ZdravieZDRAVIE A STRAVOVANIE

Ako zlepšiť zrak – 10 domácich rad

Ako zlepšiť zrak – 10 domácich rad. Pravidelné očné prehliadky sú len jedným z mnohých spôsobov, ako si môžete zlepšiť zrak a predísť zraneniam alebo chorobám, ktoré by mohli poškodiť váš zrak.

Čítajte ďalej a dozviete sa rôzne spôsoby, ako môžete zlepšiť svoj zrak bez pomoci lekárov.

 

ako zlepšiť zrak oko

 

 Ako zlepšiť zrak

1. Jedzte dostatok vitamínov a minerálov

Vitamíny A, C a E, ako aj minerál zinok obsahujú antioxidanty, ktoré môžu pomôcť predchádzať makulárnej degenerácii. Je to stav, pri ktorom sa zhoršuje makula – časť oka, ktorá kontroluje centrálne videnie.

Medzi potravinové zdroje týchto dôležitých živín patria rôzne druhy farebnej zeleniny a ovocia, ako napr:

 • mrkva
 • červená paprika
 • brokolica
 • špenát
 • jahody
 • sladké zemiaky
 • citrusy
 • Pre lepšie zdravie očí sa odporúčajú aj potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako je losos a ľanové semienko.

 

2. Nezabúdajte na karotenoidy

Kľúčom k zlepšeniu zraku prispieva aj niekoľko ďalších živín. Medzi ne patria luteín a zeaxantín, čo sú karotenoidy, ktoré sa nachádzajú v sietnici. Nájdete ich aj v zelenej listovej zelenine, brokolici, cukete a vajciach.

Luteín a zeaxantín sa môžu užívať aj vo forme doplnkov. Tieto karotenoidy pomáhajú chrániť makulu tým, že zlepšujú hustotu pigmentu v tejto časti oka a absorbujú ultrafialové a modré svetlo.

3. Udržujte sa v kondícií

Áno, cvičenie a udržiavanie zdravej hmotnosti môže pomôcť nielen vášmu pásu, ale aj vašim očiam. Cukrovka druhého stupňa typu, ktorá je častejšia u ľudí s nadváhou alebo obezitou, môže spôsobiť poškodenie drobných ciev v očiach.

Tento stav sa nazýva diabetická retinopatia. Príliš veľa cukru, ktorý cirkuluje v krvnom obehu, poškodzuje jemné steny tepien. Diabetická retinopatia spôsobuje, že veľmi malé tepny v sietnici – zadnej časti oka citlivej na svetlo – prepúšťajú krv a tekutinu do oka, čo poškodzuje vaše videnie.

Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi a udržiavanie dobrej fyzickej kondície môžu znížiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu a jej mnohých komplikácií.

 

oči a cvičenie

 

Kde je najlepšie sedieť v lietadle – Zoradenie

Čo je dobre na svalovicu – 14 účinných rád na bolesť svalov
 

Pivo na vlasy: Tu je návod, ako používať pivo na dosiahnutie zdravých, jemných a lesklých vlasov

4. Chronické ochorenia

Cukrovka nie je jediné ochorenie, ktoré môže ovplyvniť váš zrak. Vaše videnie môžu ovplyvniť aj iné ochorenia ako je vysoký krvný tlak a skleróza multiplex. Tieto stavy sú spojené s chronickým zápalom, ktorý môže poškodiť vaše zdravie od hlavy až po päty.

Napríklad zápal zrakového nervu môže spôsobiť bolesť a dokonca úplnú stratu zraku. Hoci ochoreniu, ako je skleróza multiplex, nemožno zabrániť, môžete sa pokúsiť ho zvládnuť pomocou zdravých návykov a liekov.

Vysoký krvný tlak sa dá účinne liečiť zdravou stravou, cvičením a antihypertenzívnymi liekmi.

 

5. Noste okuliare  Ako zlepšiť zrak

Či už hráte raketbal, pracujete v garáži alebo robíte vedecký experiment v škole, je nevyhnutné, aby ste si chránili oči vhodnými okuliarmi.

Pevné ochranné okuliare sú nevyhnutné, ak existuje riziko, že sa vám do oka dostanú chemikálie, ostré predmety alebo materiály, ako sú drevené hobliny, kovové úlomky alebo dokonca zatúlaný lakeť počas basketbalového zápasu.

Mnohé ochranné okuliare sú vyrobené s typom polykarbonátu, ktorý je približne 10-krát tvrdší ako iné formy plastu.

 

ako zlepšiť zrak

 

6. Pomôžu aj slnečné okuliare

Slnečné okuliare nie sú len na to, aby ste vyzerali cool. Nosenie slnečných okuliarov je jedným z najdôležitejších krokov, ktoré môžete urobiť, pokiaľ ide o zlepšenie zraku. Slnečné okuliare blokujú 99 až 100 percent  UVA a UVB žiarenia zo slnečného svetla.

Slnečné okuliare pomáhajú chrániť vaše oči pred stavmi, ktoré vyplývajú z poškodenia očí. Medzi ne patrí sivý zákal, makulárna degenerácia a pterygium – výrastok tkaniva nad bielou časťou oka. Pterygium môže viesť k astigmatizmu, ktorý môže spôsobiť rozmazané videnie.

Nosenie klobúka so širokou strieškou môže tiež pomôcť chrániť vaše oči pred poškodením slnkom.

 

7. Dodržiavajte pravidlo 20-20-20

Vaše oči počas dňa tvrdo pracujú a z času na čas potrebujú prestávku. Námaha môže byť obzvlášť intenzívna, ak pracujete na počítači dlhé úseky v kuse. Aby ste zmiernili záťaž, dodržiavajte pravidlo 20-20-20.

To znamená, že každých 20 minút by ste mali prestať pozerať do počítača a pozerať sa 20 sekúnd na niečo vzdialené 20 metrov.

 

8. Prestaňte fajčiť

Viete, že fajčenie škodí vašim pľúcam a srdcu, nehovoriac o vašich vlasoch, pokožke, zuboch a takmer každej inej časti tela. To sa týka aj vašich očí. Fajčenie dramaticky zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu a vekom podmienenej makulárnej degenerácie.

Našťastie sa vaše oči, pľúca, srdce a ďalšie časti tela môžu začať zotavovať z dlhoročného poškodenia spôsobeného tabakom už v prvých hodinách po ukončení fajčenia. A čím dlhšie sa dokážete vyhýbať cigaretám, tým viac to prospeje vašim cievam a zmierni sa zápal v celých očiach a vo vašom okolí.

 

fajčenie a oči

 

9. Zistite si históriu zdravia očí vo vašej rodine

Niektoré očné ochorenia sú dedičné, takže informovanosť o očných ochoreniach, ktoré mali vaši rodičia alebo starí rodičia, vám môže pomôcť prijať preventívne opatrenia.

Medzi dedičné ochorenia patria napr:

 • glaukóm
 • degenerácia sietnice
 • vekom podmienená makulárna degenerácia
 • atrofia zrakového nervu
 • Poznanie rodinnej anamnézy vám môže pomôcť prijať včasné preventívne opatrenia

 

10. Udržujte si čisté ruky a šošovky

Vaše oči sú obzvlášť zraniteľné voči baktériám a infekciám. Dokonca aj veci, ktoré len podráždia vaše oči, môžu ovplyvniť vaše videnie. Z týchto dôvodov by ste si mali vždy umyť ruky pred tým, ako sa dotknete očí alebo manipulujete s kontaktnými šošovkami.

Je tiež mimoriadne dôležité umývať si ruky a dezinfikovať kontaktné šošovky podľa pokynov.

Kontaktné šošovky by ste si tiež mali vymeniť podľa odporúčaní výrobcu alebo vášho lekára. Mikróby vo vašich kontaktných šošovkách môžu viesť k bakteriálnym infekciám očí.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button