Zaujímavosti o Afganistane 10 faktov, ktoré možno neviete
Zaujímavosti o Afganistane. Afganistan, keď sa povie táto krajina, čo si predstavíte? Pravdepodobne Taliban a terorizmus, burky a brady. Afganistan je však oveľa viac.
Tu je niekoľko zaujímavosti:
Obsah článku:
Zaujímavosti o Afganistane
1. Afganci oslavujú svoj nový rok, Nawroz, 21. marca, v prvý jarný deň.
Tisíce ľudí cestujú do severného mesta Mazár-e-Šaríf, aby privítali Nawroz, predislamský sviatok. Miestni silní muži vztyčujú veľkú džandu, islamskú zástavu, aby ohlásili začiatok jari a nového roka. Ak sa zdvihne jedným plynulým pohybom, považuje sa to za dobré znamenie pre nadchádzajúce mesiace. (Človek sa musí niečoho držať, keď žije v krajine, ktorá už prežila viac ako 30 rokov vojny.)
2. Afganistan by chcel, aby sa jeho národná hra, buzkashi alebo chytanie kôz, stala olympijským športom.
Považuje sa za najdivokejšiu hru na svete a spočíva v tom, že jazdci na koňoch súťažia o to, kto chytí mŕtvolu kozy a cvalom ju pustí do kruhu vyznačeného kriedou.
V afganskej severnej stepi sa hrá už stáročia. Kedysi bola táto hra športom bohatých súperiacich vojenských veliteľov, ale v súčasnosti ju financujú aj afganské mobilné spoločnosti a súkromné letecké spoločnosti. Stále to však nie je šport pre slabé povahy a ženy by sa doň nemali hlásiť.
3. Očakáva sa, že pokrytie mobilnými telefónmi dosiahne tento rok 90 % krajiny.
Zaujímavosti o Afganistane
Očakáva sa, že pokrytie mobilnými telefónmi dosiahne tento rok 90 % krajiny, hoci percento Afgancov s prístupom k elektrine je stále jedno z najnižších na svete. Mobilné telefóny menia afganský život a kultúru. Dokonca aj Taliban má luxusné smartfóny s e-mailom a skypom. Sú aj symbolom statusu – ak máte peniaze alebo kontakty, môžete si zaobstarať pamätné číslo, napríklad aj také, ktoré má písmená vášho mena. (Na mojom je moje šťastné číslo z čias, keď som hrával basketbal.)
4. Poézia je cenenou súčasťou afganskej kultúry.
Zaujímavosti o Afganistane
Afganci rozprávajú svoje príbehy vo veršoch už viac ako 1 000 rokov. Vo štvrtok večer sa v západnom meste Herát koná „noc poézie“ – muži, ženy a deti sa schádzajú, aby sa podelili o staré a moderné verše, počúvali tradičnú herátsku hudbu a dlho do noci si vychutnávali sladký čaj a pečivo.
5. Alexander Veľký ako prvý postavil starobylú citadelu v Heráte.
Alexander Veľký ako prvý postavil starobylú citadelu v Heráte, keď mesto dobyl v roku 330 pred Kristom. Jedinou ženou, ktorá si získala srdce macedónskeho budovateľa ríše, bola krásna Roxana zo severoafganskej provincie Balch. Porodila mu jediného syna predtým, ako Alexander v mladom veku 33 rokov zomrel.
6. Arnold Schwarzenegger je chlapcom z plagátu pre légie mladých afganských mužov.
Fotografie svalnatého Arnolda v najlepších rokoch visia na stenách stoviek kulturistických centier po celej krajine. Niektorí Afganci tvrdia, že akčná hviezda, ktorá sa stala americkým guvernérom, vyzerá ako Afganec.
7. Afganská kuchyňa je sofistikovanejšia ako kebab a ryža.
Zaujímavosti o Afganistane
Táto vnútrozemská krajina bola po stáročia na križovatke veľkých civilizácií, čo sa odráža aj v ponuke jedál. Ochutnajte jemný ašak, ravioly plnené pórom a doplnené mletým mäsom a jogurtom, alebo cestoviny Mantu plnené jahňacím mäsom a cibuľou. A nové vplyvy sa stále objavujú, pretože Afganistan otvára svoje brány svetu. Ak túžite po niečom ľahšom, bývalá japonská novinárka, ktorá sa stala šéfkuchárkou, Hiromi (teraz známa ako Mursal, čo v perzštine znamená ruža) sa zamilovala do krajiny, vydala sa za Afganca a školí Afgancov, aby pripravovali lahodné sushi.
Mohlo by vás zaujímať:
- Zaujímavosti o Brazílii 10 zaujímavých faktov o Brazílii
- Zaujímavosti o Ukrajine 12 faktov o Ukrajine
- Zaujímavosti o Anglicku 25 zaujímavých faktov
- Mastné vlasy : 5 domácich liekov
8. Letisko Kandahár v južnom Afganistane je údajne najrušnejšou letiskovou dráhou s jednou dráhou na svete.
Niet divu, že je to aj miesto, kde má NATO svoje prvé kompletné kapacity leteckej dopravy v krajine, ktorá nie je členom NATO. Minuloročný príchod ďalších viac ako 30 000 amerických vojakov spolu s väčším počtom civilných zamestnancov prispel k neustálym pristátiam na základni, ktorú využívajú aj neamerické ozbrojené sily. Samozrejme, do jedného z najnepokojnejších afganských miest, kde sa odohráva najrozhodujúcejšia bitka v tejto vojne, prilieta aj množstvo novinárov a vysokých predstaviteľov. Afganci už dlho hovoria, že kto ovláda Kandahár, ovláda Afganistan.
9. Prvé olejomaľby na svete neboli nakreslené v renesančnej Európe.
Zaujímavosti o Afganistane
Prvé olejomaľby na svete neboli nakreslené v renesančnej Európe, ale v jaskyniach Bamijánu v centrálnej časti afganskej vysočiny okolo roku 650 pred Kristom. Bamiján sa pýšil prekvitajúcou budhistickou civilizáciou od 2. storočia až do islamskej invázie v 9. storočí. Práve tu kedysi stáli dva najväčšie stojace Budhovia na svete, kým ich v roku 2001 nezničil Taliban. Novootvorená turistická spoločnosť sa snaží prilákať turistov späť do krásneho Bamiyanu. Vlani ich mali spolu s Afgancami a cudzincami, ktorí v krajine žijú, celkovo dvoch. Obyvatelia Bamijánu však zostávajú plní nádeje.
10. A, prosím, nezabudnite, že afganis je mena, nie ľudia.
Hovorí sa im Afganci. A majú krajinu, ktorú napriek všetkým ťažkostiam a bolestiam srdca stále hrdo nazývajú svojím domovom.