VTÁCTVO A PAPAGÁJEVtáky

Papagáj horský charakteristika, chov a cena

Papagáj horský (Polytelis anthropeplus) pochádza z juhozápadnej a juhovýchodnej Austrálie a nie je bežne chovaný ako spoločenský vták. Ručne chované samce sú najlepšími domácimi miláčikmi a majú priateľskú a príjemnú povahu.

 

Papagáj horský

 

Papagáj horský

 

Výrazné zlaté sfarbenie samca papagája horského je veľmi pekným domácim miláčikom a majiteľovi prináša veľa radosti. Papagáj horský je ľahko ochočiteľný a veľmi spoločenský. Podobne ako papagáj superb, aj Papagáj horský má schopnosť vydávať nádherné pískacie zvuky a v malej miere napodobňovať ľudský hlas. Schopnosť rozprávať je skôr ojedinelá ale dá sa ho niečo naučiť.

 

Papagáj horský charakteristika

 

Papagáj horský charakteristika

 

Zdá sa, že príležitostné čerstvé vetvičky vŕby alebo ovocného stromu na „spestrenie“ ich ubytosti vtákom robia radosť. Papagáj horský prirodzene odolný, takže dbať na jeho ochranu pred prievanom a podobne nie je potrebné. Napriek tomu by sa však mali chrániť pred nadmerným chladom, pretože v ich prirodzenom prostredí je to nezvyčajné.

 

Papagáj horský opis

 

Papagáj horský opis

 

  • Polytelis anthopeplus
  • Veľkosť: 40 – 45 cm na dĺžku
  • Stav domáceho maznáčika: výborný
  • Schopnosť rozprávať: mierna
  • Hlučnosť: Nízka
  • Život: 25 rokov
  • Schopnosť rozmnožovania: Výborný
  • Papagáj spevavý
  • Párenie: 2 týždne pred vstupom do hniezda sa samica dožaduje pozornosti samca.
  • Počet vajec: 3-7 vajec
  • Inkubácia: 21-23 dní
  • Kompatibilita s inými druhmi: Dobré vzťahy s inými neagresívnymi druhmi
  • Kŕmenie: Živí sa semenami a plodmi
  • Pohlavie: Vyžaduje sa chirurgické alebo DNA určenie pohlavia pred dosiahnutím pohlavnej zrelosti (2 roky).
  • Osobnosť: Pomerne tichý papagáj; rýchlo sa zveruje; odolný a húževnatý. Aktívny najmä skoro ráno a večer.
  • Mastné vlasy
  • Alexander Fúzatý – Chov a starostlivosť

Zdravie

 

Zdravie

Sú náchylné na očné infekcie a problémy s nohami (príčinou je strach a stres). Keďže trávia veľa času na zemi, sú náchylnejšie na parazity. Preto sa odporúča pravidelné odčervovanie. Alexander veľký papagáj

 

Fyzická kondícia

 

Fyzická kondícia

Papagáj horský dorastá do dĺžky približne 37-42 cm a prejavuje pohlavný dimorfizmus (to znamená, že samce a samice možno vizuálne rozlíšiť).

 

Papagáj horský Hniezdenie

 

Papagáj horský Hniezdenie

Vo svojom prirodzenom prostredí Papagáj horský zvyčajne hniezdi na veľkých vzrastlých zdravých stromoch s mnohými vývratmi (hoci využíva aj mŕtve stromy) v blízkosti vodného toku.

Samička znáša 3 – 7 vajec približne 20 až 23 dní. Prvá znáška býva občas neplodná, pretože samička je často v kondícii skôr ako samec. Ako naučiť papagája rozprávať 10 najlepších tipov

 

Papagáj horský chov

 

Papagáj horský chov

 

Papagáj horský chov. Počas inkubácie samica zriedkavo opúšťa hniezdo, ak vôbec, a kŕmi ju samec. Keď sa mláďatá vyliahnu, stara sa o ne samec aj samica. Počas tohto obdobia môžu byť kŕmené niekoľkonásobne vyššou dávkou krmiva, ktorú ochotne odovzdávajú svojim mláďatám. Mláďatá začínajú lietať približne po 35 dňoch a po 50 dňoch sú samostatné. Pohlavnú dospelosť dosahujú približne vo veku 2 rokov. Papagáj horský sa môže rozmnožovať dvakrát ročne. Mláďatá z prvého rozmnožovania je však najlepšie odstrániť na začiatku nového reprodukčného cyklu.

 

Preferovaným miestom na hniezdenie je peň s vnútorným priemerom 20 cm a hĺbkou aspoň 60 cm, ktorý je umiestnený šikmo. Alternatívou je hniezdna búdka: 18 x 18 x 60 cm so vstupným otvorom s priemerom 8 cm.

 

Poznámky k voliéram

 

Poznámky k voliéram

 

Papagáj je výborný voliérový vták a bude spokojne žiť s inými neagresívnymi druhmi. Voliéry by mali byť minimálne tri až štyri metre dlhé a jeden až dva metre široké. Ak sa im poskytnú primerané podmienky a vhodná strava, nie je dôvod, prečo by sa väčšina papagájov horských nemnožila.

 

Papagáj horský krmivo

 

Papagáj horský krmivo

 

Papagáj horský krmivo. Kŕmenie v zajatí: Papagáje horské sa dobre živia nasekanými zmesami pre veľké papagáje. Súčasťou ich stravy by mali byť rôzne druhy ovocia a zeleniny (najmä mrkva, pomaranče a jablká), ako aj šípky a zelené potraviny (cícer, púpava, špenát atď.).

Základom ich stravy by mala byť kvalitná zmes semien pozostávajúca zo slnečnice, pšenice, ovsa, kanárskeho semena, rôznych druhov prosa a semien burín. Majú radi aj vaječné krmivo, klíčiace semená a malý sortiment hmyzu. Mäkké krmivo s hmyzom je dôležité najmä v období rozmnožovania a pri výchove mláďat. Tak ako všetky vtáky, aj tieto potrebujú pohotový prísun hrubého piesku na podporu trávenia.

 

Prirodzená strava: Ich hlavným potravným biotopom sú malleové lesy, hoci potravu hľadajú aj v lužných lesoch a lesíkoch. Môžu využívať obilniny a kŕmiť sa rozsypaným zrnom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button