CUDZÍ JAZYKUčivo

Dni v týždni po francúzsky – Ako sa ich naučiť

Dni v týždni po francúzsky. Teraz je ten správny čas naučiť sa dni v týždni vo francúzštine! Koniec koncov, hodia sa vám – či už chcete rozprávať príbeh, určiť dátum alebo sa inak orientovať vo francúzsky hovoriacom svete.

V tomto článku sa budeme venovať francúzskym názvom dní v týždni, tomu, čo potrebujete vedieť, aby ste ich mohli používať, a praktickému triku, ktorý vám pomôže zapamätať si ich. Najskôr základy.

Dni v týždni po francúzsky

 

Dni v týždni po francúzsky

Uvádzame tu voľný návod na výslovnosť francúzskych dní v týždni, ale ako pravdepodobne viete, ak sa učíte francúzsky, zvuky používané vo francúzskom jazyku nie vždy zodpovedajú anglickému hláskovaniu a výslovnosti.

Ak si chcete skutočne osvojiť správny spôsob vyslovovania týchto slov, budete sa chcieť dozvedieť o francúzskej výslovnosti.

Zapamätanie si dní v týždni vo francúzštine

Dobre, toto sú názvy dní v týždni, ale čo znamenajú? A ako si ich zapamätať? 

 

V skutočnosti je ľahké naučiť sa a zapamätať si francúzske dni – naučíme vás náš obľúbený trik. Keď ho raz budete vedieť, v skutočnosti dávajú rovnaký alebo väčší zmysel.

Vidíte, že anglické dni v týždni preberajú vplyvy z nemeckej, severskej kultúry, latinčiny a ďalších oblastí, zatiaľ čo francúzske dni sa riadia skôr podľa vzoru. Prvých päť dní má svoje názvy podľa planét a s nimi spojených rímskych bohov – francúzština je predsa románsky jazyk. 11 Zaujímavosti o Francúzku, zábavné fakty a prekvapenia

Dni v týždni po francúzsky od pondelka do nedele

 

Dni v týždni po francúzsky od pondelka do nedele

 

Pondelok vo francúzštine – lundi

Pondelok v angličtine pochádza z nemeckého slova pre mesiac. Podobne aj Lundi pochádza z francúzskeho slova pre mesiac – lune. Pondelok je jednoducho mesačný deň.

 

Utorok vo francúzštine – mardi

En français, utorok je pomenovaný podľa našej najbližšej planéty (no, väčšinou, nezaoberajme sa teraz planetárnou vedou) a rímskeho boha vojny Marsa – mardi. Utorok je skrátka deň, keď sa vedie vojna. Ak teda v utorok vyleziete z postele s pocitom frustrácie, v skutočnosti mu len pomáhate, aby si zaslúžil svoje meno.

Streda po francúzsky – mercredi
Pokračujúc v planetárnej téme asi tušíte, že mercredi pochádza od Merkúra. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa v stredu cítime tak merkúrne. Na jednej strane sa pracovný týždeň takmer skončil, ale na druhej strane zostáva ešte polovica pracovného týždňa…

Štvrtok po francúzsky – jeudi
Pokračovanie ďalšej planéty mimo, jeudi(štvrtok) je pomenovaný podľa Jupitera, piatej planéty od Slnka a rímskeho boha hromu. Ak vám skáče hrom, pravdepodobne je to jeudi!

A ďalší spôsob, ako si zapamätať jeudi? Jeu znamená vo francúzštine hra, a nie je práve štvrtok ideálny večer na hru?

Francúzske dni v týždni

 

Francúzske dni v týždni

 

Piatok po francúzsky – vendredi
Piatok, po francúzsky vendredi, je dokonale pomenovaný podľa Venuše, našej susedky bližšie k Slnku a rímskeho boha lásky. Hľadáte večer na rande? Nehľadajte nič iné ako Venušin veľmi romantický deň vendredi.

Zábavný fakt: Premýšľali ste niekedy nad tým, či vo Francúzsku existuje čierny piatok? Hoci pôvodne išlo o jedinečnú americkú udalosť (keďže pripadá na obdobie po americkom Dni vďakyvzdania), každoročný výpredaj si osvojili mnohé spoločnosti na celom svete. Hoci nejde o národný sviatok, Čierny piatok je už vo Francúzsku trochu známy. A názov pre Čierny piatok vo francúzštine? Vendredi fou – čo znamená Šialený piatok alebo Bláznivý piatok. Výstižný názov!

Sobota vo francúzštine – samedi
 Možno vás prekvapí, že francúzsky názov pre sobotu samedi, ktorý nie je pomenovaný podľa Saturna, v skutočnosti pochádza z latinského názvu pre deň soboty – pôvodne sambati dies alebo sambatum, ktorý sa vo francúzštine upravil na samedi.

Nedeľa vo francúzštine – dimanche
V neposlednom rade tu máme nedeľu – dimanche. Podobne ako sobota, aj tento názov prešiel z latinského koreňa, ktorý pôvodne znamenal deň Pána. Z latinského dies dominica sa stalo didominicu, z ktorého sa nakoniec vyvinulo dimanche.

Slovenčina  Francúzština Zapamätať si…
Pondelok lundi Mesiac
Utorok mardi Mars
Streda mercredi Merkúr
Štvrtok jeudi Jupiter
piatok vendredi Venuša
sobota samedi sabbath
nedeľa dimanche Deň Pána

 

 

Využitie 7 dní v týždni vo francúzštine: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť

 

Využitie 7 dní v týždni vo francúzštine 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť

1. Začnite pondelkom

V anglicky hovoriacom svete sa kalendáre často začínajú nedeľou. Vo francúzštine sa však týždeň začína pondelkom – rovnako ako pracovný týždeň.

2. Vynechajte „na“

Hovoríme, že veci robíme „v pondelok“, „v sobotu večer“ a podobne. Stačí názov dňa. Pozrite sa na to v praxi:

Budem tam (v) stredu o 20:00.

Je serai là mercredi à 20 heures.

Musím sa s vami stretnúť (v) piatok!

Il faut que je te voie vendredi!

 

To sa síce tak trochu prekrýva s angličtinou, ale hoci by sme mohli pridať „on“, vo francúzštine nie je „on“ – ani „the“, ako v španielskych dňoch v týždni.

V skutočnosti vo francúzštine pridanie le (the) pred deň naznačuje niečo obvyklé.

V utorok ráno som vždy v škole.

Je suis toujours à l’école le mardi matin.

 

3. Veľké písmená sa nevyžadujú

Vo francúzštine nie je potrebné písať dni v týždni s veľkým začiatočným písmenom s jedinou výnimkou: keď sa nimi začína veta. V opačnom prípade ich nechajte napísané s malým písmenom! To isté platí pre mesiace, národnosti (ak sa používajú ako prídavné meno) a jazyky. Francúzske plemená psov – 15 francúzskych plemien psov

4. Je to chlapčenský klub – Dni v týždni po francúzsky

Učiť sa francúzštinu znamená zapamätať si veľa rodov. Ale všetky dni v týždni sú mužského rodu, takže sú pomerne jednoduché. To znamená, že pri ich pomenúvaní vždy používame le, un alebo les.

 

5. Množné číslo sa riadi jednoduchými pravidlami

Ak potrebujete vytvoriť množné číslo dňa v týždni, jednoducho pridáte s na koniec, rovnako ako v angličtine. Kľúčovým rozdielom je len pravidlo le habituál. Tipy na Vianočný darček pre mamu – 40 tipov

Pre habituálne činnosti a konkrétne dátumy používame le, nie plurál.

V piatok chodím do kancelárie.

Je vais au bureau le vendredi.

Neznášam pondelky.

Je déteste le lundi.

Vo štvrtok 8. októbra sa opäť objavil.

Le jeudi 8 octobre, il est réapparu.

Množné číslo používame naozaj len vtedy, keď hovoríme o dňoch ako o určitej skupine, teda keď by sme v angličtine pridali člen ako „the“. Napríklad:

V auguste mám všetky pondelky voľné.

Je suis libre tous les lundis d’août.

Nedele, keď odchádzal, boli vždy daždivé.

Les dimanches où il partait étaient toujours pluvieux.

Je to trochu komplikované, ale v skratke ide o to, že pravdepodobne nebudete potrebovať plurál v pracovných dňoch veľmi často.

A teraz už poznáte dni v týždni vo francúzštine
Tak a máte to, ste pripravení hovoriť o dňoch v týždni, od lundi po dimanche. Už vám chýba len posledná fráza, aby ste mohli začať párty: le weekend!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button