SPOLOČENSKÉ HRYZaujímavosti

Poker pravidlá – Poker od začiatku

Poker pravidlá – Poker od začiatku. Už v 16. storočí hrali Nemci blafovaciu hru s názvom „Pochen“. Neskôr sa z nej vyvinula francúzska verzia s názvom „Poque“, ktorá sa nakoniec dostala do New Orleans a hrala sa na riečnych lodiach, ktoré sa plavili po Mississippi.

 

Poker pravidlá

 

Poker pravidlá

 

V 30. rokoch 19. storočia sa hra ďalej zdokonalila a stala sa známou ako poker. Počas občianskej vojny pribudlo kľúčové pravidlo o ťahaní kariet s cieľom vylepšiť svoje karty. Približne v tom istom čase sa objavila aj jeho variácia – Stud Poker. Existujú stovky verzií pokru a hra sa hrá nielen v súkromných domoch, ale aj v nespočetných pokerových herniach v známych kasínach. Poker sa môže hrať spoločensky za drobné alebo zápalky, alebo profesionálne za tisíce dolárov.

 

V pokeri je veľa šťastia, ale hra si vyžaduje aj neuveriteľne veľkú zručnosť a každý hráč je pánom svojho osudu.

 

BALÍK – Poker počet kariet

 

BALÍK - Poker počet kariet

Používa sa štandardný balík 52 kariet, niekedy s jedným alebo dvoma žolíkmi. Poker je hra s jedným balíčkom, ale dnes sa prakticky vo všetkých hrách, ktoré sa hrajú v kluboch a medzi najlepšími hráčmi, používajú dva balíčky kontrastných farieb, aby sa hra urýchlila. Poker počet kariet. Kým sa rozdáva jeden balíček, druhý sa mieša a pripravuje na ďalšie rozdávanie. Postup pri dvoch balíčkoch je nasledovný: Kým prebieha rozdávanie, predchádzajúci rozdávajúci zhromaždí všetky karty z balíčka, ktorý rozdal, zamieša ich a položí na ľavú stranu. Keď je čas na ďalšie rozdávanie, zamiešaný balíček sa odovzdá ďalšiemu rozdávajúcemu. V mnohých hrách, v ktorých sa používajú dva balíčky, rozdeľuje balíček namiesto pravej ruky rozdávajúceho jeho ľavý súper.

 

V klubovej hre je zvykom často vymieňať karty a umožniť každému hráčovi, aby si vyžiadal nové karty, kedykoľvek si to želá. Pri zavedení nových kariet sa vymenia oba balíčky a pečať a celofánový obal na nových balíčkoch by sa mali rozbiť pred očami všetkých hráčov.

 

HODNOTY KARIET/HODNOTENIE

Hoci sa poker hrá v nespočetných formách, hráč, ktorý rozumie hodnotám pokerových kariet a princípom stávkovania, môže bez problémov hrať akýkoľvek typ pokeru. S výnimkou niekoľkých verzií hry pozostáva pokerový list z piatich kariet. Rôzne kombinácie pokerových listov majú poradie od piatich rovnakých kariet (najvyššia hodnota) až po žiadny pár alebo nič (najnižšia hodnota):

 

Je to najvyššia možná kombinácia a môže sa vyskytnúť len v hrách, v ktorých je aspoň jedna karta divoká, napríklad žolík, dvaja jednookí valasi alebo štyri dvojky. Príkladom piatich rovnakých kariet sú štyri desiatky a jedna divoká karta alebo dve dámy a tri divoké karty.

 

Poker 

 

 

  • Straight Flush – Ide o najvyšší možný list, keď sa používa iba štandardný balík a nie sú v ňom žiadne divoké karty. Postupka pozostáva z piatich kariet rovnakej farby za sebou, napríklad 10, 9, 8, 7, 6 srdcových kariet. Najvyššia postupka je A, K, Q, J a 10 jednej farby a táto kombinácia má špeciálny názov: kráľovská postupka alebo kráľovská postupka. Šanca, že vám padne táto kombinácia, je 1 ku takmer 650 000.
  • Štvorica – je ďalšou najvyššou kombináciou a nachádza sa hneď pod postupkou. Príkladom sú štyri esá alebo štyri trojky. Nezáleží na tom, aká je piata, nezhodná karta.
  • Full House – Tento pestrý list tvoria tri karty jednej hodnoty a dve karty inej hodnoty, napríklad tri osmičky a dve štvorky alebo tri esá a dve šestky.
  • Flush – Päť kariet rovnakej farby, ale nie všetky za sebou, je flush. Príkladom sú Q, 10, 7, 6 a 2 trefy.
  • Postupka – Päť kariet za sebou, ale nie všetky v rovnakej farbe, je postupka. Príkladom sú 9♥, 8♣, 7♠, 6♦, 5♥.
  • Trojica – Táto kombinácia obsahuje tri karty rovnakej hodnoty a ďalšie dve karty, každú inej hodnoty, napríklad tri valce, sedmičku a štvorku.

 

Možnosti

 

  • Dva páry – Táto kombinácia obsahuje pár jednej hodnoty a ďalší pár inej hodnoty plus akúkoľvek piatu kartu inej hodnoty, napríklad Q, Q, 7, 7, 4.
  • Jeden pár – Táto častá kombinácia obsahuje len jeden pár, pričom ostatné tri karty majú rôznu hodnotu. Príkladom je 10, 10, K, 4, 3.
  • Žiadny pár – Táto veľmi častá kombinácia neobsahuje „nič“. Žiadna z piatich kariet sa nespáruje, ani všetkých päť kariet nemá rovnakú farbu alebo nasledujúcu hodnotu. Ak viac ako jeden hráč nemá žiadny pár, sú listy hodnotené podľa najvyššej karty, ktorú každý list obsahuje, takže list s esom porazí list s kráľom atď.
  • Poker kombinácie – všetko čo by ste mali vedieť

Dva listy, ktoré sú rovnaké, karta po karte, sú vyrovnané, pretože farby nemajú v pokri relatívnu hodnotu. V takom prípade si hráči s nerozhodným výsledkom rozdelia bank. Poker pravidlá. Všimnite si, že ak dva listy obsahujú rovnaký vysoký pár, potom poradie nasledujúcej karty v listoch rozhoduje o tom, ktorý z nich vyhrá. Napríklad: 9, 9, 7, 4, 2 poráža 9, 9, 5, 3, 2. Podobne by o poradí dvoch listov, ktoré obsahujú rovnaké páry, rozhodla piata karta. Napríklad: Q, Q, 6, 6, J porazí Q, Q, 6, 6, 10.

 

STÁVKOVANIE – Poker pravidla rozdávanie

 

STÁVKOVANIE - Poker pravidla rozdávanie

Poker pravidla rozdávanie. Stávky sú kľúčom k poker, pretože hra je v podstate hrou o správu žetónov.

V priebehu každého rozdania v pokri sa uskutoční jeden alebo viac intervalov stávkovania, v ktorých majú hráči možnosť vsadiť na svoje karty. Minimalizácia strát pri zlých rozdaniach a maximalizácia výhier pri dobrých rozdaniach je základnou zručnosťou, ktorú Poker vyžaduje.

 

Ešte pred rozdaním kariet môžu pravidlá hranej hry Poker vyžadovať, aby každý hráč vložil do banku na začiatok počiatočný vklad, nazývaný „ante“, vo výške jedného alebo viacerých žetónov.

 

Každý stávkový interval alebo kolo začína vtedy, keď hráč v poradí vkladá jeden alebo viac žetónov. Každý hráč po ľavici musí túto stávku buď „dorovnať“ tým, že vloží do banku rovnaký počet žetónov, alebo „zvýšiť“, čo znamená, že hráč vloží viac žetónov, než je potrebné na dorovnanie, alebo „zahodiť“ („fold“), čo znamená, že hráč nevloží do banku žiadne žetóny, zahodí svoju ruku a je mimo stávkovania až do ďalšieho rozdania.

 

Keď hráč zahodí, stráca všetky žetóny, ktoré do banku vložil. Pokiaľ hráč nie je ochotný vložiť do banku aspoň toľko žetónov ako ktorýkoľvek predchádzajúci hráč, musí vypadnúť. Ako hrať poker – 10 tipov ako hrať

 

Stávkový interval

 

Stávkový interval sa končí, keď sú stávky vyrovnané – to znamená, že každý hráč buď vložil presne toľko žetónov ako jeho predchodcovia, alebo vypadol. Pri každom pokrovom rozdaní sú zvyčajne dva alebo viac stávkových intervalov. Po poslednom intervale nasleduje „showdown“, čo znamená, že každý hráč, ktorý zostal, ukáže svoje karty lícom nahor na stole. Najlepší pokerový list potom získa bank.

 

Ak hráč vsadí alebo zvýši stávku, ktorú žiadny iný hráč nezaplatí, vyhrá bank bez toho, aby ukázal svoje karty. V pokeri je teda prítomný prvok blafovania a najlepšia kombinácia kariet nemusí vždy vyhrať bank! Blafovanie je jedným z hlavných dôvodov, prečo je poker taký populárny.

 

Ak chce hráč zostať v hre bez stávky, „checkne“. To v podstate znamená, že hráč uzatvára „stávku na nič“. Hráč môže checknúť za predpokladu, že nikto pred ním v danom stávkovom intervale nevykonal stávku. Ak iný hráč vsadil, nemôže checknúť, ale musí stávku aspoň dorovnať alebo sa vzdať. Hráč, ktorý kontroluje, môže zvýšiť stávku, ktorú zvýšil iný hráč. Tento postup sa nazýva „sandbagging“, ktorý je povolený, pokiaľ nebolo vopred rozhodnuté, že tento postup je zakázaný. Ak počas kola hry všetci hráči checknú, stávkový interval sa skončí a všetci hráči, ktorí sú ešte v banku, zostávajú v hre.

 

V každom stávkovom kole je podľa pravidiel hry jeden hráč určený ako prvý stávkar. Ťah na stávku sa vždy posúva doľava, od hráča k hráčovi, a nikto nesmie checknúť, vsadiť, alebo dokonca zahodiť, okrem prípadov, keď je na rade. Poker pravidlá.

 

VEDIEŤ, KEDY STAVIŤ

Poradie pokerových kombinácií je založené na matematike. Čím menšia je pravdepodobnosť, že hráč dostane určitú kombináciu, tým vyššie sa nachádza a tým je pravdepodobnejšie, že vyhrá bank. Napríklad hráč by nemal očakávať, že dostane postupku viac ako raz za 65 000 rozdaní, ale môže očakávať, že dostane dva páry približne raz za 21 rozdaní.

 

Pokiaľ hráč neplánuje blafovať, nemal by podávať stávku bez toho, aby mal v ruke list, o ktorom si myslí, že môže byť najlepší. Žiadny hráč pokru nemôže staviť inteligentne, ak nevie, čo je dobrý list, spravodlivý list a zlý list. Tabuľka rôznych pokerových kombinácií a počet kombinácií každej z nich v balíčku kariet je k dispozícii.

 

KITTY

Na základe jednomyseľnej alebo väčšinovej dohody môžu hráči vytvoriť špeciálny fond nazývaný „kitty“. Zvyčajne sa kitty vytvára tak, že sa z každého banku, v ktorom je viac ako jedno navýšenie, „odkrojí“ (vezme) jeden žetón s nízkou nominálnou hodnotou. Kitty patrí všetkým hráčom rovnako a používa sa na zaplatenie nových balíčkov kariet alebo na jedlo a nápoje. Žetóny, ktoré zostanú v balíčku po skončení hry, sa rozdelia rovnakým dielom medzi hráčov, ktorí sú ešte v hre. Na rozdiel od pravidiel v niektorých iných hrách, ako je napríklad Pinochle, keď hráč opustí hru Poker pred jej koncom, nemá nárok vziať si svoj podiel žetónov, ktoré tvorili časť balíčka.

 

ŽETÓNY

Poker sa takmer vždy hrá s pokerovými žetónmi. Pri hre so siedmimi alebo viacerými hráčmi by mala byť k dispozícii zásoba aspoň 200 žetónov. Zvyčajne je biely žetón (alebo žetón najsvetlejšej farby) jednotkou alebo žetónom s najnižšou hodnotou, ktorý má hodnotu, aká je minimálna stávka ante alebo stávka; červený žetón (alebo iný farebný žetón) má hodnotu piatich bielych a modrý žetón (alebo iný tmavý žetón) má hodnotu 10, 20 alebo 25 bielych alebo dvoch, štyroch alebo piatich červených. Na začiatku hry si každý hráč „kúpi“ určitý počet žetónov. Všetci hráči si zvyčajne kupujú rovnakú sumu.

 

BANKER – Poker pravidlá

Jeden hráč by mal byť určený ako bankár, ktorý vedie zásobu žetónov a zaznamenáva, koľko ich bolo vydaných každému hráčovi alebo koľko peňazí hráč zaplatil za svoje žetóny. Hráči by medzi sebou nemali vykonávať žiadne súkromné transakcie ani výmeny; hráč s prebytkom žetónov ich môže vrátiť bankárovi a získať za ne kredit alebo hotovosť, zatiaľ čo hráč, ktorý chce viac žetónov, by ich mal získať len od bankára.

 

LIMITY STÁVOK

Existujú rôzne spôsoby stanovenia stávkového limitu. Určitý limit je nevyhnutný, inak by hráč s oveľa väčším objemom peňazí mal alebo by bol vnímaný ako hráč s nespravodlivou výhodou. Raz stanovený limit by mal byť nemenný počas celej hry, pokiaľ sa hráči jednomyseľne nedohodnú na zmene stávok. Nasledujú niektoré populárne systémy limitov:

 

FIXNÝ LIMIT – Poker pravidlá

Nikto nesmie staviť alebo zvýšiť stávku o viac ako stanovený počet žetónov, napríklad o dva, päť alebo 10. Zvyčajne sa tento limit mení podľa fázy hry: Ak je v Draw Poker limit päť pred žrebovaním, po žrebovaní to môže byť desať. Ak je v Stud pokeri limit päť v prvých štyroch stávkových intervaloch, v poslednom stávkovom intervale je to desať (a často desať, kedykoľvek má hráč pár alebo lepší).

 

LIMIT POTU

Každá stávka alebo zvýšenie je obmedzené počtom žetónov v banku v danom okamihu. To znamená, že hráč, ktorý zvyšuje stávku, môže do banku započítať počet žetónov potrebných na dorovnanie. Ak je v banku šesť žetónov a je podaná stávka vo výške štyroch žetónov, celkový počet žetónov je 10; na to, aby ďalší hráč dorovnal, sú potrebné štyri žetóny, čo je 14; a hráč potom môže zvýšiť o 14 žetónov. Ale aj keď sa hrá na limit banku, mal by byť stanovený nejaký maximálny limit, napríklad 50 žetónov.

 

STOLNÉ STÁVKY – Ako sa naučiť hrať poker

 

STOLNÉ STÁVKY - Ako sa naučiť hrať poker

Limitom pre každého hráča je počet žetónov, ktoré má hráč pred sebou. Ako sa naučiť hrať poker? Ak má hráč iba 10 žetónov, nesmie staviť viac ako 10 a môže dorovnať stávku ktoréhokoľvek iného hráča v tomto rozsahu. Pri stolových stávkach nesmie žiadny hráč vybrať žetóny zo stola ani vrátiť žetóny bankárovi, kým neopustí hru. Hráč si môže pridať na svoj stack, ale len medzi práve ukončeným rozdaním a začiatkom nasledujúceho rozdania.

 

WHANGDOODLES ALEBO ROODLES

V hre s pevným limitom je často dohodnuté, že po každom veľmi dobrom rozdaní – napríklad full house alebo lepšom – sa uskutoční jedno rozdanie každého hráča jackpotov, pri ktorom každý zdvojnásobí vklad a stávkový limit sa zdvojnásobí aj pre tieto rozdania.

 

POVERTY POKER – Poker pravidlá

Maximálny počet žetónov, ktoré môže hráč prehrať, je obmedzený. Každý si na začiatku vyberie jeden zásobník; ak ho stratí, bankár mu vydá ďalší bez toho, aby si zaň účtoval poplatok, a v mnohých prípadoch môže hráč pred vypadnutím z hry získať ešte tretí zásobník zadarmo. (Počet bezplatných balíčkov by mal byť obmedzený, aby bol hráč motivovaný hrať opatrne.)

BEZ LIMITU

V týchto reláciách je „sky’s the limit“, ale takéto hry sa dnes hrajú len zriedka.

LIMITY NA NAVÝŠENIA

Takmer vo všetkých hrách, ktoré sa dnes hrajú, existuje limit na počet zdvihov v každom stávkovom intervale a tento limit je vždy tri zdvihy.

DRAW & STUD POKER – 5 kartový poker pravidla

 

DRAW & STUD POKER - 5 kartový poker pravidla

Hráči by sa mali najprv rozhodnúť, akú formu pokru budú hrať.

Hlavnými formami pokeru sú Draw Poker a Stud Poker. 5 kartový poker pravidla. Pri Draw pokri sú všetky karty rozdané hráčom lícom nadol. Pri Stud pokeri sa niektoré karty v priebehu stávkovania vykladajú lícom nahor, takže všetci ostatní hráči vidia časť kariet každého hráča.

 

Pokiaľ hostiteľ alebo pravidlá klubu už hru neurčili, mali by sa hráči najprv rozhodnúť, akú formu pokru budú hrať. Ich rozhodnutie by mali ovplyvniť dva faktory: počet hráčov a to, či sú v skupine len skúsení hráči alebo aj neskúsení. Odporúča sa zvoliť nasledujúce možnosti:

 

  • 2, 3 alebo 4 hráči: Stud Poker v akejkoľvek forme. Pri takom malom počte hráčov hrajú Draw Poker zvyčajne len veľmi skúsení hráči, ktorí často používajú vyradený balíček, teda balíček s odstránenými kartami, ako sú všetky dvojky a trojky.
  • 5-8 hráčov: V tomto prípade sa môže hrať akákoľvek forma pokru, buď Draw, alebo Stud.
  • 9 alebo 10 hráčov: Päťkartový poker Stud
  • Viac ako 10 hráčov: V tejto hre sa rozdáva menej ako päť kariet, napríklad Three-Card Monte alebo Spit-in-the-Ocean. Všetky varianty pokeru sú popísané ďalej v tejto kapitole. Ďalšou alternatívou pri takomto počte hráčov je jednoducho vytvoriť dva stoly a zorganizovať dve samostatné hry.

 

VOĽBA KRUPIÉRA – Klasický poker pravidla

 

VOĽBA KRUPIÉRA - Klasický poker pravidla

Keď je pokerová relácia Dealer’s Choice, každý dealer má privilégium určiť formu pokeru, ktorá sa bude hrať, a určiť stávku ante, divoké karty (ak existujú) a maximálny limit žetónov, ktoré sa môžu vsadiť počas každého kola. Dealer však nesmie od jedného hráča vyžadovať, aby vkladal viac ako iný hráč. Klasický poker pravidla. Ak je zvolená hra ako Jackpots a nikto neotvorí stávku, ten istý krupiér rozdáva znova a všetci opäť platia ante.

 

DIVOKÉ KARTY – Poker pravidlá

Hoci väčšina pokerových puristov sa rozhodne hrať bez divokých kariet. V mnohých hrách, najmä v Dealer’s Choice, môžu byť rôzne karty označené ako divoké. Držiteľ určí, že divoká karta je karta ľubovoľnej hodnoty alebo farby. Napríklad piata dáma alebo karta potrebná na kombináciu s ostatnými štyrmi kartami v hráčovej ruke, aby sa vytvorila postupka alebo farba. Divoké karty v pokrovej hre zvyšujú rozmanitosť a samozrejme výrazne zvyšujú šance na získanie vzácnej kombinácie. Ako je full house alebo postupka. Obvyklé možnosti divokých kariet sú nasledovné:

 

JOKER
Všimnite si, že väčšina balíčkov kariet obsahuje dva žolíky na použitie v hrách, ako je napríklad Canasta. Hráči pokru čoraz častejšie pridávajú jeden alebo oba žolíky ako divoké karty.

BUG
Toto je žolík, ale jeho divokosť je obmedzená: Počíta sa ako eso, alebo ako karta akejkoľvek farby pre vytvorenie farby, alebo ako karta akejkoľvek hodnoty a farby pre vytvorenie postupky alebo farby.

DEUCES
„Deuces Wild“ je obľúbená forma Draw pokru. Každá dvojka je wild. Niekedy je žolík zahrnutý ako piata divoká karta. Všimnite si, že počet divokých kariet v ruke ju nijako neznižuje; teda pri deuces wild je päť kariet zložených z 10, 10, 2, 2, 2 (päť desiatok) lepšie ako 8, 8, 8, 8, 2 (päť osmičiek). Mastné vlasy : 5 domácich liekov

KARTY S JEDNÝMI OČAMI

Kárový kráľ a pikové a srdcové karty majú len jedno oko, zatiaľ čo všetky ostatné karty majú dve oči. Jednooké valčíky sa niekedy označujú ako divoké karty, ale kárový kráľ sa za divokú kartu vyberá len zriedka.

NÍZKA KARTA

V hre Stud Poker je najnižšia „hole“ karta každého hráča (t. j. najnižšia karta, ktorá je vyložená lícom nadol a ktorú ostatní hráči nevidia) divoká. V pokeri Draw Poker je divokou kartou najnižšia karta v ruke hráča. Ak je takáto karta označená. Znamená to, že každá karta tejto hodnoty v ruke daného hráča je divoká, ale skutočnosť, že určitá karta je divoká v ruke jedného hráča, neznamená, že rovnaká hodnota karty je divoká v ruke ostatných hráčov.

 

ZÁKONY A ETIKA

V každej hre by sa mal používať písomný kódex pokerových zákonov ako konečný arbiter pre riešenie všetkých otázok. Žiadne pokerové zákony sa nedodržiavajú všeobecne. Existuje mnoho miestnych zvykov a preferencií – ale pokerové zákony na tejto stránke zahŕňajú najnovšie zvyky najodbornejších hier a odporúčame ich prijať. Je tradíciou pokeru, že každý klub alebo skupina hráčov si môže vytvoriť špeciálne pravidlá. Nazývané „house rules“, ktoré vyhovujú ich osobným preferenciám. Poker pravidlá. Samozrejme, všetky takéto domáce pravidlá by mali byť spísané.

 

ČASOVÝ LIMIT – Poker pravidlá

 

ČASOVÝ LIMIT - Poker pravidlá

Pred začiatkom hry by si hráči mali stanoviť časový limit, kedy sa hra skončí, a dodržať ho. Porušenie tejto zásady by mohlo nakoniec zmeniť príjemné sedenia na nepríjemné. Často sa stáva, že keď sa blíži čas ukončenia hry, hostiteľ alebo jeden z hráčov povie „ešte tri rozdania“ alebo „cez Za neho rozdanie“. Aby hráči vedeli, koľko rozdaní zostáva. Mohli podľa toho odhadnúť svoju stratégiu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button