VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Eiffelova veža zaujímavosti – 20 zaujímavých faktov

Eiffelova veža zaujímavosti. Eiffelova veža, jedna z najkultovejších a najznámejších stavieb na svete, je ikonickým symbolom Paríža a technického pokroku. Svojou impozantnou výškou a revolučnou konštrukciou si získala srdcia návštevníkov z celého sveta. V tomto článku sa zameriame na 20 zaujímavostí o Eiffelovej veži, od jej rýchlej výstavby až po jej význam pre vedecký výskum a filmový priemysel. Zistite viac o tomto architektonickom skvoste a objavte fascinujúce fakty, ktoré robia z Eiffelovej veže jedno z najobľúbenejších miest na svete.

Eiffelova veža zaujímavosti

 

Eiffelova veža zaujímavosti

 

Eiffelova veža je nielen architektonickým a inžinierskym zázrakom, ale aj ikonou francúzskej kultúry a symbolom technického pokroku. Jej význam a popularita pretrvávajú dodnes a pritahuje milióny návštevníkov z celého sveta, ktorí si chcú vychutnať jej nádherný výhľad a zážitok z výstupu na jej vrchol.

 

1. Konštrukcia a výška

 

Konštrukcia a výška

 

Eiffelova veža, nazvaná po svojom tvorcovi Gustave Eiffelovi, je jednou z najznámejších stavieb na svete. S výškou 324 metrov (vrátane antény) bola po dobu 41 rokov najvyššou stavbou na svete.

 

2. Pôvodný účel

 

Veža bola postavená ako hlavná atrakcia Svetovej výstavy v roku 1889 v Paríži. Mala pôvodne slúžiť ako dočasná stavba, no dnes je jedným z najikonickejších symbolov Paríža.

 

3. Rýchla výstavba – Eiffelova veža zaujímavosti

 

Rýchla výstavba - Eiffelova veža zaujímavosti

 

Stavba Eiffelovej veže sa začala v roku 1887 a dokončená bola o dva roky neskôr. Jej rýchla výstavba bola možná vďaka použitiu predvídateľného a presného systému predvýroby.

 

4. Množstvo železa

 

Na konštrukciu veže bolo použitých viac ako 7 000 ton železa, čo je takmer rovnako veľa, ako keby ste spojili všetky nerezové oceľové nosníky na palube jedného vlaku.

 

5. Výnimočná stabilita – Eiffelova veža zaujímavosti

 

Eiffelova veža je navrhnutá tak, aby odolávala silným vetrom. Jej konštrukcia je tak pevná, že sa pri silnom vetre môže pohybovať až o niekoľko centimetrov. Ako sa stať francúzskym milencom: 7 tipov

 

6. Technický zázrak

 

V čase svojej výstavby bola Eiffelova veža technickým zázrakom. Použitie železa a nových inžinierskych postupov umožnilo vytvoriť veľkolepú a revolučnú stavbu.

 

7. Turistická atrakcia

 

Turistická atrakcia

 

Veža je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií na svete. Ročne ju navštívi viac ako 7 miliónov návštevníkov. Účesy pre riedke vlasy

 

8. Výhľad z vrcholu – Eiffelova veža zaujímavosti

 

Z vrcholu veže sa naskytuje úchvatný výhľad na panorámu Paríža. Môžete si vychutnať pohľad na slávne pamiatky, ako sú Louvre, Notre-Dame, mosty cez rieku Seinu a iné.

 

9. Tri poschodia – Eiffelova veža zaujímavosti

 

Tri poschodia - Eiffelova veža zaujímavosti

 

Eiffelova veža má tri verejne prístupné poschodia. Každé poschodie ponúka návštevníkom rôzne výhľady a perspektívy na okolitú krajinu. Na prvom a druhom poschodí sa nachádzajú reštaurácie, obchody so suvenírmi a výstavné priestory.

 

10. Významná štruktúra

 

Eiffelova veža je jednou z najvýznamnejších štruktúr 19. storočia. Je symbolem technického pokroku a inžinierskeho umenia.

 

11. Oslnivé svetlá

 

Každú noc je veža osvetlená tisíckami žiaroviek, ktoré vytvárajú pôsobivé svetelné show. Je to jedna z najromantickejších a najfotografovanejších scén v Paríži.

 

12. Meniace sa farby

 

Na špeciálne príležitosti a sviatky sa farba osvetlenia Eiffelovej veže mení. Napríklad, na Deň Bastily svieti veža vo farbách francúzskej trikolóry.

 

13. Význam pre vedecké výskumy – Eiffelova veža zaujímavosti

 

Význam pre vedecké výskumy - Eiffelova veža zaujímavosti

 

Eiffelova veža mala aj významný vplyv na vedecký výskum. V hornej časti veže boli postavené meteorologické stanice, ktoré slúžili na meranie rôznych parametrov, ako je napríklad vietor a teplota.

 

14. Rekordné návštevy

 

Po otvorení pre verejnosť v roku 1889 Eiffelovu vežu navštívilo viac ako 2 milióny ľudí. Bola to najvyššia návštevnosť až do roku 2016, kedy ju prekonalo návštevnosť Burj Khalify v Dubaji.

 

15. Odvrátenie od demolácie

 

Po skončení Svetovej výstavy v roku 1889 plánovali miestni obyvatelia rozhodiť vežu. Avšak vzhľadom na jej vedecký význam a potenciál pre komunikačné účely bola zachovaná.

 

16. Pôvodne nemalá popularitu

 

Pôvodne nemalá popularitu

 

Počas jej výstavby a po otvorení bola Eiffelova veža kritizovaná mnohými umelcami a intelektuálmi. Hovorili, že je to „železná vodná veža“ ale jej popularita a obľúbenosť postupne stúpali, a dnes je ikonickou stavbou a symbolom Paríža.

 

17. Filmové a televízne využitie

 

Eiffelova veža sa stala obľúbenou kulisou pre mnoho filmov a televíznych programov. Bola zobrazená vo filmoch ako „Pôvod“ (Inception) a „Nádherný svet Amélie“ (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain), čím sa stala ešte populárnejšou medzi divákmi z celého sveta.

 

18. Rekordy v lezení

 

Od roku 1985 sa Eiffelova veža stala atrakciou pre športovcov a dobrodruhov, ktorí sa pokúšajú zdolať jej výšku lezením. Mnohí športovci dosiahli rôzne rekordy v rýchlosti a šikovnosti pri lezení na vežu.

 

19. Renovácie a údržba – Eiffelova veža zaujímavosti

 

Od svojho otvorenia prešla Eiffelova veža niekoľkými veľkými renováciami a údržbou. Aj napriek tomu, že bola postavená ako dočasná stavba, dnes je neoddeliteľnou súčasťou parížskeho panorámy a musí sa pravidelne udržiavať a opravovať.

 

20. Inšpirácia pre iné stavby

 

Eiffelova veža sa stala inšpiráciou pre mnoho iných stavieb po celom svete. Napríklad, veža Tokyo Skytree v Japonsku bola navrhnutá so zreteľom na Eiffelovu vežu a je jednou z najvyšších televíznych veží na svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button