ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Kompaktná žiarivka

Kompaktná žiarivka  je  elektrický zdroj svetla pracujúci na zhodnom princípe ako klasická (lineárna) žiarivka. Bola navrhnutá tak, aby mohla nahradiť bežnú žiarovku. Kompaktné žiarivky majú dlhšiu životnosť (od 6 000 do 15 000 hodín) a menšiu spotrebu elektrickej energie oproti klasickým žiarovkám pri rovnakom svetelnom toku (až o 60% – 80%).

Merný výkon kompaktných žiariviek sa pohybuje kolo 50 lm/W. Teplota farebnosti býva pri kompaktných žiarivkách najčastejšie 2700 K, čo zodpovedá klasickej žiarovke, ale vyrábajú sa aj kompaktné žiarivky s teplotou farebnosti 3000 K až 5000 K.

Kompaktné žiarivky sa skladajú z vlastnej žiarivkovej trubice a elektronického predradníka umiestneného v plastovej základni. Trubice, ktorých je väčšinou niekoľko, majú tvar U, prípadne sú stočené do špirály. Tak ako pri lineárnych žiarivkách je vnútorná stena trubice pokrytá luminoforom, trubica je plnená malým množstvom ortuti a inertným plynom. Kompaktná žiarivka je vybavená päticou s Edisonovým závitom rovnako ako žiarovka. horory

Predtým nebolo možné kompaktné žiarivky stmievať, no v súčasnosti sa už špeciálne kompaktné žiarivky dajú stmievať stmievačom určeným pre klasické žiarovky. Staršie typy sa vyznačovali určitým časom medzi zapnutím a štartom v dĺžke až niekoľko sekúnd. Pri moderných kompaktných žiarivkách je štart takmer okamžitý, ale nábeh na plný svetelný výkon chvíľu trvá.

Vďaka elektronickým predradníkom, pracujú pri frekvencii desiatok kHz, čím sa u nich odstránil stroboskopický efekt (blikanie za chodu). Problematická býva, vzhľadom na ich rozmery, montáž do niektorých typov starších svietidiel. Preto sa dnes vyrábajú svietidlá konštruované priamo na použitie kompaktných žiariviek.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button