HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Najznámejšie kmene indiánov – 10 najznámejších

Najznámejšie kmene indiánov. V Indii a okolitých krajinách žijú početné kmeňové spoločenstvá, ktoré boli pôvodnými osadníkmi alebo utečencami z iných regiónov. Niektoré z týchto kmeňových spoločenstiev majú tendenciu udržiavať izoláciu od bežného obyvateľstva, zatiaľ čo iné lákajú turistov svojou pestrou kultúrou.

 

Najznámejšie kmene indiánov 1. Munda

 

Najznámejšie kmene indiánov 1. Munda

Región: Munda: stredná a východná India

 

Munda sú etnické skupiny, ktoré žijú v Džhárkhande, Biháre, Čhattísgarhu a ďalších štátoch Indie. Títo lovci-poľnohospodári sú známi svojím košikárstvom, tkáčstvom a inými remeselnými výrobkami. Hlavné festivaly, ktoré tento kmeň oslavuje, sú Karam, Sohrai, Baha parab, Mage parab a ďalšie. Počas festivalov navštívte kmeňové osady a vychutnajte si ľudové piesne, rozprávanie príbehov, hru na hudobné nástroje (naqareh) a iné.

 

Náboženstvo klanu je odvodené od hinduizmu a modlia sa k Bohu Slnka. Svadby sa konajú ako týždňová oslava. Podľa historikov je jazyk národa Munda starý viac ako 3500 rokov.

 

2. Santhal

 

Santhal

Región: Bengálsko a Čhattísgarh

Z hľadiska počtu obyvateľov ide o jednu z najväčších kmeňových skupín a ľudí tohto kmeňa nájdete v Nepále, Bangladéši a Indii. Spoločným jazykom tohto kmeňa je santalčina, čo je austroázijský jazyk. Na čele náboženstva kmeňa stojí Bonga a mnoho duchov, ktorí chránia kmene.

 

Hlavnou svätyňou kmeňa je veľký háj, o ktorom sa verí, že je miestom, kde žijú duchovia. V tomto háji sa každoročne konajú mnohé slávnosti.

 

V tejto kmeňovej skupine je bežné čarodejníctvo, slávnosti a obetovanie zvierat. Ak si chcete vychutnať kultúru tohto kmeňa, navštívte ho počas festivalu Sohari a vychutnajte si bubnovú hudbu, tanec, bábkové predstavenia a iné. Známa je aj santalská umelecká forma, ktorá pozostáva z vyrezávaných ornamentov s tanečnými scénami, loveckými výjavmi, zvieratami a inými.

 

3. Badaga – Najznámejšie kmene indiánov

 

Badaga - Najznámejšie kmene indiánov

Región: Tamil Nadu

Badagovia alebo Badagovia žijú v regióne Nilgiri a hovoria bádugčinou. V Tamilnáde je viac ako 400 dedín s týmto kmeňom. Tento kmeň je potomkom lingayatských utečencov z 12. storočia. Hlavným odevom kmeňa je thundu (biela látka) pre mužov a seeley (sárí) pre ženy. Ženia sa v rámci kmeňa a prísne dodržiavajú tradície.

Svojich zakladajúcich predkov uctievajú ako Boha. Festival v chráme Sri Mariamman v Ooty je medzi turistami pomerne zaujímavý. Turisti sa môžu zúčastniť na ťahaní chrámového voza, tanci, hudbe, sprievode a ďalších.

4. Bodo-Kachari

 

Bodo-Kachari

Región – Ásam a Arunáčalpradéš

Bodo-Kachari a ďalšie kmene ako Kukis, Khamtis a iné žijú v harmónii v závislosti od tradičného lovu a poľnohospodárstva, ktoré ich živí. Bodo je jedným z bežných jazykov tohto kmeňa. Tento kmeň je súčasťou tibetsko-burmanského spoločenstva, ktoré pochádza z Tibetu. Kmeň sa považuje za nižšiu kastu hinduizmu.

 

Bodo-Kachari je súbor mnohých kmeňových spoločenstiev a Bodo je najvýznamnejšie zo všetkých. Bodo-Kachari priniesli do Assamu poznatky o chove priadky morušovej. Ak navštívite kmeňové dediny počas nejakého festivalu, môžete si vychutnať ohňový obrad, ľudové predstavenia a iné. Kherai Puja je najvýznamnejším festivalom tejto komunity.

 

5. Chakma – Najznámejšie kmene indiánov

 

Chakma - Najznámejšie kmene indiánov

 

Región – Bangladéš a severovýchodná India

 

Čakma je veľmi veľká etnická skupina, ktorá sa delí na 46 rôznych klanov. Väčšina klanov vyznáva terevádsky budhizmus. Podľa folklóru kmeň migroval z Biháru. V každej kmeňovej dedine sa nachádza vihár, ktorý je otvorený aj pre turistov. V týchto vihároch môžete nájsť budhistických mníchov.

 

Kmeň Čakma verí v duchov, ktorí prinášajú zlé znamenia. Preto oslavujú niekoľko festivalov, aby týchto duchov upokojili. Tieto slávnosti sú jedinečné a exotické, vrátane obetovania kačíc, kôz a iných zvierat.

Spoločným jazykom kmeňa je čangma bhač, ktorý má aj písané písmo. V tomto kmeni je bežný folklór, literatúra, tanec, hudba a iné.

Navštívte dediny a pozrite si ich domy monoghara postavené z bambusu a guľatiny. Ženy tejto kultúry nosia v páse látku, ktorá im siaha až po členky. Nosia tiež strieborný obal tesne nad pásom. Navštívte kmeňové trhy, kde si môžete kúpiť ručné výrobky, remeselné výrobky a iné.

 

Medzi hlavné festivaly, ktoré si v týchto dedinách môžete vychutnať, patria Bizu, Buddha Purnima, Alphaloni, KathinCivar Dan a ďalšie. Počas festivalov sú bežné hostiny a turisti sú vítaní, aby sa zúčastnili na oslavách. Medzi najlepšie jedlá, ktoré môžete počas návštevy ochutnať, patria ryby varené vo vnútri bambusových výhonkov, pazon ton, zelenina zabalená v banánovom liste a iné.

 

 

6. Gond

 

Gond

Región: (medzi Madhjapradéšom a Odišou)

Čhattísgarh je známy svojou kultúrnou krásou a viac ako tretinu jeho obyvateľstva tvoria kmeňoví obyvatelia. Najrozšírenejšou kmeňovou skupinou sú Gondovia. Gondovia sú známi svojimi umeleckými dielami, oslavami festivalov (najmä Dusshera) a neortodoxnou kultúrou sobášov.

 

V rámci Gondov existuje množstvo klanov, a preto by žiadne dve gondské dediny nemali podobnú kultúru. Poľnohospodárstvo vykonávajú na svahoch kopcov. Gondský jazyk je predovšetkým verziou telugčiny so slovami z iných drávidských jazykov. Gondovia vyznávajú hinduizmus a poznajú mnohé astronomické výpočty.

 

Hlavné sviatky, ktoré si môžete vychutnať v týchto kmeňových dedinách, sú Dusshera, Naga Panchami, festival dobytka (Pola) a iné. Vďaka sprievodu slonov, obradu pálenia podobizní a kultúrnym atrakciám Dusshera je to najlepší čas na návštevu gondských dedín.

 

7. Bhutia – Najznámejšie kmene indiánov

 

Bhutia - Najznámejšie kmene indiánov

Región: Sikkim a ďalšie krajiny ako Tibet a Bhután

Tento kmeň má tibetský pôvod. Jazyk, ktorým tento kmeň hovorí, je sikkimčina a vyznávajú tibetský budhizmus. Ženám sa v spoločnosti pripisuje väčší význam. Tradičné šperky sa vyrábajú z 24 karátového zlata. Ženy nosia hodvábnu blúzku s rukávmi, voľné šaty a opasok v páse. Muži nosia bakhu s nohavicami. Vydaté ženy nosia vlnené prestieradlo s geometrickým vzorom. Zimné pneumatiky – Rady nad zlato pri kupovaní

 

Najlepší čas na návštevu dediny Bhutia je počas sviatkov ako Lossong a Losar. Oslavy Losar (tibetský Nový rok) sú známe ohňovým tancom a inými kultúrnymi predstaveniami. Losoon sa koná v decembri a je známy tancom Chaan a veselými zábavami. Turisti môžu navštíviť aj budhistické kláštory Bhutia a pozrieť si rituály. Medzi najlepšie jedlá, ktoré môžete počas návštevy ochutnať, patria momos, čhaang, maslový čaj, thukpa, rezance a iné.

 

8. Lepcha

 

Lepcha

Región: Lepcha, ktorý sa nachádza v blízkosti mesta, v ktorom sa nachádza, a v ktorom sa nachádza: Bengálsko, Nepál a Bhután

Lepcha sa nazývajú Božie deti. Najznámejšie kmene indiánov. Pod tento kmeň patria štyri rôzne spoločenstvá. Hovoria jazykom Lepcha, ktorý má aj svoje písmo. Môžete nájsť množstvo starých rukopisov písaných týmto písmom. Väčšina kmeňových spoločenstiev je budhistická a niekoľko je šamanských a kresťanských.

 

Ženy nosia jeden dlhý kus látky z hodvábu alebo bavlny až po členok. Pod ňou nosia blúzku. Muži nosia pestrofarebnú látku s kužeľovitým klobúkom z ratanu alebo bambusu. Žijú v bambusových domoch, ktoré stoja na koloch. Tento kmeň pestuje kardamón, pomaranče a ryžu.

 

Ak navštívite ich dediny, mali by ste si vychutnať ich tradičné tanečné a hudobné slávnosti, kúpiť si košikárske výrobky a vychutnať si hudbu na lutne. Aby ste si to všetko užili, mali by ste sa zúčastniť na ich svadobnej oslave.

 

9. Irula

 

Irula

Región: Irula: Tamil Nadu

Kmeň Irula žije v oblasti Nilgiri. Hovoria jazykom Irula a názov majú podľa veľmi tmavej pokožky. V poľnohospodárskych oblastiach južnej Indie sa vyznajú v chytaní hadov a potkanov. Najznámejšie kmene indiánov. Ak máte chuť na adrenalínovú akciu, sledujte kmeňových mužov, ako chytajú smrteľne nebezpečné hady. Ako naučiť dieťa chodiť – najlepšie spôsoby

 

10. Karbi

 

Karbi

Región: Karbi, Karbi, Karbi, Karbi, Karbi, Karbi: Assam

Tento kmeň, nazývaný aj Mikir, môžete bežne vidieť v horských oblastiach. Ľudia ich nazývajú assámskymi Kolumbmi. Vyznávajú animizmus a v tomto kmeni nájdete aj hinduistov a kresťanov. Ich rodným jazykom je karbi a delia sa na päť klanov. Tento kmeň je známy tým, že viac podporuje manželstvo z lásky ako dohodnuté manželstvo. Členovia v rámci jedného klanu by sa nemali sobášiť.

 

Najlepší čas na návštevu týchto klanov je počas sviatkov ako Chojun, Hacha-Kejan, ThoiAsor RitAsor, Peng Karkli a ďalších. Tieto festivaly sa oslavujú tancom, hudbou a veselosťou. Najznámejšie kmene indiánov. Rozprávkové piesne sú tu celkom bežné. Medzi turistami je známa aj hudba na nástroje Karbi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button