UŽITKOVÉ RASTLINYÚžitkové rastliny

Borievka obyčajná: pestovanie a starostlivosť

Borievka obyčajná. Ak sa rozhodnete pestovať borievku obyčajnú, môžete sa tešiť na krásne zelené ihličie, ktoré vám bude slúžiť nielen ako okrasná rastlina, ale aj ako zdroj liečivých účinkov. Táto rastlina má v našich končinách dlhú pestovateľskú tradíciu a jej pestovanie nie je náročné.

Borievka obyčajná

Borievka obyčajná

 

Borievka obyčajná, tiež známa ako jalovec, patrí medzi najrozšírenejšie ihličnany na svete. Jej pestovanie a starostlivosť nie sú náročné, no treba sa riadiť pár základnými pravidlami. Borievka preferuje slnečné stanovište a pôdu s kyslým pH. Je odolná voči suchu a mrazu a dokáže zvládnuť aj chudobné, kyslé, piesočnaté alebo vápenaté pôdy. V našich zemepisných šírkach sa vyskytuje najmä v horských oblastiach a na brehoch riek, no pestovať ju môžete aj v záhrade alebo na balkóne.

Popis a charakteristika

Popis a charakteristika

 

Borievka obyčajná (Juniperus communis) je vždyzelený ker z čeľade Cupressaceae, ktorý sa vyskytuje v miernom páse severnej pologule. Tento druh borievky je veľmi odolný a dokáže prežiť aj v suchších oblastiach.

Kríky dorastajú do výšky 2 až 4 metrov a majú široké rozpätie vetiev. Borievka obyčajná má úzke, ihlicovité listy, ktoré sú zoskupené do trojpočetných praslenov. Na vrchnej strane listov sa nachádzajú biele pásy prieduchov.

Plody borievky obyčajnej sú modré, niekedy až modro-čierne bobule, ktoré dozrievajú koncom leta alebo na začiatku jesene. Tieto plody majú liečivé účinky a sú zdrojom látok, pre ktoré je borievka obyčajná zaradená do zoznamu liečivých drevín.

Borievka obyčajná sa často zamieňa s jalovcom, ale tieto dva druhy majú niekoľko rozdielov. Jalovec má jasne modré bobule a jeho ihlice sú zoskupené v pároch. Borievka obyčajná má modré až modro-čierne bobule a jej ihlice sú zoskupené do trojpočetných praslenov.

Borievka obyčajná sa často používa ako okrasná rastlina v záhradách a parkoch. Tento druh borievky je tiež využívaný v medicíne na liečenie rôznych ochorení. V minulosti sa z borievky vyrábala aj ginová nápojová prísada.

Pestovanie borievky

Pestovanie borievky

 

Borievka obyčajná je nenáročný krík, ktorý sa dá pestovať aj v solitéroch alebo v skupinách. Ak chcete mať zdravý a pekný krík, musíte sa postarať o správne prostredie a starostlivosť.

Podmienky pestovania

Borievka obyčajná preferuje slnečné stanovište, ale dobre znáša aj polotieň. Pôda by mala byť humózna, priepustná a s kyslým pH. Krík je odolný voči suchu, ale aj vlahy, preto ho netreba príliš zavlažovať. Borievka obyčajná rastie aj na chudobných kamenistých pôdach a nevadí jej ani vápnité pôdy. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Zálievka a hnojenie

Borievka obyčajná nie je náročná na zálievku, ale v období sucha môžete ju zavlažiť. Vhodný čas na hnojenie je na jar alebo na jeseň. Použite hnojivo s vysokým obsahom fosforu a draslíka.

Rez a starostlivosť Borievka obyčajná

Krík netreba často orezávať, stačí ho občas zrezať na jar alebo na jeseň. Odstráňte suché a poškodené vetvy a udržujte krík v správnej forme. Borievka obyčajná je odolná voči chorobám a škodcom, ale občas môže byť napadnutá šupinovcom. V takom prípade použite vhodný insekticíd.

To je všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní borievky obyčajnej. S dodržaním týchto jednoduchých krokov si môžete vychutnať krásu a zdravie tohto nenáročného kríka.

Plody Borievky a ich využitie Borievka obyčajná

Plody Borievky a ich využitie Borievka obyčajná

 

Borievka obyčajná je známa najmä pre svoje plody, ktoré sa nazývajú bobule alebo plody borievky. Tieto plody sú modročiernej farby a majú charakteristickú vôňu a chuť. Využitie plodov borievky je rôznorodé a závisí od miesta a kultúry.

Zber a spracovanie plodov

Plody borievky sa zberajú v jeseni, keď sú zrelé. Plody sa zbierajú ručne alebo pomocou mechanických zariadení. Potom sa plody očistia a umyjú. Plody sa môžu sušiť alebo použiť na výrobu borovičky, ginu alebo iných alkoholických nápojov.

Plody borievky sa tiež používajú na výrobu borievkového lekváru. Lekvár sa vyrába z plodov, ktoré sa varia s cukrom a citrónovou šťavou. Výsledný produkt má charakteristickú chuť a vôňu.

Plody borievky sú bohaté na vitamín C a iné dôležité živiny. Môžu sa konzumovať čerstvé alebo zmrazené. Plody sa tiež používajú v tradičnej medicíne na liečenie rôznych chorôb.

Tak v západnej kuchyni sa plody borievky používajú ako korenie do mäsových jedál alebo ako prísada do omáčok a dresingov. V tradičnej ázijskej kuchyni sa používajú ako korenie do ryžových jedál a polievok.

Tak v záverečnom hodnotení, plody borievky majú mnoho využití a sú dôležitou súčasťou mnohých kultúr a tradičných liečebných postupov.

Liečivé vlastnosti Borievka obyčajná

Liečivé vlastnosti Borievka obyčajná

 

Borievka obyčajná je rastlina s mnohými liečivými vlastnosťami. Plody borievky obsahujú rôzne liečivé látky, vrátane flavonoidov a éterických olejov, ktoré majú močopudné účinky a pomáhajú pri ochoreniach močových ciest. Okrem toho má borievka aj protizápalové a antioxidačné účinky.

Použitie v tradičnej medicíne

Borievka obyčajná sa v tradičnej medicíne používa na liečbu rôznych ochorení. Liečivé látky obsiahnuté v borievke pomáhajú pri liečbe reumy, dny, artritídy a iných zápalových ochorení. Okrem toho pomáha aj pri tráviacich problémoch, ako sú nadúvanie a plynatosť.

Borievkový kúpeľ a iné aplikácie

Borievkový kúpeľ je ďalšou aplikáciou borievky v tradičnej medicíne. Tento kúpeľ pomáha pri liečbe kožných ochorení, ako sú ekzémy a akné, a zlepšuje krvný obeh. Okrem toho sa borievka používa aj pri varení, kde sa jej plody používajú ako korenie.

Vzhľadom na svoje liečivé vlastnosti sa borievka obyčajná používa aj v modernom lekárstve. Lieky na báze borievky sa používajú na liečbu rôznych ochorení, ako sú napríklad ochorenia močových ciest, zápalové ochorenia a kožné ochorenia.

Všetko však s mierou. Pred užitím borievky by ste sa mali poradiť s lekárom, pretože vysoké dávky borievky môžu spôsobiť nežiaduce účinky, ako sú napríklad tráviace problémy a kožné podráždenie.

Druhy Borievok

Druhy Borievok

 

Existuje mnoho druhov borievok, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a použitím. V nasledujúcich odstavcoch sa dozviete o niektorých z nich.

Borievka obyčajná

Borievka obyčajná (Juniperus communis) je pôvodný druh v našich končinách. Jej plody sú využívané na dochutenie jedál a nápojov. Borievka obyčajná sa využíva aj v medicíne na liečenie ochorení tráviaceho traktu, dýchacích ciest a močového mechúra. Pestovanie borievky obyčajnej je nenáročné, rastie dobre aj na chudobných pôdach a nevyžaduje zálievku.

Borievka čínska

Borievka čínska (Juniperus chinensis) pochádza z Ázie a je využívaná na výrobu parfumov a liekov. Jej plody sa používajú na liečenie dýchacích ciest a na zlepšenie trávenia. Borievka čínska je nenáročná na pestovanie a rastie dobre aj na chudobných pôdach.

Borievka netatová

Rastlina borievka netatová (Juniperus virginiana) pochádza z Severnej Ameriky a je využívaná na výrobu parfumov a liekov. Jej plody sa používajú na liečenie dýchacích ciest a na zlepšenie trávenia. Borievka netatová je nenáročná na pestovanie a rastie dobre aj na chudobných pôdach.

Borievka skalná

Rastlina borievka skalná (Juniperus communis subsp. saxatilis) je druh borievky, ktorý rastie na skalnatých pôdach v horách. Jej plody sú využívané na dochutenie jedál a nápojov. Borievka skalná je nenáročná na pestovanie, ale potrebuje slnečné miesto a dobre odvodnenú pôdu.

Borievka šupinatá

Rastlina borievka šupinatá (Juniperus squamata) pochádza z oblasti Himalájí a je využívaná na výrobu parfumov a liekov. Jej plody sa používajú na liečenie dýchacích ciest a na zlepšenie trávenia. Borievka šupinatá je nenáročná na pestovanie a rastie dobre aj na chudobných pôdach.

Jalovec obecný

Jalovec obecný (Juniperus communis subsp. communis) je podobný borievke obyčajnej, ale má menej tradičné použitie. Jeho plody sa využívajú na výrobu ginu a liekov na liečenie dýchacích ciest a močového mechúra. Jalovec obecný je nenáročný na pestovanie a rastie dobre aj na chudobných pôdach.

História a kultúrne využitie Borievka obyčajná

História a kultúrne využitie Borievka obyčajná

 

Borievka obyčajná má v našich končinách dlhú pestovateľskú tradíciu. Už v stredoveku sa jej drevo používalo na výrobu nábytku a iných predmetov. V minulosti sa borievka využívala aj ako liečivá rastlina. Samičie kvety sa používali na liečbu kŕčov a ochorení močových ciest. Samčie kvety sa naproti tomu využívali na liečbu ochorení dýchacích ciest.

Borievka je bohatá na triesloviny a terpény, ktoré jej dodávajú charakteristickú vôňu a chuť. V minulosti sa z borievky vyrábala aj silná tinktúra, ktorá sa používala na liečbu rôznych ochorení.

V súčasnosti je borievka obyčajná vyhľadávaná predovšetkým pre svoju okrasnú funkciu. Jej nízky vzrast a jemné ihličie ju robia vhodnou pre výsadbu v záhradách a parkoch. Okrem toho sa borievka používa aj pri varení. Plody borievky sa používajú na výrobu aromatických olejov a korenia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button