HADYZaujímavosti z ríše zvierat

Top 10 najsmrteľnejších hadov na svete

Na celom svete existuje mnoho druhov hadov, ktoré sú schopné usmrť ľudí. Tento článok vám prináša top 10  najsmrteľnejších hadov, na základe analýzy celkovej toxicity a potenciálu úmrtnosti ľudí v prípade absencie liekov alebo vhodných protijedov.

Aké sú najsmrteľnejšie hady na svete? Od čiernej mamby po vnútrozemského Taipana je tu desať najsmrteľnejších a najnebezpečnejších hadov na planéte.

10. Mamba čierna

10.Mamba čierna


Mamba čierna je druh mimoriadne jedovatého hada, ktorý žije v subsaharskej Afrike. Tento had sa môže vyskytovať na zemi, ako aj na stromoch, ktoré sa zvyčajne vyskytujú pozdĺž saván . Had sa živý predovšetkým vtákmi a iných malými zvieratami. Mamba je tiež považovaná za jedného z najdlhších smrtiacich hadov na svete. Ich farby sa môžu líšiť načastejšie sa vyskytujú v šedej, olivovej alebo tmavohnedej, pričom dospelí sú oveľa tmavšie ako mladé mamby. .

Jeho jed, predovšetkým neurotoxín, vyvoláva príznaky do 10 minút a je smrteľný. Jed spôsobuje neurologické dysfunkcie, rozmazané videnie a paralýzu dýchacieho systému. Bežné sú ale aj extrémna ospalosť, neschopnosť hovoriť, nevoľnosť, zvracanie a extrémne potenie.

9. Hydrophis belcheri

9.Hydrophis belcheri


Had Hydrophis belcheri je extrémne jedovatý had a považuje sa za jedného z najotrávnejších hadov na svete. Had je relatívne malý so štíhlym telom so žltou farbou a zelenými pásikmi. Žije bežne v Indickom oceáne, ako aj na Filipínach, v Thajskom zálive, na Šalamúnových ostrovoch a na severozápadnom pobreží Austrálie. Had je tak jedovatý, že jediné uštípnutie môže zabiť obeť za menej ako 30 minút. Jeho jed sa skladá z vysokých hladín neurotoxínov a myotoxínov.

 

Predpokladá sa, že jedna kvapka jeho jedu je dostatočne silná na to, aby zabila 1800 ľudí. Medzi príznaky patrí extrémna bolesť brucha, extrémne krvácanie, zlyhanie obličiek a zlyhanie dýchacích ciest.

8. Filipínska kobra

8.Filipínska kobra


Filipínska kobra je vysoko jedovatým druhom hadov, žije v najsevernejších rohoch filipínskych ostrovov. Tento druh je dosť robustný . Tieto hady majú neurotoxín, ktorý priamo ovplyvňuje dýchací systém a jed je mimoriadne silný. Je známe, že spôsobuje paralýzu neuromuskulárneho systému.

Príznaky kobrieho uštipnutia sa často objavujú veľmi rýchlo v priebehu asi 30 minút, medzi ktoré patrí zvracanie, migréna, bolesť brucha, závraty a tiež ťažkosti s dýchaním.

Jed sám je smrteľný, čo znamená, že potenciálne liečby nie sú vždy úspešné a zvyčajne vedú k smrti. Okrem kusnutia má filipínska kobra dokonca schopnosť pľuvat svoj jed potenciálnym obetiam, ktoré spôsobujú vážne poškodenie očí, čo má za následok trvalú slepotu.

7. Common death adder

7. Common death adder


Považuje za sa jedného z najsmrteľnejších hadov, ktorý žije v Austrálii, na Novej Guinei a v okolitom regióne. Tento druh je podobný zmijí. Majú trojuholníkové hlavy a malé stupnice zdobiace ich telo. Taktiež majú veľké zuby a môžu mať červenkastý žltý, hnedý alebo zelenohnedý odtieň. Často čakajú na svoju korisť a prepadnú ju bleskovými útokmi.

Zmierovačka smrti, ako už názov napovedá, má smrtiaci neurotoxín, ktorý často spôsobuje ochrnutie, ako aj úplné zastavenie dýchacích ciest a nakoniec vedie k smrti do 6 hodín.

6. Russell’s viper

6. Russell's viper


Russelssova zmija, známa tiež ako viper, je jedovatý had, ktorý sa vyskytuje hlavne v juhovýchodnej Ázii, Číne, na Taiwane av Indii. Viperi sú pomerne časté a bežne sa vyskytujú v trávnatých oblastiach alebo horských oblastiach. Jedným z hlavných zdrojov ich potravy sú hlodavce. Čoho výsledkom je, že sa zvyčajne vyskytujú okolo ľudských obydlí. Ich farebný vzorec je zvyčajne žltý, pálený a hnedý a môže sa líšiť podľa hada.

Russell’s viperi produkujú významné množstvo jedu v jednomuhryznutí, ktoré je pre človeka smrteľné . Medzi príznaky zvyčajne patrí nadmerné krvácanie, rýchly pokles krvného tlaku, zvracanie, zlyhanie obličiek a tiež zrážanie krvi. Aj keď je k dispozícii protijed, bolesť pri pohryznutí často pretrváva približne štyri týždne a nakoniec spôsobuje vážne poškodenie tkaniva.

5. Bungar modrastý

5.Bungar modrastý


Bungar modrastý je tiež veľmi jedovatý had rodiny elapidov. Môže narásť do dĺžky 3,6 metra a má farebný vzor modro-čiernych priečnych pásov, ktoré sú oddelené žltkastobielymi medzerami.Vyskytuje sa hlavne v juhovýchodnej Ázii vrátane Indonézie, Thajska a často v blízkosti riek, jazier a rybníkov. Živí sa hlavne myšami, inými hadmi a malými hlodavcami. Jed je vysoko účinný a pozostáva z extrémne silných neurotoxínov, ktoré sú schopné ochromiť svalový systém obete, čo vedie k neschopnosti hovoriť alebo jasne premýšľať , pri útoku na dýchací systém spôsobuje zadusenie, ktoré vedie k neschopnosti dýchať.

4. Tajpan drobnošupinatý

4.Tajpan drobnošupinatý
Taipan je dnes považovaný za jedného z najsmrteľnejších hadov na svete z dôvodu závažnosti jedu. Živý sa predovšetkým potkanmi a inými malými zvieratami. Taipan sídli hlavne pozdĺž severovýchodného pobrežia Queenslandu, ako aj južného sektora Papuy-Novej Guiney. Jeho jed obsahuje vysoké množstvo neurotoxínov a dokonca aj z jedného kusnutia môže spôsobiť bolesti hlavy, kŕče a ochrnutie dýchacích ciest do 1-2 hodín.

3. Pakobra východná

3.Pakobra východná


Pakobra východná žije takmer všetkých prostrediach, s výnimkou hustých lesov okolo Austrálie a južnej Novej Guiney. Najčastejšie sa vyskytujú v poľnohospodárskych podnikoch, pretože väčšinou sa živia myšami.

Tento extrémne smrtiaci had je dosť štíhly . Pakobra východná má obvykle hnedú farbu ale môže mať aj čierny vzhľad. Sú dobre známe svojimi malými tesákmi, tmavými jazykmi a tmavo čiernymi očami. Mávajú tendenciu byť aktívnejší počas denných hodín. Jed tohto hada je mimoriadne smrteľný, ale skúmalo sa, že uhryznutia tohto hada má pomerne nízku mieru úmrtnosti – približne 10% – keďže had pri každom zhryze typicky nevyvoláva veľký objem jedu. Medzi príznaky patrí náhly pokles krvného tlaku, závažné krvácanie, zlyhanie srdca a zlyhanie obličiek. V závislosti od množstva jedu injikovaného počas hryzenia sa u niektorých jedincov môžu objaviť príznaky veľmi rýchlo v priebehu niekoľkých minút.

2. Pakobra tigria

2.Pakobra tigria


Pakobra tigria je ďalší vysoko jedovatý had, ktorý žije pozdĺž južného sektora Austrálie a Tasmánie, najmä v pobrežných oblastiach, mokradiach a močiaroch. V závislosti od prostredia majú tieto hady veľkémnožstvo sfarbení, ako sú olivové, žlté, oranžové, hnedé a čierne. Pokiaľ ide o jed , skladá sa z vysoko účinných myotoxínov, neurotoxínov a koagulantov. Medzi príznaky ich kusnutia môže patriť extrémna bolesť v krku a chodidle, ochrnutie a samozrejme dýchacie ťažkosti. Našťastie existuje účinný protijed ktorý môže zachrániť život, ak bude poskytnutý včas.Hady na Slovensku- kompletný sprievodca

1. Štrkáč

1.Štrkáč
Štrkáč, tiež známy ako Mojave green, je jedným z najsmrteľnejších a najjedovatejším druhom hada.Žijú predovšetkým v púštnych oblastiach juhozápadných Spojených štátov a tiež v strednom Mexiku. Farba hada kolíše od svetlozelenej po hnedú, čo umožňuje ľahké miešanie s okolitým prostredím. Uhryz štrkáčov má však často oneskorené príznaky, ale za niekoľko hodín sa môžu vyskytnúť problémy so zrakom, slabosť svalov a tiež ťažkosti s prehĺtaním. Jed okrem toho zvyčajne spôsobuje ťažkosti s dýchaním, čo vedie k zlyhaniu dýchacích ciest a nakoniec k smrti. Úmrtia sú v súčasnosti relatívne zriedkavé vďaka nálezu protijedu CroFab, ktorý má vysoko účinné neutralizačné účinky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button