ĽUDSKÉ TELOZdravie

Koľko mame stavcov – Chrbtica človeka

Koľko mame stavcov? Medzi hlavné časti chrbtice patria stavce (kosti), platničky, nervy a miecha. Chrbtica podopiera vaše telo a pomáha vám chodiť, krútiť sa a pohybovať sa. Disky, ktoré chránia stavce, sa môžu vekom alebo zranením stlačiť, čo môže viesť k hernii disku. Cvičenia môžu posilniť svaly jadra, ktoré podopierajú chrbticu, a zabrániť zraneniam chrbta a bolestiam chrbta.

Koľko mame stavcov

 

Koľko mame stavcov

 

Chrbtica má 33 na sebe uložených stavcov (malých kostí), ktoré tvoria chrbticový kanál. Chrbticový kanál je tunel, v ktorom sa nachádza miecha a nervy a ktorý ich chráni pred poranením. Väčšina stavcov sa pohybuje tak, aby umožňovala rozsah pohybu. Najnižšie stavce (krížová kosť a kostrč) sú zrastené a nepohybujú sa. Koľko mame stavcov.

Čo je to chrbtica

 

Čo je to chrbtica

Chrbtica alebo chrbtica je centrálna oporná štruktúra vášho tela. Spája rôzne časti vášho pohybového aparátu. Vaša chrbtica vám pomáha sedieť, stáť, chodiť, krútiť sa a ohýbať sa. Poranenia chrbtice, ochorenia miechy a iné problémy môžu poškodiť chrbticu a spôsobiť bolesť chrbta.

Aké sú časti chrbtice

 

Aké sú časti chrbtice

Zdravá chrbtica má tri prirodzené krivky, ktoré vytvárajú tvar písmena S. Tieto krivky tlmia nárazy do tela a chránia chrbticu pred zranením. Vašu chrbticu tvorí mnoho rôznych častí:

  • Stavce: Koľko mame stavcov? Chrbtica má 33 na sebe uložených stavcov (malých kostí), ktoré tvoria chrbticový kanál. Chrbticový kanál je tunel, v ktorom sa nachádza miecha a nervy a ktorý ich chráni pred poranením. Väčšina stavcov sa pohybuje tak, aby umožňovala rozsah pohybu. Najnižšie stavce (krížová kosť a kostrč) sú zrastené a nepohybujú sa.
  • Fasetové kĺby: Tieto chrbticové kĺby majú chrupavku (klzké spojivové tkanivo), ktorá umožňuje, aby sa stavce navzájom posúvali. Fasetové kĺby umožňujú krútenie a otáčanie a zabezpečujú flexibilitu a stabilitu. V týchto kĺboch sa môže vyvinúť artritída a spôsobiť bolesti chrbta alebo krku.
    Medzistavcové platničky: Tieto ploché, okrúhle vankúše sa nachádzajú medzi stavcami a slúžia ako tlmiče nárazov chrbtice. Každá platnička má mäkký, gélový stred (nucleus pulposus) obklopený pružným vonkajším prstencom (annulus). Medziobratlové platničky sú pod stálym tlakom. Herniovaná platnička sa môže roztrhnúť, čím časť gélovej látky jadra unikne von. Herniované platničky (nazývané aj vypuklé, skĺznuté alebo prasknuté platničky) môžu byť bolestivé.
  • Miecha a nervy: Miecha je stĺpec nervov, ktorý prechádza chrbticovým kanálom. Miecha sa tiahne od lebky až po dolnú časť chrbta. Tridsaťjeden párov nervov sa rozvetvuje cez vertebrálne otvory (neurálne otvory). Tieto nervy prenášajú správy medzi mozgom a svalmi.
  • Mäkké tkanivá: Väzivá spájajú stavce, aby držali chrbticu v správnej polohe. Svaly podopierajú chrbticu a pomáhajú vám pri pohybe. Šľachy spájajú svaly s kosťami a pomáhajú pri pohybe.

 

 

  1. Mastné vlasy : 5 domácich liekov
  2. Motivácia zamestnancov – Ako motivovať ľudí

Aké sú segmenty chrbtice

 

Aké sú segmenty chrbtice

33 stavcov tvorí päť rôznych segmentov chrbtice. Tieto segmenty začínajú na krku a smerujú dole k zadku (zadná časť tela):

  • Krčná chrbtica (krk): Horná časť chrbtice má sedem stavcov (C1 až C7). Tieto krčné stavce vám umožňujú otáčať, nakláňať a kývať hlavou. Krčná chrbtica vytvára tvar písmena C smerom dovnútra, ktorý sa nazýva lordotické zakrivenie.
  • Hrudná (stredná časť chrbtice): Hrudná alebo hrudná časť chrbtice má 12 stavcov (T1 až T12). K hrudnej chrbtici sa pripájajú rebrá. Táto časť chrbtice sa mierne vychyľuje a vytvára tvar písmena C smerom dozadu, ktorý sa nazýva kyfotická krivka.
  • Bedrová (spodná časť chrbta): Päť stavcov (L1 až L5) tvorí dolnú časť chrbtice. Bedrová chrbtica podopiera horné časti chrbtice. Je spojená s panvou a znáša väčšinu hmotnosti vášho tela, ako aj záťaž pri zdvíhaní a prenášaní predmetov. Mnohé problémy s chrbticou sa vyskytujú v oblasti bedrovej chrbtice. Bedrová chrbtica sa ohýba dovnútra a vytvára lordotické zakrivenie v tvare písmena C.
  • Krížová kosť: Táto kosť v tvare trojuholníka sa spája s bokmi. Päť krížových stavcov (S1 až S5) sa počas vývoja dieťaťa v maternici spája, čo znamená, že sa nepohybujú. Krížová a bedrová kosť tvoria prstenec nazývaný panvový pás.
  • Kostrč (chvostová kosť): Štyri zrastené stavce tvoria tento malý kúsok kosti, ktorý sa nachádza v spodnej časti chrbtice. Na kostrč sa upínajú svaly panvového dna a väzy.

 

Aké stavy a poruchy ovplyvňujú chrbticu – Koľko mame stavcov

 

Aké stavy a poruchy ovplyvňujú chrbticu - Koľko mame stavcov

Až 80 % ľudí niekedy pociťuje bolesť chrbta. Obratle a platničky sa môžu vekom opotrebovať, čo spôsobuje bolesť. Medzi ďalšie ochorenia, ktoré ovplyvňujú zdravie chrbtice, patria:

  • Artritické ochorenia, ako je napríklad ankylozujúca spondylitída (AS).
  • Natiahnutie a vyvrtnutie chrbta.
  • Vrodené chyby, ako napríklad rázštep chrbtice.
  • Kostné ostrohy (zubaté hrany na stavcoch, ktoré vyvíjajú tlak na miechu a nervy).
  • Zakrivenia chrbtice (skolióza a kyfóza).
  • Neuromuskulárne ochorenia, ako je amyotrofická laterálna skleróza (ALS).
  • Poranenia nervov vrátane stenózy chrbtice, ischias a stlačených nervov.
  • Osteoporóza (slabé kosti).
  • Poranenia miechy vrátane zlomenín chrbtice, hernií diskov a ochrnutia.
  • Nádory chrbtice a rakovina.
  • Infekcie chrbtice, ako je meningitída a osteomyelitída.

Ako si môžem udržať zdravú chrbticu – Koľko mame stavcov

 

Ako si môžem udržať zdravú chrbticu - Koľko mame stavcov

Silné chrbtové svaly môžu chrániť vašu chrbticu a predchádzať problémom s chrbticou. Snažte sa vykonávať cviky na posilnenie chrbta a strečing aspoň dvakrát týždenne. Cvičenia, ako sú napríklad planky, posilňujú jadro (brušné, bočné a chrbtové svaly), aby poskytli chrbtici väčšiu oporu. Medzi ďalšie ochranné opatrenia patria:

  • Pri zdvíhaní predmetov pokrčte kolená a držte chrbát rovno.
  • V prípade potreby schudnite (nadváha zaťažuje chrbticu).
  • Udržujte správne držanie tela.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button