách znamená viac priestoru na život, a teda vyššie ceny v štáte, ktoré môžu zničiť chrbticu študentov, ktorí sa presťahovali do miest za štúdiom.

Vyrábané bývanie sa snaží tento problém vyriešiť presne. Vyrábajú sa vo veľkom továrni a potom sa inštalujú na mieste. Pretože sa vyrábajú vo veľkých množstvách s presne rovnakým interiérom a dizajnom, dajú sa ľahko vyrobiť a ich výroba si vyžaduje menej peňazí, čím znižujú náklady.

 

2. Autá s vlastným riadením

Autá s vlastným riadením


Autá s vlastným autopilotom sú pravdepodobne najočakávanejšou technológiou na svete. Každý rok zomrú pri nehodách milióny ľudí a väčšina z nich je spôsobená pod vplyvom alkoholu a drog. Autá s vlastným riadením však vyliečia chorobu nazývanú nedbanlivosť.
Napriek všetkému dobrotu, táto technológia sa ešte stále vyvíja a vyžaduje pevné vylepšenia, aby bola trochu revolučná. Nedávno pri testovaní narazilo vozidlo bez vodiča spoločnosti Google do autobusu. Táto technológia sa preto musí naučiť a robiť čo najlepšie možné rozhodnutia v čase potreby.

 

1. 3D tlač

3D tlač
3D tlač je priekopnícka technológia, ktorá sa zdá, že má neobmedzený potenciál. V súčasnosti ju lekári používajú na vytvorenie replík vnútorných orgánov pacientov, ako je srdce, a na precvičenie operácie ešte pred samotným chirurgickým zákrokom, pričom nezostáva žiadny priestor pre chyby. Okrem nemocníc má potenciál revolúciu vo svete. Predstavte si budúcnosť, keď si môžete doma vytlačiť akýkoľvek produkt, ktorý vyrobíte.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button