CUDZÍ JAZYKZaujímavosti

České mesiace – ako sa povedia v čestine

České mesiace sú zvláštne tým, že na rozdiel od väčšiny krajín v Európe majú pre ne vlastné mená. Niekedy to je dosť mätúce, preto sme pre vás pripravili výslovnosť a aj o aký mesiac v roku ide.

 

Obsah článku:

České mesiace

 

České mesiace

 

  1. leden – od led = ľad
  2. únor – od nořiti = klesať, ľad sa láme a klesá do vody
  3. březen – pravdepodobne od březí = gravidná (zviera) alebo od bříza = breza
  4. duben – od dub = dubový strom
  5. květen – od květ = kvet, v mesiaci, keď kvitnú rastliny
  6. červen – pôvod nejasný, odvodené buď od červ = červ (červy požierajúce ovocie), alebo od červená = červená (farba zrelého ovocia)
  7. červenec – mesiac dozrievania („červenania“) ovocia
  8. srpen –  mohlo by byť odvodené aj od srp = srp (mesiac úrody)
  9. září – od za říje = v období ruje alebo ruje
  10. říjen – od říje = ruja
  11. listopad – mesiac padajúceho lístia, od list (list) + padat (padať)
  12. prosinec – pôvod nejasný, pravdepodobne odvodené od siný = bledý, sivý

 

Čeština, je západoslovanský jazyk česko-slovenskej skupiny, písaný latinkou. Hovorí ním viac ako 10 miliónov ľudí a slúži ako úradný jazyk Českej republiky. Čeština je úzko príbuzná so slovenčinou, a to až do vysokej miery vzájomnej zrozumiteľnosti, a v menšej miere aj s poľštinou. Čeština je fuzívny jazyk s bohatým morfologickým systémom a pomerne pružným slovosledom. Jej slovná zásoba bola značne ovplyvnená latinčinou a nemčinou. Zaujímavostí o Česku 20 faktov

 

Česko-slovenská skupina sa vyvinula v rámci západoslovanských jazykov v období vrcholného stredoveku a štandardizácia češtiny a slovenčiny v rámci česko-slovenského nárečového kontinua vznikla v ranom novoveku. V neskoršom 18. až polovici 19. storočia sa v rámci českého národného obrodenia kodifikovala moderná spisovná norma. Hlavná neštandardná varieta, známa ako obecná čeština, vychádza z pražského nárečia, ale v súčasnosti sa ňou hovorí ako interdialekt na väčšine územia Českej republiky. Moravské nárečia, ktorými sa hovorí vo východnej časti krajiny, sa tiež zaraďujú k češtine, hoci niektoré ich východné varianty majú bližšie k slovenčine. České mesiace.

 

Mesiace v roku

 

Mesiace v roku

 

Čeština má stredne veľký fonematický inventár, ktorý zahŕňa desať monoftongov, tri diftongy a 25 spoluhlások (rozdelených do kategórií „tvrdé“, „neutrálne“ a „mäkké“). Slová môžu obsahovať komplikované spoluhláskové zhluky alebo v nich samohlásky úplne chýbajú. Čeština má zdvihnutý alveolárny trilk, ktorý sa ako fonéma vyskytuje len v niekoľkých ďalších jazykoch a je reprezentovaný grafémou ř. Chlapčenské zimné topánky – Ako správne vybrať

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button