AUTO A MOTOZimné pneumatiky

Pneumatiky zimne – Kompletný sprievodca pri výbere

Pneumatiky zimne. Sprievodca snehovými pneumatikami: Všetko, čo potrebujete vedieť. Slovné spojenie „kde sa guma stretáva s vozovkou“ používame na opis momentu, keď sa teória vyskúša v praxi. Toto slovné spojenie je obzvlášť vhodné v prípadoch, keď ide o vážnu zimnú jazdu a zimné pneumatiky sú nevyhnutnosťou.

 

Pneumatiky zimne

 

Pneumatiky zimne

 

Vaše auto môže byť viac ako 3 000-kilogramovou kombináciou ocele, hliníka a zložitých obvodov. Ale pri jazde na snehu a ľade závisí bezpečnosť všetkých vo vašom vozidle od niekoľkých štvorcových centimetrov gumy, ktorá buď pevne priľne k vozovke, alebo sa po nej kĺže.

 

Výrobcovia automobilov prišli s najrôznejšími technológiami, aby sme boli na zasnežených a zľadovatených cestách v bezpečí. Patria medzi ne systémy pohonu všetkých kolies (AWD), ktoré dokážu meniť rýchlosť otáčok jednotlivých kolies s cieľom maximalizovať priľnavosť, a systémy kontroly trakcie, ktoré obmedzujú výkon prenášaný na preklzujúce koleso.

 

Všetky tieto technológie môžu byť účinné. Nič však nezvýši bezpečnosť vášho vozidla v zimnom období tak, ako keď je miesto, kde sa guma stretáva s vozovkou, nazývané kontaktná plocha, vyrobené z materiálu, ktorý zostáva v chlade o niečo pružnejší.

 

Zimné pneumatiky sú jedným z najlacnejších a najúčinnejších spôsobov, ako zvýšiť bezpečnosť vášho vozidla v chladných podmienkach. V tejto príručke sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o zimných pneumatikách.

 

Ako fungujú zimné pneumatiky?

 

Ako fungujú zimné pneumatiky

 

Moderné pneumatiky nie sú jednoduché gumené rúry, ako sa zdá. Sú skonštruované z mnohých vrstiev gumy, polyesteru, nylonu a ocele skombinovaných tak, aby maximalizovali výdrž, absorbovali nárazy a udržiavali pevnú priľnavosť.

 

  • Pneumatiky môžu počas jazdy vozidla vyzerať úplne okrúhle, ale pri vysokej rýchlosti neustále menia svoj tvar. Deformujú sa, aby si udržali pevnú kontaktnú plochu.
  • Pri teplotách pod bodom mrazu môžu gumové zmesi tvoriace vonkajší dezén väčšiny pneumatík veľmi stuhnúť a stratiť trenie.
  • Predstavte si tanečníka, ktorý v topánkach s hladkou podrážkou piruetuje na vyleštenom drevenom parkete. Auto s tvrdými pneumatikami sa môže na ceste šmýkať a kĺzať rovnakým spôsobom.
  • Pri zimných pneumatikách sa používajú jedinečné gumové zmesi, ktoré zostávajú pri nízkych teplotách poddajnejšie, čo im umožňuje udržať pevný kontakt s vozovkou.
  • Teraz si predstavte, že by sa ten istý tanečník pokúšal o piruetu v turistických topánkach s gumovou podrážkou.

 

Ďalším dôležitým prvkom zimných pneumatík sú „výstupky“ (hlboký kanál vyrezaný do vonkajšej strany pneumatiky). Úlohou výstupku je vytláčať vodu a bahno z cesty, aby si vaše auto zachovalo potrebné trenie na jazdu v zlom počasí.

 

Môžete jazdiť na zimných pneumatikách celoročne?

 

Môžete jazdiť na zimných pneumatikách celoročne

 

Tie isté faktory, ktoré zvyšujú účinnosť zimných pneumatík v chladnom počasí, spôsobujú, že v lepšom počasí fungujú pomalšie a rýchlo sa opotrebúvajú. Ak jazdíte na zimných pneumatikách v miernom podnebí, rýchlo sa opotrebujú a ovládanie vášho vozidla bude ťažké.

 

Ako rozpoznáte zimné pneumatiky? –  Pneumatiky zimne

 

Ako rozpoznáte zimné pneumatiky  Pneumatiky zimne

 

Na boku každej pneumatiky sa nachádza zložitý súbor výkonnostných kódov a označení. Ako čítať pneumatiku – Vysvetlivka

 

Pri nákupe zimných pneumatík sú kódy pneumatík, ktoré potrebujete poznať, jednoduché: Na bočnici pneumatiky môže byť nápis „M+S“ alebo obrázok trojvrcholovej hory so snehovou vločkou vo vnútri.

M+S znamená blato a sneh. Pneumatiky so symbolom M+S však nemusia byť nevyhnutne dobré pneumatiky na sneh. Tento symbol je certifikovaný Združením výrobcov pneumatík a je založený na vizuálnej kontrole dezénu. Táto certifikácia si nevyžaduje test. Celoročné pneumatiky môžu byť označené symbolom M+S.

 

Spoločnosť pre pneumatiky používa symbol trojvršia pre testovanie a materiály. Ako už názov napovedá, táto organizácia pneumatiky testuje. Meria zrýchlenie, brzdenie a priľnavosť v zákrutách na snehu. Len zimné pneumatiky môžu získať odznak trojvrcholovej hory.

 

Typy zimných pneumatík – Pneumatiky zimne

 

Výrobcovia pneumatík vyrábajú rôzne zimné pneumatiky pre rôzne typy vozidiel. Osobné vozidlá, nákladné vozidlá a vozidlá SUV majú špecifické podmienky, takže každé z nich si vyžaduje špecializované zimné pneumatiky.

 

Ľad vs sneh – Pneumatiky zimne

Zimné pneumatiky určené pre osobné vozidlá a crossovery majú špecifické vlastnosti. Používajú behúne vyrobené z tesne rozmiestnených blokov s mnohými malými zárezmi a kremelinu primiešanú do zmesi na zachovanie pružnosti v extrémnych mrazoch. Tieto pneumatiky sú najlepšou voľbou na jazdu po zasnežených diaľniciach. Dobre priľnú na rozoranej ceste, na ktorej môžu byť zamrznuté miesta.

 

Zimné pneumatiky určené pre nákladné vozidlá a terénne vozidlá SUV majú niekedy štruktúru so širokými medzerami v dezéne a o niečo tvrdšiu zmes (hoci stále mäkšiu ako zloženie používané v celoročných pneumatikách). Tieto pneumatiky dosahujú najlepšie výsledky na snehu, aký sa nachádza na neodhrnutých cestách. Pneumatiky zimne. Môžu byť vhodné pre tých, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach a ktorí nemusia čakať na príchod pluhu, kým sa vydajú do práce. Na odhrnutej ceste však nemajú takú dobrú priľnavosť ako zimné pneumatiky orientované na ľad.

 

Vysoko výkonné zimné pneumatiky

Vďaka zimným pneumatikám sa každé vozidlo správa na suchých cestách o niečo menej agresívne. Niekoľko špecializovaných výrobcov pneumatík vyrába vysoko výkonné zimné pneumatiky, ktoré obetujú časť priľnavosti, aby si zachovali lepšiu ovládateľnosť na suchej ceste. Sú bežnejšie v Európe a pomerne zriedkavé na americkom trhu.

Vysoko výkonné zimné pneumatiky neodporúčame tým, ktorí žijú v oblastiach náchylných na nepriaznivé počasie. Bezpečnejšie bude, ak si v zime kúpite spoľahlivú sadu zimných pneumatík a počas ostatných troch ročných období si budete užívať dobré jazdné vlastnosti svojho vozidla.

 


 

Pneumatiky s hrotmi a bez hrotov – Pneumatiky zimne

Niektoré zimné pneumatiky sa vyrábajú s malými hrotmi zapustenými do vonkajšieho dezénu. Hroty sú zvyčajne vyrobené z kovu, ale občas aj z tvrdšej gumy. Dokážu rozbiť ľad a utlačený sneh, čím zvyšujú trakciu.

Kedysi boli bežné v štátoch so silnými zimami, ale s rozvojom technológie pneumatík sa pneumatiky s hrotmi začali používať oveľa menej. Moderné zimné pneumatiky dokážu na väčšine povrchov ciest zabezpečiť takmer rovnakú priľnavosť bez hrotov. Pneumatiky zimne.

Pneumatiky s hrotmi môžu mať zmysel vo veľmi vidieckych oblastiach so silnými zimami. Majú však vážne nevýhody. Pneumatiky s hrotmi sú ťažšie ako pneumatiky bez hrotov a môžu zmeniť ovládanie vozidla. Problémom je aj nadmerný hluk na suchom povrchu a sú oveľa drahšie.

 

Niekoľko štátov  úplne zakazuje používanie pneumatík s hrotmi. Iné ich povoľujú len na menej rozvinutých cestách alebo obmedzujú ich používanie na najchladnejší mesiac v roku.

Na zimných pneumatikách s hrotmi sa dajú hroty ručne nasadiť len v prípade potreby. Pridávanie a odstraňovanie hrotov je časovo náročný proces. Môže byť nákladné, ak ho pneuservis vykonáva niekoľkokrát ročne.

 

Oplatia sa drahšie zimné pneumatiky?

 

V klimatických oblastiach s nepriaznivým zimným počasím sú drahšie zimné pneumatiky často najefektívnejšou investíciou do bezpečnosti, ktorú môžu vodiči urobiť. Testy zistili, že vozidlo s pohonom predných kolies a zimnými pneumatikami zvyčajne lepšie drží stopu ako vozidlo s pohonom všetkých kolies a celoročnými pneumatikami. Typická sada zimných pneumatík stojí menej ako 500 eur.

 

 

 

To, či pre vás majú drahšie zimné pneumatiky zmysel, závisí od počasia v mieste, kde pravidelne jazdíte. V severných klimatických oblastiach a vo vyšších nadmorských výškach môžu byť rozhodujúcim zvýšením bezpečnosti. V južných klimatických podmienkach môžu zvýšiť náklady za malý prínos.

Zimné pneumatiky budete ich musieť meniť aspoň dvakrát ročne. Je potrebné vynaložiť dodatočné náklady na to, aby vám ich pneuservis nainštaloval, keď začne chladné počasie, a na jar nasadiť celoročné pneumatiky. Pneumatiky sa tiež budú opotrebovávať pomalšie, ak budete počas roka striedať dve sady.

 

Najlepší spôsob uskladnenia zimných pneumatík

 

Vlastniť celoročné pneumatiky a zimné pneumatiky znamená, že budete potrebovať miesto na uskladnenie sady, ktorú nepoužívate. Pneumatiky zimne.

 

Ak sa rozhodnete uskladniť zimné pneumatiky doma, mali by ste si naplánovať čistenie a balenie pneumatík, ktoré nepoužívate. Na ich ochranu môžete použiť vrecia na pneumatiky alebo kryty. Ich uskladnenie v interiéri na suchom mieste pomáha zachovať čo najlepší stav, kým ich nebudete opäť potrebovať. Aby bola výmena pneumatík pohodlnejšia, bude pre vás jednoduchšie mať každú sadu pneumatík na vlastnej súprave diskov.

Mnohé pneuservisy v chladnom podnebí ponúkajú uskladnenie pneumatík za malý poplatok. Tento prístup trochu zvyšuje náklady, ale môže byť pohodlný, pretože nikdy nevyžaduje, aby ste do predajne ťahali ťažké pneumatiky.

 

Pokyny na nákup nových zimných pneumatík – Pneumatiky zimne

 

Pri nákupe zimných pneumatík odporúčame vodičom:

 

  • Naplánujte si nákup sady štyroch rovnakých zimných pneumatík. Možno si myslíte, že umiestnením zimných pneumatík na poháňané kolesá ušetríte, ale v takom prípade sa pneumatiky opotrebujú nerovnomerne, čo si vyžiada skoršiu výmenu.
  • Zohľadnite náklady na montáž a vyhľadajte sezónne kupóny v miestnych predajniach pneumatík.

Najlepšie zimné pneumatiky na trhu

Ktoré zimné pneumatiky sú pre vaše vozidlo najlepšie, závisí od mnohých faktorov vrátane typu a hmotnosti vozidla, ktoré riadite; od toho, či najčastejšie jazdíte po diaľnici, prímestských vedľajších uliciach alebo vidieckych cestách; a od počasia v mieste vášho bydliska. Miestny obchod s pneumatikami alebo dôveryhodný mechanik je najlepším zdrojom informácií pri rozhodovaní. My vám odporúčame jeden z najlepších eshopov na predaj pneumatík, kde si vyberiete zo širokého množstva produktov Autoobuv.sk 

 

Kedy by som mal prejsť na zimné pneumatiky?

Túto otázku konzultujte s dôveryhodným mechanikom. Odpoveď bude závisieť od počasia a vášho spôsobu jazdy. Prezuť na zimné pneumatiky vyplýva zo zákona. Zimné pneumatiky musíte mať na osobnom aute vždy, keď sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

 

Ako zistiť, kedy potrebujete nové zimné pneumatiky?

Keďže zimné pneumatiky si na správny výkon vyžadujú hlbší dezén ako celoročné pneumatiky, mali by ste ich vymeniť, keď dezén dosiahne 6/32 palca. Celoročné pneumatiky by sa mali meniť približne na 1/8 palca.

 

Sú celoročné pneumatiky vhodné na sneh?

Celoročné pneumatiky sú prijateľné v oblastiach, kde je málo snehu. Ak sa však chystáte jazdiť tam, kde často sneží, mali by ste zvážiť použitie zimných pneumatík.

 

Koľko stoja pneumatiky na sneh?

Zimné pneumatiky stoja o niečo viac ako celoročné pneumatiky, ale zľavy z poistenia za ich vlastníctvo môžu pomôcť pokryť náklady. Predĺžia tiež životnosť vašich bežných pneumatík.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button