ŠportVŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTI

Koľko zlata je v trofeji FIFA World Cup Trophy?

Koľko zlata je v trofeji FIFA World Cup Trophy?
Pravdepodobne najznámejšia a najžiadanejšia trofej v histórii športu má vo World Cup Trophy mýtické postavenie medzi elitnými futbalistami aj športovými fanúšikmi a jej ikonický tvar a forma sú synonymom futbalového turnaja MS, ktorý sa koná každé štyri roky. .

Ako vznikla Trofej FIFA World Cup ?

 

Koľko zlata je v trofeji FIFA World Cup Trophy?

 

Aktuálna trofej Svetového pohára, ktorú v roku 1970 navrhol taliansky umelec Silvio Gazzaniga a talianska dizajnérska spoločnosť Stabilimento Artistico Bertoni sa prvýkrát predstavila na majstrovstvách sveta 1974, ktoré sa konali v bývalom Západnom Nemecku.Tu predošlú trofej si nechala Brazília pretože vyhrala 3x ms po sebe.

 

Výber trofeje Koľko zlata je v trofeji FIFA World Cup Trophy?

 

A tak sa v roku 1970 FIFA pustila do výberového konania na nájdenie náhradnej trofeje a získala 53 príspevkov od sochárov z celého sveta. Víťazný vstup Gazzanigy, dnes už ikonická trofej, bol podľa jeho vlastných slov „univerzálnym symbolom“, „ktorý bol inšpirovaný dvoma základnými obrazmi: obrazom víťazného športovca a sveta“.

 

10 najlepších plemien psov vhodných do bytu

 

Socha Gazzanigy sa nepodobala nijakým tradičným športovým pohárom tej doby, mala širokú kruhovú základňu, ktorá sa zužovala a potom točila nahor v podobe dvoch ľudských postáv s rukami natiahnutými na oslavu, držiac na svojich pleciach glóbus sveta spočívajúci na pleciach a vyrobený úplne zo zlata. Na základe dizajnu Gazzanigy bola v roku 1973 trofej vyrobená milánskou dizajnérskou spoločnosťou Bertoni, ktorá bola majiteľom svetového pohára FIFA.

 

 

Má svoju váhu v zlate

 

FIFA World Cup Trophy

 

Trofej svetového pohára FIFA je vysoká 36,8 cm a priemer základne má 12,5 cm. Celkový obsah zlata 4927 gramov (18 karátového zlata). Trofej je dutá, pretože inak by bola príliš ťažká na zdvíhanie. Základ trofeje obsahuje dve vrstvy tmavozeleného malachitu z polodrahokamov. Mastné vlasy

 

Vzhľadom na to, že má 18 karátové zlato (čo znamená 18 častí zlata až 6 častí iných kovov, t. J. 75% zlata), obsahuje v trofeji 3695,25 gramov (118,8 trójskych uncí) čistého zlata. Pri cene zlata má zlato v rámci World Cup Trophy aktuálnu trhovú hodnotu približne 150 000 eur. Koľko zlata je v trofeji FIFA World Cup Trophy? Ale ako jedinečná športová trofej je Trofej svetového pohára FIFA nepochybne k nezaplateniu, tak dôležitá, že v súčasnosti FIFA pozorne stráži originál a dáva repliku každej víťaznej krajine.

 

Zdá sa, že výber použitia zlata na vytvorenie trofeje FIFA World Cup Trophy bol daný. Nikde v histórii trofeje alebo jej dizajnu sa nezdá, že by bolo zdokumentované, že sa diskutovalo o tom, z čoho by mal byť dizajn Gazzanigy vyrobený.Koľko zlata je v trofeji FIFA World Cup Trophy?  Zdá sa, že voľba použitia zlata bola prirodzenou voľbou pre takúto jedinečnú a dôležitú športovú cenu.

 

Ale to nie je prekvapujúce. Pretože zlato je vzácne a drahé. Zlato má svoju vlastnú hodnotu. Zlato bolo počas celej histórie uctievané v nespočetných civilizáciách a dlho sa spájalo s božskou sférou. Zlato symbolizuje vrchol ľudskej konkurencie a úspechov. Gazzaniga to vedel, keď mal navrhnúť ikonickú trofej. FIFA to vedela, keď si vybrala jedinečný dizajn Gazzanigy. O tejto zlatej cene sníva každý futbalista, ktorý niekedy hral na majstrovstvách sveta.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button