Zaujímavosti o Ukrajine 12 faktov o Ukrajine
Zaujímavosti o Ukrajine. Mnoho ľudí toho o Ukrajine veľa nevie, možno okrem vlajky a faktu, že sa nachádza vo východnej Európe.
Tu je teda 12 zaujímavých faktov o tejto krajine!
Obsah článku:
Zaujímavosti o Ukrajine.
1. Ukrajina je najväčšou krajinou v Európe.
S rozlohou 603 628 km² sa rozprestiera od Ruska na východe až po Poľsko na západe a pozdĺž jej južnej hranice sa rozprestiera Čierne more. Je takmer trikrát väčšia ako Spojené kráľovstvo a druhú najväčšiu krajinu, Francúzsko, prekonáva o 50 000 km². Štát je rozdelený na 24 oblastí.
Ukrajina má na takej rozlohe čo ponúknuť. Od nádherných karpatských hôr, ktoré ponúkajú malebnú krajinu lesov, riek a údolí, až po pláže v blízkosti mesta Odesa a pulzujúce kultúrne mestá ako Kyjev a Ľvov. Je to nielen mimoriadne veľká krajina, ale aj veľmi jedinečná a vzrušujúca.
2. Sedem lokalít svetového dedičstva UNESCO na Ukrajine
Na Ukrajine sa nachádza sedem lokalít chránených na zozname svetového dedičstva UNESCO. Patrí medzi ne katedrála svätej Sofie v Kyjeve a historické centrum Ľvova, Černivská univerzita, ako aj jedinečné drevené kostoly v Karpatoch a bukové lesy, ktoré ich obklopujú. Zaujímavosti o Brazílii.
3. Jazyk Ukrajinčina je jediným úradným jazykom na Ukrajine.
Zaujímavosťou je, že ukrajinčina bola v roku 1934 vyhodnotená ako 3. najkrajší jazyk, hneď za francúzštinou a perzštinou; bola tiež vyhodnotená ako 2. najmelodickejší jazyk, hneď za taliančinou. Okrem toho je mnoho Ukrajincov dvojjazyčných: v mnohých oblastiach nájdete ľudí, ktorí hovoria po rusky, alebo takých, ktorí jej rozumejú. Dominantným náboženstvom je východné pravoslávne kresťanstvo, ktoré výrazne ovplyvnilo ukrajinskú architektúru, literatúru a hudbu. S detektorom kovu našiel poklad v hodnote 10 000 eur.
4. Ukrajina má dobre rozvinutý systém verejnej dopravy.
Každé veľké mesto a regionálne centrum je napojené na železničnú sieť a denne doň prichádzajú osobné vlaky z iných veľkých miest. V mnohých mestách je aj lacná a efektívna autobusová a električková doprava, ktorá stojí len 8UAH (0,3 USD). Letiská na Ukrajine sú ľahko dostupné verejnou dopravou a služobnými autobusmi alebo taxíkmi, ktoré by mali stáť približne 7UAH za km. Na kyjevské letisko Boryspil sa môžete dostať aj rýchlovlakom zo železničnej stanice.
5. Najhlbšia stanica metra na svete Arsenalna
Najhlbšia stanica metra na svete Arsenalna na kyjevskej trati Sviatošynsko-Brovarska je so 105,5 metra pod zemou najhlbšou stanicou metra na svete.
Pohľad z vrcholu strmého eskalátora do tmy metra pod ním môže byť dosť desivý. Ich výstavba však prebiehala v období studenej vojny; hrozba jadrových bômb znamenala, že takto hlboko položené stanice mohli chrániť obyvateľov Kyjeva pred takouto katastrofou. Vplyv konfliktu v 20. storočí je teda viditeľný aj pri takých všedných činnostiach, ako je ranná cesta do práce. Žehička na vlasy : Podľa čoho si vybrať
6. Zaujímavosti o Ukrajine.: Ukrajinská kuchyňa
Tradičná ukrajinská strava zahŕňa kuracie mäso, bravčové mäso, hovädzie mäso, vajcia, ryby a huby. Ukrajinci majú tiež tendenciu jesť veľa zemiakov, obilnín a čerstvej a nakladanej zeleniny.
Ukrajinská kuchyňa je mimoriadne pestrá a zaujímavá, pretože rôzne etnické menšiny a bohatá multikultúrna história prinášajú na stôl celý rad rôznych jedál. Napriek tomu medzi obľúbené tradičné jedlá patria varenyky (varené knedle s hubami, zemiakmi, kyslou kapustou, tvarohom alebo čerešňami) a holubci (plnené kapustové závitky plnené ryžou, mrkvou a mäsom). Najznámejším ukrajinským jedlom je boršč.
Zatiaľ čo mnohí Rusi tvrdili, že pochádza z vlasti, mnohí Ukrajinci vášnivo veria, že oni sú zakladateľmi tohto jedla. Pozostáva z polievky z červenej repy, kapusty a zemiakov; pravý boršč obsahuje aj mäso, najčastejšie bravčové.
Známe ukrajinské nápoje sú ľvovské pivo, horilka (vodka) s korením, medovucha – horilka s medom, zakarpatské víno a ľvovská káva. Ukrajinci pripravujú veľmi chutné dezerty: tvarohový koláč (syrnyk), makovník (makivnyk), medovník (medivnyk) a mnoho ďalších. Na dovolenke na Ukrajine musíte ochutnať ukrajinskú kuchyňu!
7. Zaujímavosti o Ukrajine: Kurčatá
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, chutné jedlo z plnených kuracích pŕs nie je z Kyjeva. V skutočnosti existuje viacero podnetov o jeho pôvode. Niektorí sa domnievajú, že vzniklo v Ruskom impériu, iní tvrdia, že vzniklo vo Francúzsku a do ruskej kultúry sa dostalo pod názvom Côtelettes de volaille. Newyorské reštaurácie, ktoré sa v 20. storočí snažili uspokojiť ruskú klientelu, ho potom premenovali na Chicken Kyiv. Ani Chicken France, ani Chicken New York však nemajú rovnaký zvuk…
8. Počasie Ukrajina má prevažne mierne kontinentálne podnebie.
Zrážky rozložené neproporcionálne; najviac ich je na západe a severe a najmenej na východe a juhovýchode. Zimy sú rôzne, od chladných pozdĺž Čierneho mora až po studené ďalej vo vnútrozemí. Priemerné ročné teploty sa pohybujú od 5,5 °C – 7 °C na severe do 11 °C – 13 °C na juhu. Letá nie sú také horúce a teploty sa pohybujú od 17 °C do 25(30) °C. Zimy však môžu byť veľmi chladné, priťahujú veľa snehu a vytvárajú nádhernú zimnú krajinu, ideálnu na to, aby ste si užili pravý vianočný oddych!
9. Zložitá história História Ukrajiny
Jej nešťastná geografia spôsobila, že v priebehu storočí mnohokrát zmenila majiteľa. Pravdepodobne sa jej moderné cesty dajú vystopovať až ku Kyjevskej Rusi, mocnému stredovekému štátu, ktorému sa v stredoveku darilo, ale v 12. storočí už zápasil s problémami.
Pamätník zakladateľom Kyjeva V nasledujúcich storočiach sa Ukrajina dostala do rúk Mongolov, Osmanov a Poľsko-litovského spoločenstva, pričom v niektorých oblastiach Ukrajiny sa kozácke komunity pokúšali žiť nezávisle. V 18. a 19. storočí Ukrajina rozdelená medzi Habsburskú ríšu a Ruské impérium.
V 20. storočí sa habsburská ríša takmer rozpadla a v 1918 bola Ukrajina anektovaná Sovietskym zväzom, čo charakterizovalo jej existenciu počas celého 20. storočia, keďže bola obilnicou ZSSR. Zatiaľ čo boj Ukrajiny v priebehu dejín bol mimoriadne tvrdý, kultúrne vplyvy, od habsburskej architektúry až po sovietske pamiatky, dávajú krajine bohatú hĺbku a výraz.
10. Černobyľ Ukrajina bola v centre jednej z najväčších katastrof 20. storočia.
V roku 1986 vybuchla jadrová elektráreň v Černobyle a kedysi prosperujúca komunita Ukrajincov úplne zničila. Dôsledky výbuchu boli citeľné široko-ďaleko a nedávno boli zdramatizované, hoci brutálne úprimne, v nedávnom rovnomennom seriáli HBO.
V poslednom čase je možné vrátiť sa do Černobyľu. Tu sa môžete stať svedkami skazy spôsobenej touto katastrofou a pochopiť ďalšiu prekážku, ktorú sa Ukrajine ako krajine podarilo prekonať.
11. Zaujímavosti o Ukrajine.: Mladá krajina
V nadväznosti na zložitú históriu Ukrajiny je Ukrajina aj jednou z najmladších krajín na svete. Až v roku 1991 krajina konečne získala nezávislosť. Takýto počin dal mnohým mladým Ukrajincom nádej, že ich krajina bude v blízkej budúcnosti prosperovať samostatne. Roky, ktoré nasledovali po získaní nezávislosti, boli stále ťažké, pretože Rusko neustále napínalo svoje svaly.
Ukrajinci sú však hrdí, vlasteneckí a nepochybne aj vďaka svojej histórii silní. Vďaka zrýchľujúcemu sa poľnohospodárstvu a IT priemyslu je v krajine, ktorá je sotva staršia ako väčšina mileniálov, veľa nádeje a príležitostí.
12. Zaujímavosti o Ukrajine.: Festivaly
Na Ukrajine sa koná množstvo rôznych festivalov a veľtrhov. Ukrajinským hudobníkom sa darí v oblasti rocku, popu, džezu, folku, elektra, bubnov a basgitary. Preto sú mimoriadne populárne festivaly, ako napríklad Dubno-fest a Leopolis Jazz Fest v Ľvove.
Okrem toho je festival Atlas Weekend jedným z najväčších festivalov v Európe, ktorý tento rok prilákal viac ako 500 000 ľudí a prezentuje súčasnú modernú populárnu hudbu. Medzitým tradičné a etnické festivaly poskytujú pohľad na tradičné ukrajinské oslavy. Mnohé z nich však majú od konvenčných ďaleko. Patrí k nim festival Malanka v Bukovine, festival Krajina snov vo Ľvove, stredoveký festival Tustan, festival Brynza v Rahive a Soročinský jarmok.